Maqedonia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema me lajme dhe diskutime per shqiptaret ne Republiken e Maqedonise se Veriut


shqiptaret maqdonia veriore.jpg
Screenshot_20200122-103030.jpg
M A X
14-10-2019, 14:04:26

Shqiptaret ne Maqedonine perendimore

Shqipëria është e ndarë politikisht, sepse ne nuk jemi të bashkuar intelektualisht. Ajo është e copëtuar, sepse ne nuk jemi apo nuk kemi qenë të organizuar. Secila pjesë, që sot ka mbetur jashtë Shqipërisë aktuale, ka mbetur si pasojë e dobësisë tonë në raport me fqinjët dhe e këmbënguljes së ty...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
10-11-2012, 18:47:43

Popull i festave

Popull i festaveHamdi NuhijuEkzistojnë shumë batuta për malazezët dhe përtacinë e tyre. Secila prej batutave për to lidhet me ditën e pushimit, ose të jo punës. Batutat edhe pse të ekzagjeruar, janë një pasqyrë reale e atyre që i atribuohen. Përmes tyre njeriu dëshiron që të arrij ndonjë synim t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
05-05-2012, 00:16:37

Shqiptarët në Maqedonine Veriore

Shqiptarët në Maqedoni VerioreFjala e Glauk Konjufcës në seancën e sotme parlamentare [në Kosovë] në lidhje me ngjarjet e fundit me shqiptarët në Maqedoni... Para disa ditësh, atje u vranë pesë qytetarë maqedonas. Ky akt ndodhi pas vrasjes së dy shqiptarëve nga Gostivari nga ana...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
02-05-2012, 23:26:14

Kim Mehmeti, Komandant Analisti, kam këtë kërkesë deri te ju!

Gjendja e rëndë shumëvjeçare e popullit shqiptar në R. e Maqedonisë është bërë si gjendja e atij që bie në një baltë që të tërheq nga brenda (batllak). Sa herë që mundohet të dalë nga ajo baltë aq më shumë thellohet në të. E edhe kjo gjenjdja jonë është po e njëjtë, sa më shumë që tentojmë apo e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-04-2012, 14:29:55

Zhduken shqiptarët e Ohrit

Vetëm 39 km larg nga dogana e Tushemishtit ndodhet qyteti i Ohrit. Një rrugë e veçantë midis pyllit dhe hapësirës së kaltër të liqenit deri sa të shkosh në Ohër pasi ke kaluar Lubanishtin, Trepezicën dhe Peshtanin kalon hotelet luksoze 'Desaret', 'Metropol', 'Granit' e 'Sllavia'. Futesh në autos...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2012, 23:31:48

Platforma politike e institucioneve të Republikës së Iliridës

Sqarim historik lidhur me shtrirjen gjeografike dhe etnike të territorit të R. Së Iliridës Territori i Iliridës së Jugut kufizohet me Epirin në jug dhe me Maqedoninë e Epërme, me Trakinë në lindje, dhe me lumin Neretva në veri-perendim, kurse në veri nuk ka kufi të vërtetë.Dardanët, kryesisht të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-03-2012, 00:19:41

Komunat shqiptare ne Maqedoni

Komunat me shumice shqiptare ne Republiken e Maqedonise VerioreMaqedonia ka 84 komuna dhe qytetin e Shkupit, qe eshte e ndare ne 10 njesi edhe ate: Aedrodrom, Butel, Gjorçe Petrov, Karposh, Kisela Voda, Saraj, Qendër, Çair dhe Shuto Orizari. nga keto njesi vetem Çairi dhe Saraji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-01-2012, 23:41:55

Tensione ndëretnike në Maqedoni

Tensionet ndërentike dhe fetare në Strugë rrezikojnë të dalin nga kontrolli. Mbrëmjen e së hënës në Llabunishtë të Strugës, persona të panjohur i kanë vënë flakën një kishe ortodokse, por zjarri ka shkrumbuar vetëm objektet ndihmëse të saj. Reagimi i shpejt i banorëve ka pamundësuar që flakët të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-12-2011, 17:56:46

Ndarja e Maqedonisë do të jetë e pashmangshme!

Janë shumë faktor dhe ekzistojnë 1001 arsye për ndarjen e shtetit artificial të Maqedonisë.Faik KRASNIQI1. Nga marrëveshja e Ohrit që është arritur të nënshkruhet në vitin 2001, për t’i dhënë fund konfliktit mes shqiptarëve dhe maqedonasve, dhe nga kjo marrëveshje shqiptarët në Maqedoni nuk kanë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 00:22:29

28 Nëntori, festë edhe në Maqedoni

28 Nëntori, festë edhe në MaqedoniFesta e 28 Nëntorit është shënuar në të gjitha qytetet e banuara me shqiptarë në Maqedoni. Gjatë ditës, rrugët e Shkupit kanë qenë të mbushura me qytetarë të stolisur me flamuj kombëtarë. Liderët politikë, Ali Ahmeti, Menduh Thaci dhe Rufi Osmani kanë uruar të g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-09-2011, 15:25:13

Shqiptarët në Maqedoni, 20 vjet në kërkim të nënshtetësisë

Nga Shkupi, Arlinda GjypiNë kokë mban një shami e cila në momentin kur flet, i zgjidhet, dhe ajo e lë ashtu, pa u munduar ta vërë sërish siç ishte. Lotët në sy tregojnë dhimbjen e vet, ndërsa thotë se nëse do ta kishim njohur dy vjet më parë, kohë në të cilën i vdiq i shoqi, do të kuptonim se is...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
ArtanRamadani
28-08-2011, 04:27:23

Pse shqiptarët e Maqedonisë po humbin dhe atë që e kanë fituar

Pse shqiptarët e Maqedonisë  po humbin dhe  atë që e kanë fituar Kohëve të fundit në Maqedoni shpesh jemi duke hasur në probleme etnike të cilat këto nuk janë në favor të anëtarësimit të Maqedonisë në strukturat e BE-së. Shpesh herë jemi të fokusuar për të dëgjuar debate të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2011, 03:18:36

Maqedoni, rritet popullsia shqiptare

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës në Maqedoni, gjatë vitit 2010, kanë lindur 12.535 fëmijë maqedonas, ndërsa kanë ndërruar jetë 14.298 persona të kësaj përkatësie etnike.Në të njëjtin vit, kanë lindur 7.200 fëmijë shqiptarë dhe vdekshmëriaarriti numrin e 3.073 personave.Sipas ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

prof.lulzim
13-08-2011, 19:09:45

SHOQATA HUMANITARE ..EMERGENCY UNION,,

    SHOQATAHUMANITARE ..EMERGENCY UNION,, ,, Shoqata ,,EMERGENCY UNION,,ështëshoqatë humanitare,apartiake,joprofitabile dhe transparente ,e rregjistruar në bazë të Ligjit mbi shoqatat dhe organizatat,me seli ne ,, GRADEC,,-VRAPÇISHTË,RR,10
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-06-2011, 01:19:57

Etnia në vend të cilësisë

Nga Isuf KadriuDeri në konstituimin e Kuvendit të ri të Maqedonisë kanë mbetur edhe dy ditë, ndërsa partitë fituese të zgjedhjeve, VMRO dhe BDI, nuk tregojnë nëse janë marrë vesh që Kryeparlamentari të jetë shqiptar. Për dallim prej tyre, ish-politikanë dhe personalitete të tjera maqedonase thon...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 02:31:47

Shkup, konstituimi i Parlamentit

Seanca konstituive për përberjen e shtatë të Parlamentetit të Maqedonisë do të mbahet të shtunën.Kështu kanë vendosur përfaqësuesit e partive parlamentare gjatë takimit koordinativ me kryetarin aktual të Parlamentit, Tajko Veljanovski. Gjatë ditës së mërkurë, deputetët e rinj i kanë marrë edhe v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 02:16:59

Udhëtim në Peshkopi

Është qyteti që gjendet në veri-lindje të Shqipërisë, kufizohet nga Kosova e Maqedonia në lindje, Kukësi në veri, Mirdita në Perëndim dhe Bulqiza në jug. E ngritur mbi terren malor, Peshkopia është pagëzuar me emrin “Qyteti i Blirit”.Qyteti i 20 mijë banorëve njihet për burrat e shquar: Gjergj K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

prof.lulzim
29-04-2011, 17:27:45

PUSHTETI ESHTE TREGTI ME BESIMIN E POPULLIT!

Sipas gjitha gjasave tek shqiptarët ka ndodhur kolapsi total i veprimit politik.!!!Realiteti aktual politik shqiptar dhe ardhmëria e shqiptarëve tani duket e pasigurt dhe shumë pesimiste. Ky copetim I forces sone politike dhe kombetare,rralle kush sot mund ta perceptoje.Sot rralle kush permend f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-02-2011, 14:03:21

Prof. dr. Liman Varoshi - Rektor i universitetit 102-vjeçar

Prof. dr. Liman Varoshi/Rektor i universitetit 102-vjeçarNga Agron SEJAMINISiç shihet, në fotografinë e mësipërme, logoja e universitetit "Aleksandër Xhuvani" të Elbasanit, mban në krye, vitin 1909. Me një veprim të thjeshtë aritmetik, del mosha të cilën në Shqipëri, nuk e ka asnjë universitet. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

prof.lulzim
01-02-2011, 18:42:24

VITI QE SHKOI- REPRIZE E VITIT TE KALUAR

VITI QE SHKOI- REPRIZE E VITIT TE KALUARNGA LULZIM Z.HAMIDI prof.Kur Kristofor Kolumbo nisi itinerarin e tij drejt një bote tjetër,që njerëzimit ti sjell zbulime të reja që më vonë do të ndryshojnë botën,për shkak të cakut të papërcaktuar ,zbuloi rugën për në Amerikë duke mos e ditur se ka kryer...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

prof.lulzim
05-12-2010, 12:57:24

HIPJE-ZDRIPJA SI LEVIZJE E PUSHTETIT DHE PASOJAT E SAJ

HIPJE-ZDRIPJA SI LEVIZJE E PUSHTETIT DHE PASOJAT E SAJLëvizja si një ndër tiparet edhe të njeriut,vec asaj se ka të bëjë me një lëvizje prej shtëpisë në cajtore,punë,tek miku,lëvizje ne hapësirat  gjeografike  më të gjëra dhe anasjelltas,ajo ka të bëjë edhe me një lëvizje e ashtuquajtur hipje-zb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

prof.lulzim
10-10-2010, 07:51:30

PROJEKTET DHE PROJEKTET !

PROJEKTET DHE PROJEKTET !Nga LULZIM Z. HAMIDI  Kohëve të fundit,ashtu në qetësi,nëntoka politike maqedonase ,përpos gjith atyre problemeve të panumërta dhe të rrënda që I ka ,kurse një më I rëndësishmi, egzistimiapo zhdukja nga harta në ardhmëri e shtetit të quajtur Maqedoni ,vazhdon me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

prof.lulzim
17-09-2010, 09:37:10

RRENDI I RRI BOTËROR,RREZIK PËR MINORITETET

RRENDI I RRIBOTËROR,RREZIK PËR MINORITETET___________________ ___________________ ___________________ ___________Nga LULZIM Z....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-09-2010, 23:07:59

Udhëtim në Strugën e liqenit

Nuk kuptohet nëse është mëngjes apo mbremje. Struga, sic quhet nga vendasit “qyteti i ëngjëjve”, në një ditë të mirë të ofron një panoramë magjike nga pika më e lartë e qyteti ku turistët ngjiten për ta soditur më mirë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-09-2010, 14:29:24

Disa fjalë për historikun e Shkupit

Disa fjalë për historikun e Shkupit dhe shpërnguljae shqiptarëve muslimanë për në TurqiBehxhet Jashari

prof.lulzim
11-08-2010, 23:44:04

NGA THELBET E MENDIMEVE Të MIJA RETH REALITETIT EGZISTUES NE REPUBLIKE

NGA THELBET E MENDIMEVE Të MIJA RETH REALITETIT EGZISTUES NE REPUBLIKEN E MAQEDONISE,NGA OPINIONET E BOTUARE NE MJETET E INFORMACIONIT (2008-2010) NGA LULZIM Z. HAMIDI- analist politik** Nëse hymë pak më thellë dhe analizojmë konceptin e kulturës dhe atë të shoqërisë ,vimë në konstatim se midi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Aida
18-05-2010, 21:13:41

Atdheu që të ekzekuton

Atdheu që të ekzekuton16 May, 2010 12:25:00   Sikur BDI-ja të ishte parti serioze, sikur pushtetarët shqiptarë ta dinin si mbrohet interesi i popullit, sikur ata ta kishin kuptuar se nuk bëhesh b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe