Të listohemi në rezultatet në kohë reale të google-s - Marketing Online

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Të listohemi në rezultatet në kohë reale të google-s

Të listohemi në rezultatet në kohë reale të google-s

· 2 · 1012

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 11-01-2010, 01:19:05
Rezultatet në kohë reale të google-s
Në fakt, google akoma nuk ka treguar se çfarë parametrash mirren për renditjen e rezultateve në kohë reale. Sido që të jetë janë disa faktorë që duket se ndikojnë në këtë renditje. 1. Google e shikon një post në blog, tweet, etj. dhe e hulumton kualitetin e postit. Nëse posti duket si spam, nuk do renditet tek këto rezultate. 2. Google gjithashtu shikon nëse një user në twitter është më i ndjekur se userat tjerë. Nëse një user në twitter ka shumë ndjekës me autoritet të lartë, gjasat janë shumë më të mëdha që posti i tij të renditet sa më mirë në rezultatet në kohë reale. 3. Google i identifikon spammerët nga postet dhe ndjekësat që ka ai user.

Sa duhet të investoni në rezultatet në kohë reale të google-s? Problemi i rezultateve në kohë reale është se ato nuk shfaqen në të gjitha fjalët kyçe, dhe se një rezultat zëvendësohet shpejt nga tjetri.

Për këtë arsye ju nuk mund të renditeni lehtë në rezultatet në kohë reale. Më mirë të investoni kohën tuaj tek rezultatet e rregullta, që sigurisht ju sjellin shumë herë më shumë vizitorë se ato në kohë reale.

Shtoni fjalët kyçe për të cilat ju doni të renditeni sa më mirë në rezultatet e rregullta të google-s, dhe mundohuni të keni përmbajtje e dizajn sa më të mirë, në mënyrë që njerëzit e tjerë të flasin sa më shumë për faqen tuaj, dhe të bëjnë tweets për të.

Per me shume artikuj te ngjashem vizitoni: http://www.eshqiperia.com/?p=921

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 23-01-2010, 17:16:37
Të listohemi në rezultatet në kohë reale të google-s (pjesa 2)

Muajin e kaluar Google ka filluar t’i shfaq rezultatet në k ohë reale. Rezultatet në kohë reale kanë për qëllim t’i ofrojnë lexuesve lajmet e reja sa më shpejt të jetë e mundur.

Për shfaqjen e rezultateve në kohë reale element kryesorë të tyre janë ‘Cicërimat’ apo Tweets! Egzistojnë një lloj i PageRank vetëm për ‘Cicërimat’, pra Google PageRank shikon strukturën e linkut në web. Sa më shumë linqe të keni në faqe tjera aq më mirë është për rradhitjen në rezulatet e kohës reale të Googles.
‘Cicërimat’ nuk janë për lidhje ndërmjet faqeve por ato janë vetëm për ndjekësit.

Në Twitter njerëzit ndjekin komentet e llogarive tjera në Twitter, pra sa më shumë ndjekës që keni atëherë reputacioni i llogarisë tuaj në Twitter do të jetë më i lartë, nëse përdoruesit që ndiqni kanë shumë ndjekës re

putacioni i llogarisë suaj do jetë shumë më i madh!

“Kjo mund të jetë sikur një konkurs”, tha Amit Singh

al. “Një përdorues ndjek një tjetër përdorues dhe kjo ka rëndësi në web.
Linqet e faqes tuaj në faqet e tjera ndikojnë që faqja të rradhitet sa më mirë në rezultatet e kohës reale, gjithashtu përdoruesit që ndjekin një përdorues tjetër me reputacion të mirë kjo do ndikon goxha shumë në rezulatet. “Metoda e ndjekjës së përdoruesve me reputacion të lartë është një metodë efikase në rradhitjen në Google, por disa llogari në Twitter përdorin HashTags në ‘Cicërimat’ e tyre.
Hashtags
Hashtags janë simbole që zakonisht fillojnë me # dhe që përdoruesit e Twitter shtojnë atë pas çdo cicërime p.sh #earthquake, #beatcancer, #michaeljackson etj
Nëse ju përdorni ‘hashtags’ në ‘cicërimat’ tuaja, atëherë këto do të jenë rezulate në kohë reale pasi që dikush mund të klikoj fjalë me’hashtag-un’ që keni përdorë në ‘cicërimë’
Spami nëpërmjet ‘hashtag’
Një ‘hashtag’ mund të jetë i dobishem për të ekspozuar ‘cicërimat’ tuaja por ato mund të keqpërdorën nga spamerët! ‘Hashtags’ mund të shërbejë si karton i kuq nga Google për ju, por Amit nuk ka detalizuar gjë por ka munësi që Google ta ketë mundësinë e zvoglimit të keqperdorimit të tyre.
Cicërimat e zhgjedhura nga Google
Cicërimat mund të jenë të llojllojshme dhe që përdorën nga çdo kush p.sh fjala ‘Obama’ që kjo fjalë është përdorë shumë herë por Google duhet ta gjejë ‘cicërimën’ përkatëse për rezulatatet e kohës reale.
‘Cicërimat’ do të jenë të zgjedhura nga Google për rezulatet e tyre të kërkimit në kohë reale, problemi qëndron se gjithmonë Google duhet të nxjerrë rezulate në kohë reale, kështu që ju duhet të investoni të keni njërradhitje sa më të mirë në Google.
Nëse faqja juaj rradhitet mirë në rezulatet e Google atëhere ajo do të qëndrojë më gjatë, po që se faqja juaj do të jetë e rradhitur në rezulatet e kohës reale ajo do qëndrojë më pak.

http://www.eshqiperia.com/te-listohemi-ne-rezultatet-ne-kohe-reale-te-google-s-pjesa-2/

Temat e fundit