Maqedonia Shqiptare - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema me lajme dhe diskutime per shqiptaret ne Republiken e Maqedonise se Veriut

M A X
17-01-2010, 17:03:54

Shqiptarët në Maqedoni

Maqedonia nje shtet i ndare ne dysh ku politika sllavo-maqedonase rrjep shqiptaret autokton, kjo maqedoni e zhytur ne te njejtat lojra si te shteteve fqinje diskriminimin ndaj popullates shqiptare ku ka vazhduar udhen e nisur nga shtetet fqinje. E duke u perballur me Greqine e sotme (po ashtu sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-01-2010, 13:59:50

"Maqedonia shqiptare”: Aleksandri i Madh është shqiptar

Aleksandri i Madh, për të cilin grinden grekët dhe maqedonasit prej vitesh mund të jetë shqiptar. Kjo është përforcuar me një serë faktesh dhe argumentesh në librin e ri të Enciklopedisë “Maqedonia shqiptare” që doli në botim në fund të vitit 2009 në shtetin tonë fqinj.Ky botim në fakt ishte një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2009, 00:55:46

”Maqedonia shqiptare”, enciklopedia e shqiptareve

Shqiptaret ne Maqedoni kane gjetur nje menyre origjinale per t’iu kunderpergjigjur Akademise se Shkencave qe botoi enciklopedine fyese.Autori Njazi Muhamedi ka botuar nje studim me titull ”Maqedonia shqiptare”, ku permblidhen fakte mbi autencitetin e shqiptareve ne Maqedoni si dhe sillen figura ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2009, 13:38:35

Xhaferri: Po kërkohet zhbërja e Marrëveshjes së Ohrit

Xhaferri: Po kërkohet zhbërja e Marrëveshjes së OhritIntervista/Flet për "Shqip", politikani dhe intelektuali i njohurYlli PataPas vendimit më të fundit të qeverisë maqedonase për heqjen e kombësisë shqiptare nga pasaportat e reja biometrike ka reaguar politikani i njohur dhe in...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ujkan
16-10-2009, 20:41:29

Ngreni zërin për Marrëveshjen e Ohrit

Politikanët shqiptar duhet të ngrenë zërin dhe të kërkojnë me çdo kusht realizimin e Marrëveshjes së Ohrit, pasi po nuk e kërkuan ata realizimin e saj, nuk kanë si ta kërkojnë të tjerët. Analisti Kim Mehmeti thotë se nëse politikanët e Maqedonisë mendojnë se ne mund të shkojmë në Evropë si popul...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-09-2009, 14:27:43

Shtrembërimi i historisë dhe identiteti i Maqedonisë

Qendra e Studimeve Albanologjike, reagon mbi botimin e fundit të "Enciklopedisë maqedonase"Shtrembërimi i historisë dhe identiteti i MaqedonisëBotimi i fundit i "Enciklopedisë maqedonase" nga Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë, ende pa u shfletuar mirë, po përcillet me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-05-2009, 12:17:32

Politika e shqiptarëve në Maqedoninë antishqiptare

Nga Engjell KoliqiNë vitet e fundit, jemi dëshmitarë të shumë lëvizjeve politike në hapësirat ballkanike, që janë shkaktuar nga faktori njeri, shpesh edhe janë përgjakur. Pikërisht për shkak të rrymave shumë të ashpra dhe agresive, politiko-nacionaliste, hapësirat ballkanike në shekujt dhe vitet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2008, 12:18:55

Maqedonia, shteti i tri kantoneve

Shteti i tri kantoneve
Kim Mehmeti
Deri më tani ka pasur shumë projekte dhe elaborate antishqiptare, të cilët është dashur të përballen e që në thelb kanë pasur një porosi: shteti nuk i ka dashur shqipt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-07-2008, 08:39:28

Levizja Ilirida propozon federalizimin e Maqedonise, nje union me 2 republika

Republika e Maqedonisë duhet të shnërrohet në një union me 2 republika. Ky është propozimi i ish kryetarit të PPD-së dhe kryetarit të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare-ILIRIDA, Nevzat Halili.“Ne si lëvizje qytetare kombëtare shqiptare-Ilirida jemi për atë që Maqedonia të bëhet Union i Republikës së I...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
demdemosha
08-07-2008, 20:21:57

Lum ne kush po na përfaqëson

Edhe një herë u dëshmua se në Maqedoni nuk ka zgjedhje në mesin e shqiptarëve dhe jo me fajin e të tjerëve por me fajin tonë.Dy partitë më të mëdha politike edhe një herë dëshmuan se dhuna dhe hajnia janë vetia kryesore që i cilson këto dy parti.PDSH-ja edhe më tej mendon se me aparaturën e njëj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-06-2008, 15:27:14

Maqedonia, Belgjika e Ballkanit

Nga The EconomistMes vëzhguesve të Ballkanit qarkullon një ide që është në modë: “Belgjianizimi”. Kjo nuk nënkupton federalizim të ndërlikuar. Ajo synon të sugjerojë se kombësitë e ndryshme që historia i ka lënë të ndajnë të njëjtin shtet po sillen më në fund si belgët, po drejtohen nga kutitë e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
18-05-2008, 10:22:26

Kush ka plumba për të vrarë shqiptarë

Kush ka plumba për të vrarë shqiptarë Kim MEHMETIShqiptarët e Maqedonisë, fushatën parazgjedhore e nisën thuajse një javë më herët se njëmbëdhjetë maji, dita zyrtare e fillimit të sajë. Këtë fushatë ata e nisën me krisma nga armë të lehta zjarri, të cilat dëmtuan shtabet parazgj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
03-02-2008, 23:26:31

Shkupo do tè propozoj Tirane

Shkupi do të propozojë Tiranës heqjen e plotë të vizave!!!Edhe një dëshmi e qartë se pa aktivizimin e qytetarëve shqiptarë nëpërmjet intelektualëve të mirëfilltë, asnjë avancim të çështjes kombëtare nuk mund të arrihet. Partitë shqiptare në Maqedoni janë sherbetorë të verbër të punëdhënësve të v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2008, 10:58:25

Deren e te shurdherit duhet ta hapesh vete

Deren e te shurdherit duhet ta hapesh veteKim MehmetiPërderisa elitat politike të etnitetit maqedonas kërkonin rrugë nga më të pamundshmet që me çdo kusht të arrijnë qëllimet e tyre, që t‘ia lehtësojnë popullit të vetë rrugëtimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-11-2007, 15:44:12

Emigrimet e shqiptarëve në Turqi !

Nuk ka dyshim se një numër i madh shqiptarësh në periudha të ndryshme kohore është shpërngulur në Turqi. Shqiptarët në Turqi u vendosën në Stamboll, Izmir, Bursa, Manisa, Ajdin, Çanakala, Adapazar, Ankara, Kajseri, etj. dhe në 300 fshatra të Anadollit. Shpërnguljet e para janë nëpërmjet devshirm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
14-10-2007, 23:40:19

Shtet i përkohshëm!

Shtet i përkohshëm! Shkruan: Kim MehmetiQeveria aktuale e Maqedonisë, e udhëhequr nga kryeministri Gruevski, e varrosi Marrëveshjen e Ohrit. Dhe kuptohet, në një shtet shumetnik, edhe varrimet duhet të jenë në frymën e larushmërisë etnike. Andaj në varrimin e kësaj marrëveshje morën pjesë të gji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
02-06-2007, 22:30:15

Politikanët e Maqedonisë, Rrejnë Anglisht

Politikanët e Maqedonisë, Rrejnë AnglishtMr.Bashkim Aliuhttp://groups.yahoo.com/group/gazetapolitika/message/1Po, ashtu është, ata pasi që kaluan një periudhë relativis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Bekimi
06-04-2007, 18:30:57

Polarizimet politike në Maqedoni

Ashtu si ecin ditët me shpejtësinë e dritës edhe jeta këtu në Maqedoni turbullohet po në këtë mënyrë. Bëhet e pakuptueshme cdo meditim i servuar në gjellën e quajtur traktati i shpirtit dhe jetës.. Esenca e kësaj pakuptimësie fshehet pikërisht në ndikimin e jashtëm brenda këtij trualli...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
29-03-2007, 08:55:38

Ardhacaket serbe u ben shtet ne Tokat Shqiptare,me vendimin e vuqive te mèdha

ARDHACAKËT SERBË U BËNË SHTET NË TOKAT SHQIPTARE ME VENDIMIN E FUQIVE TË MËDHA Letër - përkujtuar udhëheqësve serbë dhe atyre ndërkombëtarë Nga viti 1804 – 1878 Serbia i ka borxh Kosovës territor rreth dy Kosova Shënim: Sipas historiografisë serbosllave  Harta është marrë nga libri Dëbimet e shq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
21-03-2007, 00:49:16

GAFET E POLITIKES SHQIPTARE NE MAQEDONI

Gafet e politikes Shqiptare ne MaqedoniHamdi Nuhiju Maqedonia ne karamboll… Eshte nje shpate me dy teha qe prêt dhe behet e mpreht , orienton gjendjen e status quo ne enderren vetjake. Kam ra ne hall me definimet , permendi termin enderr , ne fakt flas per nje sindrom , orientohe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


arbias
10-02-2007, 20:38:29

Shqiptarèt nuk pranojn ngushllimetè nga armiqtè e tyre!

SHQIPTARËT NUK PRANOJNË NGUSHËLLIME NGA ARMIQTË TË TYRE! * Nuk duam që të na qajnë, as të na ngushëllojnë ata që na vrasin...Tradicionalisht, shqiptarët kurrënjëherë në historinë e tyre nuk kanë pranuar që të jenë të ngushëlluar nga xhelatët e tyre kolonialistë serbo-sllavë, sepse direkt dhe ind...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: MR.DETI

Kumanova, vend i durimit....

MR.DETI
25-04-2006, 16:38:10
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: brandon, adhuruesi

- Kerçova -

brandon
27-02-2006, 20:28:11
kercova republike.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BabyDance
27-02-2006, 12:02:39

- Profesorët përcillen nëpërmjet kamerave -

Sistem i ri survejimi në Universitetin Shtetëror të Tetovës Profesorët përcillen nëpërmjet kamerave  Nuk është edhe aq estetike në aspektin akademik, mirëpo për kushtet në të cilat punojmë ky sistem është treguar shumë i efektshëm, e ka komentuar sekretari i përgjithshëm, Bashkim Selmani, instal...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe