Matematikë / Fizikë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me matematiken dhe fiziken.


Pergjigje nga: Hollow, erand81, kuro

EKUACION

Hollow
23-11-2013, 05:40:13
bjeri mo farmacist! 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
kuro
09-07-2012, 11:38:28

Ushtrim gjeometria ne hapsire

Jepet paralelopipedi ABCDA1B1C1D1 me bazëkatrore, brinja e se cilës është a. Pingulja ndaj bazës së paralelopipedit e hequr nga kulmi A1 bie ne kulmin C , kurse brinja anësore formon me bazën këndin me masë alfa
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-04-2012, 23:38:37

Arkimedi

Arkimedi/Përse e vranë romakët gjeniun e lashtëËshtë viti 212 para Krishtit në Sirakuzë, një prej polis-ëve më të pasur të Mesdheut, të cilit i është vënë zjarri e flaka nga romakët e komanduar nga konsulli Marco Claudio Marcello. Urdhrat janë të qartë: Marcello dëshiron të ketë me çdo kusht nje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-01-2012, 11:56:54

ZERO - Një numër prej hiç-i

ZERO/Një numër prej hiç-iKisha shtatë dhi. Tre i shkëmbeva me misër. Tre ua dhashë dhuratë tri bijave të mia; njërën ma vodhën. Sa dhi më mbeten? Çuditërisht, për një pjesë të madhe të historisë së tij, njeriu nuk ka patur instrumentat matematikë për t'u përgjigjur. Provat e par...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
30-10-2011, 01:47:04

Matematikanët nga Kosova në konferencën ndërkombëtare të matematikës në Sofia

Shkencëtarë nga matematika nga mbarë bota u takuan në Sofia për konferencën e 6 vjetore të Teorisë së Funksioneve Speciale , që është mbajtur nga data 20 tetor deri më 23 tetor në Sofia të Bullgarisë. Konferenca është organizuar nga Akademia e shkencave Bullgare në bashkëpunim me Institutin e Ma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
02-10-2011, 15:50:41

Eksperimenti Icarus

Qëllimi kryesor i Icarus-it është kapja dhe studimi i rrezeve kozmike.Që me aktivizimin e laboratorit për këtë qëllim, aparatet kanë arritur të regjistrojnë gjurmë të rrezeve të rralla kozmike që arrijnë deri në thellësinë e laboratorit (në tunelet që ndodhen 1400metra nën shkëmbinjtë e masivit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
11-09-2011, 01:28:58

Valmir Krasniqi flet për Prof. Dr. Emrush Gashin

Studenti i matematikës në Universitetin e Prishtinës, Valmir Krasniqi, flet për të ndjerin Profesor, Doktor Emrush Gashin. Incizimi është bërë në Radio-Kosovë në emisionin "Portat e natës" ku flitej për gjendjen e shkencës në Republikën e Kosovës Valmir Krasniqi flet për Prof. Dr. Emrush Gashin[
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
22-08-2011, 14:22:18

Skandaloze: Kryetari i akademise pa asnje artikull shkencor!

Skandaloze: Kryetari i akademise se shkencave ne Shqiperi Gudar Beqiraj, nuk ka asnje artikull shkencor te botuar ne nivel nderkombetar.Gudar Beqiraj vjen nga komuniteti i matematikes. Gudar Beqiraj do te duhej te japi doreheqje pasi nuk e meriton kete post te larte shkencor tha prof.dr Tanush S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-08-2011, 10:49:06

Pse numrat janë kaq të rëndësishëm?

Pa numrat ne nuk do të dinim se sa e madhe është diçka, nuk do ta dinim as temperaturën, as datën dhe as kohën. Nuk do të kishte kufizime të shpejtësisë në rrugë dhe nuk do të kishte as makina dhe as rrugë, sepse që këto të ekzistojnë, duhen numrat. Numri është koncept themelor i matematikës, pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 11:27:41

International Mathematical Olympiad

IMO është shkurtes e International Mathematical Olympiad dhe është gara me e madhe e matematikes ne botë. Edhe pse është ashtu ju mesiguri nuk e keni ditur sepse nuk ka kush të ju lajmëroj.Gjatë kohës kur politika dhe qështjet politikanët janë lajmet kryesore nëpër mediat tona dija nuk na intere...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
27-07-2011, 15:51:02

Zbulohet vërtetimi për Supozimin Poincare

Matematicienti i njohur Kinez, Yang Le, deklaroi se zgjidhja e një nga sfidave më të mëdha matematikore në botë është arritje e hatashme. Dy matematicient Kinez, Zhu Xiping dhe Cao Huaidong, arritën t'i vendosin copat përfundimtare për të arritur te zgjidhja e cila është duke e sfiduar botën që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
24-07-2011, 21:31:51

Numri i Erdos-it

Numri i Erdos-it Që të caktohet një numër i Erdos-it një autori duhet që ai të jetë bashkë-autorë në një punim matematikorë me një autorë me një numër të caktuar të Erdos-it. Paul Erdos ka numrin Erdos zero. Numëri Erdos për ndonjë autorë tjetër është k+1 ku
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Fatmir Shatri
21-06-2011, 02:08:23

Turp e për faqe të zezë

Turp e për faqe të zezë“Shyqyr që ra kjo dekë e u pamë”, është thënie e vjetër e femrave pjesëmarrëse në ceremoniale mortore. Ato e shfrytëzonin fatkeqësinë e dikujt që i kishte ndodhur vdekja, për t’u takuar në mes veti dhe për të bërë muhabete të ndryshme. Thënia e mësipërme, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-06-2011, 00:54:27

Rreziqet e shoqërisë së numrave

Rreziqet e shoqërisë së numravePo hyjmë në shoqërinë e algoritmit. Vendime të rëndësishëm apo të vegjël vetëm në dukje, zgjedhje që lidhen me ekonominë dhe për vetë jetën e përditshme, u besohen gjithnjë e më shumë procedurave të automatizuara, programeve kompjuterikë të vënë në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ministryofmath.info
31-03-2011, 01:17:00

Gjithshka rreth Matematikes ne ministryofmath.info

www.ministryofmath.info Ministry Of Math, është një forum i cili mundëson shqiptarët të komunikojn për probleme të ndryshme matematikore. Ne mundësojmë Latex-in, e cila është një gjuhë për shk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-03-2011, 00:17:46

Barometri i Toriçelit

Në vitet 1600, një italian, Evangjelista Toriçeli (Evangelista Torricelli) zbuloi vlerën e trysnisë së ajrit. Mbushi me zhivë një tub qelqi të graduar e të mbyllur nga njëra anë. E ktheu përmbys duke e mbyllur vrimën me gisht dhe e zhyti në një vaskë që përmbante zhivë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

cani
23-03-2011, 19:33:56

Detyra nga matematika financiare

Kush mund te me ndihmoj qe detyrave ne vijim te jap formen e ekuacioneve per t'i zgjidhur ato:3. Te zgjidhen problemet me fjale:a) Cmimi qe u pagua nje kompjuter pas 22% zbritje ishte1,871.50 EUR. Sa ishte cmimi para lirimit?b) Shuma e tre numrave te njepasnjeshem tek eshte 117. Ciletjane ata nu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-01-2011, 01:41:18

Gjeniu Yne

Eshte nje nder qe per ZY ka kontribuar mes te tjereve dhe Valmir Krasniqi, personi per te cilin flet ky reportazh. Jemi kranar me ty Valmir. :) Gjeniu i Kosovës - Valmir Krasniqi
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: albana01, urtesia, gjimnazistja

Tema te ndryshme nga matematika.

albana01
12-01-2011, 20:38:29
Sjeee e Qartt???
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: lisilisi, Erdős, Rinor Mujaj

Libra nga matematika

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe