Makina & Motorra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime per makinat dhe motorrat e cdo gje qe ecen me rrota

M A X
16-03-2011, 00:30:43

Mitet e pavërteta për kursimin e benzinës

Ndërsa çmimet e karburanteve bëhen gjithmonë e më të papërballueshme për të gjithë, ekzistojnë disa mite të pavërteta, në bazë të të cilës përpiqemi të kursejmë. Revista “Autoword” solli disa prej këtyre legjendave urbane.Fikja e ajrit të kondicionuar – Ndonëse është e vërtetë që ajri i kondicio...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

makina elektrike tesla motors - Edited.jpg

Pergjigje nga: olti, omega, looking

Makinat me te reja [ Modelet e 2020]

M A X
14-05-2020, 11:17:22
Ferrari Roma 2020-Land-Rover-Defender-petrolhead-corner-most-anticipated-cars-2020-3.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


5e149ea5855cc2437f31e769.jpg
Production-spec-Tesla-Cybertruck-Rendering.jpgM A X
27-03-2019, 19:40:26

Nis zbatimi i rregullave të reja për importin e makinave

Qytetarët mund të importojnë makina të përdorura me vit prodhimi nga 1 janari 2005 që i përkasin standardit “Euro 4”. Ditën e djeshme janë botuar në Fletoren Zyrtare ndry...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2011, 22:23:26

10 makinat më të shtrenjta në botë

Edhe pse në edicionet e lajmeve dëgjohet çdo ditë e më shumë për krizë ekonomike, ka njerëz që nuk preken pothuajse fare nga kjo gjë. Jetojnë me të gjitha lukset e mundshme dhe mund të mbajnë pa problem edhe nga 5 makina. Nëse je një nga këto njerëz lexo me kujdes listën e mëposhtme të publikuar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-12-2011, 19:36:35

Ferrari bëhet limuzinë

Ferrari, makina më e shpejtë në botë shndërrohen në një limuzinë të mrekullueshme. Kjo limuzinë është prodhimi më i fundit dhe është prezantuar ditën e djeshme në Londër, me rastin e Krishtlindjeve, përpara dyqaneve “Harrod’s”. (er.cu/BalkanWeb)
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2011, 22:44:05

10 makinat që ruajnë vlerën edhe pas 60 mijë kilometrash

Gazeta britanike “Telegraph” ka publikuar sot listën e 10 makinave të cilat ruajnë një vlerë të lartë edhe pas disa vitesh përdorim dhe mijëra kilometra të përshkruara. Në krye qëndron Toyota Landcruiser e cila pas tre vitesh përdorim dhe rreth 60 mijë kilometra të përshkruara ruan 72.2% të vler...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2011, 22:43:34

Saab shpall falimentimin

Prodhuesi suedez i automjeteve, Saab, që po kalon një periudhë të vështirë financiare, ka shpallur falimentimin. Bordi i “Swedish Automobile” tha se grupi kinez Youngman ka njoftuar se do të tërhiqet nga planet për të investuar në Saab dhe se aplikimi për falimentim ishte “në interes të aksioner...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2011, 01:09:16

Koncepti EMIRAI

Kompanitë automotive si Mitsubishi Electric kanë një ide dukshëm më ndryshe mbi të ardhmën tonë automobilisitike, përkatësisht një të tillë ku ne do të ngasim një veturë të 1980’ës me një teknikë të 2011’ës dhe ku do të kemi 3D T dhe xhama projektues me konstruksion të lakuar.Së paku kështu ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 23:41:05

Luksi nënkupton paqe dhe pushtet

Elona Demollari / Xhek PreçetajEdhe dy ditë duhen për t’u mbyllur prezantimi 10-ditor i automjeteve në Los Anxhelos, ku u paraqitën mbi një mijë makina, duke përfshirë edhe projekte dhe mjete ekonomike.Sipas njoftimeve, makinat që u prezantuan këtë vit përfshijnë një gamë të gjerë mjetesh luksoz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2011, 23:12:14

Lamborghini

Lamborghini i jep një “shuplakë” Ferrarit“Lamborghini Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale”. Është kjo super makina më e re e garave e cila ecën me 320 km/h. Kjo makinë ia kalon edhe një prej makinave më të shpejta në botë, Ferrarit. (e.c/BalkanWeb) 

M A X
28-06-2011, 15:11:37

Pastroni tubat e filtrave në makinë

Ekspertët nuk kanë dyshime: pastrimi i filtrave përmes të cilave kalon ajri i kondicionuar në makinë i bën mirë shëndetit.Një ekip ekspertësh amerikanë i Universitetit të San Franciskos thekson se tubat që përcjellin ajrin e kondicionuar janë shtëpia ideale për bakteret, mikrobet, kërpudhat dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 02:15:27

“Pimp My Ride” version shqiptar

Nëpër rrugët e Tiranës qarkullojnë pothuajse të gjitha modelet e makinave. Të shtrenjta, variante ekonomike, prodhime të vendeve shumë larg Europës e megjithatë dashuria e shqiptarëve për makinat duket se po ecën drejt kufinjve të rinj.Do të njihemi sot me Kastriotin. Dhurata e fundit që ka marr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-01-2011, 01:59:45

Wolkswageni i ri, 100 km me 0,6 litër benzinë

Kompania gjermane prodhuese e automobilëve, Wolkswagen, duket se ka gjetur zgjidhjen për të luftuar rritjen e vazhdueshme të çmimit të naftës, pasi prezantoi sot në Katar makinën më efiçente të prodhuar ndonjëherë, në gjendje të udhëtojë 100 kilometra me pak më shumë se gjysmë litri benzinë.Konk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 16:07:51

Zbulohet Mercedes SLK

Falë video materialit promovues i cili është gjetur në internet mund të themi se gjenerata e re modelit SLK është paraqitur pothuajse në tërësi, ani pse premierën zyrtare e presim vetëm në panairin e automjeteve në Detroit gjatë vitit të ardhshme.Në fakt, janë paraqitur shumë karakteristika të a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-11-2010, 00:02:42

Arkeologji inxhinierike - makinat e pakta të kohës së monizmit që punojne ende..

Bëhet fjalë për një nga makinat e pakta të kohës së monizmit që i ka shpëtuar viteve të tranzicionit.Në atë kohë ishte e rrallë sepse numëroheshin me gishtat e dorës makinat që lëviznin në bulevardet e Shqipërisë. Por sot është akoma më e rrallë në morinë e markave të reja që kanë pushtuar asfal...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-11-2010, 01:05:07

“Thesari ynë është një motor”

Ky mjet i bukur dy-rrotësh, objekt i rrallë i mbijetuar i rrugëve tona, është një prodhim i viteve ’40.Kjo motoçikletë e markës Guzzi, u prodhua në Italinë fashiste, por ia doli të qarkullojë edhe nëpër rrugët e Shqipërisë komuniste. Kjo relikë që mbahet kaq mirë sot në këmbë, është pikërisht tr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shkodrane, Rejina, darknet02

Cfare lloj makine ju pelqen te keni?

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-07-2010, 16:16:27

Citroën shpallë luftë ndaj BMW, Audi e Mercedes

Tentimi i fundit i prodhuesit Citroën për të depërtuar në segmentin e ashtuquajtur “premium” me modelin C6 nuk i ka ecur fort për dore, mirëpo kjo nuk do të thotë se prodhuesi francez ka nënshkruar kapitullimin.Me konceptin e fundit Metropolis, i cili është paraqitur në panairin e automjeteve të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-07-2010, 22:35:30

MotoGP, Lorenco dominon në Barcelonë

Piloti spanjoll i Yamaha-s, Horge Lorenco dominoi garën e MotoGP-së në Barcelonë duke lënë pas tij Dani Pedrosan me Honda dhe Kejsi Stoner me Dukati.Spanjolli ka zhvilluar një garë perfekte përballë publikut të tij duke siguruar një tjetër fitore që e bën atë tashmë pretendentin kryesor për fiti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-07-2010, 02:05:05

Nis prodhimi i automjeteve fluturuese

Nis prodhimi i automjeteve fluturuese“Terrafugia Transition” është një automjet me dy ulëse i cili shndërrohet në fluturake, ndërsa ai është dizajnuar si fluturake e lehtë sportive dhe është aeroplani më i vogël civil sipas kualifikimit të Administratës Federale të Aviacionit (F...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:49:12

Spirra, super-automjeti i parë nga Korea Jugore

Spirra, super-automjeti i parë jugkorean

M A X
06-06-2010, 19:41:38

"Rally Albania" starton sot gara e makinave

Gara e makinave, "Rally Albania" do të startojë sot në rrugët e Shqipërisë. Starti i garës do të bëhet sot në orën 11:00 në bulevardin "Dëshmorët e Kombit". Këtë vit do të marrin pjesë garues nga 12 shtete: Itali, Greqi, Spanjë, Gjermani, Çeki, Sllovaki, Slloveni, Austri, Bullgari, Poloni, Zvicë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2010, 02:17:32

Audi R8 GT

Raketa me emrin Audi R8 GTSuper-automjeti më i fuqishëm i shumëpritur nga Ingolstadti më në fund e ka treguar fytyrën e tij – vjen me më pak kilogramë dhe më shumë kuaj fuqi si dhe do të blihet nga vetëm 333 blerës me xhepa të thellë.Inxhinierët e Audi kanë arritur të lehtësojnë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-04-2010, 02:31:31

Një udhëtim në garazhin historik te Tiranes

Në mizërinë e pafundme të stresit dhe inxhinierisë mekanike, çlodhja e vetme për syte mbeten ndonjëherë vetëm ato, makinat e bukura.Të gjithëve na ka rënë rasti, ndërsa ecim në rrugë, të shikojmë me adhurim objekte të rralla më katër rrota që kalojnë pranë nesh plot sqimë. Në një kaos të pashoq ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-02-2010, 11:41:38

Jaguar përgatit modelin elektrik XJ

Jaguar përgatit modelin elektrik XJ Sipas pohimeve të burimeve të afërta më prodhuesit, Jaguar në bashkëpunim me Lotus ka shpikur dhe prodhuar versionin elektrik të modelit XJ, i cili aktualisht është në fazë të testimit.Deri më tani nuk ka asnjë lloj të dhënash zyrtare për motorizimin e tij, au...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-01-2010, 17:18:07

Premiera e Ford Mustang GT në Detroit

Premiera e Ford Mustang GT në DetroitNë panairin e radhës së automjeteve në Detroit, i ci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2009, 00:53:06

Përgatiteni automobilin për dimër

Edhe pse moti deri tash ka qenë më shumë pranveror sesa dimëror, megjithatë automobilin duhet ta keni gati për dimrin e ftohtë dhe të gjatë. Për siguri në rrugë gjatë dimrit ekzistojnë dy lloj këshillash - më mirë t’i dëgjojmë ato - sesa të pendohemi më pastaj.Në Kosovë, për dallim nga disa vend...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2009, 01:44:44

Ferrari paraqet hibridin e vet të parë

Ferrari paraqet hibridin e vet të parëMedia të caktuara italiane kanë raportuar se Ferrari në panairin e automjeteve të Gjenevës do të paraqes modelin e vet të parë hibrid.Informatat e fundit flasin se bëhet fjalë për një automjet i cili është i bazuar në modelin 599 GTB, derisa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2009, 14:13:51

Makine qe nuk ka nevoje per shofer

Shpiket taksi që nuk ka nevojë për vozitësTaksi i ri na përkujton në automjetet futuristike të cilat ndry...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 22:17:39

Ford Fusion shpallet automjeti i vitit

Ford Fusion shpallet automjeti i vitit[/bAutomjeti i udhëtarëve Ford Fusion, është shpallur “Automjeti i vitit 2010” në përzgjedhjen e revistës së popullarizuar amerikane “Motor Trend".Në konkurrencën e 23 modeleve të reja apo të avancuara dukshëm ky automjet është përzgjedhur pas testim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 22:16:43

Hummer përgatit modelet H4 e H5

[html]

Hummer përgatitmodelet H4 e H5?

Skicat e modelit H4janë përfunduar, derisa po m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 22:15:29

Toyota: Vjen modeli më i madh Prius me bateri të reja

Toyota: Vjen modeli më i madh Prius me bateri të rejaMediat japoneze kanë njoftuar se Toyota planifikon të ofroj modelin e ri në platformën e Prius, të cilin do ta karakterizojë edhe gjenerata e parë e baterive e zhvilluar në bashkëpunim me kompaninë Panasonic.Versioni i ri Priu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe