×
Hyrja
Profili

Balkanweb

Balkanweb

· 3 · 272

  • Postime: 21592

ne: 20-05-2020, 20:31:39
Balkanweb eshte nje portal lajmesh nga Shqiperia qe eshte online qe nga viti 2000, duke qene nje nga portalet me te vjeter dhe me jetegjate shqiptare. Ky portal eshte hapur nga sipermarresi italian Carlo Bollino, i cili e hapi ne ate kohe per llogari te kompanise Edisud nga Puglia e Italise, por dhe me ndihme dhe bashkefinancim nga Fondacioni Soros. Portali Balkanweb.com ka funksionuar se bashku me Gazeta Shqiptare, RASH (Radio Shqiptare) dhe kanali televiziv News24. Nje kohe te shkurter ky grup ka pasur publikuar dhe nje gazete te quajtur "Gazeta Ballkan". Ne vitin 2011 te gjitha keto media qe ishin ne pronesi te Carlo Bollinos iu shiten Focus Group Shpk, qe ne fushen e mediave njihet per pronesine e  gazetes Panorama.

Balkanweb ka qene dhe mbetet nje destinacion i rendesishem per publikun shqiptar per te marre lajmet e fundit, informacionet me te reja nga Shqiperia. rajoni dhe bota. Per shume persona ky portal njihet dhe me emrin Gazeta Balkanweb, sepse ne faqen kryesore te tij mund te gjeni jo vetem artikuj ne nje format tipik per nje portal interneti, por dhe lidhje direkte nga shtypi i dites te perfaqsuara me pare nga Gazeta Shqiptare dhe qe prej kohes kur eshte blere nga Focus Group tani dhe gazeta Panorama.

Faqja kryesore e Balkanweb permban lajmet e fundit te aktualitetit, si dhe artikuj te ndryshem informative dhe zbavites si dhe lidhje ne kategorite e brendshme, qe permbajne shkrime nga Shqiperia, Kosova, Rajoni, Bota, Sporti, Kultura, Teknologjia, por edhe Analiza, Tema Sociale, Rubrika Kronikes, Receta Gatimi, Video te ndryshme argetuese e informative, nje fotogaleri, moti, sondazhe e te tjera.

*******
Kjo teme ne lidhje me Balkanweb sherben si vend diskutime dhe burim informacioni per te ndare, marre e dhene info e lajme, apo fotografi e videoklipe; per te bere diskutime e biseda, per te kerkuar ndihme, per te bere pyetje e per te marre pergjigje; per keshilla e sugjerime; per te shprehur shqetesime apo kritika, ne menyre te hapur, te lire dhe te pacensuruar.

Tema per Balkanweb permban artikujt dhe lajmet me te rejat e fundit nga burime te ndryshme mediatike online, por dhe nga mediat e tjera si TV, Gazeta, Revista, Radio, Podcasts etj, si dhe diskutime e biseda qe rrjedhin prej tyre. Preferohet qe lajmet dhe informacionet per kete teme te jene shqip dhe nga mediat e portalet shqiptare, por nese vertete jane shume interesante dhe me vlere, atehere dhe ne gjuhe te huaja nuk eshte problem qe te postohen, se paku linku ku e keni gjetur, lexuar apo shikuar. Nese keni info te vecanta qe ndoshta nuk gjenden diku tjeter, natyra e faqes tone e ben te mundur kete, pasi ketu sic dihet mund te shkruhet lirshem, anonim dhe pacensure. Sepse kjo platforme nje nga misionet baze te saj ka pikerisht dhenien e mundesise per shkembim e shperndarje infosh e dijesh pacensure dhe pa pengesa.

Cdo gje tjeter interesante ne lidhje me Balkanweb qe dikush mund te kete dhe qe mund te jete me interes publik (jo gjera private, te cilat nuk duhet t’i interesojne njeriu) eshte i lutur t’i postoje dhe ndaje me komunitetin tone. Edhe infot e gjetura te Wikipedia shqip por dhe burime te tjera, sidomos ne anglisht, mund te sherbejne si pikenisje per te biseduar e diskutuar. Ka raste psh kur informacionet e gjendura online, psh edhe artikujt e Wikipedias, apo neper portale te ndryshme, nuk i pergjigjen realitetit. Mund t’i tematizoni ketu keto gjera duke sqaruar, shpjeguar, plotesuar apo korrigjuar gabimet e te pavertetat qe ju keni vene re.

Duke u nisur nga keto dhe duke qene se ky eshte nje forum shqiptar ketu mund te behen biseda te larmishme qe kane te bejne me Balkanweb apo e prekin, perfshijne dhe bejne pjesemarres ate, duke krijuar keshtu edhe tema interesante dhe debat per cdo gje qe kane te beje me te. Kjo teme eshte dhe per ato raste kur dikush thjeshte deshiron te flase ne menyre te lirshme per Balkanweb pa ndonje qellim apo tematike te vecante, duke e kthyer ate ne nje chat per biseda informale.

Kush ka nevoje per ndihme per cdo gje ne lidhje me Balkanweb ketu eshte po ashtu vendi i duhur duke iu drejtuar komunitetit te perdoruesve, sepse gjithmone gjendet dikush qe ndoshta ka pergjigjen e duhur per ndihmen qe kerkohet. Edhe pyetjet, si per te shuar kureshtjen, apo dhe per te marre informacioni qe kerkohen, po ashtu mund te shtrohen ketu, sepse me shume mundesi dikush e ka pergjigjen qe kerkoni.

Thuhet se nje foto vlen sa nje mije fjale. Ky eshte vendi i duhur per te postuar foto ne lidhje me Balkanweb. Faqet e ndryshme shqiptare e te huaja, por dhe platformat e medha si Instagram apo Pinterest ofrojne burime te medha me foto per Balkanweb qe mund te ndahen me komunitetin ketu, per qellime informative apo per te nisur biseda e diskutime. Nese nje foto vlen sa nje mije fjale, nje video vlen sa nje mije foto. Cdo videoklip interesant nga Youtube, TikTok, Facebook, Twitter, Dailymotion, Vimeo etj platforma ne lidhje me Balkanweb po ashtu mund te postohen ketu.

Mediat sociale mund te sherbejne gjithashtu si burim per gjera te ndryshme qe kane te bejne me Balkanweb. Cfare gjeni interesante ne Facebook, TikTok, Youtube, Twitter, Linkedin etj ne lidhje me mund t’i postoni ketu per informacion apo per te nisur biseda dhe diskutime interesante. Nese keni deshire te gjeni profilet ne mediat sociale te Balkanweb mund te pyesni ketu. Sepse shpesh nuk mund te gjendet kush eshte profili real dhe kush eshte fake ne Instagram, Snapchat, Facebook, Twitter, TikTok etj.

Je fans/e i/e e cmendur e Balkanweb? Apo je kritik/e i/e rrepte? Ky eshte vendi ideal per ta shprehur dhe per te rene ne sy. Ndersa mediat sociale jane vendi ku ndiqen e komentohen ata qe admironi, atje ka aq shume zhurme e aktivitet sa kritika apo admirimi juaj mbase nuk bie ne sy fare. Ndersa ketu e keni shancin te bini ne sy duke shprehur ate qe keni ne zemer e ne mendje.

Kini parasysh qe postimet ne kete teme, ashtu si ne cdo teme te Zerion, duhet t’i permbahen rregullores tone dhe si te tilla duhet te karakterizohen nga respekti, edukata, mundesisht gjuha e kuptueshme dhe e paster dhe larg nga sharjet, ofendimet, racizmi dhe sulmet personale. Me shume rendesi eshte po ashtu edhe ruajtja e te drejtes se autorit per gjerat qe postoni duke cituar burimin. Gjithashtu jo spam ketu!


 
« Editimi i fundit: 02-09-2020, 14:43:04 nga InfoZ »

  • Postime: 21592

#1 ne: 20-05-2020, 20:32:46
Per dashamiresit e kultures Gazeta Shqiptare ofron nje suplement kulturor te titulluar Milosao.
http://www.gsh.al/category/kulture/milosao-2/
« Editimi i fundit: 01-07-2020, 13:01:39 nga InfoZ »

  • Postime: 21592

#2 ne: 20-05-2020, 20:34:46
Gazeta Shqiptare si pjese e Balkanweb.com nuk eshte interesante vetem per gazeta lajmet e fundit, apo video live te ofruara nga News24, por dhe per nje rubrike te vecante me arkiven e bollshme te gazetes ne fjale. Per me shume vizitoni Gazeta Shqiptare 20 vjet mepare http://gazetashqiptare.al/category/dossier/20-vite-me-pare/
« Editimi i fundit: 01-07-2020, 13:04:16 nga InfoZ »

Temat e fundit