×

Mendime te thella - Kendi i filozofeve

 • Diapazon Mendimesh

  Të ngujuar brenda egoizmit !
  ßåßy ღ
  05-01-2014, 15:39:52
  Dodë Gjergji

  Ne, që i besojmë Krishtit, duhet të jemi zemërçelur, si ndaj Zotit, ashtu edhe ndaj të afërmit, sepse vetëm kështu mund të festojmë me gëzim dhe të këndojmë hareshëm këngën e engjëjve: Lavdi Hyjit në më të lartin qiell e paqe njerëzve mbi tokë. Ky entuziazëm festiv do të jet...

  Diapazon Mendimesh

  Shkencëtarët: Vdekja nuk ekziston…
  Berni
  10-04-2013, 08:37:30
  Të gjithë besojmë se kemi një jetë mbi tokë. Pas një periudhe kohe vdekja i vjen secilit dhe ne besojmë se do vdesim sepse ashtu na është thënë. Por askush nuk ka ngritur pyetjen çfarë ndodh me shpirtin e njeriut, ku shkon ai dhe më e rëndësishmja a vdes njeriu. Teoria e re shkencore thotë se “vdekj...

  Diapazon Mendimesh

  Makineria që nuk të lë të vdesësh
  Berni
  11-03-2013, 20:29:31
  Shtatë orë pasi një njeri ndërron jetë, tashmë ekziston një pajisje që e risjell atë në jetë. Lajmin e bënë të ditur tabloidi britanik, "Daily Mail".  Ajo i shpëton viktimat duke nxjerrë nga trupi gjakun, duke i hequr dyoksidin e karbonit e duke e injektuar sërish të mbushur me oksigjen, pra duke bë...

  Diapazon Mendimesh

  Magjia, frika më e madhe e njerëzimit, sekretet e saj
  Berni
  04-12-2012, 07:56:06
  I pari që futi termin “magjistar” në fjalorin e Greqisë ishte Euriditi, i cili e përdori këtë fjalë për të treguar një prift të Persisë Antike. Që nga shekulli VI p.e.s. termi “mageia” përdorej për të përkufizuar praktika ose rituale të trashëguara nga Persia. Pikërisht, kultura helene shkriu elemen...

  Diapazon Mendimesh

  Gjuha e Trupit Njerezor
  ßåßy ღ
  24-11-2012, 17:33:16
  Njeriu përvec gjuhës së tij ka mësuar në mënyrë instiktive të përdorë me të njëjtën mënyrë dhe nje gjuhë tjetër, atë që quajme Gjuhën e Trupit.

   
  Kjo do të thotë se njeriu zotëron aftësinë për të transmetuar mesazhe që behën të kuptueshme jo vetëm nëpërmes përdorimit të fjalëvë dhe t...

  Diapazon Mendimesh

  Epoka e narcisistëve
  erlehta
  18-10-2012, 09:21:12
  Epoka e narcisistëve

  Thuhet se narcisismi është e keqja e kohës sonë. Ashtu si në legjendën klasike (Narcisi është një djalosh që dashurohet pas pamjes së tij të reflektuar në liqen, deri sa vdes) sot, shumë burra duken të obsesionuar nga pamja e tyre, të paaftë për të krijuar lidh...

  Diapazon Mendimesh

  Truri i Ajnshtajnit bëhet aplikacion për iPad!
  ßåßy ღ
  13-10-2012, 09:51:58
  Truri i fizikantit gjerman me te famshem ne bote, Albert Ajnshtajn eshte bere aplikacion per iPad. Nuk behet fjale per ndonje shaka, por per nje aplikacion te vertete qe i kushtohet studiuesve dhe kuriozeve, qe lejon te futeni ne materien gri te gjeniut.
  Me nje cmim prej 9,99 dollare ky...

  Diapazon Mendimesh

  Lapsuset, kur fjalet zbulojne mendimet e fshehta
  Berni
  06-09-2012, 16:41:37
  Të paktën një herë në jetë u ka ndodhur të gjithëve: jemi duke folur me dikë, kur papritur, duke dashur të përdorin një fjalë të veçantë, na shpëton një tjetër me kuptim krejt të kundërt.

  E korrigjojmë menjëherë në çast, duke u ndier paksa në siklet, pastaj vazhdojmë pa e ndërprerë bashkë...

  Diapazon Mendimesh

  10 njerëzit më të zgjuar në botë!
  ßåßy ღ
  31-08-2012, 09:50:17
  Listën me 10 njerëzit më të zgjuar të botës bëri publike para pak kohësh sajti superscolar.org
   
  Sipas renditjes dhe kualifikimit të listës, vendin e parë me IQ më të larët me 230 pikë, e zuri 36-vjeçari, matematikani Terence Tao, i cili ishte i aftë që në moshën 2-vjeçare të zgjidhte prob...

  Diapazon Mendimesh

  Forca e vullnetit
  ßåßy ღ
  13-08-2012, 08:52:08
  Për të arritur qëllimet e vogla dhe të mëdha, duhet të jesh i aftë, të kesh fat dhe mbi të gjitha vendosmëri. Por si mund ta keni vullnetin? Gjatë shumë viteve studime, shkencëtarët kanë zbuluar disa strategji efikase.
   
  “Ekziston një forcë drejtuese më e fuqishme se vapori, elektriciteti ...

  Diapazon Mendimesh

  Si të lexoni shenjat e dorës
  Berni
  01-08-2012, 19:25:33
  “Leximi” i tre vijave kryesore të dorës dhe lidhja e tyre simbolike me mënyrën tonë të jetesës. E dinit që sa herë jemi të zemëruara ose të shqetësuar, duart skuqen, ndërsa kur jemi të trishtuar ato zverdhen? Ndoshta jo. Për shumë nga ne duart janë thjesht “mjete pune”, për të tjerë, jo. Denis Fairc...

  Diapazon Mendimesh

  Ankthi....ja sa vite plakemi më shpejt!
  ßåßy ღ
  25-07-2012, 09:48:53
  Boston, korrik 2012, NOA- Ankthi mund të çojë në plakje më të shpejtë. Studimi në fjalë u krye nga një ekip i Brigham and Women's Hospital në Boston dhe i publikuar online në Plos One.
   
  Femrat e prekura nga frika pa arsye, rrezikojnë të plaken më shpejtë se sa bashkëmoshataret e tyre që j...
Thënie të mençura

Nisur nga kart hadasht « 1 2 3 4 5 6 ... 51 » · 1271 · 132562

Kendveshtrime.....

Nisur nga Ωμέγα « 1 2 3 » · 62 · 10317

Xhelozia në Miqësi

Nisur nga Berni « 1 2 » · 31 · 1067

Pse i duam thashethemet?

Nisur nga Berni « 1 2 » · 36 · 928

A duhet patur frikë nga vdekja

Nisur nga M A X · 7 · 1182

Çështë bukuria a e brendshme?

Nisur nga M A X · 3 · 1229

Epoka e narcisistëve

Nisur nga erlehta · 1 · 268

"Jam homoseksual" nga Fatos Lubonja

Nisur nga ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ « 1 2 3 » · 55 · 7283

Fantazia: Si ndikon te ne

Nisur nga +ERELA+ · 5 · 1054

Nga hekurudhat, deri te Facebook

Nisur nga M A X · 4 · 681

Njeriu dhe kufinjte e tij

Nisur nga Zara · 1 · 422

Njerëzit me dy fytyra

Nisur nga Berni « 1 2 3 4 » · 77 · 10885

Sheh syri apo truri?!

Nisur nga ßåßy ღ · 15 · 1351

Të Falesh Veten.

Nisur nga Elegance · 10 · 1507

Paraja blen lumturinë!

Nisur nga Berni « 1 2 » · 39 · 1979

Cili do ishte amaneti juaj i fundit ?

Nisur nga Kisss « 1 2 3 » · 51 · 1455