Cilesia e trafikut nga Facebook - Marketing Online

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cilesia e trafikut nga Facebook

Cilesia e trafikut nga Facebook

· 6 · 1614

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 12-06-2010, 01:45:45
Të jesh i varur në trafik nga facebook…!

Në vazhdim të artikullit do të mundohem të cek disa nga arsyet pse njeriu nuk duhet të jetë i varur nga facebook dhe trafiku që sjell ai.

1. Të marrim se në facebook ti ke hapur një grup për një këngëtare të famshme shqiptare. Pasi të mblidhen shumë persona aty shembull 4.000 anëtar ti fillon të ju dërgosh letra në inbox duke reklamuar një faqe tënden. Sado që ditet e para të fitosh trafik, ditët e tjera ai trafik do të filloj të bjer dukshëm (vetëm në rast se faqja e reklamuar ka të bëj me grupin).
2. Trafiku i fituar nga grupet dhe fanpaget është i paqëndrueshëm për faktin se reklamimi i kohëpaskohshëm i webfaqeve fillon ti bezdis ata duke bërë që shumë nga ta të largohen nga grupi dhe kështu ti shkon në zbritje edhe me grupin edhe me statistikat e trafikut.
3. Edhe në rast se ti arrin shifren e 3.000 vizitave unike në një faqe që deri para pak kohësh ke pasur 150 vizita unike prap ti do të marrësh shumë pak klikime në reklama dhe shumë më pak shfletime sesa që do të kishe në rast se ky trafik do të ishte organik dhe direkt. E gjithë kjo sepse tematika e faqes nuk ka lidhje me grupin nga i cili ka ardhur mesazhi. Sado që ta “lulosh” tekstin që ua dërgon anëtarëve, personat që do të klikojn në atë link përsëri ësht 50% më i vogël sesa herën e kaluar.
4. Shkenctarët kanë vertetuar se një vizitori të thjeshtë nuk i nevojiten më shumë se 8 sekonda që ta marr vesh se me cfarë ka të bëj faqja, andaj kaq kohë do të ju nevojitet edhe 80% të vizitorëve të fituar nga facebook para se ata të largohen nga faqja e jote.

Konkluzion

Duke mos qenë një vizitor i rregullt i facebook por duke qene përdorues i kohpaskohshëm, kohët e fundit kam parë një rritje shumë të madhe të krijimit të grupeve në facebook (10 grupe me të njëjtin emër) me të vetmin qëllim; trafikun nga facebook, më shtyri ti “paralajmëroja” për cilësinë e këtij trafiku. Unë për vete do ju sugjeroja që të gjithë këta persona që e kalojn kohën duke krijuar grupa nga më të ndryshmet dhe nuk e teproj kur them nga më bajatet, këtë kohë të ja kushtojn mësimit të SEO-s që do të ju sillte vizita cilësore dhe më me shumë përfitim (klikime ne reklama, shfletime të faqeve dhe linqeve ne blogroll etc)
http://webmasterat.info/showthread.php?tid=257

 • Postime: 171
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 15-06-2010, 12:25:40
E tera ne kete postim qe eshte shkruar eshte e drejte por FB une kurr se kam pare si burim trafiku per faqe qe i kam serioze por vetem per ato faqet ne te cilat dua te beje ca lek me te shpejt dhe per keto faqe FB eshte trafik ideal.

 • Postime: 231
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 02-07-2010, 01:19:29
Facebook eshte per trafik te shpejte dhe te madh. SEO eshte per trafik te qendrueshem e te gjate.

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 11-10-2010, 00:57:43
Nese sot postoj nje link te faqes time ne fanpagen time me 20K fansa marr diku 500-800 vizita , por ato vizita neser bien nder 50 :)

 • Postime: 48
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 10-11-2010, 07:43:24
Une kam ca fan page te mira shqiptare Qe kur postojsha link te faqes ime rreth 100 Online kan ndejt , dhe mbas pak minutav cdo her bie

Dhe kam fan page per Mp3 Falas , kur postoj aty hyp online por nuk bie menjhere psh jan 20 hyp deri 40 bie 30 hyp perseri e keshtu dhe ka vetem 3-4K Fansa , duke krahasuar me ato 30K qe i kam

 • Postime: 231
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 12-11-2010, 19:56:22
Facebook nuk ben per trafik te qendrushem..seo esht me i mir...

Temat e fundit