Në 2030, shumica e automjeteve do të jenë elektrike - Makina & Motorra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Në 2030, shumica e automjeteve do të jenë elektrike

Në 2030, shumica e automjeteve do të jenë elektrike

· 4 · 706

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 11-02-2020, 10:33:25
 

Shitjet e automjeteve elektrike po rriten më shpejt nga sa pritej. Pritet të arrijnë 1/3 e tregut botëror të automjeteve deri në vitin 2025 dhe do të arrijnë në 51% deri në 2030, kur ato do të tejkalojnë automjetet me motorë me djegie të brendshme.

Një përshpejtim i rritjes së shitjeve të këtyre automjeteve ka ardhur edhe për shkak të mbështetjes së stimujve shtetërorë ndaj rregulloreve gjithnjë e më të rrepta për emetimet që i shtyjnë prodhuesit të përqëndrohen në energji elektrike, por edhe në uljen e ndjeshme të kostove të baterisë dhe rritjen e kënaqësisë së konsumatorit.

Ndërsa në vitin 2030 pjesa e tregut të naftës pritet të bjerë nga 14% në 2019 në 4% dhe ai i benzinës nga 78% në 2019 do të ulet në 44%.

Mesa duket, e ardhmja e automobilave do të jetë ajo elektrike. po.al

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 12-02-2020, 15:55:14
Kurse ne Ballkan akoma do jenë në shitje veturat e vitit 2000 e siper me 100 000 km reale. Qe ja vlen te shikohet.

 • Postime: 234
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 12-02-2020, 19:21:28
Kurse ne Ballkan akoma do jenë në shitje veturat e vitit 2000 e siper me 100 000 km reale. Qe ja vlen te shikohet.

Nje te lyer
ulin kilometrat

edhe e kam.pas nje pensionist kete makinen ne Gjermani :D

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 12-02-2020, 21:14:11
Makinat elektrike ketu tek ne parkojnë gratis kudo 😁

Temat e fundit