×
Hyrja
Profili

Gazeta Shqiptare

Gazeta Shqiptare

· 2 · 292

  • Postime: 21592

ne: 20-05-2020, 20:10:17
Nje liste me Gazeta Shqiptare sot.

*****

Gazeta Shqiptare
 

www.gazetashqiptare .al
Gazeta Shqiptare eshte nje nga gazetat me te vjetra shqiptare, e publikuar per here te pare ne vitin 1927, e mbyllur per shume dekada dhe e rihapur ne vitin 1993. GSH eshte sot pjese e Grupit Focus Shpk.

Gazeta Shqip
 

www.gazeta-shqip.com
Gazeta Shqip eshte pjese grupit Top Media, sebashku me Top Channel, Top Albania Radio,  Digitalb, Top News, VGA Studio, My Music Radio, dhe Musical TV. Gazeta Shqip eshte hapur ne vitin 2006 dhe ka vazhduar te publikohet ne versionin e shtypur deri ne vitin 2016, kur ky version u mbyll dhe sot vazhdon te publikohet vetem online.

Gazeta 55
 

www.gazeta55.al
Gazeta 55 eshte nje e perditshme shqiptare, e themeluar ne vitin 1997 nga gazetari dhe biznesmeni Fahri Balliu. Kjo gazete njihet per politiken editoriale te djathte dhe per mbeshtetjen e Partise Demokratike te Shqiperise. Emri i gazetes vjen nga neni per agjitacion e propogande i kushtetutes se Shqiperise komuniste, i quajtur dhe ndryshe Neni 55.

Gazeta Sot
 

www.sot.com.al
Gazeta Sot eshte nje e perditshme shqiptare qe publikohet ne Tirane qe nga viti 2002 ne versionin e shtypur si dhe online me nje portal qe perditesohet vazhdimisht.

Gazeta Tema
 

www.tema.al
Gazeta Tema eshte nje gazete shqiptare e krijuar ne vitin 2000 nen drejtimin dhe pronesine e themeluesit te saj Mero Baze. Tema njihet dhe karakterizohet nga njeanshmeria e madhe politike. Ajo ndjek nje politike editoriale te theksuar pro Partise Socialiste dhe kryeministrit Edi Rama, si dhe armiqsine e dukshme editoriale ndaj Partise Demokratike, kryetarit te saj te sotem Lulzim Basha dhe ndaj ish Presidentit dhe ish Kreyministrit Sali Berisha.

« Editimi i fundit: 01-07-2020, 14:19:14 nga InfoZ »

  • Postime: 21592

#1 ne: 20-05-2020, 20:12:16
Kjo teme ne lidhje me gazeta shqiptare  sherben si vend diskutime dhe burim informacioni per te ndare, marre e dhene info e lajme, apo fotografi e videoklipe; per te bere diskutime e biseda, per te kerkuar ndihme, per te bere pyetje e per te marre pergjigje; per keshilla e sugjerime; per te shprehur shqetesime apo kritika, ne menyre te hapur, te lire dhe te pacensuruar.

Tema per gazetat shqiptare permban artikujt dhe lajmet me te rejat e fundit nga burime te ndryshme mediatike online, por dhe nga mediat e tjera si TV, Gazeta, Revista, Radio, Podcasts etj, si dhe diskutime e biseda qe rrjedhin prej tyre. Preferohet qe lajmet dhe informacionet per kete teme te jene shqip dhe nga mediat e portalet shqiptare, por nese vertete jane shume interesante dhe me vlere, atehere dhe ne gjuhe te huaja nuk eshte problem qe te postohen, se paku linku ku e keni gjetur, lexuar apo shikuar. Nese keni info te vecanta qe ndoshta nuk gjenden diku tjeter, natyra e faqes tone e ben te mundur kete, pasi ketu sic dihet mund te shkruhet lirshem, anonim dhe pacensure. Sepse kjo platforme nje nga misionet baze te saj ka pikerisht dhenien e mundesise per shkembim e shperndarje infosh e dijesh pacensure dhe pa pengesa.

Cdo gje tjeter interesante ne lidhje me gazetat shqiptare qe dikush mund te kete dhe qe mund te jete me interes publik (jo gjera private, te cilat nuk duhet t’i interesojne njeriu) eshte i lutur t’i postoje dhe ndaje me komunitetin tone. Edhe infot e gjetura te Wikipedia shqip por dhe burime te tjera, sidomos ne anglisht, mund te sherbejne si pikenisje per te biseduar e diskutuar. Ka raste psh kur informacionet e gjendura online, psh edhe artikujt e Wikipedias, apo neper portale te ndryshme, nuk i pergjigjen realitetit. Mund t’i tematizoni ketu keto gjera duke sqaruar, shpjeguar, plotesuar apo korrigjuar gabimet e te pavertetat qe ju keni vene re.

Duke u nisur nga keto dhe duke qene se ky eshte nje forum shqiptar ketu mund te behen biseda te larmishme qe kane te bejne me gazetat shqiptare apo e prekin, perfshijne dhe bejne pjesemarres ate, duke krijuar keshtu edhe tema interesante dhe debat per cdo gje qe kane te beje me te. Kjo teme eshte dhe per ato raste kur dikush thjeshte deshiron te flase ne menyre te lirshme per gazetat shqiptare pa ndonje qellim apo tematike te vecante, duke e kthyer ate ne nje chat per biseda informale.

Kush ka nevoje per ndihme per cdo gje ne lidhje me gazetat shqiptare ketu eshte po ashtu vendi i duhur duke iu drejtuar komunitetit te perdoruesve, sepse gjithmone gjendet dikush qe ndoshta ka pergjigjen e duhur per ndihmen qe kerkohet. Edhe pyetjet, si per te shuar kureshtjen, apo dhe per te marre informacioni qe kerkohen, po ashtu mund te shtrohen ketu, sepse me shume mundesi dikush e ka pergjigjen qe kerkoni.

Thuhet se nje foto vlen sa nje mije fjale. Ky eshte vendi i duhur per te postuar foto ne lidhje me gazetat shqiptare. Faqet e ndryshme shqiptare e te huaja, por dhe platformat e medha si Instagram apo Pinterest ofrojne burime te medha me foto per gazetat shqiptare qe mund te ndahen me komunitetin ketu, per qellime informative apo per te nisur biseda e diskutime. Nese nje foto vlen sa nje mije fjale, nje video vlen sa nje mije foto. Cdo videoklip interesant nga Youtube, TikTok, Facebook, Twitter, Dailymotion, Vimeo etj platforma ne lidhje me gazetat shqiptare po ashtu mund te postohen ketu.

Mediat sociale mund te sherbejne gjithashtu si burim per gjera te ndryshme qe kane te bejne me gazetat shqiptare. Cfare gjeni interesante ne Facebook, TikTok, Youtube, Twitter, Linkedin etj ne lidhje me mund t’i postoni ketu per informacion apo per te nisur biseda dhe diskutime interesante. Nese keni deshire te gjeni profilet ne mediat sociale te gazetat shqiptare mund te pyesni ketu. Sepse shpesh nuk mund te gjendet kush eshte profili real dhe kush eshte fake ne Instagram, Snapchat, Facebook, Twitter, TikTok etj.

Je fans/e i/e e cmendur e gazetave shqiptare? Apo je kritik/e i/e rrepte? Ky eshte vendi ideal per ta shprehur dhe per te rene ne sy. Ndersa mediat sociale jane vendi ku ndiqen e komentohen ata qe admironi, atje ka aq shume zhurme e aktivitet sa kritika apo admirimi juaj mbase nuk bie ne sy fare. Ndersa ketu e keni shancin te bini ne sy duke shprehur ate qe keni ne zemer e ne mendje.

Kini parasysh qe postimet ne kete teme, ashtu si ne cdo teme te Zerion, duhet t’i permbahen rregullores tone dhe si te tilla duhet te karakterizohen nga respekti, edukata, mundesisht gjuha e kuptueshme dhe e paster dhe larg nga sharjet, ofendimet, racizmi dhe sulmet personale. Me shume rendesi eshte po ashtu edhe ruajtja e te drejtes se autorit per gjerat qe postoni duke cituar burimin. Gjithashtu jo spam ketu!
« Editimi i fundit: 02-09-2020, 14:45:48 nga InfoZ »

Temat e fundit