×

10 njerëzit më të zgjuar në botë!

10 njerëzit më të zgjuar në botë!

· 5 · 525

  • Postime: 18285
  • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
ne: 31-08-2012, 09:50:17
Listën me 10 njerëzit më të zgjuar të botës bëri publike para pak kohësh sajti superscolar.org
 
Sipas renditjes dhe kualifikimit të listës, vendin e parë me IQ më të larët me 230 pikë, e zuri 36-vjeçari, matematikani Terence Tao, i cili ishte i aftë që në moshën 2-vjeçare të zgjidhte probleme dhe ekuacione matematikore. Mori doktoraturën në Universitetin e Princeton kur ishte 20-vjeç dhe u bë profesori më i ri në histori, në universitetin UCLA në moshën 24-vjeçare.

Në vendin e dytë, citon alb-observer.com, ndodhet 30-vjeçari Christopher Hira, me IQ 225 pikë. Ndërmjet arritjeve të tij, përfshihet dhe fakti se filloi të punonte për NASA-ën, kur ishte 16-vjeç. Morri pjesë në hulumtimet e NASA-s për banimin e Marsit, si dhe mori doktoraturën e tij në Universitetin e Princeton në moshën 22-vjeçare.
 
I treti në listë radhitet dhe në grupin e 200-ës, vjen 50-vjeçari astrofizikani Kim Yong-Oungk, me IQ 210. Ai ka rezultatin më të lartë të zgjuarsisë në botë. Që në moshën dy vjeçare fliste katër gjuhë të huaja dhe u ftua nga NASA tl studionte në SHBA që në moshën 8-vjeçare.
 
Ndërsa listën, pohon alb-observet.com, e plotësojnë “djali i keq” Rick Rosner me IQ 192, ish kampioni i botës në shah, Garry Kasparov me IQ 190, miliarderi dhe bashkëthemeluesi i Microsoft Paul Allen me IQ 170, shahistja Judith Polgar me IQ 170, matematikani i shumëvlerësuar, i cili martë në biografinë e tij disa dhjetëra çmime Sir Andrew Will me IQ 170 dhe artisiti i famshëm James Woods me IQ 180, i cili para se të apasiononohej me kinemanë, studionte algjebër në Universitetin  UCLA dhe MIT.

  • Postime: 12743
Mishel...............
#1 ne: 31-08-2012, 13:39:17
bukur
Gerti1
#2 ne: 31-08-2012, 17:55:19
Po mua pse nuk me kan fut te kjo lista?

  • Postime: 12743
Mishel...............
#3 ne: 31-08-2012, 18:31:10
vetem te zgjuarit e kane vendn aty...ti je Gjeni pranej nuk te futen

  • Postime: 12348
  • Gjinia: Femer
Shej
#4 ne: 31-08-2012, 18:48:46
E dini qe M.Monroe kishte IQ  me te larte se A.Ainshtain pra varet per cka e perdor dhe zgjuarsine
 

kafshet me te medha ne bote

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 20:10:31
nga InfoZ
Ja si do mund të përshëndeten njerëzit ne te ardhmen

Nisur nga M A XRubrika Mix

Postimi i fundit 02-05-2020, 16:48:36
nga erlehta
“Familja është gjëja më e rëndësishme në botë”

Nisur nga M A XRubrika Familja

Postimi i fundit 02-05-2020, 19:29:01
nga erlehta
Kush eshte njeriu i pare ne bote?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 04-04-2020, 11:07:14
nga M A X
Kush eshte njeriu me i pasur ne bote?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 04-04-2020, 11:10:13
nga M A X