Probleme matematikore - 26 - Matematikë / Fizikë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Probleme matematikore

· 1460 · 212861

Probleme matematikore

· 1460 · 212861

 • Postime: 43
 • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #625 ne: 24-03-2010, 21:28:57
  une nuk thash qe e ki bo keq... ti po veq dashta me spjegu edhe nje here se qysh e ki bo dhe dashte qe ti me shiku zgj. tim qe e kam bo se a e kam mire a jo ??? sipas teje?

  • Postime: 43
  • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #626 ne: 24-03-2010, 21:31:52
  nese se ki kuptu se qka kam dasht me thone te zgj. ime une e sqaroj edhe nje here me mire ... po veq dashta me me treg. se a e kam mire ? Sipas teje???

  • Postime: 300
  • Karma: +3/-1
 • i identifikuar

  #627 ne: 24-03-2010, 21:36:03
  Nuk e di ashtu si e ka shpjegu sh,sadiku duket sikur e ka perkthy prej diku,
  e ne kete rast smund te them  se e ke gabim , por per te thene se e ke mire duhet te jesh pak me i qarte sepse ashtu si e ke trajtuar ngre shume pyetje, e kete do ta sqaroja sikur te kishte mundesi ta  vizatonim.

  • Postime: 43
  • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #628 ne: 24-03-2010, 21:47:03
  ok shiqo... edhe nje here :

  Se pari marim nje diameter siq eshte i dhene ne liber me pikat A,B dmth AB
  dhe nje pike C qe kur bashkohen te gjitha formojne nje trekendesh kenddrejte . E dijme qe nepere nje pike kalojn pafund drejteza dmth ne rastin tone diametri AB kalon neper nje pike , e ajo eshte qendra e rrethit.Prej ketu rrjedh se kena pafund drejteza, ................... ........(1)

  Mirpo per te vertetuar qe kena pafund pika sikurse pika C...dmth qe formohen me diametrat AB,A1B1,A2B2.....AnBn...kjo vertetohet besoj keshtu:

  Nese me diametrin AB vinte edhe pika C  ne po marim shembuj te tjere dmth e marrim nje diameter tjeter A1B1 ku me keto vjen edhe pika C1... mirpo piken C1 po e vendosim ne njeren pike te diametrit te pare dmth AB-se (ose ne vend te A-se ose ne vend te B-se)................... ..(2)

  Keshtu vazhdojne edhe tjerat raste duke marrur pastaj diametrin e 3-te A2B2 ku me te vjen edhe pika C2 ... ku piken C2 e vendosim ne njeren pike te diametrit te dyte A1B1(ne vend te A1 ose B1)

  Keshtu i sqarojm edhe tjerat raste duke arritur deri pafund zgjidhje...sepse pasi qe ka pafund diametra AB,A1B1,A2B2,...AnBn dmth pikat e diametrit AB jan A-ja dhe B-ja , pikat e diametrit A1B1 jan A1-shi dhe B1-shi qe dmth kena pafund A,B;A1,B1;A2,B2;...An,Bn ku ne keto pika ne ne rastet me siper vendosem pikat C,C1,C2,...Cn....qe dmth se ka pakufi zgjidhje ..(kete besoj se e kupton me thjeshte)

  • Postime: 43
  • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #629 ne: 24-03-2010, 21:50:11
  Nuk besoj se me kete zgjidhje qe e bera do kete "?" tjera ??

  • Postime: 43
  • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #630 ne: 24-03-2010, 21:53:45
  nejse une po e postoj detyren nr. 3. qe poashtu ka qene edhe kjo detyre e garav shtetnore te serbise:

  Le të jetë S={ z є C l |z^2+1|=|z+i|}.Vërtetoni se për çdo z1(1-shi indeks poshtë),z2(2-shi poashtu indeks) є S (edhe njehere per me kuptu kete te fundit z1,z2 є S ) vlen |z1-z2|<=3.Shqyrtoni rastin kur arrihet barazimi.

  BESOJ SE ZGJIDHJA E DET. SE KALUAR U KRYE DHE TA BEJME EDHE ZGJIDHJEN E KESAJ DET. QE E KAM DHENE ME HERET.

  • Postime: 300
  • Karma: +3/-1
 • i identifikuar

  #631 ne: 24-03-2010, 21:55:31
  " Nuk besoj se me kete zgjidhje qe e bera do kete "?" tjera ??"
  Me te thene te verteten ke shtuar shume ?, po te presim nga anetaret tjere per te pare se ku jane

  • Postime: 43
  • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #632 ne: 24-03-2010, 21:57:07
  qka kam shtuar... ? detyra shume dhe pak zgjidhje a si ?

  • Postime: 100
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #633 ne: 24-03-2010, 23:25:05
  le te jete n-numer natyror a eshte e mundur qe per qfardo numeri natyror n te jete

  (tg20)^2n + (tg40)^2n + (tg80)^2n  gjithmon numer natyror

  • Postime: 168
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #634 ne: 24-03-2010, 23:32:22
  Tani mu kujtua se ekuivalenca qe ke dash ta perdoresh ne fakt nuk eshte e sakte pasi pohimi ne fjale nga analiza thote se funksioni f eshte i vazhdueshem ne piken x_0 <=> kur per CDO varg x_n-->x_0 vlen f(x_n)-->f(x_0) , kurse ne kete rast ti e ke vertetuar vetem per nje varg nga pafund vargje konvergjente tek x_0.

  Po ke te drejte ne kete!

  Per te tregu qe seria ne fjale eshte uniformisht konvergjente, atehere perdorim Weierstrass M-Test.

  Meqenese sup|{10^ix}/10^i|<1/10^i, dhe meqenese

  Sum 1/10^i konvergjon, atehere seria ne fjale konvergjon uniformisht tek funksioni g(x).

  Tani tregojme qe f_i(x)={x10^i}/10^i eshte i vazhdueshem ne intervalin [0,1)

  Le te jete a nje pike nga ky interval. duhet te tregojme se per cfardo e>0, ekziston d>0, ashtu qe nese |x-a|<d atehere |f_i(x)-f_i(a)|<e.
  Konsiderojme:
  |{x10^i}-{a10^i}|/10^i<...<e (ktu duhet pakez pune per ti vendose saktesisht shenjen <. Une e kam tregu kete, mirepo pasi qe mund te behet me matematike elementare, po ia le dikujt qe ta plotesoje.)

  Prandaj funksioni i tille eshte i vazhdueshem.


  Nga nje teoreme tjeter, meqenese seria konvergjon uniformisht tek g(x) dhe termat e serise jane funksione te vazhdueshme atehere g(x) eshte funksion i vazhdueshem.

  • Postime: 300
  • Karma: +3/-1
 • i identifikuar

  #635 ne: 25-03-2010, 09:39:22
  nejse une po e postoj detyren nr. 3. qe poashtu ka qene edhe kjo detyre e garav shtetnore te serbise:

  Le të jetë S={ z є C l |z^2+1|=|z+i|}.Vërtetoni se për çdo z1(1-shi indeks poshtë),z2(2-shi poashtu indeks) є S (edhe njehere per me kuptu kete te fundit z1,z2 є S ) vlen |z1-z2|<=3.Shqyrtoni rastin kur arrihet barazimi.
  Nga |z^2+1|=|z+i|=>|z-i|=1
  Prandaj |z1-z2|=|z1-i-(z2-i)|<_|z1-i|+|z2-i|=2  (cudi mua po me del jo me i madh se 2), e kur arrihet barazimi besoj se eshte e lehte.

  • Postime: 43
  • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #636 ne: 25-03-2010, 11:08:28
  a mundesh me zgjidhen edhe nje here edhe pak ma kjarte se spo te kuptoj , por deri ne fund deri kurr arrihet barazimi..!

  • Postime: 300
  • Karma: +3/-1
 • i identifikuar

  #637 ne: 25-03-2010, 20:18:35
  a mundesh me zgjidhen edhe nje here edhe pak ma kjarte se spo te kuptoj , por deri ne fund deri kurr arrihet barazimi..!
  Po,  mundem
  Nga |z^2+1|=|z+i|=>|z-i|=1
  Meqe z^2+1=(z+i)(z-i) => |z^2+1|=|(z+i)(z-i)|=|z+i||z-i| e poashtu nga kushti i detyres kemi |z^2+1|=|z+i| =>per cdo z E S vlen |z-i|=1

  Prandaj |z1-z2|=|z1-i-(z2-i)|<_|z1-i|+|z2-i|=2  (cudi mua po me del jo me i madh se 2), e kur arrihet barazimi besoj se eshte e lehte.
  Ketu shfrytezohet fakti i mirenjohur per numra kompleks |a+b|<_|a|+|b|
  por deri ne fund deri kurr arrihet barazimi..!
  Barazimi arrihet <=> kur a/b eshte numer real (s'eshte veshtire por ka pak llogaritje)

  • Postime: 43
  • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #638 ne: 25-03-2010, 20:32:51
  po e kuptoj se qysh e ki bo ti tash ,por a nuk duhejt per tu vertetuar se për çdo z1(1-shi indeks poshtë),z2(2-shi poashtu indeks) є S (edhe njehere per me kuptu kete te fundit z1,z2 є S ) vlen |z1-z2|<=3 , ndersa ti e ki qiten se :
  |z1-z2|<=2 dmth diqka nuk osht ne rregull a qka ??

  • Postime: 234
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #639 ne: 25-03-2010, 20:52:10
  Urtesia mfal po a ben me dit kur e kam rradhen une te postoj nje detyre.

  • Postime: 300
  • Karma: +3/-1
 • i identifikuar

  #640 ne: 25-03-2010, 20:53:45
  Postoje

  • Postime: 234
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #641 ne: 25-03-2010, 21:03:48
  Detyren e pare po e postoj per ata qe ende skane arrite me perfundu asnje detyre(me qellim e postova te thjeshte)

  1)Te zgjidhet barazimi 3^x+4^x=5^x

  2)Gjeni te gjithe trekendeshat te cilet kane brinje me gjatesi numra te plote dhe perimetri  2s eshte i barabarte me syprinen S.

  • Postime: 300
  • Karma: +3/-1
 • i identifikuar

  #642 ne: 25-03-2010, 21:19:23
  po e kuptoj se qysh e ki bo ti tash ,por a nuk duhejt per tu vertetuar se për çdo z1(1-shi indeks poshtë),z2(2-shi poashtu indeks) є S (edhe njehere per me kuptu kete te fundit z1,z2 є S ) vlen |z1-z2|<=3 , ndersa ti e ki qiten se :
  |z1-z2|<=2 dmth diqka nuk osht ne rregull a qka ??

  Po e jap nje kuptim gjeometrik te detyres ne fjale e besoj se do ta kuptosh me lehte;
  Shpesh rrafshi dmth R^2 identifikohet me bashkesine e numrave kompleks keshtu qe barazimi |z-i|=1 paraqet rrethin me qender ne piken (o, 1) dhe rreze 1 ku boshti imagjinare (dmth aty ku figuron i eshte boshti y i sitemit kartezian kurse i eshte 1 ne sistem kartezian), kurse |z1-z2| paraqet distancen e dy pikave z1 e z2 e duke e dite se ato i takojne  te njejtit rreth atehere distanca me e  madhe eshte ndermjet pikave qe jane skaje te diametrit te rethit e duke e ditur se rrezja eshte 1 atehere distanca me e madhe eshte 2, megjithate ke te drejte se paskam harruar edhe nje rast;ne momentin kur kam thene se kushti ne detyre eshte ekuivalent me |z-i|=1, kam supozuar se |z+i|=/=0 kurse se kam shqyrtuar rastin kur |z+i|=0 dmth kur z=-i, e tani -i eshte -1 i sistemit kartezian keshtu qe eshte e vertete se arrihet edhe distanca 3 dhe kjo eshte distanca me e madhe .

  • Postime: 43
  • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #643 ne: 25-03-2010, 21:53:33
  mfal qe po te pys po prej nga e qite bre ket |z+i|=0 ??? se spe kutpoj??i kam harruar pak si shume veprimet me nr. kompleks dhe formulat!!!

  • Postime: 100
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #644 ne: 25-03-2010, 23:00:10
  Detyren e pare po e postoj per ata qe ende skane arrite me perfundu asnje detyre(me qellim e postova te thjeshte)

  1)Te zgjidhet barazimi 3^x+4^x=5^x

  per x=1 kemi 3+4=5 pra 7=5 qe qe nuk eshte e mundur per x=2 kemi
  9+16=25 pra 25=25 pra nje zgjidhje eshte x=2 per x>2 kemi
  3^x+4^x=3^2∙3^(x-2)+4^2∙4^(x-2)<3^2∙5^(x-2)+4^2∙5^(x-2)=(3^2+4^2)∙5^(x-2)=5^2∙5^(x-2)=5^x pra per x>2 kemi 3^x+4^x<5^x pra zgjihja e vetme eshte x=2

  • Postime: 13
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #645 ne: 25-03-2010, 23:26:02
  Zgjidhja e det. se 2-te:

  Nuk kam arritur ende ta zgjidhi det. e dyte por te paren po mirepo meqense doreliri e postoi zgjidhjen atehere skemi pse e qesmi per here te dyte , por det. e 2-te kam arritur te gjej njeherepernjehere vetem 1 zgjidhje do te vazhdoj ta shiqoj per edhe ndonje zgjidhje tjeter te mundshme :

  1 zgjidhje:

  dihet se perimetri i trekendeshit eshte P=a+b+c,ndersa syprina eshte S1=ah1/2 , S2=bh2/2 dhe S3=ch3/2 (h1-lartesia e leshuar mbi brinjen a,h2-lartesia e leshuar mbi brinjen b dhe h3 lartesia e leshuar mbi brinjen c) ;

  atehere i barazojme S1=P

  ah1/2=a+b+c
  ah1=2(a+b+c)
  h1=2(a+b+c)/a
  h1=2a/a+2(b+c)/a
  h1=2+2(b+c)/a.....Per te dhene zgjidhje te plota atehere njera zgjidhje e "a"-se duhet qe a=2 qe pastaj b+c te jete poashtu numer i plote

  S2=P
  bh2/2=a+b+c
           .
           .
  h2=2+2(a+c)/b...pra dhe "b"-ja duhet te jete ne kete rast b=2 qe a+c pastaj te na dale numer i plote...

  njejt vertetohet dhe per "c"-ne qe del c=2
  Dmth sipas meje kjo eshte nje zgjidhje e mundshme per a=b=c=2 , por besoj qe ka edhe brinje te tjera ku mundemi te marrim 1)trekendesha barabrinjes , 2)trekendesha te çfaredoshem dhe 3)trekendesha kenddrejte...

  • Postime: 100
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #646 ne: 25-03-2010, 23:42:47
  Detyren e pare po e postoj per ata qe ende skane arrite me perfundu asnje detyre(me qellim e postova te thjeshte)

  2)Gjeni te gjithe trekendeshat te cilet kane brinje me gjatesi numra te plote dhe perimetri  2s eshte i barabarte me syprinen S.

  nga kushti qe perimetri e barabart me syprinen kemi
  a+b+c=(1/4)sqrt[(a+b+c)(a+b-c)(b+c-a)(c+a-b)] ngrisim ne katror nga marrim
  16(a+b+c)=(a+b-c)(b+c-a)(c+a-b) ose
  16(a+b-c+b+c-a+c+a-b)=(a+b-c)(b+c-a)(c+a-b) zevendsojme
  a+b-c=u   b+c-a=v   c+a-b=w nga marrim
  16(u+v+w)=uvw ose uvw/(u+v+w)=16  nga marrim 6 zgjidhje
  (u,v,w)=(4,8,12),(4,12,8),(8,4,12),(8,12,4),(12,4,8),(12,8,4)
  pasi te zevendsojm vlerat e gjetura do marrim gjithashtu 6 zgjidhje
  (a,b,c)=(6,8,10)(6,10,8),(8,10,6),(8,6,10),(10,8,6),(10,6,8)
  nga shihet qart se trekendshi eshte kenddrejt

  • Postime: 100
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #647 ne: 25-03-2010, 23:50:32
  Zgjidhja e det. se 2-te:

  Nuk kam arritur ende ta zgjidhi det. e dyte por te paren po mirepo meqense doreliri e postoi zgjidhjen atehere skemi pse e qesmi per here te dyte , por det. e 2-te kam arritur te gjej njeherepernjehere vetem 1 zgjidhje do te vazhdoj ta shiqoj per edhe ndonje zgjidhje tjeter te mundshme :

  1 zgjidhje:

  dihet se perimetri i trekendeshit eshte P=a+b+c,ndersa syprina eshte S1=ah1/2 , S2=bh2/2 dhe S3=ch3/2 (h1-lartesia e leshuar mbi brinjen a,h2-lartesia e leshuar mbi brinjen b dhe h3 lartesia e leshuar mbi brinjen c) ;

  atehere i barazojme S1=P

  ah1/2=a+b+c
  ah1=2(a+b+c)
  h1=2(a+b+c)/a
  h1=2a/a+2(b+c)/a
  h1=2+2(b+c)/a.....Per te dhene zgjidhje te plota atehere njera zgjidhje e "a"-se duhet qe a=2 qe pastaj b+c te jete poashtu numer i plote

  S2=P
  bh2/2=a+b+c
           .
           .
  h2=2+2(a+c)/b...pra dhe "b"-ja duhet te jete ne kete rast b=2 qe a+c pastaj te na dale numer i plote...

  njejt vertetohet dhe per "c"-ne qe del c=2
  Dmth sipas meje kjo eshte nje zgjidhje e mundshme per a=b=c=2 , por besoj qe ka edhe brinje te tjera ku mundemi te marrim 1)trekendesha barabrinjes , 2)trekendesha te çfaredoshem dhe 3)trekendesha kenddrejte...

  une medoj se nuk e ki mir sepse po te marrim  a=b=c=2 perimetri do dal 6 kurse syprina do dal sqrt3

  • Postime: 234
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #648 ne: 26-03-2010, 06:35:51
  nga kushti qe perimetri e barabart me syprinen kemi
  a+b+c=(1/4)sqrt[(a+b+c)(a+b-c)(b+c-a)(c+a-b)] ngrisim ne katror nga marrim
  16(a+b+c)=(a+b-c)(b+c-a)(c+a-b) ose
  16(a+b-c+b+c-a+c+a-b)=(a+b-c)(b+c-a)(c+a-b) zevendsojme
  a+b-c=u   b+c-a=v   c+a-b=w nga marrim
  16(u+v+w)=uvw ose uvw/(u+v+w)=16  nga marrim 6 zgjidhje
  (u,v,w)=(4,8,12),(4,12,8),(8,4,12),(8,12,4),(12,4,8),(12,8,4)
  pasi te zevendsojm vlerat e gjetura do marrim gjithashtu 6 zgjidhje
  (a,b,c)=(6,8,10)(6,10,8),(8,10,6),(8,6,10),(10,8,6),(10,6,8)
  nga shihet qart se trekendshi eshte kenddrejt

  dorlir shiko ti ke gjetur vetem nje zgjidhje  (duke mos i llogaritur permutacionet)
  sepse ne kete rast nuk po kerkohen permutacionet dhe ka edhe disa zgjidhje te tjera


  e sa i perket det. te pare e ke zgjedhur sakte

  • Postime: 43
  • Karma: +2/-0
 • i identifikuar

  #649 ne: 26-03-2010, 10:04:32
  jo dorlir syprina del 6 njejt sikurse edhe perimetri ndersa ti e ke zgjidhur nuk e di se ne qfar forme me SQRT ... une per veti SQRT e msoj ne informatike nejse ndoshta vlen edhe ne matematike se di po per te treg. se sipas a=b=c=2 edhe S edhe P jan te (=),ja shiko:
  PO e marrim njeren syprine sipas njeres brinje
  ah1/2=a+b+c
  ah1=2(a+b+c)
  h1=2(a+b+c)/a
  h1=2a/a+2(b+c)/a
  h1=2+2(b+c)/a

  pra , tani vetem zevendesojme ku pas zevendesimit na del h1=6

  S=ah1/2=2x6/2=6 , P=a+b+c=6 ... qe dmth se eshte e sakte...apo jo arber

  Temat e fundit