Seo per joomla 1.0.X - Marketing Online

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Seo per joomla 1.0.X

Seo per joomla 1.0.X

· 2 · 657

  • Postime: 328
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 05-02-2011, 18:30:33
Per shkak te SEF URLs pothuajse mu desht te shpenzoja nje shum parash qe te beja upgrade faqen joomla nga 1.0X ne 1.6 (shumica me kerkuan nga 300-500$) pasi doja qe faqja te ishte komplet ashtu sic eshte por arsyeja e vetme qe nuk pranova ishte seee template duhej ndryshuar keshtu qe refuzova qdo ofert tjeter (kuptohet kerkonin ekstra para nga arsyeja se ka shum ndryshime ne kode dhe se template kishte shum pun).


Ne fund gjeta diqka shum te leht dhe falas u lodha aq shum saqe thash me mir te blej nje SEF-URLs component se sa te beja ndryshime dramatike ne faqen time.

Puna sme doli huq dhe gjeta falas komponent per kte pun http://www.artio.net/downloads/joomla/joomsef/artio-joomsef-2-3-4/download


Eshte shum e thjesht pasi te download ekstrakto failin me pas bejeni ne .zip pasi file eshte .rar (nese do provoni te instaloni ashtu nuk do ju lejohet dhe do ju shfaqet ki mesazh: Unrecoverable error "PCLZIP_ERR_BAD_FORM AT (-10)"  

Hapi i par(Pas instalimit):

Shkoni tek paneli administratorit futuni te Configuration ne skaj keni SEO klikoni mbi te dhe tek: Search Engine Friendly URLs dhe beni Po(Yes)


Pas kesaj klikoni save bejeni refresh faqes :D dhe linket e faqes tuaj me sdo duken: index.php?option=com_content&task=view&id=271&Itemid=9


Por do ken perfundesen .html

shembull: seo-per-joomla-1.0.x.html


Hapi dyt (jo i detyrushem): Sigurisht qe per te funksionuar ashtu siq duhet ju duhet ti rregulloni edhe karakteret pasi aty ku ne kemi ë automatikisht ua zavendson -, duhet qe te futeni tek paneli administratorit pastaj shkoni te komponent aty klikoni te ARTIO joomlasef dhe klikoni mbi ARTIO Joomsef Configuration dhe shikoni keni nje kuti me posht shkruan Advanced Configuration keshtu duhet it shtoni ë dhe ç  ë|e, ç|c

Ne qofse hasni ne ndonje penges mos hezitoni un sapo instalova kte komponent dhe punon per mrekulli :)


  • Postime: 231
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 17-02-2011, 01:01:41
Esht turp per joomlan qe nuk esht e ndertuar duke menduar dhe per faktorin seo...duhet te marrin se paku ne kete pike shembull nga wordpress...

Temat e fundit