×
Hyrja
Profili

Telegrafi

Telegrafi

· 1 · 240

  • Postime: 21592

ne: 20-05-2020, 22:44:31
 

Telegrafi.com eshte nje nga portalet informative me te medha shqiptare qe kontrollohet nga kompania TELEGRAFI sh.p.k. me qender ne Prishtine te Kosoves dhe ndodhet online qe nga viti 2006. Telegrafi.com karakterizohet nga profesionalizmi dhe shpejtesia e prezantimit te lajmeve me te fundit nga Kosova, Shqiperia e me gjere.

Ky portal ofron nje game te gjere lajmesh nga kategori te ndryshme qe mbulojne interesat e nje shtrese shume te madhe te lexuesve shqiptare online. Keshtu ne te mbizoterojne sigurisht lajmet lokale nga Kosova, por dhe ato nga bota shqiptare, rajoni dhe lajme bota e jashtme.

Nje pike e forte e Telegrafit jane lajmet sportive, qe e bejne ate te jete nje destinacion i dashur per te gjithe apasionuarit e sporteve te ndryshme, ku nje vend kryesor ze futbolli. Kush kerkon lajmet me te fundit nga sporti dhe futbolli ne vecanti, Telegrafi i sherben me se miri.

Por edhe rubrika te tjera si Magazina, Cult, Femra, Stili, Kuzhina apo Fun ofrojne po ashtu informacione te fresketa vazhdimisht.

Kush kerkon lajme nga Teknologja, Ekonomia, apo dhe Makinat do te gjeje gjithashtu artikuj te bollshem qe jane informative dhe shume interesante.

Ne partneritet me RTV Dukagjini Telegrafi ofron gjithashtu vazhdimisht video live online.

Fjalet e Telegrafit per veten jane keto:
Citim
Për më shumë se një dekadë me ju.
Telegrafi.com është portal i pavarur i lajmeve në gjuhën shqipe i themeluar në vitin 2006, me bazë kryesore në Prishtinë dhe seli të dytë në Maqedoni. Telegrafi për më shumë se një dekadë ka arritur të ruajë paanshmërinë dhe të jetë burim i lajmeve me kredibilitetin më të lartë në të gjithë trevat shqipfolëse.

Misioni kryesor i Telegrafit është informimi i saktë i qytetarëve në kohë reale, duke ruajtur fuqishëm epitetin e medias së pavarur dhe pozicionin si lider në fushën e medias online.

Te Telegrafi do te gjeni lajmet e fundit dhe informacione me te reja ne forme artikujsh te shkruar te plotesuar dhe pasuruar me fotografi apo dhe videoklipe. Interneti ka bere te mundur qe mediat sot te kene informacion te fresket minute pas minute dhe 24 ne 7 dite dhe 365 dite ne vit, ndryshe nga dy dekada me pare dhe kohen qe e parapriu, kur mediat e shkruara ishin maksimumi nje here ne dite, duke mos permendur ketu fare mediat periodike, qe publikoheshin nje here ne jave apo dhe nje here ne muaj.

Duke perdorur mundesite qe ofron teknologjia e sotme Telegrafi mbulon nje game te gjere fushash me informacione dhe lajme te fundit online: si psh nga politika, biznesi dhe ekonomia, sporti, arti dhe kultura, rubrika me lajme roze por dhe artikuj e media, si foto e video zbavitese, qe kane per qellim te kaloni sa me kendshem kohen e lire ne kete portal.

Kjo teme ne lidhje me Telegrafi sherben si vend diskutime dhe burim informacioni per te ndare, marre e dhene info e lajme, apo fotografi e videoklipe; per te bere diskutime e biseda, per te kerkuar ndihme, per te bere pyetje e per te marre pergjigje; per keshilla e sugjerime; per te shprehur shqetesime apo kritika, ne menyre te hapur, te lire dhe te pacensuruar.

Tema per Telegrafi permban artikujt dhe lajmet me te rejat e fundit nga burime te ndryshme mediatike online, por dhe nga mediat e tjera si TV, Gazeta, Revista, Radio, Podcasts etj, si dhe diskutime e biseda qe rrjedhin prej tyre. Preferohet qe lajmet dhe informacionet per kete teme te jene shqip dhe nga mediat e portalet shqiptare, por nese vertete jane shume interesante dhe me vlere, atehere dhe ne gjuhe te huaja nuk eshte problem qe te postohen, se paku linku ku e keni gjetur, lexuar apo shikuar. Nese keni info te vecanta qe ndoshta nuk gjenden diku tjeter, natyra e faqes tone e ben te mundur kete, pasi ketu sic dihet mund te shkruhet lirshem, anonim dhe pacensure. Sepse kjo platforme nje nga misionet baze te saj ka pikerisht dhenien e mundesise per shkembim e shperndarje infosh e dijesh pacensure dhe pa pengesa.

Cdo gje tjeter interesante ne lidhje me Telegrafi qe dikush mund te kete dhe qe mund te jete me interes publik (jo gjera private, te cilat nuk duhet t’i interesojne njeriu) eshte i lutur t’i postoje dhe ndaje me komunitetin tone. Edhe infot e gjetura te Wikipedia shqip por dhe burime te tjera, sidomos ne anglisht, mund te sherbejne si pikenisje per te biseduar e diskutuar. Ka raste psh kur informacionet e gjendura online, psh edhe artikujt e Wikipedias, apo neper portale te ndryshme, nuk i pergjigjen realitetit. Mund t’i tematizoni ketu keto gjera duke sqaruar, shpjeguar, plotesuar apo korrigjuar gabimet e te pavertetat qe ju keni vene re.

Duke u nisur nga keto dhe duke qene se ky eshte nje forum shqiptar ketu mund te behen biseda te larmishme qe kane te bejne me Telegrafi apo e prekin, perfshijne dhe bejne pjesemarres ate, duke krijuar keshtu edhe tema interesante dhe debat per cdo gje qe kane te beje me te. Kjo teme eshte dhe per ato raste kur dikush thjeshte deshiron te flase ne menyre te lirshme per Telegrafi pa ndonje qellim apo tematike te vecante, duke e kthyer ate ne nje chat per biseda informale.

Kush ka nevoje per ndihme per cdo gje ne lidhje me Telegrafi ketu eshte po ashtu vendi i duhur duke iu drejtuar komunitetit te perdoruesve, sepse gjithmone gjendet dikush qe ndoshta ka pergjigjen e duhur per ndihmen qe kerkohet. Edhe pyetjet, si per te shuar kureshtjen, apo dhe per te marre informacioni qe kerkohen, po ashtu mund te shtrohen ketu, sepse me shume mundesi dikush e ka pergjigjen qe kerkoni.

Thuhet se nje foto vlen sa nje mije fjale. Ky eshte vendi i duhur per te postuar foto ne lidhje me Telegrafi. Faqet e ndryshme shqiptare e te huaja, por dhe platformat e medha si Instagram apo Pinterest ofrojne burime te medha me foto per Telegrafi qe mund te ndahen me komunitetin ketu, per qellime informative apo per te nisur biseda e diskutime.
Nese nje foto vlen sa nje mije fjale, nje video vlen sa nje mije foto. Cdo videoklip interesant nga Youtube, TikTok, Facebook, Twitter, Dailymotion, Vimeo etj platforma ne lidhje me Telegrafi po ashtu mund te postohen ketu.

Mediat sociale mund te sherbejne gjithashtu si burim per gjera te ndryshme qe kane te bejne me Telegrafi. Cfare gjeni interesante ne Facebook, TikTok, Youtube, Twitter, Linkedin etj ne lidhje me mund t’i postoni ketu per informacion apo per te nisur biseda dhe diskutime interesante. Nese keni deshire te gjeni profilet ne mediat sociale te Telegrafi mund te pyesni ketu. Sepse shpesh nuk mund te gjendet kush eshte profili real dhe kush eshte fake ne Instagram, Snapchat, Facebook, Twitter, TikTok etj.

Je fans/e i/e e cmendur e Telegrafi? Apo je kritik/e i/e rrepte? Ky eshte vendi ideal per ta shprehur dhe per te rene ne sy. Ndersa mediat sociale jane vendi ku ndiqen e komentohen ata qe admironi, atje ka aq shume zhurme e aktivitet sa kritika apo admirimi juaj mbase nuk bie ne sy fare. Ndersa ketu e keni shancin te bini ne sy duke shprehur ate qe keni ne zemer e ne mendje.

Kini parasysh qe postimet ne kete teme, ashtu si ne cdo teme te Zerion, duhet t’i permbahen rregullores tone dhe si te tilla duhet te karakterizohen nga respekti, edukata, mundesisht gjuha e kuptueshme dhe e paster dhe larg nga sharjet, ofendimet, racizmi dhe sulmet personale. Me shume rendesi eshte po ashtu edhe ruajtja e te drejtes se autorit per gjerat qe postoni duke cituar burimin. Gjithashtu jo spam ketu!


« Editimi i fundit: 02-09-2020, 14:33:54 nga InfoZ »

Temat e fundit