×
Hyrja
Profili

Sondazh

Ku preferoni te lexoni lajmet nga Kosova

Telegrafi
0 (0%)
Gazeta Zeri
0 (0%)
Indeksionline
0 (0%)
Bota Sot
0 (0%)

Numri i anetareve qe votuan: 0

Lajmet e fundit nga Kosova

Lajmet e fundit nga Kosova

· 2 · 287

  • Postime: 21592

ne: 19-03-2020, 16:02:16
Ne kete teme do te gjeni vleresimet, komentet dhe sugjerimet per burimet me te mira dhe me te besueshme per te marre dhe lexuar lajmet e fundit nga Kosova, duke perfshire ketu lajmet aktuale te dites, lajme per politiken e dites, lajmet nga ekonomia, lajme nga showbiz i Kosoves, lajme lokale nga komunat e Kosoves si dhe lajme per diasporen e Kosoves neper bote.

Kjo teme ne lidhje me Lajmet e fundit nga Kosova sherben si vend diskutime dhe burim informacioni per te ndare, marre e dhene info e lajme, apo fotografi e videoklipe; per te bere diskutime e biseda, per te kerkuar ndihme, per te bere pyetje e per te marre pergjigje; per keshilla e sugjerime; per te shprehur shqetesime apo kritika, ne menyre te hapur, te lire dhe te pacensuruar.

Tema per Lajmet e fundit nga Kosova permban artikujt dhe lajmet me te rejat e fundit nga burime te ndryshme mediatike online, por dhe nga mediat e tjera si TV, Gazeta, Revista, Radio, Podcasts etj, si dhe diskutime e biseda qe rrjedhin prej tyre. Preferohet qe lajmet dhe informacionet per kete teme te jene shqip dhe nga mediat e portalet shqiptare, por nese vertete jane shume interesante dhe me vlere, atehere dhe ne gjuhe te huaja nuk eshte problem qe te postohen, se paku linku ku e keni gjetur, lexuar apo shikuar. Nese keni info te vecanta qe ndoshta nuk gjenden diku tjeter, natyra e faqes tone e ben te mundur kete, pasi ketu sic dihet mund te shkruhet lirshem, anonim dhe pacensure. Sepse kjo platforme nje nga misionet baze te saj ka pikerisht dhenien e mundesise per shkembim e shperndarje infosh e dijesh pacensure dhe pa pengesa.

Cdo gje tjeter interesante ne lidhje me Lajmet e fundit nga Kosova qe dikush mund te kete dhe qe mund te jete me interes publik (jo gjera private, te cilat nuk duhet t’i interesojne njeriu) eshte i lutur t’i postoje dhe ndaje me komunitetin tone. Edhe infot e gjetura te Wikipedia shqip por dhe burime te tjera, sidomos ne anglisht, mund te sherbejne si pikenisje per te biseduar e diskutuar. Ka raste psh kur informacionet e gjendura online, psh edhe artikujt e Wikipedias, apo neper portale te ndryshme, nuk i pergjigjen realitetit. Mund t’i tematizoni ketu keto gjera duke sqaruar, shpjeguar, plotesuar apo korrigjuar gabimet e te pavertetat qe ju keni vene re.

Duke u nisur nga keto dhe duke qene se ky eshte nje forum shqiptar ketu mund te behen biseda te larmishme qe kane te bejne me Lajmet e fundit nga Kosova apo e prekin, perfshijne dhe bejne pjesemarres ate, duke krijuar keshtu edhe tema interesante dhe debat per cdo gje qe kane te beje me te.
Kjo teme eshte dhe per ato raste kur dikush thjeshte deshiron te flase ne menyre te lirshme per Lajmet e fundit nga Kosova pa ndonje qellim apo tematike te vecante, duke e kthyer ate ne nje chat per biseda informale.

Kush ka nevoje per ndihme per cdo gje ne lidhje me Lajmet e fundit nga Kosova ketu eshte po ashtu vendi i duhur duke iu drejtuar komunitetit te perdoruesve, sepse gjithmone gjendet dikush qe ndoshta ka pergjigjen e duhur per ndihmen qe kerkohet. Edhe pyetjet, si per te shuar kureshtjen, apo dhe per te marre informacioni qe kerkohen, po ashtu mund te shtrohen ketu, sepse me shume mundesi dikush e ka pergjigjen qe kerkoni.

Thuhet se nje foto vlen sa nje mije fjale. Ky eshte vendi i duhur per te postuar foto ne lidhje me Lajmet e fundit nga Kosova. Faqet e ndryshme shqiptare e te huaja, por dhe platformat e medha si Instagram apo Pinterest ofrojne burime te medha me foto per Lajmet e fundit nga Kosova qe mund te ndahen me komunitetin ketu, per qellime informative apo per te nisur biseda e diskutime.
Nese nje foto vlen sa nje mije fjale, nje video vlen sa nje mije foto. Cdo videoklip interesant nga Youtube, TikTok, Facebook, Twitter, Dailymotion, Vimeo etj platforma ne lidhje me Lajmet e fundit nga Kosova po ashtu mund te postohen ketu.

Mediat sociale mund te sherbejne gjithashtu si burim per gjera te ndryshme qe kane te bejne me Lajmet e fundit nga Kosova. Cfare gjeni interesante ne Facebook, TikTok, Youtube, Twitter, Linkedin etj ne lidhje me mund t’i postoni ketu per informacion apo per te nisur biseda dhe diskutime interesante. Nese keni deshire te gjeni profilet ne mediat sociale te Lajmet e fundit nga Kosova mund te pyesni ketu. Sepse shpesh nuk mund te gjendet kush eshte profili real dhe kush eshte fake ne Instagram, Snapchat, Facebook, Twitter, TikTok etj.

Kini parasysh qe postimet ne kete teme, ashtu si ne cdo teme te Zerion, duhet t’i permbahen rregullores tone dhe si te tilla duhet te karakterizohen nga respekti, edukata, mundesisht gjuha e kuptueshme dhe e paster dhe larg nga sharjet, ofendimet, racizmi dhe sulmet personale. Me shume rendesi eshte po ashtu edhe ruajtja e te drejtes se autorit per gjerat qe postoni duke cituar burimin. Gjithashtu jo spam ketu!


 
« Editimi i fundit: 02-09-2020, 13:43:24 nga InfoZ »

  • Postime: 21592

#1 ne: 20-05-2020, 22:47:41
1-Telegrafi.com
 Portali me i madh, qe prezantohet ne menyre shume profesionale prej vitesh duke u bere keshtu dhe me i besueshemi per lajmet e fundit nga Kosova eshte Telegrafi.com
Telegrafi permban nje game te gjere rubrikash per lajme, duke filluar nga ato te dites nga Kosova, bota shqiptare, rajoni dhe bota. Per tifozet e futbollit Telegrafi eshte nje nga burimet kryesore per lajmet sportive ne gjuhen shqipe. Po ashtu edhe rubrikat e tjera te Telegrafit, si psh ato per stilin, magazina, femra, shendetsia, kuzhina, teknologjia etj jane po ashtu shume informative ne llojin e tyre.
 


2- Botasot.info
Gazeta Bota Sot eshte nje nga mediat me te vjetra kosovare, e nisur nga diaspora e Kosoves ne Zvicer, ku dhe gazeta ka edhe sot nje redaksi. Bota Sot njihet si media serioze, me qasje kombetare shqiptare dhe e drejte ne pasqyrimin e informacioneve qe percon. Portali i Bota Sot prezantohet i thjeshte dhe permban nje numer te kufizuar kategorishe lajmesh, duke i lejuar keshtu lexuesit te mos e humbe brenda faqes, por te mund te lexoje shpejt dhe lehte ate qe kerkon.
 


3. Koha.net
Koha.net eshte portali informativ me lajme nga Kosova i KTV - Kohavision. Edhe ky portal e ka treguar veten prej vitesh si nje burim serioz dhe i besueshem i lajmeve dhe informacioneve nga Kosova. Duke qene nje portal qe eshte pjese e ekosistemit te KTV se bashku me media te tjera te grupit, ne Koha.net gjenden dhe shume informacione ne formatin e videoklipeve, duke e plotesuar edhe me shume gamen e lajmeve qe ofrohen.
 


Indeksonline.net
Indeksonline eshte nje portal pak me i vone ne skenen e lajmeve ne Kosove, por kjo nuk e ka penguar te behet nje nga burimet me te mira te lajmeve nga Kosova, por dhe me gjere, per publikun shqiptar te Kosoves, por dhe ate te Shqiperise, Maqedonise e kudo nga ku ka shqiptare. Portali i Indeksit eshte shume i qarte dhe i paster duke ofruar jo vetem lajmet e fundit nga Kosova, por ka po ashtu dhe disa pika te forta ne rubrikat e lajmeve qe ofron. Keshtu psh lajmet per showbiz shqiptar kane nje vend me rendesi duke i dhene keshtu ketij portali nje emer me rendesi per ata qe jane te interesuar per lajme te kesaj kategorie. Po ashtu edhe kategorite per sportin, lifestyle, kuriozitete, video, teknologjie e paparaci kane vendin e tyre ne kete portal. Nje gje qe e dallon shume kete portal nga te tjeret eshte kategoria per artikuj mbi makinat. Per dashamiresit e makinave e motorrave ndoshta nuk ka vendburim me te mire te lajmeve te tilla ne gjuhen shqipe.
 


5. Zeri.info
Portali i gazetes Zeri, e cila po ashtu dhe nje nga gazetat me te vjetra kosovare, qe eshte ende aktive, dhe portali i saj ne fjale eshte nje nga faqet me te vjetra shqiptare online dhe nga burimet me serioze te lajmit shqip jo vetem ne Kosove, por dhe me gjere. Portali Zeri.info eshte ndertuar ne menyre shume profesionale, eshte shume i lehte dhe i thjeshte ne perdorim dhe permban informacione te shumellojshme. Jo vetem lexuesit e lajmeve te fundit dhe aktulitetit mund te gjejne dicka aty, por dhe ato te sportit apo showbizit do mund te gjejne artikuj, fotografi e videoklipe te shumta qe kenaqin shijet e cdokujt. ZëriTV eshte nje tjeter rubrike e vecante e portalit, duke sjelle te vizitoret video te ndryshme informative. Nje pike tjeter e forte e portalit eshte kategoria e lajmeve mbi ekonomine dhe biznesin. Cdokush i interesuar per keto fusha eshte i keshilluar te vizitoje pikerisht kete portal nqs deshiron te mbetet i informuar.
 


Te tjere portale te rendesishme me lajme nga Republika e Kosoves jane:
Gazetaexpress.com
Klankosova.tv
Gazetablic.com
Insajderi.com
Kosovapress.com
« Editimi i fundit: 01-07-2020, 12:40:28 nga InfoZ »

Temat e fundit