Referendumi ne IRJM dhe e ardhmja! - Maqedonia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Referendumi ne IRJM dhe e ardhmja!

Referendumi ne IRJM dhe e ardhmja!

· 5 · 1441

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 15-09-2004, 16:11:41
Nga nje editorial qe lexova te Lobi (lobi.com.mk) thuhet qarte se Maqedonia ndodhet momentalisht ne nje situate kyce dhe shume kritike. Kishim perpara qe Maqedoni, e cila shtypte te drejtat e shqiptareve, me pas ndodhen ngjarje, trazira dhe nje lufte ne kuptimin e plote te fjales, qe sollen marreveshjen e Ohrit. Ishte kjo marreveshje, qe u duk se do ndryshonte situaten ne kete shtet.

Por me levizjen e fundit te sllavomaqedoneve duket se ata nuk kane asnje pike deshire per te pasur nje shtet sebashku me shqiptaret. Eshte gati e sigurte se rezultati i referendumit do jete ai qe pritej, pra mos miratim i ligjit per ndarjen e re territoriale. Keshtu asgje nuk duket mire duke u pare ne kete drejtim. Ajo qe u arrit me lufte dhe sakrifica po prishte perseri nga mosdeshira e maqedoneve.

Pyes une: Ku po shkon Maqedonia?

#1 ne: 15-09-2004, 16:24:18
Ti bejem nje analizi siperfaqesore te asaj qe ka ndodhe ne Maqedoni, pas mbarimit te luftes.
Jan miratuar shume e shume ligje ne favore te Shqipetareve.Dua te cek disa.Ligji per Dy gjuhesin, ligji per Universitetin e Tetoves e tjere ligje.
Maqedonet e shifin qe po e humbin shtetin, por nuk u besohet, pasi te jesh ne pushtet prej kur eshte krijuar shteti, dhe te vi  nje dite dhe ta humbesh, ate qe e ke cdo her, ateher siq e quajn ata, eshte e pa drejte.Maqedonet sipas mendimit time, nese e organizojn referendumin do humbin shume, jo vetem shtetin, por dhe perkrahjen e BE.es, NATO.es.Gjate luftes ne Maqedoni, UCK doli me nje deklarat se nuk duan ta ndajn Maqedonin, por jan vet Maqedonasit te cilet duan ta bejn nje gje te tille.Maqedonasit do humbin prej ndarjes te Maqedonis, kurse kjo eshte ne favor te Shqiptareve.
Nuk dua te thellohem shume gjate, por do ja le kohes te tregoje vet se cdo ndodhe me Maqedonin.
Vetem nese ndodhe dhe nje lufte ne Maqedoni, ateher duhet te vendohen kufit, pasi ska rrugezgjidhe tjeter.

Mirepafshim  :pafshim

 • Postime: 1412
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 15-09-2004, 23:46:27
Nese ky referendum ka sukses gje qe nuk besoj,atehere eshte e mundshme te cenohen interesat dhe kerkesat e shqipaterve ne Maqedoni ne te ardhme.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 16-09-2004, 01:07:19
Qe cenohen interesat e shqiptareve kjo eshte e sigurte dhe qe ky referendum fiton, po ashtu eshte e sigurt. Cfare te ben te mendosh se sllavet do votojne kunder referendumit?

 • Postime: 1412
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 18-09-2004, 04:21:42
Simpatizante te partise politike maqedone ne koalicion me siguri qe do votojne kunder (shumica e tyre) per te vetmin shkak qe mos humbet balansi ne shtet edhe aq i dobet qe eshte.

Temat e fundit