SEO për Wordpress - Marketing Online

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

SEO për Wordpress

SEO për Wordpress

· 32 · 5876

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 09-12-2007, 23:31:12
Wordpress është plaftorma publikuese me popullore ne internet dhe unë parashikoj qe dhe ne internetin shqiptar kjo platformë do të bëhet po ashtu shume popullore.
Këtu po shkruaj një miniguide se si te bëhet optimizimi i një faqe te ndertuar me wordpress ne mënyrë qe përmbajtja e saj te kapet sa me mirë dhe shpejt nga makinat e internetit.

1) perdor ato qe ne Wordpress quhen "Permalinks". Ne këtë mënyrë faqja juaj do këtë url me te lezetshme, me te lehta për t'u mbajtur mend dhe me te pëlqyeshme për makinat e kerkimit.
Për te bërë këtë shko tek “Options” pastaj “Permalinks” në fund zgjidh butonin “custom” dhe ne fushën qe vijon vendos /%postname%/ ose /%postname%.html.
Duke bërë këtë adresat e faqes do të marrin formën www*.bloguim.tld/ky-është-artikulli-me-seksi nese ke zgjedhur opsionin me /%postname%/ ose www*.bloguim.tld/ky-është-artikulli-me-seksi.html nese ke zgjedhur formen /%postname%.html.

2) Ndrysho titujt e temave.
Titujt e postimeve ne Wordpress kanë një strukture jo shumë te volitshme. Struktura bazike e tyre është jo e keqe, por për te qenë perfekte duhet ndryshuar dhe këtu duhet bërë pak ndryshim ne kodin e Wordpress-it.
Hyr ne panelin e faqes tënde, kliko tek “presentation” pastaj “theme editor” e së fundi ne te djathte kliko tek “header” ne mënyrë qe te hapet editori qe lejon te besh ndryshime tek skedari header.php
Gjej këtë kodin qe është si shembull me poshte (ose një qe është gati i ngjashem me te)dhe zevendesoje me këtë:
« Editimi i fundit: 22-02-2009, 03:07:50 nga M A X »

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-07-2008, 13:45:35
All in One SEO Pack eshte nje modifikim per Wordpress qe permireson dukshem faqet te bera me Wordpress per nga pikepamja e Google dhe makinave te tjera te kerkimit.

Faqja zyrtare ne Wordpress.Org: http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/
Linku i shkarkimit: http://downloads.wordpress.org/plugin/all-in-one-seo-pack.zip


Some features:

    * Automatically optimizes your titles for search engines
    * Generates META tags automatically
    * Avoids the typical duplicate content found on Wordpress blogs
    * For Wordpress 2.3 you don't even have to look at the options, it works out-of-the-box. Just install.
    * You can override any title and set any META description and any META keywords you want.
    * You can fine-tune everything
    * Backward-Compatibility with many other plugins, like Auto Meta, Ultimate Tag Warrior and others.

 • Postime: 168
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 13-10-2008, 20:10:54
kam nevojë të krijoj një .htaccess fajll, sepse kështu vetëm kategoritë më janë ndërruar, dmth, blogu.com/category/emri-i-kategorise, ndersa per temat, blogu.com/emri-i-temes nuk më hapet

faleminderit...?

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 13-10-2008, 23:20:49
Vendos ne nje rrjesht te ri kete kodin qe kam vene une meposhte.
E kam marre direkt nga nje nga blogjet e mij dhe nuk e di sigurte nese do te funksionoje. Por nuk shoh arsye pse jo.

Kodi: [Zgjidh]
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

# END WordPress

 • Postime: 168
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 14-10-2008, 20:17:45
Ok, faleminderit.
Do ta provoj.

Një blog tani që fillova që do të postojmë vetëm programe shqiptare, programet që egzistojnë tani dhe programet që do të dalin....

Bëra që në fillim kshtu linqet e lehta dhe postimet që po bëjë po më dalin në rregull, ndërsa për blogun e vjetër postimet që janë bërë më përpara nuk hapen ndoshta tani do të hapen, flm edhe niher!

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 25-11-2008, 15:20:16
Nyje fjalesh dhe ne faqet e wordpress dhe jo vetem neper postime dhe kategori..
Ky plusing eshte nje menyre e rendesishme seo per faqet e ndertuara ne wordpress.
me teper info ne linkun qe vijon.


http://www.michelem.org/wordpress-plugin-tags4page/

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 02-01-2009, 18:50:38
kategoria.domain.tl d/emri-artikulit

osht zgjidhja ma mir se

www*.bloguim.tld/ky-është-artikulli-me-seksi

Google e pren Urlen mas do fjalt ve..
njot se Titulin e Faqes

Ma merensichtme se Url-desgin osht Tituli i Faqes.. H1.. H2  H3 edhe struktura semantike...

Njojt se Struktura Linkave e mbrenshme


http://organisiert.net/yatcp/

 • Postime: 119
 • Karma: +1/-0

#7 ne: 25-03-2009, 11:09:13
Flm për këshillën, i bëra këto modifikime  :)

 • Postime: 171
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 28-12-2009, 20:32:57
Une tashti kur ndryshoi linkun qe e bej %postname% nuk me ben edhe ne qofte se nuk kam asgje te postuar aty, pastaj as kjo "All SEO Pack" nuk eshte aq e bukur pasi gjdo gje duhet te shtohet manulisht.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 28-12-2009, 23:10:02
Cfare problemi ke ti konkretisht? Dhe ne cfare kuptimi  e thua kur pohon se "astaj as kjo "All SEO Pack" nuk eshte aq e bukur pasi gjdo gje duhet te shtohet manulisht"?

 • Postime: 171
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 29-12-2009, 16:26:33
Keshtu MAX:

Une kam te instaluar Wordpress ne host dhe kam provuar ne fillim kur se kam pasur asnje postim qe te ndryshoi linkun e postimeve nga ai normal qe ka /?p=14 ne ate %postname% dhe kete gje e kam bere e kam ruajtur por tani kur postoja ndonje teme te re dhe kur klikohej ne link dilte nje faqe qe nuk gjendej por kur e ktheja si me pare me link normal me bente.

All In SEO Pack

Ndersa tek kjo thash se duhet te shtosh titullin,pershkrimin,keywords e gjera te tilla manulisht dhe kjo merre kohe shume.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 29-12-2009, 18:39:02
Shiko nese ke apo jo nje kartele .htaccess

Nese jo krijoje nje me kete kod brenda:

Kodi: [Zgjidh]
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

# END WordPress

Perndryshe duhet te jete nje problem me hostin tend qe mbase nuk suporton mod_rewrite

 • Postime: 171
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 29-12-2009, 19:01:22
Jo nuk e kisha nje gje te tille shikova tek "Editor" por nuk kishte asgje sikur kjo.Mund te me tregosh se si ta bej nje gje te tille.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 29-12-2009, 19:26:53
Shkarko dosjen .zip qe ke te bashkangjitur ketu dhe hape; branda pastaj gjen kartelen .htaccess
Pastaj me ftp thjeshte ngarko kete kartele te hapesira ku ke instaluar WP. Kaq do te mjaftonte.

 • Postime: 171
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 29-12-2009, 23:01:24
Shume falimnderit MAX.

 • Postime: 92
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 03-05-2010, 10:32:41
Sapo desha ta hap nje teme te re e pashe kete temen tani. Edhe pse po e shoh me vonese, kjo qenka shkruajt qysh ne 2007, kam shkruajtur dicka rreth kesaj teme nga eksperienca personale:
http://artiyt.com/2010/04/seo-per-wordpress/.

 • Postime: 116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 09-12-2010, 18:30:30
Kishja koh qe po mundoheshja te ndryshoja permalinks dhe shkrimi juaj me fyri vertet ne pune Thnx ;)

 • Postime: 376
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 09-12-2010, 21:41:10
mund te shikoni edhe metoden time me all in one seo pack
http://www.albcoders.com/showthread.php?89-Si-te-perdorim-SEO-ne-Wordpress

#18 ne: 16-01-2011, 01:57:56
Kam një pyetje në lidhje me SEO dhe Wordpress..

Ta zëm se kam një faqe që qëndron mirë në SEO dhe ka PR4.
Kët faqe do ta quajm faqja1.com

Tani dua të hap një faqe të re me përmbajtje krejtësisht të ndryshme nga faqja1.com, mirëpo nëse e ndërtoj faqen në domain të ri ajo për SEO do të thot fillim nga zero.

Për të mos filluar gjithqka nga zero, un mendoj që kët faqe të re ta hap në domainin faqja1.com/webfaqjaere  
Pyetja ësht :
A do të kishte këtu ndoi ndikim PageRanku i faqja1.com ose a do ishte kjo mënyra e qëlluar për ti shpëtuar '' fillimit nga zero '' ?

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 16-01-2011, 03:18:06
Nuk e fillon nga zero nese shton tek faqe.com/webi-i-ri por nese e ben ne subdomain emri-i-ri.faqe.com atehere e fillon nga zero

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 07-03-2011, 19:38:23
kategoria.domain.tld/emri-artikulit
Pershendetje, a mund ta di menyren se si behet editimi i kategorise , nga www.bloguim.com/kategoria ne www.kategoria.bloguim.com ? Faleminderit

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 08-03-2011, 00:08:37

Pershendetje, a mund ta di menyren se si behet editimi i kategorise , nga www.bloguim.com/kategoria ne www.kategoria.bloguim.com ? Faleminderit
Shume e thjeshte vetem duhet te ndryshoshe adresen e instalimit te wp.
vepro keshtu: adresa qe ke ngjiti kete link wp-admin/options-general.php dhe aty ku eshte blogim.com/ketegoria nderroje ne kategoria.bloguim.com ;)

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 08-03-2011, 00:49:02
Citim
Shume e thjeshte vetem duhet te ndryshoshe adresen e instalimit te wp.
vepro keshtu: adresa qe ke ngjiti kete link wp-admin/options-general.php dhe aty ku eshte blogim.com/ketegoria nderroje ne kategoria.bloguim.c om


Ne fakt s'eshte aq e thjeshte!

DHL, shiko kete plugin se sic duket ky e ben ate pune: http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-subdomains/

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 08-03-2011, 19:05:53
M A X e provova ket plugins po nuk po funksionon. Nejse se nuk po i preki hiq , e instalova WP No category base , mu duk i mire. Falemnderit gjithve

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 11-03-2011, 12:31:04
M A X e provova ket plugins po nuk po funksionon. Nejse se nuk po i preki hiq , e instalova WP No category base , mu duk i mire. Falemnderit gjithve

Ti duhet te kishe krijuar perpara subdomenet ne cPanel.

Temat e fundit