×

A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?

A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?

· 115 · 10274

 • Postime: 691
Anesti
#75 ne: 10-10-2008, 23:23:42
Të me falni se nuk kam pase kohe me u marrë me ju.Pa tju bëj ndaonje pyetje.Nëse nuk do të shenohet për Edvinin qe është homo(boyfrend) si do ta kuptojnë ato qe janë te interesuar për te?
A është me mirë për një mashkull të shkruhet se është bërë synet apo ta kontrollojne?
Po keshtu për një femër lesbike apo mashkull bisex.Këto tashmë janë gjëra te hapura dhe te tillë speciesh po krijojne shoqate.
Po sikur ju qe do të pretendoni për një lidhje maretesore tju qelloje qe presoni s'është pjellor apo te jetë jashte standarteve ne pjeset e pa dukshme,Ps.nuk ndigjon nga njeri vesh?!!!
Po per nje femer manjake sexuale qe mund te rrezikoje nderin e nje mashkulli qe mund ti futet ne zyre dhe anasjelltas?Keto jane probleme madhore jo vetem per ne qe jemi fetar te sistemit me lesh dhe pa lesh ne fytyre,por dhe per ju shoqerine civile..
 Meqë unë e kam ne dorë këtë pune me thoni se cilat nga pikat e mesiperme ju intereson jane me terendesishme)qe te ta lehtësojmë karten e te na dalë me kosto te ulet se jemivend fukara.
Ju faleminderit për kontributin!

 • Postime: 691
 • Gjinia: Mashkull
SocialNetwork
#76 ne: 10-10-2008, 23:32:29
Sjam dakort qe te shenohet identiteti fetar ne IC sepse vetem mosha,seksi,vendlindja etj shenohen identiteti fetar ska pune ose lidhje pse te shenohet fare.

 • Postime: 691
Anesti
#77 ne: 10-10-2008, 23:48:18
Sjam dakort qe te shenohet identiteti fetar ne IC sepse vetëm mosha,seksi,vendlindja etj shenohen identiteti fetar s'ka pune ose lidhje pse te shenohet fare.
Ja pershembull kur nuk ka sex cfar do teshkruash ti.Progres te themsriozisht.Nje karte varet nga kushtet , problemet qe ka nje popull dhe ajo nuk mund te jete e njete.Ne Britani ajo pecaktohet,ne itali jo,ne greqi ka qene.Ne vende ku shtrohet problemi i ndryshimit te identitetit fetar si domoasdoshmeri per te bashkejetuar me popujt rajonal karta eshte nje mekanizem qe luan nje rol me rendesi per kete proces.Mund te kete dhe shume mekanizma te tjere por une permenda nje.Europa nuk e ka kerkuar haptazi por me politikanet  eshte biseduar.
Por kaqene dhe politika per njohjen e pavarsise se Kosoves dhe kjo u la ne heshtje.Tashme qe isalmiket e treguan veten e tyre se nuk cajne by.. the per Kosoven dhe kosovarettashme ky popull duhet te ndjehet i i cliruar nga mekati i riconvertimit dhe vete hoxhallaret te ngrihen dhe te konvertohen te paret,e keshtu islamiket do te marrin nje pergjigje te merituar.

 • Postime: 4261
Charlie
#78 ne: 11-10-2008, 00:14:08
Nuk e shoh te arsyeshme ta shkruash identitetit fetar ne ID ...mjafton gjinia mosha gjatesia emri surati :D

 • Postime: 18285
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#79 ne: 11-10-2008, 00:17:41
Kur do te behen keto karta iher???... :D

Ska nevoje me shkruajt romane ne cdo teme o njeriiii.. :D

Une kam dhene iher mendim kujtojjjj :D....edhe jo pse te shenohet??...mos jepni nga 100 mendime ne tema o milet ka shkue tema 100 faqe gati pa pas nevoje :D

 • Postime: 910
 • Gjinia: Mashkull
moçali
#80 ne: 11-10-2008, 02:19:18
Si të shkruhet si të mos shkruhet feja, shqiptarit i ka mbetur damka e islamit. 70% e mbiemrave janë islame, Hasani, Sulejmani, Abdyli, Muhamedi, Osmani, etj, etj. Emrat ndryshojnë, ndërsa mbiemrat trashegohen.

Fetë nuk bashkejetojne dot me njera-tjetrën, sidomos ajo islame me kristianen. Çdo gjë qe thuhet sot ne botë për bashkejetese midis feve është vetëm hipokrizi dhe 1 mënyrë për të shmangur luften.

Me e mira do të ishte qe shqiptarët te ishin te gjithë kristiane katolike, mirëpo ndërrimin e fesë ne ditet e sotme unë e shoh te pamundur.
Gjithnjë shqiptarët i mendoj se do të jenë si delja e zeze ne ballkanin dhe europen kristiane.
Për mua feja islame është e keqja me e madhe e shqiptareve, por shumë te pakte janë ata qe e kuptojnë këtë gjë. Nuk ka rëndësi ekonomia dhe varferia, ato rregullohen. E keqja me e madhe ishte pushtimi turk dhe dhe infektimi me fenë islame. Për shkak te fesë, shumica e europianeve sot na shohin si popull aziatik, d.m.th. jo te bardhe.

Emira
#81 ne: 11-10-2008, 09:53:10
Si të shkruhet si të mos shkruhet feja, shqiptarit i ka mbetur damka e islamit. 70% e mbiemrave janë islame, Hasani, Sulejmani, Abdyli, Muhamedi, Osmani, etj, etj. Emrat ndryshojnë, ndërsa mbiemrat trashegohen.

Fetë nuk bashkejetojne dot me njera-tjetrën, sidomos ajo islame me kristianen. Çdo gjë qe thuhet sot ne botë për bashkejetese midis feve është vetëm hipokrizi dhe 1 mënyrë për të shmangur luftën.

Me e mira do të ishte qe shqiptarët te ishin te gjithë kristiane katolike, mirëpo ndërrimin e fesë ne ditet e sotme unë e shoh te pamundur.
Gjithnjë shqiptarët i mendoj se do të jenë si delja e zeze ne ballkanin dhe europen kristiane.
Për mua feja islame është e keqja me e madhe e shqiptareve, por shumë te pakte janë ata qe e kuptojnë këtë gjë. Nuk ka rëndësi ekonomia dhe varferia, ato rregullohen. E keqja me e madhe ishte pushtimi turk dhe dhe infektimi me fenë islame. Për shkak te fesë, shumica e europianeve sot na shohin si popull aziatik, d.m.th. jo te bardhe.  :Ohmmmmm: (?) :@ ><

I dashur perrua,
pavaresisht nga konsiderata e larte qe kam per ty...keq me vjen i dashur...por me ke zhgenjyer plotesisht...sinqer isht...

Po pse mo shpirt, c´kane kombet e bardha? Brire kane?
Me sa te njoh une ty, ti ke dhe shpirt artisti zemer...ne cilen skute te shpirtit tend paska vend per racizem???

E si nuk qenka e mundur te bashkejetojne fete??? Ne shqiptaret kemi jo vite, por shekuj qe kemi dhene shembull per kete...Nuk po flas per ekstremistet une...si p.sh. Anesti qe perfaqeson katoliket apo te krishteret ketu ne forum dhe ndonje mysliman fanatik qe perfaqeson ose pretendon te perfaqesoje fene islame...

Jo i dashur, ndonese nuk ma ndien per fene shume...e as per ngjyren e lekures se njeriut, me vjen keq kur has ne racizem te tille...ti je edhe intelektual...

 • Postime: 298
 • Gjinia: Mashkull
AleksB
#82 ne: 11-10-2008, 09:59:33
JO!! Boll eshte i ndare Shqiptari pa u nda edhe nga feja.

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#83 ne: 13-10-2008, 12:19:42
Ja pershembull kur nuk ka seks cfar do teshkruash ti.Progres te themsriozisht.Një karte varet nga kushtet , problemet qe ka një popull dhe ajo nuk mund te jetë e njete.Ne Britani ajo pecaktohet,ne itali jo,ne greqi ka qenë.Ne vende ku shtrohet problemi i ndryshimit te identitetit fetar si domoasdoshmeri për te bashkejetuar me popujt rajonal karta është një mekanizem qe luan një rol me rëndësi për këtë proces.Mund te këtë dhe shumë mekanizma te tjerë por unë përmenda një.Europa nuk e ka kërkuar haptazi por me politikanet  është biseduar.
Por kaqene dhe politika për njohjen e pavarsise se Kosoves dhe kjo u la ne heshtje.Tashme qe isalmiket e treguan veten e tyre se nuk cajne by.. the për Kosovën dhe kosovarettashme ky popull duhet te ndjehet i i cliruar nga mëkati i riconvertimit dhe vete hoxhallaret te ngrihen dhe te konvertohen te paret,e kështu islamiket do të marrin një përgjigje te merituar.


Anest spo te kuptoj cka do te thuash!!!!!!!!!!1
Emira
#84 ne: 13-10-2008, 17:32:17
As mos u mundo ta kuptoshe ...eshte si me fol me murin...

 • Postime: 1209
 • Gjinia: Mashkull
chekevara
#85 ne: 15-10-2008, 13:39:23
JO se prish pune, po nuk honepset dot ideja e perzirjes se laicitetit me fene.........pastaj po te aprovohet dhe traktati i Lisbones, nuk do te lejohet as me ligj nje gje e tille......

ketu dalim tek Greqia, ku disa te siper shprehur jane ispiruar.....
Eshte e vertete qe Greqia(i vetmi vend ne EU, qe perkatesine fetare e ka ne K.I)ja arriti qellimit te saje per t pasur nje vend gati 100% ortodoks dhe nje gje e tille se mohoj se mund ti kete sjelle "perfitime" te gjithanshme, por nje gje e tille ka ndodhur 50 vite me pare, ku nje shtet mund te kryente edhe gjenocide(sot jo)........prandaj: Tesa, qe me vendosjen e perkatesise fetare ne kartatat e identitetit, do te ulet ndjeshem ai 70% i shume perfolur nga besimtaret mysylman......nuk mund te realizohet......... ...por ka menyra te tjera.......

 • Postime: 691
Anesti
#86 ne: 16-10-2008, 02:53:17
JO se prish pune, po nuk honepset dot ideja e perzirjes se laicitetit me fenë.........pastaj po të aprovohet dhe traktati i Lisbones, nuk do të lejohet as me ligj një gjë e tillë......

këtu dalim tek Greqia, ku disa te sipër shprehur janë ispiruar.....
Është e vërtetë qe Greqia(i vetmi vend ne EU, qe përkatësinë fetare e ka ne K.I)ja arriti qëllimit te saje për t pasur një vend gati 100% ortodoks dhe një gjë e tillë se mohoj se mund ti këtë sjelle "perfitime" te gjithanshme, por një gjë e tillë ka ndodhur 50 vite me pare, ku një shtet mund te kryente edhe gjenocide(sot jo)........prandaj: Tesa, qe me vendosjen e përkatësisë fetare ne kartatat e identitetit, do të ulet ndjeshem ai 70% i shumë perfolur nga besimtaret mysylman......nuk mund te realizohet......... ...por ka mënyra te tjera.......
Po keto menyrat e tjera i ke me pagese?,Ruan exkluzivitetin?Meerdhi turp kur sot ne prezantimin e ekipit tone kombetare ,portugezi tha se eshte nje ekip i nje vendi musliman.

 • Postime: 910
 • Gjinia: Mashkull
moçali
#87 ne: 16-10-2008, 16:31:09
Citim nga: Anesti
Po këto mënyrat e tjera i ke me pagese?,Ruan exkluzivitetin?Me erdhi turp kur sot ne prezantimin e ekipit tonë kombëtare ,portugezi tha se është një ekip i një vendi musliman.

Nuk ka mënyra paqesore për ndërrimin e fesë,rrugët janë 2, dhuna ose interesi. Turqve iu deshen 500 vjet për ti asimiluar shqiptarët me dhunë dhe interes, si u beka kjo pune kaq kollaj?

Mënyra me e mirë është interesi, por e shoh te vështirë te realizohet ne kohët e sotme.
E di si u kthyen greket prapë ne ortodokse? Me interes.
Pas çlirimit nga Turqia një perqindje e madhe e grekeve ishin te fesë islame dhe Greqia ishte e mbushur me xhami gjithandej. Mbreti Konstantin perdori 1 metodë te zgjuar, ai u dha toka dhe shtepi falas te gjithë atyre qe do të nderronin emrat dhe te ktheheshin prapë ne fenë kristiane. Dhe ata u kthyen.

Të njejeten metodë përdoren dhe turqit me shqiptarët. U ofronin lehtesime taksash dhe vende pune ne administraten e asaj kohe n.q.s. nderronin emrat dhe ktheheshin ne islamike.
U perdor edhe metoda e dhunes duke shkaterruar kishat dhe vrarë kedo qe dilte kundër.

Për fat te keq islamiket po e praktikojne metodën e interesit edhe sot ne Shqipëri. Ka shoqata arabesh ne Shqipëri qe ofrojnë pension mujor për ata qe kthehen ne islamike dhe per burrat mjekra te gjata dhe gratë qe mbajnë shami.
Mund te te duket per te qeshur por sa me gjate ta kesh mjekren aq pension me te madh te japin.
Ne periudhën 92-97 ne Shqipëri janë ndertuar 15.000 (mijë) xhami të reja nga këto shoqata.

Turp vëlla, turp, po skemi ç'të bëjmë. Shqipëria nuk ndryshon dot me forcat e saj. Fuqite e mëdha dhe politika janë ato qe u japin drejtim këtyre gjerave, sepse populli është turme qe shkon nga fryn era.
Emira
#88 ne: 17-10-2008, 09:12:57
E pse duhet ta kthejme Shqipërinë ne fenë kristiane ?
Fetë njësoj janë të gjitha me një rrugë te çojnë

...S´e ke gabim...

Me rane ndermend disa vargje te Migjenit tone te ndritur:

Na te birte e shekullit te ri.
qe plakun e lame ne "shejtnine" e tij
e cuem grushtin per me luftue
nder lufta te reja
dhe me fitue...


Ah kjo shenjteria e fese!! Edhe sa kohe duhet te na verboje qe mos te arrijme te shohim, te dallojme njeri-tjetrin ?  hmmmmm:

 :O ><

 • Postime: 691
Anesti
#89 ne: 18-10-2008, 02:08:21
E pse duhet ta kthejme Shqipërinë ne fenë kristiane ?
Fetë njësoj janë të gjitha me një rrugë te çojnë
Kami bere nja dyqin tema per kete pyetjen tende po se pate kuptuar ske per ta marre vesh kurre.Fundja diskutimi eshte per ato qe njdjene se mund te behet dicka,per tu rikthyer ne identitetin e vertete fetar e per te qene dhe ne si e gjithe europa.Nese do te thonin te zgjidhje nje te dashur ,ne cfar forumi do ta zgjidhje ate ;)

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#90 ne: 05-11-2008, 16:38:03
O Anest mos dil jashte teme pyetja eshte a duhet te shenohet ID apo jo secili nga ne dha opinionin e vet tani ska me kuptim te zgjatet apo te dilet jashte teme ....
propozoj te mbyllet si teme....
Emira
#91 ne: 10-11-2008, 22:03:59
Le ta zeme se identiteti fetar duhet te shenohet ne karten e identitetit. Cfare do ndodhte ateher me ata qe nuk i perkasin asnje besimi? Si do t´i quanin ata? Te pafe? Te pa Zot? Cfare? Hmmmm...

 • Postime: 577
Freedom Overdose
#92 ne: 10-11-2008, 22:53:41
omfg... Ka ngel akoma ndonje qe bezon ne zot? Aq me teper ne fe? Gjithsesi, shenimi do te sillte nje polarizim te shoqerise mendoj une  :S

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer
Aida
#93 ne: 14-11-2008, 20:14:45
Qeveria ka vendosur qe ne kartat e identitetit nuk do këtë identitet fetar.
Thash te te citoj more Bern se si duket se paska lexuar askush kete postimin tend.
Akoma behet muhabeti i kartave kur dikush tjeter vec paska vendos.  :DEmira
#94 ne: 14-11-2008, 23:07:18Thash te te citoj more Bern se si duket se paska lexuar askush këtë postimin tënd.
Akoma bëhet muhabeti i kartave kur dikush tjetër veç paska vendos.  :D

 LOL e forte kjo...Nuk u lexokan postimet e Bernit ?  hmmmmm: :D

 • Postime: 1209
 • Gjinia: Mashkull
chekevara
#95 ne: 17-11-2008, 18:25:25
Si ka mundesi qe qeveria ka vendosur per mos vendosjen e id fetar.......??!!!edhe mua qe edhe pak po mu mushte menja me insistimin e diasave..... LOL LOL LOL :D

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#96 ne: 04-12-2008, 14:24:55
Figura e Skenderbeut do te jete i vetmi simbol i shtetit shqiptar, qe do te shfaqet ne dokumentet e reja te identitetit te shqiptareve. Ne mbledhjen e djeshme te qeverise u miratua drafti "Per miratimin e dizenjos perfundimtare te dokumenteve te identitetit: leternjoftimit elektronik dhe pasaportes elektronike", i cili percakton ne menyre te qarte simbolin qe do te perdoret per kartat e identitetit te qytetareve dhe pasaportat biometrike. Ne fjalen e tij, gjate mbledhjes se qeverise, kryeministri Berisha deklaroi se Skenderbeu eshte edhe figura me dinjitoze e kombit shqiptar, dhe per kete arsye, simboli i tij do te perdoret ne dokumentet e reja te identifikimit te shtetasve shqiptare. "Dua te vecoj sot vendimin per miratimin e dizenjos se dokumenteve te identitetit, leternjoftimeve dhe pasaportave. Skenderbeu eshte ai qe i ka frymezuar dhe frymezon me shume se kushdo tjeter shqiptaret drejt Evropes. Nuk mund te kete personalitet tjeter qe te kete mbajtur shpirtin e nje kombi, sic ka mbajtur ai gjalle shpirtin e kombit shqiptar", deklaroi kryeministri Berisha perpara ministrave dhe mediave. Sipas kreut te ekzekutivit, duke u nisur nga historianet, Skenderbeu ishte figura e cila krijoi shtet atehere kur ky koncept nuk ekzistonte. Sipas burimeve te "Koha Jone", dokumenti ne te cilin do te perdorej simboli i Skenderbeut ishte ai i pasaportave te reja biometrike. Keshtu figura e heroit kombetare do te vendoset ne faqen e vizave te nje pasaporte ne mesin e shqiponjes dy krenare, e cila eshte stampuar ne mesin e pasaportes. Po keshtu figura e Skenderbeut e hipur ne kale do te vendoset ne faqen e fundit te pasaportes se re biometrike. Nga ana tjeter, karta e identitetit te qytetareve shqiptare do te kete ne mesin e saj te stampuar edhe shqiponjen me dy krere. Po keshtu ne sfondin e kesaj karte jane te dizenjuara edhe harta e Shqiperise dhe ajo e Evropes. Me kalimin e vendimit per dizenjon e dokumenteve te identifikimit i hapet rruge edhe fillimit te shtypjes se tyre per te nisur me pas me shperndarjen. Vete kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare, te cilat pritet te mbahen ne qershor te vitit te ardhshem, shqiptaret do te jene te pajisur me karta identiteti dhe pasaporta biometrike. Pajisja e qytetareve me keto dokumente te identifikimit, eshte edhe nje nga kushtet baze per procedurat e integrimit te Shqiperise ne strukturat euro-atlantike dhe po keshtu per liberalizimin e vizave per qytetaret shqiptare.

KohaJone

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
#97 ne: 07-01-2009, 19:00:54
Nuk mund te shenohet ne karten e identitetit dicka qe mund te ndryshohet qe neser e te pasnesermen te ndryshohet perseri. Zoti eshte nje por rruget qe te qojne tek I jane te shumta. E pra nese e konsiderojme secilen fe nje rruge per te zoti atehere vijme ne perfundim qe tek zoti na qojne shume rruge te cilat njeriu mund ti zgjedh sipas deshires.
Nese do te duhej te shkruhej perkatsia fetare ne karten e identitetit atehere perse te mos shkruhej edhe perkatsia partiake.
c mendoni per kete ?

 • Postime: 2287
 • Gjinia: Mashkull
Kijameti
#98 ne: 03-02-2010, 20:06:12
nuk shohe arsyje per te shenuar fete pra rruget ne te cilin jemi duke hecur...cfare rendesie ka ajo mbasi qe te gjithe e kemi te njejtin qellim :)

 • Postime: 1498
Zara
#99 ne: 22-02-2010, 15:09:33
Ne cfaredo rrethanash qe ekzistojne dhe ccfaredo rrethanash do te krijohen,JOOOOOOOOO.
 

Ja pse femrat duhet te perdorin deodorante meshkujsh

Nisur nga InfoZRubrika E Bukura

Postimi i fundit 03-07-2020, 11:54:06
nga InfoZ
Rama vendos të luajë kartën e fundit

Nisur nga InfoZRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 13-05-2020, 22:05:02
nga InfoZ
Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta
Avantazhet e leximit - Pse duhet te lexojme

Nisur nga M A XRubrika Letra

Postimi i fundit 08-05-2020, 20:43:47
nga erlehta
A duhet te lahemi gjate agjerimit?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 22:38:27
nga M A X