Si eshte me mire adresa, me www apo pa www? - Marketing Online

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si eshte me mire adresa, me www apo pa www?

Si eshte me mire adresa, me www apo pa www?

· 12 · 1674

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 27-03-2011, 01:11:20
kam vene re ne disa lloje faqesh qe kontrollone per backline se te tjera rezultate tregojne me www. dhe te tjera tregojne pa www tani pyetja ime eshte, a ka rendesi kjo per te pare PR? dhe si mund te rregullohet nje gje e tille?
« Editimi i fundit: 27-03-2011, 01:35:16 nga M A X »

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 27-03-2011, 01:59:20
Parimisht nuk eshte problem me apo pa www. Eshte thjeshte zgjedhja e webmasterit qe e mban adresen si te doje.
Problem eshte nese nje faqe punon me te dyja, pra si me www dhe pa www. Pse eshte problem?
Sepse WWW ne fund te fundit eshte thjeshte nje subdomen, nje nenfaqe e nje websiti dhe Google e konsideron nje faqe www komplet te vecante nga faqja qe nuk ka www. Por duke qene se si versioni me www dhe ai pa www do kene te njejten permbajte, sepse jane nje faqe, Google do ta shohe sikur jane dy faqe qe kane te njejten permbajtje dhe do t'i penalizoje te dyja.

Prandaj keshillohet qe te perdoret njeri ose tjetri version, por jo te dyja bashke.
Per kete pune ndihmon kartela .htaccess
Per ta pasur faqen gjithmone vetem me www atehere vendos kodin e meposhtem, duke bere ndryshimet e duhura per domenin sigurisht.

Kodi: [Zgjidh]
# Redirect domen.com/* --> domeni me www
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(domen\.com)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%1/$1 [R=301,L]

Ne kete menyre kush krijon adresen pa WWW do te ridrejtohet automatikisht te faqja me WWW. Psh ja si punon te ZY. http://zeriyt.com/

Nese deshiron qe faqja te punoje vetem pa WWW, atehere ne pune hyn ky kodi i meposhtem, gjithmone duke u hedhur ne kartelen .htaccess dhe duke i bere ndryshimet e duhura sipas domenit perkates.

Kodi: [Zgjidh]
# Redirect if NOT domen.com (exactly) to domen.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} .
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^domen\.com
RewriteRule (.*) http://domen.com/$1 [R=301,L]

Psh http://www.laj.me/

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 27-03-2011, 03:16:32
A ok shume mire Olt flm lol por meqense vendose http://laj.me ketu ti ka mundesi ta ndryshosh adresen forum familjar ne http://forumfamilja.com  ;)
Por gjithsesi pyetja ime ishte
Per tu rritu ne PR cafre nevojitet backlinke vizita apo ndonje gje tjeter? hmmmmm:

 • Postime: 376
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 27-03-2011, 04:02:27
backlinks

 • Postime: 45
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 27-03-2011, 11:19:20
sa me pak karaktere akoma me mire per mendimin tim. Mjafton qe adreses me www. ti besh permanent redirectk me 301 tek ajo pa www.

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 28-03-2011, 00:27:54
Pasi i bere kete ndryshim tani kam nje problem. Si fillim nuk mundesha te beje postime, pra kur une shkruaja dhe tastaj shtypja butonin posto me drejtone perseri ne te njejtin vend pra per te hapur nje tem te re dhe postimi nuk behesh, u futa ne Admin  tek Pretty URLs Administration dhe klikova ne Run some maintenance tasks  me tregoje dhe keto
    Updating the array of actions
    Fixing any old boards and topics with broken quotes
    Updating board URLs
    Update the filters
Por kur dua te futem ne forum me tregon gabim 404
Citim
Not Found

The requested URL /cgi-sys/index.php was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
cfare kerkon tani ku qendrone problemi  hmmmmm: • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 28-03-2011, 00:41:13
Hiqe ate kodin qe vure. Mbase Pretty URLs dhe ai kodi i vendosur ne .htaccess nuk bien shume dakord. Ose ti e ke vene keq kodin, ose ku dihet cfare ke bere tjeter gabim.

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 28-03-2011, 01:01:19
e provova por perseri te njetin gabim me tregone
mos duhet tani ta cinstaloje ne menyre manuale Pretty URLs  hmmmmm:

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 28-03-2011, 09:16:17
Perdoret edhe kjo menyre nese keni shume domaine!

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^faqja.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.faqja.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^faqja.eu$ [OR]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.site.eu/$1 [R=301,L]


Mund te vini cdo lloj domain keni deshire.... dhe sa domaine te deshironi,

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 29-03-2011, 00:45:54
Hiqe ate kodin qe vure. Mbase Pretty URLs dhe ai kodi i vendosur ne .htaccess nuk bien shume dakord. Ose ti e ke vene keq kodin, ose ku dihet cfare ke bere tjeter gabim.
Po Olti ke te drjete, kodi qe vendosa nuk me lejon qe te beje postime te reja por pasi une shtyp butonin per postim me rikthene perseri aty ku isha,

Pos ka ndonje menyre tjeter?

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 29-03-2011, 01:02:59
Shiko cfare ka vene UrL mesiper. Mbase te ndihmon. Por mos harro, gjithmone bej nje kopje te karteles qe ndryshon, ne menyre qe nese shkon keq puna te kesh mundesi te rivendosesh kartelen ashtu sic ishte perpara ndryshimeve.

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 29-03-2011, 01:44:44
As ajo nuk bene gje problemi qendrone tek Pretty Ulrs  :(
dhe ajo i bene qe te dalin me www perpara  hmmmmm:

Temat e fundit