×

Zgjedhjet në Maqedoni, partitë shqiptare marrin 33 deputetë

Zgjedhjet në Maqedoni, partitë shqiptare marrin 33 deputetë

· 2 · 445

  • Postime: 26499
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 16-07-2020, 12:20:10
 

Sipas Komisionit Shtetëror të zgjedhjeven në Maqedonine e Veriut, kur janë numëruar mbi 96% e votave, shqiptarët kanë fituar 33 mandate, njofton agjencia e lajmeve INA.

Sipas kalkulimeve zyrtare të KSHZ, Bashkimi Demokratik për Integrim ka fituar 16 mandate, Aleanca për Shqiptarët 12, Partia Demokratike Shqiptare 1 mandat dhe Lëvizja BESA, e cila garoi në koalicion me LSDM, 4 mandate.

Megjithatë, këto janë kalkulimet të rezultateve preliminare nga ana e KSHZ-së. Nesër pritet të jepen rezultate zyrtare.

Ndërkaq, në kampin maqedonas LSDM ka fituar 45 mandate, ndërsa VMRO 44 mandate. Secila parti do ta ketë të veshtire te beje qeverine pasi nevojiten 61 mandate.  /lapsi

  • Postime: 2
  • Gjinia: Mashkull
Herolind Qerimi
#1 ne: 09-08-2020, 23:16:08
 

Rama kërkon 800 mijë vota në zgjedhjet e ardhshme

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 29-02-2020, 17:49:10
nga erlehta
"Vetevendosje" fiton zgjedhjet

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 07-10-2019, 17:29:34
nga Passion
Zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 07-10-2019, 15:59:30
nga Parloté
Presidenti Meta anulon zgjedhjet e 30 qershorit

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 28-06-2019, 08:18:23
nga erlehta
Zgjedhjet për Parlamentin e BE (2019)

Nisur nga M A XRubrika Bota

Postimi i fundit 27-05-2019, 17:46:51
nga M A X