Ish te burgosurit kerkojne jetesimin e Ilirides - Maqedonia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ish te burgosurit kerkojne jetesimin e Ilirides

Ish te burgosurit kerkojne jetesimin e Ilirides

· 4 · 1745

ne: 17-08-2004, 20:19:59
  nr. 7783, hËnË , 16.08.2004
   
  Shoqata te Burgosurve dhe te Demtuarve Politik Shqiptare ne Maqedoni kontra iniciatives se opozites maqedonase pe referendum  
 
 Ish te burgosurit  kerkojne jetesimin e Ilirides

-                 â€Å“Shqiptaret e RM-se qe ngelen te fundit e gjithe shqiptareve te ringjallin frytet e Referendumit te vitit 1992, si kapital politik qe nuk ka afat tjetersie, tash per pavaresi te plote te njesise Federative ILIRIDA." Shqiptareve tane te dashur, ne u rekomandojme te mos i vene ne gjume referendumi, eventualisht i suksesshem i Todor Petrovit sepse,shqiptaret duhet te kultivojne vetedijen politike, duke ndermarre masa operative ne ndertimin e nje USA (Unitet States of the Albanian)- Shtetet e Bashkuara te Shqiptareve,  tha Shpetim Pollozhani.

-                Tetove, 15 gusht.-Pas nje mbledhjeje te Kryesise se ngushte te Shoqates  se te Burgosurve dhe te Demtuarve Politik Shqiptare ne Maqedoni, kryetari i saj Shpetim Pollozhani, me bashkepunetoret e tij mbajten nje  konference per shtyp per mjetet e informacionit, ku pos tjerash u dhane   shume opinione qe kane te bejne me aktualitetin politik.

-                  Ne mungese te ofertave te mirefillta, reale dhe te realizueshme dhe ne  perputhshmeri me kohen qe rrezatojme realitetin, Shoqata e te Burgosurve dhe te Demtuarve Politik Shqiptare ne Maqedoni del me oferte politike, kryekeput per shqiptaret.Sipas kryetarit Shpetim Polllozhanit â€Å“ata duhet t'u kthehen ligjeve te natyres si çdo lloj me sojin e vet qe do te thote qe ne Republiken e Shqiperise te intensifikohet, te kultivohet dhe me dinamike me te madhe te ushqehet ndjenja per bashkim kombetar”. Ne Kosove ndjenja per bashkim kombetar ekziston, por duhet punuar ne operacionalizimin e saj tha id he shtoi se â€Å“ shqiptaret e RM-se qe ngelen te fundit e gjithe shqiptareve te ringjallin frytet e Referendumit te vitit 1992, si kapital politik qe nuk ka afat tjetersie, tash per pavaresi te plote te njesise Federative ILIRIDA.,th ai. Shqiptareve tane te dashur, ne u rekomandojme te mos i vene ne gjume referendumi, eventualisht i suksesshem i Todor Petrovit sepse,.shqiptaret duhet te kultivojne vetedije politike duke ndermarre masa operative ndertimin e nje USA (Unitet States of the Albanian)- Shtetet e Bashkuara te Shqiptareve tha Pollozhani.

-                 Ndersa maqedonasit  shtoi ai te behen njesia e katert ne kete konfederate. Te 3 njesite federative te shqiptareve te behen garanci per ruajtjen e vlerave te fqinjeve tane. Vlera te cilet ua mohojne fqinjet e tyre te dashur ortodoks siç jane Serbia, e cila ua mohon kishen, Bullgaria kombin dhe Greqia emrin. Ne nuk do t'i quajme as serbe te Vardarska Banovines, as pjesa tradhtare e kombit bullgar (siç i quajne bullgaret maqedonasit) dhe as uzurpatore emrash e territoresh te vjedhura. Ne thjesht,  potencoi Pollozhani,do t'i quajme ashtu siç e quajne vetveten. Ne do t'i respektojme aq sa do te na respektojne ata. Megjithese proporcioni ne kete neqiell eshte 7 me 1. Nuk i biem ne qafe askujt por jemi nga ato qe zgjedha nuk na ka hije. Nuk do te lejojme qe te na shkilet hisja e qiellit, jemi zot ne truallin tone, tha pos tjerash Shpetim Pollozhani.

E. Shala
 
 
 
Marr nga Flaka  
« Editimi i fundit: 30-11-2004, 18:20:27 nga Gjumashi »

  • Postime: 1412
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 18-08-2004, 02:29:57
Lexova per kete sot ne gazete.:)

  • Postime: 32
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 21-09-2004, 12:18:44
 :'(
Nëse sllavomaqedonë sdojnë të bashkjetojnë me ne, edhe ne skemi ndonji dashuri shumë romantike me kët entitet jo ende të formuluar dhe të pa qartë , bile bile na ndihmon shumë ky referendum për aspiratat  tona  të drejta, për bashkim kombetar, fundi fundit kufijt natyrorë dihen se ku janë dhe mos të harrojnë këta që bile se dinë se çfarë kombësie kanë,  ne mundemi me ba dhe duhet ta bëjme referendumin për ndarje në nji shtet-kanton të ILIRIDËS, dhe jamë i sigurt se edhe nëse dimë ta konceptojm para europës dhe shba-ve ne dot të jemi ma fitues se këta barbarë që skanë identitet kombëtarë.
RRNOFSHIN SHTETET E BASHKUARA TË SHQIPËRISË
UNITET STATES OF ALBANIANS
 :tym
Përshëndetje :love:
 
« Editimi i fundit: 21-09-2004, 12:21:06 nga A8 »

  • Postime: 1412
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 22-09-2004, 19:45:29
As qe duhet t`i duam.
Mjafton qe te perparojme ne.

Temat e fundit