Probleme matematikore - 47 - Matematikë / Fizikë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Probleme matematikore

· 1460 · 213445

Probleme matematikore

· 1460 · 213445

 • Postime: 89
 • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1150 ne: 29-10-2010, 00:42:28
  do desha shume te shifja zgjidhjen tende endbox po deshe ma nis ne pm.

  spo ta prish...po postoj une atehere nje probleme
  le te jete f(x) njepolionim me ao , ...., an numra te plote , per te cilin vlejne
    f(7) = 10^7 + 2    ,   f(8) = 10^8 + 5   dhe f(9) = 10^9 + 8 . vertetoni se per cdo numer te plote k vlen 3/f(k)

  • Postime: 92
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1151 ne: 29-10-2010, 01:32:28
  do desha shume te shifja zgjidhjen tende endbox po deshe ma nis ne pm.

  spo ta prish...po postoj une atehere nje probleme
  le te jete f(x) njepolionim me ao , ...., an numra te plote , per te cilin vlejne
    f(7) = 10^7 + 2    ,   f(8) = 10^8 + 5   dhe f(9) = 10^9 + 8 . vertetoni se per cdo numer te plote k vlen 3/f(k)

  OK do ta postoj zgjidhjen me vone, brenda 1 ore ...

  Sa i perket detyres qe e ke postu, eshte mjaft e lehte.

  Per cdo k vlene  f(k)=f(7) (mod 3) ose f(k)=f(8) (mod 3) ose f(k)=f(9) (mod 3). Verejme se ne te tre rastet f(7), f(8) dhe f(9) plotepjestohen me 3, prandaj f(k) plotepjestohet me 3.

  • Postime: 92
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1152 ne: 29-10-2010, 01:46:57
  Po e postoj zgjidhjen per problemin "1234!".

  --
  Fuqia me te cilen numri i thjeshte 5 paraqitet ne zberthimin kanonik te 1234! eshte 305 (formula e Lezhandrit); fuqia me te cilin numri i thjeshte 2 paraqitet ne zberthimin kanonik te 1234! eshte 1229. Prandaj numri 1234! mbaron me 305 zero, dhe mbeten edhe 1229-305=924 dyshe (2 ) qe teprojne. Prej numrit 1 deri ne 1234 jane 249 numra qe mbarojne me 3; 246 numra qe mbarojne me 7 dhe 242 numra qe mbarojne me 9 (ketu eshte fjala pasi ti marrim te gjitha 2-shet nga zberthimi kanonik)

  Prandaj 1234! =3^(249)* 7^(246)* 9^(242) *2^(924) =8 (mod 10^(306)).

  • Postime: 12
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1153 ne: 29-10-2010, 01:51:12
   
  Zgjidhja:

  e²+d²+f²=?


  kendi nuk eshte gjithmone 60 me pare verteto qe e=d+f


  Nga trek. AMC nga teorema e kosinusit kemi: a²=e²+d²- ed
  Nga trek. MBC nga teorema e kosinusit kemi: a²=e²+f²-ef
  Rrjedhimisht: e²+d²- ed=e²+f²-ef → e=d+f
  Ndersa nese mbledhim dy barazimet me larte fitojme:
  2a²=2e²+d²+f²-e(d+f)=e²+d²+f²+e²-e² →  e²+d²+f²= 2a²
  kendi nuk eshte gjithmone 60 grade me pare t evertetohet qe e=d+f

  • Postime: 56
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #1154 ne: 29-10-2010, 09:21:42
  kendi nuk eshte gjithmone 60 grade me pare t evertetohet qe e=d+f
  Nese i referohesh kendeve BMC dhe AMC:
  Kendi te kulmi A,B dhe C eshte 60° pasi trek ABC eshte barabrinjes. Rrjedhimisht, kendi BMC=<A=60° dhe <AMC=<B=60° jane te barabarta si kende mbi te njejtin segment.

  • Postime: 89
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1155 ne: 29-10-2010, 09:44:21
  endbox me sa zero mbaron 30!

  • Postime: 56
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #1156 ne: 29-10-2010, 10:16:59
  endbox me sa zero mbaron 30!
  7

  • Postime: 89
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1157 ne: 29-10-2010, 12:23:00
  nje tjter e lehte  Ne nje trekendesh ABC kemi 2A + Β = C , BM = ΜC dhe AM = ΒC . te gjendet 1999AB^2 + 2000AC^2  me ndihmen e BC = a.

  • Postime: 92
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1158 ne: 29-10-2010, 13:05:38
  endbox me sa zero mbaron 30!
  [30/5] +[30/25]=7 :)

  --

  A mundesh me shkru versionin e plote te detyres, se keshtu si eshte spo e kuptoje?

  • Postime: 89
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1159 ne: 29-10-2010, 14:19:54
  detyra eshte e plote. perfundimi duhet dhene ne varesi te a-se .

  • Postime: 89
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1160 ne: 29-10-2010, 14:23:20
  endbox faleminderit qe postove zgjidhjen e plote te detyres tende!!

  • Postime: 92
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1161 ne: 29-10-2010, 16:51:51
  Kur thu 2A+B=C, e ke fjalen per kendet e kulmeve A,B,C ? Cka eshte M ?

  • Postime: 89
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1162 ne: 29-10-2010, 20:41:42
  Kur thu 2A+B=C, e ke fjalen per kendet e kulmeve A,B,C ? Cka eshte M ?

  po e kam per kendet A , B dhe C . M eshte nje pike qe ndodhet ne mes te BC

  • Postime: 259
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1163 ne: 30-10-2010, 20:56:55
  Ata  te  cilet  i  dine  zgjidhjet  e detyrave  ne  attach  le  ti  paraqesin  zgjidhjet.

  • Postime: 234
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1164 ne: 30-10-2010, 21:10:53
  Zgjidhja e detyres  4

  • Postime: 92
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1165 ne: 30-10-2010, 22:33:41
  Detyra 3.  

  Le te jete A' ne BC, B' ne AC dhe C' ne AB. Atehere AA' , BB' dhe CC' priten ne nje pike atehere dhe vetem atehere kur  AA' /A'B  * BB' /B'C  *CB' /B'A =1.

  Le te jene AA', BB' dhe CC' mediana te trekendeshit ABC. Kemi se AA' /A'B =1 ; BB' /B'C=1 dhe CB'/B'A =1 prandaj
  AA'/A'B  * BB'/B'C * CB' /B'A =1, rrjedhimisht medianet priten ne nje pike.

  Se lartesite dhe simetralet priten ne nje pike vertetohet ngjajshem ;)


  P.S- Gmario: Kendet dhe gjatesite nuk  krahasohen !

  • Postime: 234
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1166 ne: 30-10-2010, 22:41:04
  Detyra 3.  

  Le te jete A' ne BC, B' ne AC dhe C' ne AB. Atehere AA' , BB' dhe CC' priten ne nje pike atehere dhe vetem atehere kur  AA' /A'B  * BB' /B'C  *CB' /B'A =1.

  Le te jene AA', BB' dhe CC' mediana te trekendeshit ABC. Kemi se AA' /A'B =1 ; BB' /B'C=1 dhe CB'/B'A =1 prandaj
  AA'/A'B  * BB'/B'C * CB' /B'A =1, rrjedhimisht medianet priten ne nje pike.

  Se lartesite dhe simetralet priten ne nje pike vertetohet ngjajshem ;)


  P.S- Gmario: Kendet dhe gjatesite nuk  krahasohen !
  per lartesi dhe mediana une  e kam vertetu permes ngjajshmerise,duke e supozar te kunderten pra se nuk priten ne nje pike e me pas arrine se ato priten ne nje pike

  • Postime: 92
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1167 ne: 30-10-2010, 22:55:33
  Detyra 2.

  S_n= ( n(x^(n+2) -x^(n+1)) + x(1-x^n)) / (x-1)^2  ku x=3

  • Postime: 234
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1168 ne: 30-10-2010, 22:57:41
  Detyra 2.

  S_n= ( n(x^(n+2) -x^(n+1)) + x(1-x^n)) / (x-1)^2.
  mundesisht posto zgjidhjen e plote te detyres

  • Postime: 89
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1169 ne: 30-10-2010, 23:01:01
  Citim  P.S- Gmario: Kendet dhe gjatesite nuk  krahasohen !

  nuk po kuptoj ku ndodhet problemi yt!

  • Postime: 92
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1170 ne: 30-10-2010, 23:05:40
  nje tjter e lehte  Ne nje trekendesh ABC kemi 2A + Β = C , BM = ΜC dhe AM = ΒC . te gjendet 1999AB^2 + 2000AC^2  me ndihmen e BC = a.
  Me sa po e kuptoj une ti po kerkon qe 1999AB^2 +2000AC^2 te shprehet si funksion i BC=a. Si mundet qe 1999AB^2 +2000AC^2  (me njesi shkalle^3 (ose radian^3)) te shprehet si funksion i gjatesise (me njesi meter) !!

  Arber: Me vone e postoje zgjidhjen e plote, tash skom kohe. Le tju japim rast tjerve me provu edhe ata ... ;)

  • Postime: 89
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1171 ne: 30-10-2010, 23:34:36
  Me sa po e kuptoj une ti po kerkon qe 1999AB^2 +2000AC^2 te shprehet si funksion i BC=a. Si mundet qe 1999AB^2 +2000AC^2  (me njesi shkalle^3 (ose radian^3)) te shprehet si funksion i gjatesise (me njesi meter) !!

  Arber: Me vone e postoje zgjidhjen e plote, tash skom kohe. Le tju japim rast tjerve me provu edhe ata ... ;)
  perfundimi eshte ky : 4998a^2 . une s' shof ndonje problem. as shkalle te 3 as tjeter!
  une propozova detyren sepse mu kerkua jo se sdi zgjidhjen ose se e pres ...keshtu qe vazhdoni qete.

  gjithe te mirat!!!

  • Postime: 234
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1172 ne: 31-10-2010, 00:01:32
  Po e postoj une zgjidhjen e plote te problemit 2

  • Postime: 234
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1173 ne: 31-10-2010, 19:26:39
  Sa i perket detyres se pare :
  Gjeni te gjitha funksionet f:R-->R   f(x)f(y)=f(x+y)-xy kam arrite ne nje rezultat por me tutje nuk kam ide dhe do te ishte mire qe ta shikonim edhe kete detyre
  pasi funksioni duhet te vleje per qdo y vlen edhe per y=0 dhe dihet se f(0)=c
  dhe kemi se
   c*f(x)=f(x) <==> f(x)(c-1)=0 kemi pe qdo f(x)=0 e cila  nuk eshte e mundur ne qdo rast pra nuk merret si zgjidhje dhe c=1 pra f(0)=1
  zevendesojme x+y=0 ose y=-x dhe kemi f(x)*f(-x)=1+x²
  por ne baze te formes si ekam shqyrtu nuk kam ide per momentin qe te vazhdoje me tutje ne kete zgjidhje.

  • Postime: 56
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #1174 ne: 31-10-2010, 19:55:52
  Nuk po kom shum koh por:
  Problemi 2:

  Temat e fundit