Zerion

Zeri yt => Diapazon => Teme e nisur nga: Anesti ne 22-06-2008, 01:21:56

Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 22-06-2008, 01:21:56
Objektivi i politikaneve Shqipetare për tju bashkuar BE si dhe SHBA-ve natyrish qe na ven secilit prej nesh detyra për te plotësuar standartete edukimit perendimore. Por a mbajnë shqipetaret te njëjtin qëndrim për këtë tendence te politikes dhe  njerëzve perparimtare.Besoj se pjesa me e madhe e shqipetareve janë pro por bëjnë pak për te ndryshuar.

Qe nga vitet 40 thonë se shqipetaret janë 80% te besimit musliman,por a është reale kjo shifer ne realitetin e sotëm.A kanë me shqipetaret te njëjtin qëndrim për besimin e tyre?A kanë ndryshuarketo raporte?

Shënim nga administrata: Të gjithë ata qe dalin jashte kornizave te ketij postimi (te edituar), do të debohen nga forumi për dy jave.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: ßåßy ღ ne 22-06-2008, 08:30:00
Per mendimin tim joooooooooooooooooo ooooooooo,,,,,,,,,,,,,,,,,,,eehhh degjo njeriu lloj-lloj gjerash ketu,,, :S,,, :)
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: i huaj ne 22-06-2008, 09:08:42
Nuk e shoh te arsyshme qe te shenohet identieti fetar ne karetn e identifikimit , dhe me sa duket tendenca e juaj qenka qe vetem muslimanet ta bejne kete ne menyr qe te dallohen nga bota "demokratike" perse ?

Dhe te lutem mos i fut te gjith muslimanet me nje thes.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Aida ne 22-06-2008, 10:06:00
Anesti, ma kujtove kohën e dikurshme nën pushtimin sllav ku ne dokumentat e qytetareve shkruheshte: Nacionalnost (Nacionaliteti) Shiptar (Shqiptar), e kjo vetëm për te shpall disa si qytetare te klasit te dytë. ;)


Evropa nuk i pret krahehapur njerzit qe nuk janë ne gjendje te bashkejetojne me vellezerit e tyre te një besimit tjetër. Për te hy ne BE duhet te plotesohen shumë e shumë gjëra tjera, dhe tek ata gjëra duhet te perqendrohemi, e jo tek fetë e njëri-tjetrit!

Rrofsh për idejat qe i keni, se vetëm kështu ne si popull ecim përpara! lolTitulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 22-06-2008, 12:02:46
Nuk e shoh te arsyshme qe te shenohet identieti fetar ne karetn e identifikimit , dhe me sa duket tendenca e juaj qenka qe vetëm muslimanet ta bëjnë këtë ne menyr qe te dallohen nga bota "demokratike" përse ?

Dhe te lutem mos i fut te gjith muslimanet me një thes.
Jeton(me pelqen emri)-Perse e krijon shkerimin te thate kure dhe nga emri je vivent.Ne jemi pas pesedhjet vitesht te gjithe ateiste pasi pothuajse kemi lindur ne nje vend diktatorjial komunist.Prinderit tane qe njihashin me fene Zoti i Bekofte u larguan nga kjo jete duke na lene nga mbrapa vetem nje emer identifikimi qe aspak nuk te mohon ty te drejten per te perqafuar besimin e tyre apo te rrish ateist apo jo fetare apo i krishter(katolik ose orteodoks)Une per vete jam ne trashegimeni ortodoks por duke pare situaten per rreth,luften e Vellerzerve te mi Kosovar,qendrimin rracist te greqise ndaj shqipetareve (pa i hyre diskutimit se ku eshte fajtori)orientimi qe na bejne te huajt dhe perparimtaret shqipetare,jam i gateshem te perqafoj besimin katolik,pra te ndryshoje,mos harro une jam 55 vjec,dhe e bejkete per te dhene nje shembull per ju qe se keni fare idene se ceshte feja ,Komunizmi etj.E them kete sepse eshte nevoje per te zgjedhe nje kod te ri ne edukim .Treguesit e deritanishem jane shqetesuese.Nga ana tjeter europa i ven rendesi ketij transformimi kulturore dhe shum pak atij ekonomik,A nuk kemi krim ne rritje,a nuk kemi korrupsion kudo,a nuk kemi dhune ne falije,a nuk kemi degjenerim po sa shume kriminalitet,e autoret nuk jane UFO jane vellezrit tane i kemi ketu prane ne familje,e pra cduhet bere?.Pra nisur nga keto fakte ndryshimi eshte i domosdoshem por si?Ne kendveshtrimin tim pa dashur te fyej njeri-sepse sinqerish ju dua te gjith dhe ato qe me ofendojne nga nzitimi apo gjaknxehtesia ne natyren tone, absolutisht une jetoj mes tuaj,une shoh perdite ne TV dhe ne shtyp qe shumica e njerezve qe bejne krime vijne me origjine te edukimit Islamik-Mos me leni me rrejte.Gjaknxehtesi a, egersia mos toleranca eshte me e evidente ne kete komunitet.Une nuk them se nuk ka njerez te mire ne komunitetin musliman,absolutisht qe s eshte e vertete.Por kjo vjen kur per fat personi i ka shpetuare dukimit te thelle,ne kete besim.Une jam i bindur se si ju dhe prinderit tuaj muk e kane lexuar Kuranin,pasi nuk dinin shkrim e kendim dhe nuk ka pase kuran te perkthyer,e shpesh dhe miionari nuk dinte arabisht,por e kane trajtuar ete thjeshte me transmetime gojore e keshtu kane shijuar ajetet me vlera te tij.Prandaj keminje komunitet Te konvertuar musliman me nje edukate te percipte islamike dhe une qe u thellova dhe pashe se ne Kuran krahas dashurise per komunitetin e vet ushqehej urrejtje e madhe dhe e pakthyeshme per basimet e tjera ,atetiste te krishteret te konvertuarit,popujve nedemokraci,atehere unejam i bindur qe brenda ketij komuniteti me te cilin une kam bashkejetuar ne paqe gjithe jeten,nuk mund te pajtohen me te tille edukim fondamentalist qe po i
sereviret pas vitit 92 nga elemente te huaj apo studente te mesuar atje.(brenda ketij komuniteti ka nje lufte te brendeshme qe dha dhe nje viktime Ish sekretarin e Ko.Muslaiman te ndjerin Sali Tivari,miku im me i mier!Pra keto mbartes te rrymave fondamentaliste duhet te dallohen nga ju te tjeret, musliman per asgje mesliman pa lexuar kuran ,apo i krishter per emrin  e pa lexuar Biblen,apo ateist si nje shprehje e nxituar.Pra ka asdhe koha te distancohemi ngaelemente te tille qesot jane dhe ministra drejtesie.Le te  marrim dicka persiper dhe me dhimbje,por do te ndjehesh i lumtur qe kontribove ne kete moment historik si ne gezimin e ngritjes se flamurit te pavarsise.
Dhe shakaja ka nje kufi.Si mund te shkohetne Europe me bindje fondamentaliste? E pra hapii pare eshte distancimi i tyre ne evidentim te besimit ne karten e identitetit. Sic e shkoni une une nuk e kam percaktuar ketu se ei mund te behet realisht ,per nje muslima qe nuk pajtohet me fondamentalizmin.E tema eshte e hapur dhe une shpresoj se mes tone ka njerez te ditur dhe do te na japim drite ne kete dileme.Miere u ndigjofshim
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Syrgjyn ne 22-06-2008, 13:29:35
Nuk e shoh aspak te nevojshme qe te shenohet "identiteti fetar" ne pasaporte. Republika e Shqiperise eshte shtet laik dhe feja eshte zgjedhje, jo vetem vetjake, por edhe intime e individit.

Mire ata qe do te kishin deshire ta shenonin perkatesine e tyre fetare ne pasaporte, po ata qe nuk deshirojne ta bejne kete per veten e tyre?

Duhet te kemi parasysh se shenimi i besimit fetar ne pasaporte (dhe mundesia e nderrimit te tij, qofte edhe formalisht) con uje ne mullirin e grekut. Te mos harrojme se ne Greqi ka me qindra mijera shqiptare.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Ermal Hakani ne 22-06-2008, 14:08:45
S'besoj se eshte e nevojshme te shenohet besimi fetar ne kartat e identitetit.
Nuk e di , po vendet e tjera te Europes e kane te shenuar ?
Mendoj se ne Shqipëri mbizoterojne, ateistet.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: i huaj ne 22-06-2008, 14:15:58
Po ju mund te ndryshoni dhe ta perqafoni besimin katolik askush sju pengon....por nuk do jesh ndonjë shembull i mir për ne.
 Po kemi të gjitha këto dukuri negative qe i permendi ju Anesti po kjo sdo te thot se nëse konvertohemi ne katolicizem do zhduken këto dukuri dhe një duhet ta kemi te qart se këto dukuri nuk jan perhapur si pasoj e zbatimit te edukates islam por si mos zbatim i saj dhe unë jam i vetdijshem se shum shqiptar edhe nëse emrohen se jan te një peraktesie fetare ata shum pak din për fen e tyre kjo është si pasoj qe ata nuk jan fetar me bindje por me lindje pra vetëm kan trashëguar nga te paret e tyere një emër si musliman,katolik apo ortodoks pa ditur se qfar edukate përmban ajo fe ne te cilën besojn.
Por tash është me ndryshe rina po lexon meson dhe studjon e pastaj po përqafon atë fe qe po ju duket me e drejt e kjo natyrisht qe po është islame megjithse shumkujt nuk po i pëlqen po kështu ka dasht Zoti dhe ne emër te Tij do vij koha kur do të triumfoj dhe atë jo me fundamentalizem jo me radikalizem jo me dhunë sepse këto fjal nuk i parshtaten natyres se tij siç dieht vet fjala Islam do të thot PAQE !

Ketu nuk jemi ti ndryshojm bindjet askujt e rendesishme eshte qe te kuptohemi!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 22-06-2008, 16:32:34
Nuk e shoh aspak te nevojshme qe te shenohet "identiteti fetar" ne pasaporte. Republika e Shqipërisë është shtet laik dhe feja është zgjedhje, jo vetëm vetjake, por edhe intime e individit.

Mirë ata qe do të kishin dëshirë ta shenonin përkatësinë e tyre fetare ne pasaporte, po ata qe nuk deshirojne ta bëjnë këtë për veten e tyre?

Duhet të kemi parasysh se shenimi i besimit fetar ne pasaporte (dhe mundësia e nderrimit te tij, qoftë edhe formalisht) con ujë ne mullirin e grekut. Të mos harrojmë se ne Greqi ka me qindra mijëra shqiptare.

Nese themi se Rep. e Shqiperise eshte shtet laik kuptohet qe shteti nuk inflencohet nga feja ose besimete ndryshme qe mund te kete komuniteti.Po kjo nuk do te thote se kete privilegj mund tashijojne ne derjtim te kundert.Besimet nuk mund te jene te pa kontrolluara nga shteti.Shteti eshte i interesuar per edukimin e shoqerise dhe ai ben surveimin kontrollin e kutivuesve te fese eshte nje barriere neper te cilen nuk mund te rrish pa kaluar.Ndryshe do te kishim rrumpalle.Shteti ka mekanizmat e vete per ti mbajte nenkontroll fete pasi nuk mund te lejoje as konfrontime as infektime e nderhyrje nga rryma qe paraqesin rrezikshmeri per jeten dhe demokracine en vend.Nese Gerdeci do te dale si nje akt terroris ,mos do te pretendoje shteti se eshte i pa fajshem.Te gjithe jane te kontrolluar te gjitha besimet si me specialiste shqipetare dhe te huaj dhe te forumet gjithashtu.Shteti po ra ne gjume morri fond shpqeria.

Perzgjedhja e besimit eshte e lire e personale,une nuk e kam cenuar ket.Por une i meshoj faktit se dukeqene se nuk jemi fetare anjeri,pasi kemi dale nga nje edukim jo fetar,si dhe shumica e te rijeve qe perfaqesojne forcen aktive ne vend jane te lindur jashte cdo ndikimi fetar,atehere une kam te drejte qe duke toleruar emrin si e vetmja lidhje me besimin i jap te drejte atyre te formatizohen konkretisht,ne menyren me reale,duke analizuar dhe qene ne koherence me me drejtimin e zhillimeve politike e shoqerore ne vend dhe ne rajon.Duke ju dhene mundesia per te paren here ne historine e popullit tone qe besimi fetare te perzgjidhet ne menyre me demokratike.Po a ka gje me te bukur se se te qendisesh historin e popullit tend me vepra te bukura te lira jo te imponuara dhe et trasheguara nga shekujt.Zot i madh them sa shume me deshte qe me bere te arrij kete cast.

(intime e individit.)-Kete pike nuk arrij ta kuptoj.Njeriu nuk duhet te fshihet.Ketu problemi eshte i nje anshem.PS.Ne Meke nu te lejojne te jesh vizitor i krishter.Kushka hallper te shkuar ne Meke le te behet musliman.Mua nese me ndalojne nuk me prishet pune fare.Por nese mua me ndalojne per tu integruar ne europe per arsyen e thjeshte se jem nje popull qe kemi perqafuar isalamizmin ne pjesen me te madhe te popullsise kjo cenon te drejtat e mija si individ e  si komunoitet, i cili eshte koherent e nesinkron te drejtimit politik dhe shoqeror.

(Të mos harrojmë se ne Greqi ka me qindra mijëra shqiptare.)-Ne kete pike ska asnje komplikacion.Greku te gjith shqipetaret i quan turq si ato ortodiks dhe ato musliman,e kam provuar vet.E megjithate ska ndonje pengese qe keto njerez ta shkruajne idenitietin ateist(jo fetar)
"I pa interesuar per fene".Por nuk do te thote se nes ti deshiron te nderrosh besimin tend ose kerkon te mos mbetesh me ateist atehere merr nje dokument ne kultin qe do te zgjedhesh dhe bej nje regjistrim te ri ne karten e identitetit kundrejt pageses..Mdryshe karte identiteti pa identitet te plote te individit nuk ka.Per te shkuar me larg dhe libreza shendetesore duhet te jete e nje vlefshme pasi individi nuk duhet te mbaje ne fshehtesi semundjen apo grupin e ghakut.Une besoj se duhet por dhe ka hikur koha e informalitetit.Nuk di nese do te ishte e domosdoshme qe te shenohej dhe rraca.

 
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: erlehta ne 23-06-2008, 05:15:51
Ne Katen e Identitetit te femijes time i bie të shkruhen dy perkatise fetare: Mysliman nga babi dhe ortodokse nga mami  :D

Sinqerisht nuk shoh asgje pozitive. Nese do te duhej te shkruhej dicka me patjeter, me permajtje fetare ne karten e Identitetit, ajo duhet te jete. FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA :) 
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Syrgjyn ne 23-06-2008, 08:50:36
Perzgjedhja e besimit është e lirë e personale,unë nuk e kam cënuar ket.Por unë i meshoj faktit se dukeqene se nuk jemi fetare anjeri,pasi kemi dalë nga një edukim jo fetar,si dhe shumica e te rijeve qe përfaqësojnë forcen aktive në vend janë te lindur jashtë çdo ndikimi fetar,atëherë unë kam te drejtë qe duke toleruar emrin si e vetmja lidhje me besimin i jap te drejtë atyre te formatizohen konkretisht,ne mënyrën me reale,duke analizuar dhe qenë ne koherence më me drejtimin e zhillimeve politike e shoqërore në vend dhe ne rajon.

Per cfare formatizimi e ke fjalen?


Duke ju dhënë mundësia për te parën here ne historinë e popullit tonë qe besimi fetare te perzgjidhet ne mënyrë me demokratike.

Si u zgjidhka besimi vetjak fetar ne menyre demokratike? Vete fjala demokraci do te thote sundimi i popullit. Ti po thua qe une te percaktoj perkatesine time fetare se ate do shumica e popullit apo ligjvenesit e zgjedhur nga populli?


(intime e individit.)-Këtë pikë nuk arrij ta kuptoj.Njeriu nuk duhet te fshihet.
[...]
Mdryshe karte identiteti pa identitet te plotë te individit nuk ka.Për te shkuar me larg dhe libreza shendetesore duhet te jetë e një vlefshme pasi individi nuk duhet te mbaje ne fshehtesi semundjen apo grupin e ghakut.Unë besoj se duhet por dhe ka hikur koha e informalitetit.Nuk di nëse do të ishte e domosdoshme qe te shenohej dhe rraca.

Si pergjigje po te citoj pjese nga dy nene te Kushtetutes ;) (theksimet me shkronja te pjerreta jane te miat):
Citim nga: http://www.president.al/shqip/kushtetuta.asp
Neni 10

1. Në Republikën e Shqipërisë nuk ka fe zyrtare.

2. Shteti është asnjanës në çështjet e besimit e të ndërgjegjes dhe garanton lirinë e shprehjes së tyre në jetën publike.

Citim nga: http://www.president.al/shqip/kushtetuta.asp
Neni 24

1. Liria e ndërgjegjes dhe e fesë eshtë e garantuar.

2. Secili është i lirë të zgjedhë ose të ndryshojë fenë ose bindjet, si dhe t'i shfaqë ato individualisht ose kolektivisht, në publik ose në jetën private, nëpërmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes së riteve.

3. Askush nuk mund të detyrohet ose të ndalohet të marrë pjesë në një bashkësi fetare ose në praktikat e saj, si dhe të bëjë publike bindjet ose besimin e tij.

Anest, ti po kerkon ndryshimin e Kushtetutes?
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Berni ne 23-06-2008, 09:06:23
Jo nuk duhet te shenohet, dhe sbesoj se do behet dicka e tille, do jete turp i madh neqoftese behet, po ska per tu bere, edhe pse kete gje mund ta duan besimtaret e medhenj si Muslimanet dhe te Krishteret, po me vjen cudi se keto gjera i shpikin vetem te Krishteret, po dihet fare mire se shumica derrmuese e popullis shqiptare eshte Muslimane, keto gjera per te percare popullin shqiptar i duan vetem Serbo-Greket, te tallen te tjeret me ne pastaj.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Aida ne 23-06-2008, 10:39:51
Ne Katen e Identitetit te femijes time i bie të shkruhen dy perkatise fetare: Mysliman nga babi dhe ortodokse nga mami  :D

Sinqerisht nuk shoh asgjë pozitive. Nëse do të duhej te shkruhej diçka me patjetër, me permajtje fetare ne karten e Identitetit, ajo duhet te jetë. FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA :) 


Jo e dashur nuk mundet ashtu!
Nese doni te integroheni ne perendim athere yt shoq le te merr fejen tende, njeashtu edhe femija juaj. Ose pa akoma me mire, meqe flasim per BE ku kryesisht jane Katolika, konvertojuni gjith ju ne fene katolike. Pse e lodhni vehten e dashur duke ndjek fene me te cilen jeni rit dhe edukuar?!

He se Evropa (kjo teori e Anestit) nuk i pranon muslimanet dhe donka nje Shqiperi te Krishtere. Sben pare edhe laicizmi ketu. Aq sa bejne pare perpjekjet tjera per ti plotesuar kushtet per te hyre ne BE. Prioritet per shqiptaret duhet te jete kthimi ne fejen e te pareve.
Upsss, harrova qe dikur kemi qene pagan, po he se ska gje, e ndryshojme historine ne simbas qejfit!

Ska bashkejetese ne tolerance, ose asimilim i njeres fe duke aplikuar metodat me te ulta dhe shkaktuar presione, kjo natyrisht per te miren e shqipetareve, ose pa te rime dhe te e fajesojne njeren pjese te popullsise (ate muslimane) se sjemi pjese e BE. Filloni ju dy qe jeni ne martese te perzier dhe grinduni tere diten se kush duhet te konvertoje. Ska kompromise, ska tolerance, ska paqe! Ju siguroj se eshte shume e dobishme per jeten bashkeshortore dhe dashurine tuaj! ;)

Sot propozim qe te shkruhet perkatesia fetare ne pasaporte, e neser propozim te ua vendojne njerezve nga nje vule ne balle qe te dallohen me mire nga njeri tjetri se kush cka eshte.
Po me ateistet cka do behet halli? A duhet edhe ata ta perqafojne fene Krishtere per hater te integrimit ne BE?

Ka njerez (si puna e zoteriut larte) qe nuk duan te perzihen me njerez si puna ime. Te qenurit musliman te ben automatikisht terorist dhe rrezik per shoqerine! Cudi si jetoj akoma e lire ne Evrope, eshte dashur te me internojne ne Guantanamo deri tani meqe jam muslimane.

Citim
Nuk di nëse do të ishte e domosdoshme qe te shenohej dhe rraca.

Po po, edhe kjo eshte e domosdoshme! Ma shkruani se jam zezake dhe behuni rahat. Lyhem per hater edhe me ngjyr kepucesh qe te jem e denje per ta perfaqesuar racen time!

Meqe kemi filluar keshtu, athere mos harrojme te shkruajme ne pasaportat se cilen rryme politike e ndjekim. Ja Bernin e kemi Demokrat te flaket, po Socialistat ku i kemi? :D
Me falni per cinizmin, nuk e permbaj dot vehten, keta ideja me duket metevertete qesharake! Siq kam thene edhe ne temat tjera, kohen qe merren shqiptaret me fene e njeri tjetrit, le te merren me mire me gjera me konstruktive per permirsimin e gjendjes aktuale!


P.s.: Syrgjo, rrofsh per postimet! ;)
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 23-06-2008, 14:28:47
A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Cituar nga: Syrgjyn në 23-06-2008, 08:50:36
Citim
Për çfarë formatizimi e ke fjalën?


Si u zgjidhka besimi vetjak fetar ne mënyrë demokratike? Vete fjala demokraci do të thotë sundimi i popullit. Ti po thua qe unë te percaktoj përkatësinë time fetare se atë do shumica e popullit apo ligjvenesit e zgjedhur nga populli?

Si përgjigje po të citoj pjesë nga dy nene te Kushtetutes  (theksimet me shkronja te pjerreta janë te miat):
Anest, ti po kërkon ndryshimin e Kushtetutes?

Për çfarë formatizimi e ke fjalën?-Me duket se nuk e kam dhënë një version te tillë.Inisiativa ime mbeshtetet ne thirrjen qe  një Klerik Shqipetare  i nderuari At Zef Pellumi bën: Bollmire kena shkue tue respektue te tria fetë po ma mirë do të ishte sikur të kishim vetëm nji. Unë këtë thënie e quaj RISI dhe po e nxjerr ne siperfaqe për ta shijuar ,diskutaur ,përqafuar ose, jo,dhe natyrisht për te gjetur mënyrën e realizimit.Por diçka duhet bërë.Tek Shqipetaret nuk ka besim islamik te përqafuar ne mënyrë te natyreshme.Pers:
-Nuk ka pase kuran ne gjuhën Shqipe as ne kohën e partise.
-Populli nuk dinte shkrim e kendim për ta lexuar vet Kuranin.
-Predikuesit e besimit ishin turq e zdinin shqip.Pra ishte i nderprere komunikimi.
Shqipetaret qe ne injoramte ne pkesen me te madhe te popullsise dhe me suan shkrim e kendim vetëm ne kohën e rrevolucionit kulturore.Dhe mund tju siguroj se Shqipetari gjith jetën nuk e ka lexuar atë,por është nise nag trasmetime gojore te ajeteve.Duke qenë ky fakt dhe duke ditur natyren e popullit tim ai nëse do ta lexonte kur te shihte se kurani te bën armik me kedo qe mendon ndryshe   nuk do ta perqafonte ate-(sureIX-E kur te kalojne muajt e shenjtë,luftoni idhujtaret kudo qe ti gjeni,roberoni dhe ngujoni ata,viju prite ne çdo shteg.....-erisa ne këtë kapitull flitet për nderprejen e marrveshjeve me idhujtaret,kuptohet se fjala eshterreth përdorimit te shpates! -Përse të mos e luftoninje popull qe thyen zotimet e veta dhe tentuan te debojne te derguarin?Ne te vërtetë ata e filluan te paret luftën.A u friksoheni atyre?Me e drejtë është ti frikesoheni Allahut.23-faqe244-O ju qe besuat,mos iafroni miqesi(dashuri)prinderve tuajas vellezerve tuaj,nëse ata vlerësojnë mosbesimin kundër besimit,e kush prej jush bashkoht me ta janë mizore.
Jo me kot pata hapur një teme se sa prej jush (predikues te islamit)keni pase prindërit komuniste.??????!!!!!!!
Dikush pretendon se ka dhe ajete te bukura por mua më duhet kjo qe te pret koken tani pastaj te tjerat nuk kane me vlere!!!
Citojeni
Si u zgjidhka feja ne mënyrë demokratike
Besoj si votuan për Doklen dhe tashmë për Metushin-mos janë këto me te rëndësishëm.
Perfundimisht duhette jemi serioze qe është prepetum mobile të pranosh kuranin dhe ti perngjitesh perendimit.Si zgjidhet e keni ju rradhen dhe gjeni një mënyrë për ta ndere shapin nga sheqeri.

Anest, ti po kërkon ndryshimin e Kushtetutes?E peres  jo kur e kerkon dhe Meta per ceshtje ordinere.
Une se kam keshilluar kete por nese del e nevojshme nuk eshte tabu.Ore  po cka ketu per tu shqetesuar secili le te votoje per te percaktuar me votim besimin qe ai do pasi te jete i vetedijshem per cka thuhet ne librat fetare pa i hyre nje parathenie qe e kam postuar ne rubriken Teologjia"Ishalla te fitoje iaslamizmi dhe ne te tjeret le te konsiderohemi se perqafojme besime te huazuara jashte identiteti fetar te popullit Shqipetar. Ketu s'preket asnje lloj lirie.
Shenimi ne dokument duhet te jete sipas preferences pa detyrim te kerkujt:Jam I krishter jam Musliman ose Bektashi, ateist e ku ta di une.Cfare cenohet ketu?

Mirë u ndigjofshim
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 23-06-2008, 15:05:45
Secili prej jush kërkon dhe ja ka qejfi te përcaktohet shkollimi qe ai ka,Ne mjekesi, inxhinjeri, teologji etj. po përse nuk dashkeni te evidentoni se cfar edukimi fetar  keni?Ku është presioni këtu?

Interesant me duket se nderhyrjet janë për te fshehur fondamentalistet.Ne shkrimin tim kuptohet qe unë skam asgjë me besimtaret musliman, pasi jam rritur me to por fhsehja e terroristeve pas muslimaneve te ndershem kjo don një zgjidhje.
Ky është një problem ekologjik i besimit tuaj dhe ju dhet një rrugezgjidhje.Por qe dhe kot te pranoj se shqipetaret sot janë 80% muslimane kur e di mirë se nuk janë me te tillë pavarsiht emrit si një element i dores se dytë.Ka shumë me tepër ateiste ,katolike ,ortodoks,bktashiane ,te pa fe,ungjillorer ,protestante,etj.Raportet kanë ndryshuar.Si do ti evidentojme,nga emri JO perzgjedhja reale.!!!


[ Edituar. Ju lutemi permbajuni temes. ]
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Jakubi ne 23-06-2008, 18:04:18
Objektivi i politikaneve Shqipetare për tju bashkuar BE si dhe SHBA-ve natyrish qe na ven secilit prej nesh detyra për te plotësuar standartete edukimit perendimore. Por a mbajnë shqipetaret te njëjtin qëndrim për këtë tendence te politikes dhe  njerëzve perparimtare.Besoj se pjesa me e madhe e shqipetareve janë pro por bëjnë pak për te ndryshuar.Por egziston dhe një pjesë jo e vogël e cila jo vetëm qe e kundershton por është e ushqyer me urrejtje për perendimin dhe për me tepër dhe për  çdo shqiptar qe nuk mendon si ato.E pra këto njerz bëjnë pjesë ne komunitetin islamik.Ato janë te deklaruar për urrejtje ndaj te krishtereve,ndaj ateisteve,ndaj te konvertuarve, Amerikaneve dhe Europianeve dhe për te shkuarme larg kundër te gjithë popujve qe jetojne ne një shoqeri demokratike dhe qe mbajnë një qëndrim te kundërt me Kuranin.Qe nga vitet 40 thonë se shqipetaret janë 80% te besimit musliman,por a është reale kjo shifer ne realitetin e sotëm.A kanë me shqipetaret te njëjtin qëndrim për besimin e tyre?A kanë ndryshuarketo raporte?
Perfundimisht do të thoja se a ka llogjike te pretendohet qe ne këtë Europe te tronditur nga terrorizmi islamik ti kerkosh asaj ti bashkohesh me një edukim te tillë?Nëse dikush  pretendon te beje shaka duke thënë po,atëherë po i pergjgjem seriozisht se identitei fetar duhet te përfshihet ne te dhenat e kartes se identitetit.Kështu do të ndjehemi me te lehtesuar dhe bota le të mabje qëndrimin e saj për atë komunitet qe kërkon te mbaje atë edukim.Kush është i interesuar për te thelluar me tej arsyen e kesja ideje le të futet ne rubrikën Teologjia dhe do të shohe qe ne këtë vend po zhvillohen shumë tendencat për një edukim islamik fondamentalist.

Une do te kerkoja nga administratoret e forumit qe ti terheqin vemendjen ose ta perjashtojne nga forumi ke te fare Anesti. Sepse ai ne te gjitha shkrimet dhe temat e ndryshme qe shpesh nuk jane te kapitulli i teologjise percjell urejtje dhe fyerje ndaj fese Islame, ndaj besimtareve musliman dhe per pasoje ndaj nje pjese te madhe te shqipetareve.
Kur shtrojme pyetje se a duhet te shenohet identiteti fetar nuk ka pse te permenden etiketime provokuese.
Nqs dikush do te sillte nje shkrim te tijen ku nuk shahen muslimanet une do terhiqem nga kerkesa ime. Pra kjo tregon se ky person ka per mision te tijin nxitjen e urrejtjes fetare dhe fyerjen e besimtareve muslimane.
Une nuk dua qe nje forum te behet shkak per konflikte personale prandaj ju kerkoj te tregoheni te vemendshem.

Ju faleminderit.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: erlehta ne 23-06-2008, 19:24:16

Jo e dashur nuk mundet ashtu!
Nëse doni te integroheni ne perëndim athere yt shoq le të merr fejen tënde, njeashtu edhe femija juaj. Ose pa akoma me mirë, meqë flasim për BE ku kryesisht janë Katolika, konvertojuni gjith ju ne fenë katolike. Pse e lodhni vehten e dashur duke ndjek fenë me te cilën jeni rit dhe edukuar?!
Aida as qe dua te ndodhe ashtu.
Nuk e shoh integritetin tek perkatesia fetare dhe nuk e vrasim mendjen per te mesipermet.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Aida ne 25-06-2008, 14:06:57
Anesti, juve jo te ju spjegoje njeriu, e jo te ju komentoje dicka, po edhe nese ua pikturojme ketu nje teme te tere me pergjegje, eshte e kote sepse ju jeni te verber dhe shurdh aty ku nuk ju pelqen, i kerceni pasazhet qe nuk iu pershtaten kendveshtrimeve dhe mendimeve qe i keni te mbjellura ne mendjen tuaj dhe ata pjese ku i keni pergjegjet, i injoroni.


Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 25-06-2008, 16:40:26
Anesti, juve jo te ju spjegoje njeriu, e jo te ju komentojë diçka, po edhe nëse ua pikturojme këtu një teme te tërë me pergjegje, është e kotë sepse ju jeni te verber dhe shurdh aty ku nuk ju pëlqen, i kerceni pasazhet qe nuk iu pershtaten kendveshtrimeve dhe mendimeve qe i keni te mbjellura ne mendjen tuaj dhe ata pjesë ku i keni pergjegjet, i injoroni
Provo dhe kthe pergjigje qe ta kuptojme nje citat nga ato qe kam paraqitur une dhe keshtu ju do te keni rastin te provoni verberine timepo ashtu dhe une.Hajt ta provojme nje here.Ju siguroj se njohurite e mija ne teologji jane minimale.Nuk kam aspak qef te merremme to por per hater tuaj e pranoj sfiden.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Bekimi ne 25-06-2008, 16:53:07
Le te shenohet.

Biles, do ishte mire sikur te shenohej diku ne qoshe te kartes se identitetit termi "Injorant" per ca tipa qe e meritojne kete epitet.


Hajt me t'mira.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: sorelina ne 25-06-2008, 19:24:41
Sipas mendimit tim do ishte dicka e tepert qe te shenohej perkatesia fetare ne kartat e identitetit, dhe sbesoj se do sillte ndonje gje te mire. Gjithmone feja ka sjelle percarje ne njerezim. Nje gje te mire ka pas ne kohen e Xhaxhit ku thuhej se feja e shqiptarit eshte Shqiptaria.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: HolD*eM ne 26-06-2008, 05:26:46
Absolutisht jo.
Ne vend qe te shemben barrikadat mes feve te ndryshme, dicka e tille vetem sa do ti forconte ato dhe do segregonte keto grupe fetare akoma me teper.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 26-06-2008, 14:15:53
Sipas mendimit tim do ishte diçka e tepert qe te shenohej përkatësia fetare ne kartat e identitetit, dhe sbesoj se do sillte ndonjë gjë te mirë. Gjithmonë feja ka sjelle përçarje ne njerezim. Një gjë te mirë ka pas ne kohën e Xhaxhit ku thuhej se feja e shqiptarit është Shqiptaria.[/b]

Fatkeqesisht Enveri nuk kishte lindur, kur doli kjo shprehje.Autori Pashko Vasa kur lindi djalli i Gjinokastres ishte 78 vjeç.Të jeshe e sigurtë, se po të kishte qenë autori gjallë ne kohën e tij, do ta kishte vrarë ne mënyrë makaber,siç bëri me te tjerë njerëz te ndritur.

Për Bekimin-
Citim
Biles, do ishte mirë sikur te shenohej diku ne qoshe te kartes se identitetit termi "Injorant" për ca tipa qe e meritojnë këtë epitet.
Ke pare ti qe do të ishte mirë te ishte dhe ky version?Por unë qe jam teknik do të propozoja qe njerzit ti paisnim me llaba sinjali led.Ne ngjyrë te kuqe ,te verdhe dhe te gjelbert.Dhe për Fondamentalistet nji poc si ato te minatoreve me gjith kapele te vendosur me një dryn qe të mos këtë mundësi ta heqe.E kesht ne zonen e kontrollit specialistet dote shikonin mbishkrimin tim "Injorant"(nuk ma ke dhënë ti se  e kam zgjedhur vete me pare e ke ne një teme.)por sinjali dote ishte një led ne ngjure te gjelbertdhe kështu atu do të mendonin se ky lloj nuk prish pune lere.Vjeni dyti,ledi i verdhe.Stop! kudon të shkosh? ne lindje _Pir..dhu,hyp ne linjen dy.Tjetri,ju lutem qetësi!ledi i kuq.Nuk paske zan men ti mor Lom dhjetë here nëpër burgje për krime e droge e tashti do me dalë prap?Mbrapa kthehu.Tjetri,hajde oreti me atë mjekerr se nuk kam kohe,ca me shikon si majmun,me falni por unë nuk vijë nga teorija e Darvinit por nga një tjetër teori.-Ti paske luajtur ne by..the me duket.Hiqe shallin qe ke ne kokë.Por sapo u hoq shalli e doli llampa e kuqe sa një kokerr dardhe, shpertheu një bombe dhe mbas tmerrit aty nuk mbeten vetëm ca copa mishi qe hapen problem se kujt ishin te policit e kujt te kamikazit,por pranë kishte pas dhe gra dhe fëmijë.shkrimi vazh.........don,jo perfundon.Doni apo zdoni identifikime kjo është puna juaj.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: sorelina ne 26-06-2008, 19:38:23
Fatkeqesisht enveri nuk kishte lindurkur doli kjo shprehje.Autori Pashko Vasa kur lindi djalli i Ginokastres ishte 78 vjeç.Të jeshe e sigurtë se po të kishte qenë autori gjallë ne kohën e tij do ta kishte vrarë ne mënyrë makaber,siç bëri me te tjerë njerëz te ndritur.Anesti kam lexuar dhe une per jeten e Pashko Vases dhe per jeten e xhaxhit. Pavaresisht se cmund te bente xhaxhi me Vasen,ai i qendronte shprehjses qe une permenda. Dhe sigurisht qe nuk e ka pasur keq.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Capkenja ne 26-06-2008, 21:48:23
Shqiperia eshte nje shtet laik dhe mbetet i tille.Keshtu ska perse,pastaj jane aq shume shume familje ku gjysma jane myslimane e tjera ortodoske.Shembull i nje begatie fetare kam ne shtepine time,pothuajse te te gjitha besimeve qe jane ne Shqiperi.Besimi nuk trashegohet,por fitohet ne jete .Kushdo beson ate qe e ndien ,dhe ska pse te deklaroj ne nje pashaporte se cfare beson.Sidomos ne ditet e sotme kur muslimanet shihen me sy te keq pershkak te akteve terrorriste etje etje ,nuk do ndihej njeriu i shkrete rehat kur te tregonte karten e indetitetit.

Po ata qe jane ateiste cfare duhet tu shenohet ne karte ?
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 26-06-2008, 23:49:06
Tashi ti mi goc dhe ndonjë tjetër jeni ne binar ju apo jo.Për te njeqinden here kam përmendur se me pare me gjakftohtesi lexoni temat pastaj jepni mendim.Dhe një here:-
Kurani thotë se te gjithë qe janë kundër tij si ateist, te knvertuar nga islami ne besim tjetër,Popujt qe nuk mbeshtesin islamin,si dhe brenda familjes djali me baben vellai me vellane nëse nuk janë me isalamin vritini!Ti më flet mua për tolerance .Ne temat e me siperme i ke te cituara me perpikmeri.Ti o zdon o si merr seriozisht pasi ne nuk kemi qenë mësuar me te tilla pretendime te besimit islamik.Të gjitha fjalët e bukura ne Kuran përmenden për ato qe e kanë përqafuar atë.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Jakubi ne 27-06-2008, 00:13:34
Po si eshte e mundur per ne qe veme ne xhami dhe nuk kemi degjuar te na thote dikush vritni, perkundrazi i kushtohet shume kujdes marredhenive me te tjeret. E po te ishte keshtu si thua ti 1/4 e botes qe jane muslimane do te kishin bere kerdine, po ne fakt viktimat me te medha jane mes popujve te tyre.

A ka ndonje qe ka qene ne xhami dhe i kane thene vriti ata qe nuk jane musliman?????

A ka ndonje qe ka qene ne xhami dhe nuk e kane keshilluar per respekt ndaj prinderve te afermve dhe der tek kafshet dhe bimet.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: i huaj ne 27-06-2008, 00:18:11
Tashi ti mi goc dhe ndonjë tjetër jeni ne binar ju apo jo.Për te njeqinden here kam përmendur se me pare me gjakftohtesi lexoni temat pastaj jepni mendim.Dhe një here:-
Kurani thotë se te gjithë qe janë kundër tij si ateist, te knvertuar nga islami ne besim tjetër,Popujt qe nuk mbështesin islamin,si dhe brenda familjes djali me baben vellai me vellane nëse nuk janë me isalamin vritini!Ti më flet mua për tolerance .Ne temat e me siperme i ke te cituara me perpikmeri.Ti o zdon o si merr seriozisht pasi ne nuk kemi qenë mësuar me te tilla pretendime te besimit islamik.Të gjitha fjalët e bukura ne Kuran përmenden për ato qe e kanë përqafuar atë.
Jo Anesti jeni shum gabim Kur`ani nuk therret ne luftë perkundrazi ai denon terrorizmin lexoje kete:
                           LUFTA NË KURAN
Sipas Kuranit, lufta është diçka që duhet vënë në zbatim, duke mbajtur rreptësisht parasysh linjat e veçanta të moralit njerëzor dhe që mund të përdoret në ato raste kur ajo është e nevojshme.
Në një varg kuranor tregohet se si mundohen njerëzit pa besim që të nxisin luftrat:

"...Sa herë që ndezin zjarrin e luftës, Zoti ua fik atë. Ata përpiqen të sjellin çrregullim e prishje në tokë..." (Kurani 5:64)
Në rastin e një konflikti, besimtarët duhet luftojnë nëse lufta është e nevojshme. Nëse kundërshtarët sulmojnë, nuk mbetet asnjë zgjidhje tjetër, ndaj dhe lufta është e detyrueshme:

"Po nëse ata ndalen (nga provokimi), Zoti është Falës, Mëshirues." (Kurani 2:192)
Një pamje e sotme nga Medina, qyteti ku Profeti Muhamed dhe muslimanët u shpërngulën dhe ngritën qeverisjen e tyre.
Një hulumtim i hollësishëm i jetës së Profetit Muhammed (paqja qoftë mbi të) tregon se lufta ishte metoda që përdorte për të mbrojtur muslimanët, territoret dhe të drejtat e tyre.
Zbulesa kuranore ndaj Profetit Muhamed vazhdoi për një periudhë prej 23 vjetësh. Gjatë 13 vjetëve të parë të kësaj periudhe, muslimanët jetonin si pakicë, nën një qeverisje pagane në Mekë dhe ishin të detyruar të ballafaqoheshin me shtypjen. Shumë muslimanë u diskriminuan, u dhunuan, u torturuan, madje u vranë. Shtëpitë dhe pronat u rrënuan e u grabitën. Megjithatë, muslimanët vazhduan t'i jetojnë pa kaluar në dhunë dhe gjithmonë u bënë thirrje paganëve për paqe.
Kur shtypja e paganëve u bë tërësisht e padurueshme, muslimanët u shpërngulën në qytetin e Jethribit, i cili më vonë do të quhej "Medine". Aty ata do të vendosnin qeverisjen e tyre në një mjedis më të lirë dhe më miqësor. Edhe pasi ata vendosën rendin e tyre, kjo nuk i shtyu aspak ata që të rrëmbenin armët kundër paganëve të egër të Mekes. Profeti Muhamed i urdhëroi njerëzit e tij për luftë vetëm pasi mori shpalljen e mëposhtme hyjnore:
"U është dhënë leje të luftojnë atyre, kundër të cilëve është luftuar, sepse atyre u është bërë padrejtësi. Zoti ka forcë t'u vijë në ndihmë atyre. U është dhënë leje të luftojnë atyre që u përzunë nga shtëpitë e veta pa të drejtë, vetëm për arsyen se thanë: "Zoti ynë është Allahu..." (Kurani 22:39:40)
Shkurt, muslimanët janë të lirë të luftojnë kur shtypen dhe dhunohen. Në vargje të tjera nga Kurani, muslimanët paralajmërohen për të mos përdorur provokime të panevojshme:
"Luftoni në rrugë të Zotit kundër atyre që ju luftojnë, por mos i tejkaloni kufijtë! Zoti nuk i do ata që i tejkalojnë kufijtë." (Kurani 2:190)
Pas shpalljes së këtyre vargjeve, ndodhën disa luftra mes muslimanëve dhe paganëve arabë. Për më tepër, Profeti Muhamed krijoi një mjedis shoqëror të sigurtë e paqësor për muslimanët dhe paganët, duke nënshkruar Marrëveshjen e Paqes të Hudejbijes. Sipas kësaj marrëveshjeje, u plotësua pjesa më e madhe e kërkesave të paganëve. Pala që e shkeli marrëveshjen dhe nisi dhunën ishte përsëri ajo e paganëve. Si rezultat i kthimeve të shumta në Islam, ushtria muslimane arriti të krijojë një forcë të madhe kundër arabëve paganë. Megjithatë, Muhamedi e mori Mekën nën kontroll pa gjakderdhje dhe me një shpirt të madh tolerance. Nëse do të kishte dashur, ai do të mund të ishte hakmarrë kundër udhëheqësve paganë të qytetit, por ai nuk bëri asgjë kundër tyre, i fali ata dhe i trajtoi me tolerancën më të madhe. Sipas fjalëve të Xhon Espozitos, një eksperti perëndimor të Islamit, "me mënjanimin e hakmarrjes dhe plaçkitjes së pushtimit, Profeti e zgjidhi çështjen duke siguruar amnistinë dhe duke mos zhveshur shpatën kundër armiqve të tij të dikurshëm."2
Paganët, të cilët më vonë do të pranonin Islamin me vullnetin e tyre të lirë, nuk kishin si të mos e admironin këtë fisnikëri të karakterit të Profetit.
Jo vetëm gjatë çlirimit të Mekës, por edhe në rrjedhën e të gjitha betejave e çlirimeve, të bëra në kohën e Profetit Muhamed, të drejtat e njerëzve të pambrojtur e të pafajshëm u mbrojtën me kujdesin më të madh. Profeti Muhamed ua sillte ndër mend shumë shpesh besimtarëve këtë çështje dhe nëpërmjet praktikës së tij, ai u bë shembull për t'u ndjekur edhe nga të tjerët. Në të vërtetë, ai iu drejtua besimtarëve që po përgatiteshin të niseshin për në luftë, me këto fjalë: "Shkoni në luftë me përkushtim ndaj fesë së Zotit! Mos prekni gratë, pleqtë dhe fëmijët! Përmirësojeni gjithmonë gjendjen e tyre dhe tregohuni të butë me ta! Zoti i do njerëzit e sinqertë."3 Dërguari i Zotit gjithashtu qartësoi qëndrimin që muslimanët duhet të mbajnë edhe nëse gjenden ende në flakët e betejës:
"Mos vrisni fëmijë! Shmangni prekjen e njerëzve që ia kanë përkushtuar veten lutjes nëpër kisha! Kurrë mos vrisni gra dhe pleq! Mos digjni e as mos prisni pemë! Kurrë mos rrënoni shtëpi!"4 Qabja, tek e cila vijnë çdo vit afro dy milionë muslimanë nga të katër anët e botës, është një simbol i paqes dhe i tolerancës që janë pjesë integrale e mësimeve islame.
Parimet islame, që Zoti shpall në Kuran, flasin për një politikë paqësore dhe të matur të Profetit Muhamed. Në Kuran, Zoti i urdhëron besimtarët që t'i trajtojnë jomuslimanët me mirësi e drejtësi:
"Zoti nuk ju ndalon që të silleni me mirësi e drejtësi ndaj atyre që nuk ju luftuan për shkak të fesë apo nuk ju nxorën me dhunë nga shtëpitë tuaja. Zoti i do ata që janë të drejtë. Zoti ju ndalon që të miqësoheni vetëm me ata që ju luftuan për çështje të fesë, ju nxorën nga shtëpitë dhe mbështetën shpërnguljen tuaj..." (Kurani 60:8-9)Vargjet e mësipërme kuranore qartësojnë se si muslimanët duhet të sillen ndaj jomuslimanëve. Muslimani duhet t'i trajtojë të gjithë jomuslimanët me mirësi dhe duhet të shmangë miqësinë vetëm me ata që shfaqin armiqësi ndaj Islamit. Edhe në rast se kjo armiqësi pasohet me sulme të dhunshme ndaj muslimanëve, pra, nëse ndaj tyre është ndezur një luftë e hapur, aktet e panevojshme të dhunës dhe sulmet e padrejta janë të ndaluara në Islam. Në një varg kuranor tjetër, Zoti i paralajmëron muslimanët për këtë dhe shpjegon se urrejtja e ndjerë ndaj armiqve nuk duhet t'i shtyjë besimtarët të bëjnë padrejtësi ndaj tyre. Përkundrazi, edhe në këtë rast, muslimanët duhet të përgjigjen me drejtësi, duke mos i lënë pa vlerësuar dimensionet njerëzore të situatës. Të gjitha format e barbarisë, veprave të panevojshme të dhunës dhe shtypjes së padrejtë, janë të ndaluara në Islam. Në një tjetër varg të Kuranit, Zoti i paralajmëron muslimanët për këtë:
"O ju që besuat! Tregohuni të drejtë në gjykim, dëshmitarë të sinqertë për hir të Allahut! Mos lejoni që urrejtja ndaj një grupi njerëzish t'ju shtyjë të bëni padrejtësi ndaj tyre! Tregohuni të drejtë! Kjo është më pranë devotshmërisë. Kijeni frikë Allahun! Ai është i njohur me atë që veproni." (Kurani 5:8)

       Kuptimi i Konceptit te xhihadit
Një tjetër koncept që për shkak të kontekstit të diskutimit vlen të sqarohet, është ai i "xhihadit".
Kuptimi i saktë i fjalës "xhihad" është "përpjekje". Kështu, në Islam "të bësh xhihad", do të thotë "të mundohesh, të bësh përpjekje". Ndaj "xhihadi më i madh është xhihadi që njeriu kryen ndaj vetvetes." Kjo nënkupton përpjekjen e njeriut për të luftuar dëshirat egoiste.
E parë nga pikëpamja kuranore, fjala "xhihad" nënkupton gjithashtu luftë në rrafshin intelektual kundër shtypjes dhe padrejtësisë shoqërore, kundër dhunimit, barbarisë dhe shkeljes së të drejtave të njeriut. Qëllimi i kësaj lufte është që të sjellë drejtësi, paqe dhe barazi.
Përveç këtyre kuptimeve ideologjike dhe shpirtërore, edhe lufta dhe përpjekja në kuptimin fizik përbëjnë "xhihad". Përdorimi i konceptit të "xhihadit" për veprat e dhunës kundër njerëzve të pafajshëm, pra, për terrorin, do të ishte i padrejtë dhe do të përbënte zhveshje të termit nga kuptimi i tij i vërtetë.

Dhembshuria, toleranca dhe humanizmi në historinë islame
Për t'i përmbledhur faktet që kemi trajtuar më sipër, mund të themi se doktrina politike e Islamit (me fjalë të tjera, rregullsitë dhe parimet islame në lidhje me çështjet politike), është jashtëzakonisht e moderuar dhe paqedashëse. Kjo e vërtetë pranohet gjerësisht nga historianët dhe teologët jomuslimanë. Një prej tyre është historiania britanike Karen Armstrong, ish-murgeshë dhe eksperte e historisë së Lindjes së Mesme. Në librin e saj "Lufta e shenjtë", i cili merr në shqyrtim historinë e tri feve me origjinë hyjnore, ajo parashtron komentet e mëposhtme:
"...Fjala "Islam" në gjuhën arabe rrjedh nga e njëjta rrënjë me fjalën "paqe" dhe Kurani e dënon luftën si një gjendje anormale e çështjeve, në kundërshtim me dëshirën e Zotit... Islami nuk e përligj një luftë tërësisht sulmuese shfarosjeje.... Islami pranon se lufta është e pashmangshme dhe nganjëherë, një detyrë pozitive për t'i dhënë fund shtypjes dhe vuajtjes. Kurani mëson se lufta duhet të kufizohet dhe të zhvillohet në një mënyrë sa më njerëzore të mundshme. Muhamedit i është dashur të luftojë jo vetëm mekasit, por edhe fiset çifute në atë zonë apo fiset e krishtera të Sirisë, të cilët planifikonin ta sulmonin atë në aleancë me çifutët. Megjithatë, kjo nuk e bëri Muhamedin që t'i denonconte Ithtarët e Librit. Muslimanët u detyruan të vetëmbrohen, por ata nuk po zhvillonin një "luftë të shenjtë" kundër fesë së armiqve të tyre. Kur Muhamedi dërgoi njeriun e tij, Zejdin, kundër të krishterëve në krye të një ushtrie muslimanësh, ai i porositi ata të luftojnë në rrugë të Zotit me trimëri, por njerëzisht. Ata nuk duhej të shqetësonin as priftërinj, murgj e murgesha, as njerëzit e dobët e të pandihmë që nuk ishin në gjendje të luftonin. Nuk duhej bërë masakër ndaj civilëve, madje nuk duhej prerë as edhe një pemë apo rrëzuar ndonjë ndërtesë."5
Pas vdekjes së Profetit, kalifët që e ndoqën atë ishin gjithashtu, shumë të ndjeshëm në të ushtruarit e drejtësisë. Në vendet e marra nën kontroll, si vendasit, ashtu edhe të sapoardhurit jetonin në paqe e siguri. Ebu Bekri, kalifi i parë, u kërkoi njerëzve të tij që të zbatojnë drejtësinë dhe të mbajnë qëndrime toleruese në këto vende. Të gjitha këto qëndrime ishin në përputhje me vlerat e Kuranit. Ebu Bekri i dha urdhrin e mëposhtëm ushtrisë së tij, në ekspeditën e parë të Sirisë:
Në vendet përreth Jeruzalemit që janë qeverisur nga muslimanët për periudha të gjata kohe, tashmë paqja dhe toleranca janë zëvendësuar me luftën dhe konfliktin.
"Ndaluni, o njerëz, që të mund t'ju jap dhjetë rregulla për t'i mbajtur në mend e në zemër. Mos tradhëtoni, as mos iu largoni rrugës së drejtë! Ju nuk duhet të gjymtoni, as të vrisni fëmijë, burra të moshuar apo gra. Mos shkulni pemët e hurmave arabe, as mos i digjni ato me zjarr! Mos prisni asnjë pemë frutore! Mos therrni asnjë kafshë nga tufa e deveve, përveç atyre që ju duhen për të jetuar! Ka mundësi të kaloni pranë njerëzve që ia kanë përkushtuar jetën e tyre shërbimit në manastire. Lerini ata të qetë në atë që janë përkushtuar! Ka mundësi, gjithashtu, të gjeni njerëz që do t'ju dhurojnë ushqime të çfarëdollojshme. Mund të hani, por mos harroni të përmendni emrin e Allahut!"6
Omer bin Hatabi, i cili ndoqi Ebu Bekrin në detyrën e kalifit, ishte i famshëm për mënyrën se si ushtronte drejtësinë dhe si i respektonte marrëveshjet me banorët e vendeve që merrte nën kontroll. Secila nga këto marrëveshje përbënte një shembull tolerance dhe drejtësie. Për shembull, në deklaratën e sigurimit të mbrojtjes për të krishterët e Jeruzalemit dhe Lodit, ai siguroi se kishat nuk do të rrënoheshin. Omeri garantoi të njëjtat kushte për të krishterët e Betlehemit. Gjatë marrjes së Medainit, deklarata e mbrojtjes, dhënë patriarkut nestorian Ishojab III (650 - 660 e.s.) përsëri garantonte se kishat nuk do të shkatërroheshin dhe se asnjë ndërtesë fetare nuk do të shndërrohej në shtëpi a xhami. Letra e shkruar nga patriarku për peshkopin e Farsit (Persisë), pas marrjes së qytetit përbën një nga shembujt më mahnitës, që na tregon me fjalët e një të krishteri, tolerancën dhe dashamirësinë e udhëheqësve muslimanë ndaj Ithtarëve të Librit:
"Arabët, të cilëve Zoti u ka dhënë në këtë kohë qeverisjen e botës... nuk e persekutojnë fenë e krishterë. Në të vërtetë, tregojnë dashamirësi ndaj saj, nderojnë priftërinjtë dhe shenjtorët e Zotit dhe u sjellin dhurata kishave e manastireve."7
Të gjithë këta shembuj janë shumë të rëndësishëm për të zbuluar e kuptuar drejtësinë dhe tolerancën e besimtarëve të vërtetë. Zoti urdhëron si më poshtë:
"Zoti ju urdhëron t'ia riktheni pronarëve të tyre sendet që i mbani në mirëbesim dhe kur të gjykoni mes njerëzve, të gjykoni me drejtësi. Sa e mrekullueshme është ajo që Zoti ju urdhëron juve! Zoti dëgjon gjithçka, sheh gjithçka." (Kurani 4:58)
Kenon Tejlor, një nga udhëheqësit misionarë të Kishës Anglikane, e shpreh kështu bukurinë e shfaqur në moralin islam, në një nga ligjëratat e tij:
"Ai [Islami], solli doktrinat themelore të fesë: njëshmërinë dhe madhështinë e Zotit, faktin se Ai është i mëshirshëm dhe i drejtë, se Ai kërkon bindje ndaj vullnetit të Tij, përkushtim e besim. Islami shpalli përgjegjësinë e njeriut, një jetë të ardhshme, një ditë gjykimi, si dhe dënimin e ashpër që i pret të ligjtë. Islami solli detyrimin për plotësimin e detyrave të lutjeve rituale, për dhënien e lëmoshës, për agjërim e bamirësi. Islami i hodhi tej virtytet artificiale, mashtrimet e marrëzitë fetare, ndjenjat e zvetënuara morale dhe delikatesën verbale të zënkave teologjike... Islami i solli shpresë skllavit, vëllazëri njerëzimit, si dhe u siguroi njohje të vërtetave themelore të natyrës njerëzore."8
Në vendet përreth Jeruzalemit që janë qeverisur nga muslimanët për periudha të gjata kohe, tashmë paqja dhe toleranca janë zëvendësuar me luftën dhe konfliktin.
Pohimi i rremë se njerëzit në vendet e marra nën kontroll nga muslimanët u konvertuan në Islam nën kërcënim e dhunë, është refuzuar gjithashtu, nga studjuesit perëndimorë, ndërsa është konfirmuar prej tyre drejtësia e qëndrimi tolerant i muslimanëve. Studjuesi L. Braun shprehet për këtë si më poshtë:
"Këto fakte të sigurta hedhin poshtë idenë e ushqyer kaq gjerësisht në shkrimet e krishtera, se gjoja muslimanët kudo që shkuan, detyruan njerëzit të pranojnë Islamin me tehun e shpatës."9
Në librin e tij "Perspektiva e Islamit", Brauni shkon më tej, duke thënë se arsyeja e vërtetë pas pushtimeve të muslimanëve ishte vëllazëria e Islamit. Shumica dërrmuese e administruesve muslimanë, që qeverisën vendet muslimane përgjatë historisë, i trajtuan anëtarët e besimeve të tjera me tolerancën dhe respektin më të madh. Brenda kufijve të shteteve islamike, si çifutët, ashtu edhe të krishterët kanë jetuar në paqe e liri.
Shumë kryqtarë u habitën nga qëndrimi i drejtë, tolerant dhe i mëshirshëm që shfaqën muslimanët edhe në fushën e betejës. Më vonë, ata e shprehën hapur admirimin në kujtimet e tyre. Në pikturën e mësipërme shohim Kryqëzatën e Dytë, të nisur nga Luigji VII.
Profesori i fesë dhe i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Xhorxhtaunit, Xhon Espozito, e përshkruan kështu tolerancën e jashtëzakonshme, me të cilën u trajtuan çifutët dhe të krishterët në administratën muslimane:
Ushtritë muslimane treguan aftësi të jashtëzakonshme si në betejë, ashtu edhe në administrim, treguan që ishin ndërtuese më shumë se rrënuese. Ato zëvendësuan qeverisjet dhe ushtritë vendase, por ruajtën gjithashtu, shumë nga qeverisja, burokracia dhe kultura vendore. Për shumë njerëz në vendet e pushtuara, kjo përbënte një ndryshim qeverisësish, një ndryshim që u sillte paqe popujve të demoralizuar dhe të pakënaqur nga fatkeqësitë dhe taksat e larta të viteve të luftës mes bizantinëve dhe persëve. Bashkësitë vendore ishin të lira të ndiqnin jetën e tyre normale dhe të kujdeseshin vetë për çështjet e tyre të brendshme. Në shumë raste, popullsitë e vendeve në fjalë e vlerësonin qeverisjen muslimane si më elastike dhe më tolerante se ajo e kohës së Bizantit dhe e Persisë. Bashkësitë fetare ishin të lira të zbatonin fenë e tyre, të ndiqnin ritualet dhe të qeveriseshin nga udhëheqësit e tyre fetarë, e nga ligjet veta në çështje si martesa, divorci e trashëgimia. Në shkëmbim, atyre u kërkohej të paguanin një tatim (xhizje), që u siguronte atyre mbrojtjen muslimane nga çdo sulm i jashtëm dhe i çlironte nga detyrimi i shërbimit ushtarak. Për këtë arsye, ata quheshin "të mbrojtur" (dhimmi). Në të vërtetë, kjo shpesh do të thoshte taksa më të ulëta, autonomi më të madhe lokale, qeverisje nga semitët, të cilët ishin më pranë vendasve për nga gjuha e lidhjet kulturore në krahasim me elitën e helenizuar greko-romake të Bizantit, si dhe liri më të madhe për çifutët dhe të krishterët vendas. Shumica e kishave të krishtera, si nestorianët, monofizitët, jakobitët dhe koptët, ishin përndjekur si heretikë dhe skizmatikë nga ortodoksia e krishterë. Për këtë arsye, disa bashkësi çifute dhe të krishtera u ndihmuan ushtrive pushtuese dhe i vlerësuan ato si më pak shtypëse se sa padronët e vjetër perandorakë. Në shumë raste, pushtimet sollën një Pax Islamica në atë zonë të ndezur luftrash."10
Një tjetër "Pax Islamica" ishte ajo që Islami u solli grave, të cilat përbënin një segment të shoqërisë, ndaj të cilit ishte abuzuar jashtë mase në kohët paraislame. Profesor Bernard Ljuis, i njohur si një ndër ekspertët më të mëdhenj të Lindjes së Mesme, bën komentin e mëposhtëm:
Në përgjithësi, ardhja e Islamit solli një përmirësim të jashtëzakonshëm të pozitës së grave në Arabinë e lashtë, duke u siguruar atyre pronësinë dhe disa të drejta të tjera, si dhe duke marrë një masë mbrojtjeje ndaj keqtrajtimit prej burrave apo kujdestarëve. Vrasja e fëmijëve femra, e sanksionuar përmes zakoneve në Arabinë pagane, u ndalua në Islam. Megjithatë, pozita e gruas u dobësua dhe u përkeqësua në shumë drejtime, kur mesazhi origjinal i Islamit e humbi ndjeshëm gjallërinë e tij dhe u modifikua nën ndikimin e zakoneve dhe traditave pararendëse."11
Qeverisja muslimane në Spanjë mori fund në vitin 1492 kur Granada u pushtua nga ushtritë e mbretit Ferdinand dhe mbretëreshës Izabela. Në pikturën e mësipërme është pasqyruar rrethimi i qytetit.
Mbretëria e Turqve Selxhukë dhe Perandoria Osmane njiheshin gjithashtu, për pikëpamjet e tyre tolerante në lidhje me Islamin. Në librin e tij "Përhapja e Islamit në botë", studjuesi britanik Sër Tomas Arnold, sqaron se ishte kjo arsyeja, për të cilën të krishterët dëshironin të hynin nën qeverisjen selxhuke:
"Po në atë kohë, përsëri kjo ndjenjë sigurie për jetën fetare nën qeverisjen muslimane, i bëri shumë të krishterë të Azisë së Vogël që ta mirëprisnin ardhjen e turqve selxhukë si çliruesit e tyre... Në mbretërinë e Mikaelit VIII (1261 - 1282), turqit u ftuan shpesh nga banorët vendas, për të marrë nën kontroll qytete të vogla në brendësi të Azisë së Vogël. Në këtë mënyrë, banorëve u krijohej mundësia që t'i shpëtonin tiranisë së perandorisë. Gjithashtu, të varfër e të pasur shpërnguleshin shpesh në vendet e sunduara nga turqit."12
Malik Shah, udhëheqësi i Perandorisë Islame Selxhuke në kohën kur ajo njohu kulmin e shkëlqimit të saj, i trajtonte njerëzit e vendeve të pushtuara me tolerancë e dashamirësi dhe për këtë arsye, ai kujtohej prej tyre me respekt e dashuri. Të gjithë historianët objektivë bëjnë fjalë në veprat e tyre për tolerancën dhe drejtësinë e Malik Shahut. Qëndrimi i tij dashamirës nxiti gjithashtu, ndjenja dashurie ndaj tij edhe në zemrat e Ithtarëve të Librit. Për këtë arsye, në një formë të pashembullt në histori, shumë qytete hynë nën qeverisjen e Malik Shahut me vullnetin e tyre të lirë. Sër Tomas Arnold përmend gjithashtu, se Odo de Dioxhilo, një murg i Shën Denisit, kishte marrë pjesë ne Kryqëzatën e Dytë si kapelan personal i Luigjit VII. Ai bën fjalë në kujtimet e veta për drejtësinë, me të cilën muslimanët qeverisnin, pavarësisht nga përkatësia fetare e subjekteve të ndryshme. Mbështetur në rrëfimin historik të Odo de Dioxhilos, Sër Tomas Arnold shkruan:
"Gjendja e të mbijetuarve do të kishte qenë tërësisht e pashpresë, nëse pamja e tyre e mjeruar nuk do t'i kishte prekur zemrat e muhamedanëve dhe nuk do t'i kishte nxitur ata në mëshirë. Ata u kujdesën për të sëmurët, u siguruan ndihmë të varfërve e të uriturve me bujari të madhe. Disa madje morën paratë frënge që grekët ua kishin marrë pelegrinëve me forcë apo dhelpëri dhe ua shpërndanë me tepri e zemërgjerësi nevojtarëve. Kaq i madh ishte ndryshimi mes trajtimit që pelegrinëve iu bë nga jobesimtarët dhe mizorisë që iu shkaktua atyre nga bashkëfetarët e tyre të krishterë, grekët, të cilët i detyruan të punonin me dhunë, i rrahën dhe u grabitën edhe atë pak gjë që u kishte mbetur, duke i detyruar që shumë prej tyre të pranojnë me dëshirë fenë e çlirimtarëve të tyre. Një kronikan i vjetër [Odo de Dioxhilo] thotë: "Duke iu shmangur bashkëfetarëve të tyre, të cilët kishin qenë aq mizorë me ta, ata shkuan e gjetën siguri pranë të pafeve, të cilët u treguan të mëshirshëm dhe sikurse morëm vesh, më shumë se tre mijë iu bashkuan turqve, duke i ndjekur ata edhe pasi u larguan."13
Këto fjalë të historianëve tregojnë, se administruesit muslimanë, të cilët zbatonin me sinqeritet moralin e Islamit, qeverisnin gjithmonë me tolerancë, mirësi e drejtësi. Në të njëjtën mënyrë, historia e Perandorisë Osmane që qeverisi për shekuj me radhë vende të shumta në tre kontinente, është e mbushur me shembuj tolerance.
Sulltani Bajazidi II ishte një musliman i përkushtuar. Ai i mirëpriti çifutët që u larguan nga përndjekjet në Spanjë dhe u siguroi atyre lirinë për të praktikuar fenë e tyre në vendet muslimane.
Mënyra se si çifutët u strehuan në vendet osmane gjatë kohës së sulltan Bajazidit II, pasi iu nënshtruan masakrave dhe shpërnguljes nga mbretëritë katolike të Spanjës e Portugalisë, është një shembull shumë i mirë i tolerancës që buron nga morali islam. Mbretërit katolikë, të cilët qeverisnin Spanjën në atë kohë, ushtruan trysni të madhe mbi çifutët që më parë kishin jetuar në paqe nën qeverisjen muslimane në Andaluzi. Ndërsa muslimanë, të krishterë e çifutë ishin në gjendje të jetonin së bashku në paqe në Andaluzi, mbretërit katolikë u përpoqën ta detyrojnë gjithë vendin që të bëhet i krishterë, u shpallën luftë muslimanëve dhe i shtypën egërsisht çifutët. Për pasojë, qeverisësit muslimanë të rajonit të Granadës në jug të Spanjës, u rrëzuan në vitin 1492. Muslimanët iu nënshtruan masakrimeve të tmerrshme dhe u vranë. Edhe çifutët që nuk pranonin të ndryshonin fenë e tyre, u shpërngulën me dhunë.
Çlirimi i Stambollit nga sulltan Mehmeti, do të thoshte liri për çifutët dhe për të krishterët heterodoksë që i ishin nënshtruar për shekuj me radhë shtypjes së sunduesve romakë e bizantinë.
Një grup prej këtyrë çifutëve, të mbetur pa atdhe, kërkoi strehë në Perandorinë Osmane dhe shteti i lejoi ata që të qëndrojnë. Flota Osmane, nën komandën e Kemal Reisit, i solli çifutët e shpërngulur, si dhe muslimanët që mundën të mbijetojnë, në vendin e osmanëve.
Sulltan Mehmeti i bëri shumë lëshime Patriarkatit. Patriarku gëzonte autonomi për herë të parë në histori dhe kjo ndodhi në qeverisjen osmane. Në pikturë shihet sulltani Mehmeti duke pritur patriarkun.
Sulltan Bajazidi II është i njohur në histori si një udhëheqës e besimtar i mirë dhe në pranverën e vitit 1492, ai i strehoi çifutët e shpërngulur nga Spanja në disa vende të perandorisë, pranë Edrenesë dhe Selanikut. Më shumë se 25,000 çifutë turq që jetojnë në Turqinë e sotme, janë pasardhësit e çifutëve spanjollë. Ata kanë ruajtur fenë dhe traditat që kishin në Spanjë 500 vjet më parë në kushtet e Turqisë së sotme dhe vazhdojnë të jetojnë të qetë e me të drejta të barabarta me qytetarët e tjerë. Ata kanë shkollat, spitalet, azilet e pleqve, shoqëritë kulturore dhe gazetat e tyre. Ata kanë tregëtarë e sipërmarrës të mëdhenj, përfaqësues në profesione të shumta, nga çështjet teknike, te marketingu, me qarqe intelektuale në rritje. Ndërsa bashkësitë çifute në Evropë, për shekuj me radhë, i janë nënshtruar frikës nga sulmet raciste antisemite, çifutët në Turqi kanë jetuar në paqe e siguri. Ky shembull është i mjaftueshëm për të treguar tolerancën dhe konceptin për drejtësinë që Islami mbart me vete.
Mirësia dhe toleranca, e shprehur nga Sulltan Bajazidi II, vihen re te të gjithë sulltanët osmanë. Kur sulltan Mehmet Fatihu mori Kostandinopojën, ai i lejoi të krishterët dhe çifutët që të jetonin të lirë në atë vend. Andre Mikel, i cili është i njohur për veprat me vlera të veçanta mbi praktikat e drejta e tolerante të muslimanëve dhe botës së Islamit, thotë:
"Bashkësitë e krishtera jetonin në një shtet të miradministruar që ata nuk e kishin njohur gjatë periudhës bizantine e latine. Ata nuk iu nënshtruan kurrë përndjekjes sistematike. Përkundrazi, perandoria dhe veçanërisht Stambolli, u shndërruan në strehë për çifutët spanjollë, të cilët ishin keqtrajtuar në vendin e tyre. Njerëzit nuk u islamizuan kurrë me forcë; lëvizjet e islamizimit erdhën si rezultat i proceseve shoqërore."14
Siç del nga këto fakte, muslimanët asnjëherë gjatë historisë së tyre, nuk kanë qenë shtypës. Përkundrazi, ata u kanë sjellë paqe dhe siguri të gjitha kombeve dhe besimeve kudo që kanë shkuar. Ata janë sjellë mirë me të gjithë njerëzit, duke vepruar në pajtim me vargun kuranor që thotë:
"Adhuroni Zotin dhe mos i shoqëroni asgjë Atij në adhurim! Tregohuni të mirë ndaj prindërve, ndaj të afërmëve, ndaj jetimëve, ndaj të mjerëve, ndaj fqinjëve tuaj të afërm e të largët, ndaj miqve, ndaj udhëtarëve dhe ndaj skllevërve tuaj! Zoti nuk e do atë që është mburracak e mendjemadh." (Kurani 4:36)
Shkurt, miqësia, vëllazëria, paqja dhe dashuria janë bazat e moralit kuranor dhe muslimanët përpiqen që të mishërojnë pikërisht këto virtyte të larta.
Ata që besojnë dhe nuk e përziejnë besimin e tyre me padrejtësi (politeizëm), janë të vetmit që kanë shpëtuar... (Kurani 6:82)

                   (Marrur nga www.harunjahja.com)
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: mishel ne 27-06-2008, 01:05:39
pse mos shenojme edhe numrin e kembes?
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Capkenja ne 27-06-2008, 08:38:44
Tashi ti mi goc dhe ndonjë tjetër jeni ne binar ju apo jo.Për te njeqinden here kam përmendur se me pare me gjakftohtesi lexoni temat pastaj jepni mendim.Dhe një here:-
Kurani thotë se te gjithë qe janë kundër tij si ateist, te knvertuar nga islami ne besim tjetër,Popujt qe nuk mbështesin islamin,si dhe brenda familjes djali me baben vellai me vellane nëse nuk janë me isalamin vritini!Ti më flet mua për tolerance .Ne temat e me siperme i ke te cituara me perpikmeri.Ti o zdon o si merr seriozisht pasi ne nuk kemi qenë mësuar me te tilla pretendime te besimit islamik.Të gjitha fjalët e bukura ne Kuran përmenden për ato qe e kanë përqafuar atë.


Boh....cke or vella  qe e paske marr me kaq vrull.Do te imponosh bindjen tende ?


Nuk imponohet bindja,dhe kujdes kur shkuran ndaj meje je ne binar a jo.Se jemi ketu per te diskutuar e jo per te ndare tokat .

Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Berni ne 27-06-2008, 08:57:26
O Anest te lutem, mos i kthe të gjitha temat qe hap kundra fesë Muslimane, diskutoni për temën qe është hapur, e jo cfar thot kurani, edhe pse ti i thua gjërat sipas fesë katolike e mendjes tënde, mos akuzo kot qe Kurani thot qe te vrisni njerëz..., do jetë i detyruar te ndërhyjë stafi ne te tilla shkrime, dhe ne rregulloren e forumit, nuk lejohet te poshterohet feja sipas antareve.Do fshihet çdo shkrim pa paralajmerim, qe do këtë fyerje për fetë, ose temat qe janë hapur te Komuniteti e Politika, e qe kanë përmbajtje për pune feje, do dërgohen te forumi i Teologjis, mos i degradoni temat me te tilla postime.

Rregullorja e Zëri YT!

http://www.zeriyt.com/rregullorja.htm

6.  -= Propaganda fetare në forum =-

a) Ndalohen temat apo postimet që kanë qëllim të pastër, apo të ndërsjelltë propagandues fetarë nëpër forum përveçse në tri rubrikat përkatëse të fesë; Bota e Këndvështrimeve Teologjike, Forumin e Krishterë dhe Forumin Islam. Këto diskutime ndalohen pasi prekin ndërsjelltas çështjen kombëtare, e cila është primare në këtë forum, si dhe vetë integritetin e forumit.

b) Ndalohen diskutimet që kane karakter të mirëfilltë polemizues midis feve. Diskutime të tilla sjellin vetëm sherr dhe polemika pakrye si dhe inat e urrejte në zemrat e besimtarëve të feve të ndryshme.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: ßåßy ღ ne 27-06-2008, 12:45:31
eeehhh shyqyr qe te kemi iher,,,, :)
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 27-06-2008, 15:02:33
b)
Citim
Ndalohen diskutimet që kanë karakter të mirëfilltë polemizues midis feve. Diskutime të tilla sjellin vetëm sherr dhe polemika pakrye si dhe inat e urrejte në zemrat e besimtarëve të feve të ndryshme.

Po e pranoj.Unë nuk mund te behem zot ne shtepine e tjetrit.
Ndjehem i deshtuar.Ndoshta jo.Forumi nbajti një ngarkese te mirë te këtyre temave qe konsideroheshin Tabu.Disa me mbështeten dhe me gezuan. Një pjesë e tyre i perkisnin qendrimit ateist e katolik,por dhe musliman.Por pjesa me e madhe nuk u thellua ne njohjen e temës,me idenë e saj.Shprehen vetëm qëndrimin e tyre ndaj besimeve te tjera qe është i njëjtë me qëndrimin tim.Ketu si shte problem anesti, une jam si ju e prinderit tuaj.Une skam kerkuar per te me gjykuar kush se kam une te drejte apo Kurani.Une citova ate dhe ju urdhero e shihni se ne c'pozicion eshte ai me te gjith ju dhe mua bashke.Askush nuk u mor me qëndrimin e Kuranit ndaj tyre,pra ne c'mardhenie është kurani apo islamizmi i vërtetë me to.Jo vetëm me besimet e tjera por dhe me vet muslimanet Shqipetare.Nejse, një gjë është e sigurtë,Shqipëria shkon derjt perendimit dhe sa me shumë i afrohet asaj, aq më pak mjekerroshe do të kemi dhe një ditë kur të kemi mberritur të jeni te sigurtese s'do të këtë mbete asnjë.Kjo është si një rrymëë elektrike qe dhe përse brenda saj ka levizje kaotike qe i sjellin humbje,ajo ecën paerpara pa ndalim. Ju faleminderit!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Berni ne 27-06-2008, 15:59:05
Anest nuk eshte puna se kush eshte i zoti i shtepise, se forumi eshte per te gjithe, po per disa gjera duhet mbajtur pak etika e te shprehurit, shume antare filluan te ankohen me ato qe ti shkruaje, e me teper qe ofendoje fene Muslimane, ku shumica derrmuese e shiqtareve jane Musliman, pavarsisht se sa e praktikojm, se dhe une vete sme pelqejn disa gjera te feja Muslimane, si PSH puna e shamise apo mos pirja e pijeve alkolike neper festa e dasma, po jemi Musliam te moderuar e europian, mbi te gjitha jemi shqiptare, dhe ndryshojm shume nga Muslimanet e lindjes, po dhe zakonet e te krishtereve sme pelqejn, si PSH murgeshat, se ku e kane te miren ato nje zot e di, dhe neper kisha sme pelqen te shkoj e skam per te shkuar kurre i urrej, apo mbajtjen e kryqit ne qafe shume gje e shpifur me duket, apo ku bejn kryqin ne vend e pa vend, ne shqiptaret sjemi as Serb, as Greke, as Arab, as Turq etj etj, dhe ti te ishe do ngeleshe i zemeruar sikur te ofendonin biblen.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: pylltar ne 15-07-2008, 10:20:58
mendoj se duhet te shkruhet
emer:
mbiemer:
feja:Shqiptaria
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: SonyZ ne 15-07-2008, 10:51:22
nuk besoj se do ishte e nevojshme..
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 15-07-2008, 14:27:19
mendoj se duhet të shkruhet
emër:
mbiemer:
feja:Shqiptaria

Natyrisht qe kjo nuk ka si te jete fe por nje thirrje qe  interesi per atdheun eshte nmbi  mbi fete.Kush eshte shqipetre e percakton pa frike dhe besimin qe ka per ate periudhe kohe (te cilin mund ta ndryshoje)ndersa fondamentalistet te jesh i sigurt se ndjehen te huaj dhe ky shenim i ben te dridhen.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: pylltar ne 15-07-2008, 22:44:16
Kujdes si ju drejtoheni anetareve!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 16-07-2008, 00:09:37
Jashte teme!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Dallga ne 19-07-2008, 11:39:06
Jo. Vene ne nje kanar, do te sillte me shume keq sesa mire.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 19-07-2008, 16:16:45
Jashte teme!
Beni gabim qe me jeni qepur duke me hequr shkrimet.Te lutem shkrimi te vihet ne vend!Mejebere si sigurimsat qe me shoqeruan gjith jeten dhe nuk besova kurre se do te survejohesha  dhe ne demokraci e dreine kete mase sa u bere e merziteshme.I lutem stafit nese nuk e kthen shkrimin te me perjashtone dhedo te jete me mire.Dhe mua mu propozua per nje pozicion ne forum per ta pase dhe une kete mundesi  nderhyrjeje, por une nuk kam pranuar.Mua nuk me ben zemra te te pergjigjem me te njeten menyre.Ju lutem stafit teme largoni se une vete nje here provova  por dicka e brendeshme me shty te rikthehesha
ndoshta u dashurova me ju,me opozitare e kundershtare.E per ta kapercyer kete ndjesi futininje kod e keshtu do te jemi te gjithe rehat.Ju faleminderit
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Berni ne 19-07-2008, 17:23:16
Anest, nuk e shikon se para shkrimit tat ka fshire repliken e njerit qe te kundershtoi ty, dhe ti kishe vendos nje pershkrim te antarit qe kishe bere ne nje teme tjeter ne forum se cili ishte.., po qe nuk ishte shkrim i bere nga ana jote.Prandaj dhe ka nderhyr Aida.Nuk e kuptoj pse e vrisni mendjen kaq shume per pune feje, feja as rregullon pune as nuk prish.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: miku ne 19-07-2008, 19:06:28
Te ma falni qe nuk pata nerva te lexoj gjithe postimet e kesaj teme(eshte bere pacavure(?!). Nuk ka redaktor ta sjelle ne bina!

    Po jap pergjigjen ne lidhje me pyetjen e temes:

   Karta e identitetit ka karakter shteteror, dhe s'ka lidhje me fene dhe besimet personale. Pra s'ka vend perkatesia fetare ne nje dokument te tille.
   Fete e ndryshme le te krijojne e ndajne per besimtaret "Teserat e Besimtarit". Si komunistet nje here e nje kohe me teserat e Partise!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Berni ne 29-07-2008, 12:11:10
Qeveria ka vendosur qe ne kartat e identitetit nuk do kete identitet fetar.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Capkenja ne 29-07-2008, 21:21:33
Sa shume u zgjat me kete pyetje....
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 30-07-2008, 11:20:59
Për kohen qe po jetojme ,te ronditur nha elementet terrorist,besoj se dicka duhet te bëjmë,pra te mbyllim sa mundim ato pika nga mund tena hynë.Dhe kompiuteri im e don një skanim çdo jave ndërsa shoqëria shqipetare qe është virus i tërë nuk paska nvoje.Unë them se jo vetëm kaq, por duhet dhe një formatim dhe  një tjetër dhe një tjetër ,e perserei e ishalla të kemi ndonjë ndryshim.Ju kujtoni se shoqëria ndryshon vete,pa mekanizma,jo gaboheni.Ndoshta kjo nderhyrje do te konsiderohej radikale por ne momente te vecanta ,nderhyrje te tilla ndihmojne për te kapur  kohën e humbur.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Jakubi ne 30-07-2008, 17:25:41
Për kohenqe po jetojme ,te ronditur nha elementet terrorist,besoj sedicka duhet te bëjmë,pra te mbyllim sa mundim ato pikanga mund tena hynë.Dhe kompiuteri im e don një skanim çdo jave ndërsa shoqëria shqipetare qe është virus i tërë nuk paska nvoje.Unë them se jo vetëm kaq por duhet dhe një formatim dhe  një tjetër dhe një tjetër ,e perserei e ishalla të kemi ndonjë ndryshim.Ju kujtoni se shoqëria ndryshon vete,pa mekanizma,jo gaboheni.Ndoshta kjo nderhyrje do tekonsiderohej radikale por ne momentetevecanta ,nderhyrje te tilla ndihmojne për te kapur  kohën e humbur.

E clidheje ka kjo me temen? Se nuk e kuptova.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: joy&joy ne 04-08-2008, 08:48:04
jo!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: U.J.K.U ne 04-08-2008, 13:28:48
Une per vete jam SATANIST po te duan le ta shkruajne :@
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Dolce ne 04-08-2008, 22:18:47
Po pse do zgjidheshit problemet e tjera me një identtet fetar te shënuar ne leter?
Jemi mirë pa fe pa krahine pa ide :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: duka65 ne 30-08-2008, 23:39:12
Pyes: Perse ne shqiptaret qe jetojme ne Europe, vihemi ne
siklet kur na pyesin per fene qe kemi.
Perse kemi frike te kemi fene tone ne pashaporte.
Perse te mos e kemi edhe ne fene e vertete,fene qe kemi pasur para pushtimit osman dhe qe do na bente me krenare
si nje nga popujt me te vjeter te Europes.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 30-08-2008, 23:54:09
Ja dhe nje aegument nga nje tjeter kend veshtrim.Te lumte.Te gjithe duhet te pranojme se ndryshimet qe une pretendoj do ti sjelle vete koha por ato pershpejtohen me mekanizma.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Claraa ne 31-08-2008, 00:04:14
Jo!!!
Po ne se ka mundësi le të shenohet sa te gjatë e keni :D LOL

 LOL LOL :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Sociologu03 ne 31-08-2008, 00:19:11
Pyes: Përse ne shqiptarët qe jetojme ne Europe, vihemi ne
siklet kur na pyesin për fenë qe kemi.
Përse kemi frikë të kemi fenë tonë ne pashaporte.
Përse të mos e kemi edhe ne fenë e vërtetë,fenë qe kemi pasur para pushtimit osman dhe qe do na bënte me krenare
si një nga popujt me te vjetër te Europes.

Nuk eshte e verte qe shqipetaret vihen ne siklet qe jane muslimane, nqs mendon keshtu e ke gabim e nqs do te mendosh keshtu atehere po abuzon. Kjo eshte nje akuze e rende dhe per civilizimin europian.

Ne pashaporte nuk mund te shenohet historia e fese sepse paganizmi  nuk eshte krenari per as nje popull, paganizmi eshte prapambetje.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Claraa ne 31-08-2008, 00:25:33
Seriozisht: BE-ja detyroi greket qe te hiqnin nga kartat e indetitetit shkrimin mbi fenë dhe është ligj
D.m.th. edhe pse është diskutim është pak i kotë se direktivat, rregulloret, ligjet te BE-se... janë gjithnjë mbi ligjet e një shteti.
Me një fjale grini sallate sa te doni për BE-ne nuk ka vend për fenë ne kartat e indentitetit. Dhe është shumë mirë kështu :)
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: tkamzemer ne 31-08-2008, 00:35:25
ku kemi ne karta identiteti? hmmmmm:Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Claraa ne 31-08-2008, 01:07:02
për tju pegjigjur temës, thenja e fesë ne kartat e indetitetit do shtoj me tepër racizmin dhe do sjelle me shumë probleme. :)

[ Edituar. Ju lutemi qendroni ne teme. ]
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Syrgjyn ne 31-08-2008, 12:22:23
Sapo fshiva ca postime.

Ketej e tutje, të gjithë ata qe dalin jashtë kësaj teme - me sakte, jashte permbajtjes (pas editimit qe i kam bere) te postimit te pare te temes  - do të debohen nga forumi për dy jave.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 04-09-2008, 12:48:44
Percaktimi i identitetit fetar është i domsdoshem për një vend si shqiperia e cila ka dy dege kryesore besimi fetar dhe qe nuk ploteson  standartet kulturore e edukative.Nëse një shumicë e pretenduar muslimane kërkon te nbaje besimin qe ka e kërkon ta thelloje derei ne fondamentalizem le të mbaje për vete dhe rriskun qe te jep kjo e drejtë e tyre.Kushdo e din se një musliman ne europe e ka me te vështirë se një i krishter për tu perzgjedh ne tregun e punës,për ti dhënë banese ne një vend ku ai preferon,për te dereguar fëmijët ne një shkolle private e cila është e kujdeseshme ne perzgjedhjen e nxenesve.Kur kam qenë ne Greqi dhe përse unë kisha emrin ne pasaporte (te krishter) nuk me besonte kush sepse shqipetaret i ndrushojne ato sipas deshires.Pra secili le të mbaje fenë e vet por, të mos  privoje pjesen tjeter nga privilegji qe me jem përkatësia ime fetare ne një komunitet te njete me besimin tim,kjo është një shkelje e te drejtave te njeriut.Për te ruajtur këtë identitet është derdhur gjak janë bërë sakrificate mëdha nder shekuj për te prballuar dhunen e pushtuesit por dhe dhunen e një shumicë se konvetuar me privilegjet qe ajo fitonte nga ky konvertim apo me keq asimilim.Ne jetuam për 500 vjet me ne një ambjent ku na mohoheshin te drejta me themelore dhe juve pjeses tjetër ju pëlqeu.Ju pëlqeu qe ruajtem një qetësi si ajo e qenit rraf dhe ju këtë e quajtet tolerance fetare.C'hipokrizi-Toleranze ne kushte mosbarazie.Shoh dhe sot se sa te ashper jeni për t'ju paraqite një realitet te tillë ,ju duket cenim.Cenim se ju vëmë ne dukje mëkatet qe te paret tuaj i bene ma aq pasion mbi popullin e vet,mbi atë pjesë qe i rezistoi sa mundi dhuens e privilegjeve përçarëse qe dhuroi pushtuesi.Tashme na line rehat e secili te shenoje identitetin fetar duke percaktuar kështu se nga kush produkt historie te  transformimit njerezor vjen.Ne jemi me te paket ne numer por i perkasim viktimes dhe pjeses qe ruajti vlerat.Prandaj nuk keni te drejtë te perziheni ne dokumenta por të jeni te identifikuar mirë!Është e vërtetë qe pasaportat e ardheshme nuk do ta kenë këtë specifikim por pasi ju jeni shumicë dhe ky është një tjetër fakt qe ju përsëri dhunoni të drejtat e komunittit me te vogël.Pra tek ju s'ka shenja civilizimi, zbutje pranim te mëkateve te se kaluares mundësi riperqafimi te moralit te hubur,por trasmetoni me saktësi pa asnjë humbje nga evolimi himagjinar i shoqerise Dhunen ,dhe urejtjen për te krishteret.Ndjehet dhe ne një forum te një brezi te rish qe nuk merr pjesë ne diskutimin e temës por replikon me ashpersi dhe fyerje se i mungojnë kodet e komunikimit ne shoqeri.Dhe s'ka me armiqesore kur viktima mbetet tema  dhe aq  me keq perjashtohet autori i saj dhe jo individi i pa edukuar.   Hiqet tema e cila nuk fyen por ngacmon nervin e semur,ecila ka qëllim për ta sgjuar shoqërinë e për ti dhënë mundësinë qe ne baze te realiteteve  të reja te gjenden mundësinë për te përqafuar inisiativa të reja për riformatim.Për te hequr diferenca polarizimet,e rritur kështu dashurinë mes njerëzve se dhe duke lehtesuar kështu procesine e integrimit.Uenne vija te trasha them hajde te bëhemi njësoj ndërsa ju doni të jeni ndryshe ne jetë dhe një lloj ne dokumentin identifikues.Sorry.
E më vjen keq por ky konkluzion tashmë është mbi bzen e një realiteti te zhvilluar brenda këtij komuniteti.Nëse shqipetaret nuk dote kenë një fe te vetme do të kemi dhunim te perjetshem nga shumica reale.Unë me te drejtë e kam hapur këtë teme si një i krishter por një llogjike e shendosh duhet te bënte qe dhe elemente te muslimane te perqafonin këtë teme si për percaktimin e identitetit apo për riformatimin e shoqerise.Shum ne forum pecaktohen si ateise  e me kete kuptoj se ato nuk besojne ne zoter pra ehste thjesht nje qendrim, por nuk ma merr mendja qe te mos pranojne nje kod te preferuar te mardhenieve mes njerezve.E ky kod fitohet qe ne vogeli si nje forme trashegimi familjar ,ne shkolle apo si frekuentes i nje feje.Une skam diskutuar ndonjeher per egzistencen e jezusit por,njerzit qe te merren vesh duhet te perqafojne nje forme edukimi te provuar nder shekuj dhe qe i pershtatet ambjentit dhe komunittit qe ka perrreth.E forma e edukimi me te sukseshme jane ato fetare.  Shpresoj të kemi diskutime dhe jo replike.  
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Shej ne 09-10-2008, 11:47:01
mendoj qe jo.
karta e identitetit duhet vetem te identifikoje personin ligjerisht ska te beje as me bindjet e tij partiake fetare apo gjera te tjera.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 09-10-2008, 15:57:34
mendoj qe jo.
karta e identitetit duhet vetëm te identifikoje personin ligjerisht s'ka te beje as me bindjet e tij partiake fetare apo gjëra te tjera.
Karta e identitetit eshte per te identifikuar personin dhe sa me e plote te jete ajo aq me e vlefshme eshte.Cilesite e nje karte identiteti ndyshojne sipas situatave politike ekonomike e kolturore.Ato shpesh sherbejne si filtra nepermjet te cilave do te cilave ndihmohet ne mbrojtjen e normalitetit te jetes ne komunitete te ndryshme.Por megjithese kartat tona nuk po behen me nje tregues te tille nuk do te thote se identitetifetar nuk do te jete percaktuar per cdo individ.Ne kartelen personale te cdo indvidi do te jene te shenuara dhe sa here eshte divorcuar apo denuar e keshtu nepermjat sistemit te perbashket kompiuterik personi do te identifikohet menjehere me karakteristikat e tij sapo karta e identitetit te monitorohet. 
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: mishel ne 09-10-2008, 16:08:43
Cfare thua more Anest...a je ne te' te mendeve apo futja si kau peles.....


po ci duhet kartes se identitetit se c'lloj besimi jam une njehere se kuptoj????? une jam edhe ortodokse edhe myslymane...ke do me vendosin more aman >??? LOL LOL
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Emira ne 09-10-2008, 16:16:29
E pse kshu ti Mishel?

Shume mire mund te futet ne karten e identitetit edhe fakti ne se je e dashurume apo jo...apo preferenca te tjera qe s´po i permend ketu me mire...si p.sh.a te pelqen byreku me domate e djathe apo me domate dhe qepe...

 hmmmmm: :D

 :perqafim
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Shej ne 09-10-2008, 16:30:23
po une them te shkruhet e numri kembes hahaha
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: mishel ne 09-10-2008, 16:34:55
e kam menduar edhe kete....po eshte problem per mua qe jam ne rritje...cdo vit me rritet po aq sa edhe me zvogelohet se.....


emira jo mi une them te veme jemi qe jemi edhe stilet qe preferojme ne seksi?????? LOL LOL
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: mishel ne 09-10-2008, 16:36:04
pse mos shenojme edhe numrin e këmbës?


po ti mi se u kujtova pse me vjedh idene LOL LOL
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Shej ne 09-10-2008, 16:37:52

po ti mi se u kujtova pse me vjedh idenë LOL LOL

epo me i shkathti me i shpejti mi dreq  :P
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: mishel ne 09-10-2008, 16:42:51
Epo ideja eshte e imja...shif dt...LOL

27.06.08 ja kshu posi oj
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Shej ne 09-10-2008, 16:49:36
e mi mire se une vetem sa e perdora pak ta kthej prap ja merre tani.... sedi:
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: mishel ne 09-10-2008, 16:51:27
e di si eshte puna....une nuk du te me vene asgje se ja ve vete vetes....dua te jem e paidentifikume...si i behet ..behet?????
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Emira ne 09-10-2008, 17:41:31
e kam menduar edhe këtë....po është problem për mua qe jam ne rritje...çdo vit me rritet po aq sa edhe me zvogelohet se.....


emira jo mi unë them te vëmë jemi qe jemi edhe stilet qe preferojme ne seksi?????? LOL LOL

epo pikerisht kete doja me thene edhe une...

eh...per numrin e kembes mos u beni merak zogeza, se une ´per pashaporten e re qe bera dhashe shenjat e gishtave...me detyrim...qe eshte kulmi...po c´ti beshe...keshtu fillon observacioni shteteror, pak nga pak...

po me ato stilet e preferume te seksit do ish shume keq puna mi Mishel se...nuk ka liber t´i nxere te tera... :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: mishel ne 09-10-2008, 18:11:36
Une them ne femrave te na vene edhe numrim e gjimbajteseve ju meshkujt thoni gje?
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Emira ne 09-10-2008, 18:14:14
Flet keshtu ti se i ke te tuat per marshalla...mendo pak edhe per popullin e varfer  :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: mishel ne 09-10-2008, 18:25:01
Epo kur u ndane keto na rane LOL LOL
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Emira ne 09-10-2008, 18:27:29
Mos u bej e pashpirt se pastaj do te pendohesh... :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 10-10-2008, 23:23:42
Të me falni se nuk kam pase kohe me u marrë me ju.Pa tju bëj ndaonje pyetje.Nëse nuk do të shenohet për Edvinin qe është homo(boyfrend) si do ta kuptojnë ato qe janë te interesuar për te?
A është me mirë për një mashkull të shkruhet se është bërë synet apo ta kontrollojne?
Po keshtu për një femër lesbike apo mashkull bisex.Këto tashmë janë gjëra te hapura dhe te tillë speciesh po krijojne shoqate.
Po sikur ju qe do të pretendoni për një lidhje maretesore tju qelloje qe presoni s'është pjellor apo te jetë jashte standarteve ne pjeset e pa dukshme,Ps.nuk ndigjon nga njeri vesh?!!!
Po per nje femer manjake sexuale qe mund te rrezikoje nderin e nje mashkulli qe mund ti futet ne zyre dhe anasjelltas?Keto jane probleme madhore jo vetem per ne qe jemi fetar te sistemit me lesh dhe pa lesh ne fytyre,por dhe per ju shoqerine civile..
 Meqë unë e kam ne dorë këtë pune me thoni se cilat nga pikat e mesiperme ju intereson jane me terendesishme)qe te ta lehtësojmë karten e te na dalë me kosto te ulet se jemivend fukara.
Ju faleminderit për kontributin!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: SocialNetwork ne 10-10-2008, 23:32:29
Sjam dakort qe te shenohet identiteti fetar ne IC sepse vetem mosha,seksi,vendlindja etj shenohen identiteti fetar ska pune ose lidhje pse te shenohet fare.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 10-10-2008, 23:48:18
Sjam dakort qe te shenohet identiteti fetar ne IC sepse vetëm mosha,seksi,vendlindja etj shenohen identiteti fetar s'ka pune ose lidhje pse te shenohet fare.
Ja pershembull kur nuk ka sex cfar do teshkruash ti.Progres te themsriozisht.Nje karte varet nga kushtet , problemet qe ka nje popull dhe ajo nuk mund te jete e njete.Ne Britani ajo pecaktohet,ne itali jo,ne greqi ka qene.Ne vende ku shtrohet problemi i ndryshimit te identitetit fetar si domoasdoshmeri per te bashkejetuar me popujt rajonal karta eshte nje mekanizem qe luan nje rol me rendesi per kete proces.Mund te kete dhe shume mekanizma te tjere por une permenda nje.Europa nuk e ka kerkuar haptazi por me politikanet  eshte biseduar.
Por kaqene dhe politika per njohjen e pavarsise se Kosoves dhe kjo u la ne heshtje.Tashme qe isalmiket e treguan veten e tyre se nuk cajne by.. the per Kosoven dhe kosovarettashme ky popull duhet te ndjehet i i cliruar nga mekati i riconvertimit dhe vete hoxhallaret te ngrihen dhe te konvertohen te paret,e keshtu islamiket do te marrin nje pergjigje te merituar.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Charlie ne 11-10-2008, 00:14:08
Nuk e shoh te arsyeshme ta shkruash identitetit fetar ne ID ...mjafton gjinia mosha gjatesia emri surati :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: ßåßy ღ ne 11-10-2008, 00:17:41
Kur do te behen keto karta iher???... :D

Ska nevoje me shkruajt romane ne cdo teme o njeriiii.. :D

Une kam dhene iher mendim kujtojjjj :D....edhe jo pse te shenohet??...mos jepni nga 100 mendime ne tema o milet ka shkue tema 100 faqe gati pa pas nevoje :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: moçali ne 11-10-2008, 02:19:18
Si të shkruhet si të mos shkruhet feja, shqiptarit i ka mbetur damka e islamit. 70% e mbiemrave janë islame, Hasani, Sulejmani, Abdyli, Muhamedi, Osmani, etj, etj. Emrat ndryshojnë, ndërsa mbiemrat trashegohen.

Fetë nuk bashkejetojne dot me njera-tjetrën, sidomos ajo islame me kristianen. Çdo gjë qe thuhet sot ne botë për bashkejetese midis feve është vetëm hipokrizi dhe 1 mënyrë për të shmangur luften.

Me e mira do të ishte qe shqiptarët te ishin te gjithë kristiane katolike, mirëpo ndërrimin e fesë ne ditet e sotme unë e shoh te pamundur.
Gjithnjë shqiptarët i mendoj se do të jenë si delja e zeze ne ballkanin dhe europen kristiane.
Për mua feja islame është e keqja me e madhe e shqiptareve, por shumë te pakte janë ata qe e kuptojnë këtë gjë. Nuk ka rëndësi ekonomia dhe varferia, ato rregullohen. E keqja me e madhe ishte pushtimi turk dhe dhe infektimi me fenë islame. Për shkak te fesë, shumica e europianeve sot na shohin si popull aziatik, d.m.th. jo te bardhe.

Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Emira ne 11-10-2008, 09:53:10
Si të shkruhet si të mos shkruhet feja, shqiptarit i ka mbetur damka e islamit. 70% e mbiemrave janë islame, Hasani, Sulejmani, Abdyli, Muhamedi, Osmani, etj, etj. Emrat ndryshojnë, ndërsa mbiemrat trashegohen.

Fetë nuk bashkejetojne dot me njera-tjetrën, sidomos ajo islame me kristianen. Çdo gjë qe thuhet sot ne botë për bashkejetese midis feve është vetëm hipokrizi dhe 1 mënyrë për të shmangur luftën.

Me e mira do të ishte qe shqiptarët te ishin te gjithë kristiane katolike, mirëpo ndërrimin e fesë ne ditet e sotme unë e shoh te pamundur.
Gjithnjë shqiptarët i mendoj se do të jenë si delja e zeze ne ballkanin dhe europen kristiane.
Për mua feja islame është e keqja me e madhe e shqiptareve, por shumë te pakte janë ata qe e kuptojnë këtë gjë. Nuk ka rëndësi ekonomia dhe varferia, ato rregullohen. E keqja me e madhe ishte pushtimi turk dhe dhe infektimi me fenë islame. Për shkak te fesë, shumica e europianeve sot na shohin si popull aziatik, d.m.th. jo te bardhe.  :Ohmmmmm: (?) :@ ><

I dashur perrua,
pavaresisht nga konsiderata e larte qe kam per ty...keq me vjen i dashur...por me ke zhgenjyer plotesisht...sinqer isht...

Po pse mo shpirt, c´kane kombet e bardha? Brire kane?
Me sa te njoh une ty, ti ke dhe shpirt artisti zemer...ne cilen skute te shpirtit tend paska vend per racizem???

E si nuk qenka e mundur te bashkejetojne fete??? Ne shqiptaret kemi jo vite, por shekuj qe kemi dhene shembull per kete...Nuk po flas per ekstremistet une...si p.sh. Anesti qe perfaqeson katoliket apo te krishteret ketu ne forum dhe ndonje mysliman fanatik qe perfaqeson ose pretendon te perfaqesoje fene islame...

Jo i dashur, ndonese nuk ma ndien per fene shume...e as per ngjyren e lekures se njeriut, me vjen keq kur has ne racizem te tille...ti je edhe intelektual...
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: AleksB ne 11-10-2008, 09:59:33
JO!! Boll eshte i ndare Shqiptari pa u nda edhe nga feja.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Shej ne 13-10-2008, 12:19:42
Ja pershembull kur nuk ka seks cfar do teshkruash ti.Progres te themsriozisht.Një karte varet nga kushtet , problemet qe ka një popull dhe ajo nuk mund te jetë e njete.Ne Britani ajo pecaktohet,ne itali jo,ne greqi ka qenë.Ne vende ku shtrohet problemi i ndryshimit te identitetit fetar si domoasdoshmeri për te bashkejetuar me popujt rajonal karta është një mekanizem qe luan një rol me rëndësi për këtë proces.Mund te këtë dhe shumë mekanizma te tjerë por unë përmenda një.Europa nuk e ka kërkuar haptazi por me politikanet  është biseduar.
Por kaqene dhe politika për njohjen e pavarsise se Kosoves dhe kjo u la ne heshtje.Tashme qe isalmiket e treguan veten e tyre se nuk cajne by.. the për Kosovën dhe kosovarettashme ky popull duhet te ndjehet i i cliruar nga mëkati i riconvertimit dhe vete hoxhallaret te ngrihen dhe te konvertohen te paret,e kështu islamiket do të marrin një përgjigje te merituar.


Anest spo te kuptoj cka do te thuash!!!!!!!!!!1
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Emira ne 13-10-2008, 17:32:17
As mos u mundo ta kuptoshe ...eshte si me fol me murin...
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: chekevara ne 15-10-2008, 13:39:23
JO se prish pune, po nuk honepset dot ideja e perzirjes se laicitetit me fene.........pastaj po te aprovohet dhe traktati i Lisbones, nuk do te lejohet as me ligj nje gje e tille......

ketu dalim tek Greqia, ku disa te siper shprehur jane ispiruar.....
Eshte e vertete qe Greqia(i vetmi vend ne EU, qe perkatesine fetare e ka ne K.I)ja arriti qellimit te saje per t pasur nje vend gati 100% ortodoks dhe nje gje e tille se mohoj se mund ti kete sjelle "perfitime" te gjithanshme, por nje gje e tille ka ndodhur 50 vite me pare, ku nje shtet mund te kryente edhe gjenocide(sot jo)........prandaj: Tesa, qe me vendosjen e perkatesise fetare ne kartatat e identitetit, do te ulet ndjeshem ai 70% i shume perfolur nga besimtaret mysylman......nuk mund te realizohet......... ...por ka menyra te tjera.......
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 16-10-2008, 02:53:17
JO se prish pune, po nuk honepset dot ideja e perzirjes se laicitetit me fenë.........pastaj po të aprovohet dhe traktati i Lisbones, nuk do të lejohet as me ligj një gjë e tillë......

këtu dalim tek Greqia, ku disa te sipër shprehur janë ispiruar.....
Është e vërtetë qe Greqia(i vetmi vend ne EU, qe përkatësinë fetare e ka ne K.I)ja arriti qëllimit te saje për t pasur një vend gati 100% ortodoks dhe një gjë e tillë se mohoj se mund ti këtë sjelle "perfitime" te gjithanshme, por një gjë e tillë ka ndodhur 50 vite me pare, ku një shtet mund te kryente edhe gjenocide(sot jo)........prandaj: Tesa, qe me vendosjen e përkatësisë fetare ne kartatat e identitetit, do të ulet ndjeshem ai 70% i shumë perfolur nga besimtaret mysylman......nuk mund te realizohet......... ...por ka mënyra te tjera.......
Po keto menyrat e tjera i ke me pagese?,Ruan exkluzivitetin?Meerdhi turp kur sot ne prezantimin e ekipit tone kombetare ,portugezi tha se eshte nje ekip i nje vendi musliman.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: moçali ne 16-10-2008, 16:31:09
Citim nga: Anesti
Po këto mënyrat e tjera i ke me pagese?,Ruan exkluzivitetin?Me erdhi turp kur sot ne prezantimin e ekipit tonë kombëtare ,portugezi tha se është një ekip i një vendi musliman.

Nuk ka mënyra paqesore për ndërrimin e fesë,rrugët janë 2, dhuna ose interesi. Turqve iu deshen 500 vjet për ti asimiluar shqiptarët me dhunë dhe interes, si u beka kjo pune kaq kollaj?

Mënyra me e mirë është interesi, por e shoh te vështirë te realizohet ne kohët e sotme.
E di si u kthyen greket prapë ne ortodokse? Me interes.
Pas çlirimit nga Turqia një perqindje e madhe e grekeve ishin te fesë islame dhe Greqia ishte e mbushur me xhami gjithandej. Mbreti Konstantin perdori 1 metodë te zgjuar, ai u dha toka dhe shtepi falas te gjithë atyre qe do të nderronin emrat dhe te ktheheshin prapë ne fenë kristiane. Dhe ata u kthyen.

Të njejeten metodë përdoren dhe turqit me shqiptarët. U ofronin lehtesime taksash dhe vende pune ne administraten e asaj kohe n.q.s. nderronin emrat dhe ktheheshin ne islamike.
U perdor edhe metoda e dhunes duke shkaterruar kishat dhe vrarë kedo qe dilte kundër.

Për fat te keq islamiket po e praktikojne metodën e interesit edhe sot ne Shqipëri. Ka shoqata arabesh ne Shqipëri qe ofrojnë pension mujor për ata qe kthehen ne islamike dhe per burrat mjekra te gjata dhe gratë qe mbajnë shami.
Mund te te duket per te qeshur por sa me gjate ta kesh mjekren aq pension me te madh te japin.
Ne periudhën 92-97 ne Shqipëri janë ndertuar 15.000 (mijë) xhami të reja nga këto shoqata.

Turp vëlla, turp, po skemi ç'të bëjmë. Shqipëria nuk ndryshon dot me forcat e saj. Fuqite e mëdha dhe politika janë ato qe u japin drejtim këtyre gjerave, sepse populli është turme qe shkon nga fryn era.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Emira ne 17-10-2008, 09:12:57
E pse duhet ta kthejme Shqipërinë ne fenë kristiane ?
Fetë njësoj janë të gjitha me një rrugë te çojnë

...S´e ke gabim...

Me rane ndermend disa vargje te Migjenit tone te ndritur:

Na te birte e shekullit te ri.
qe plakun e lame ne "shejtnine" e tij
e cuem grushtin per me luftue
nder lufta te reja
dhe me fitue...


Ah kjo shenjteria e fese!! Edhe sa kohe duhet te na verboje qe mos te arrijme te shohim, te dallojme njeri-tjetrin ?  hmmmmm:

 :O ><
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Anesti ne 18-10-2008, 02:08:21
E pse duhet ta kthejme Shqipërinë ne fenë kristiane ?
Fetë njësoj janë të gjitha me një rrugë te çojnë
Kami bere nja dyqin tema per kete pyetjen tende po se pate kuptuar ske per ta marre vesh kurre.Fundja diskutimi eshte per ato qe njdjene se mund te behet dicka,per tu rikthyer ne identitetin e vertete fetar e per te qene dhe ne si e gjithe europa.Nese do te thonin te zgjidhje nje te dashur ,ne cfar forumi do ta zgjidhje ate ;)
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Shej ne 05-11-2008, 16:38:03
O Anest mos dil jashte teme pyetja eshte a duhet te shenohet ID apo jo secili nga ne dha opinionin e vet tani ska me kuptim te zgjatet apo te dilet jashte teme ....
propozoj te mbyllet si teme....
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Emira ne 10-11-2008, 22:03:59
Le ta zeme se identiteti fetar duhet te shenohet ne karten e identitetit. Cfare do ndodhte ateher me ata qe nuk i perkasin asnje besimi? Si do t´i quanin ata? Te pafe? Te pa Zot? Cfare? Hmmmm...
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Freedom Overdose ne 10-11-2008, 22:53:41
omfg... Ka ngel akoma ndonje qe bezon ne zot? Aq me teper ne fe? Gjithsesi, shenimi do te sillte nje polarizim te shoqerise mendoj une  :S
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Aida ne 14-11-2008, 20:14:45
Qeveria ka vendosur qe ne kartat e identitetit nuk do këtë identitet fetar.
Thash te te citoj more Bern se si duket se paska lexuar askush kete postimin tend.
Akoma behet muhabeti i kartave kur dikush tjeter vec paska vendos.  :DTitulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Emira ne 14-11-2008, 23:07:18Thash te te citoj more Bern se si duket se paska lexuar askush këtë postimin tënd.
Akoma bëhet muhabeti i kartave kur dikush tjetër veç paska vendos.  :D

 LOL e forte kjo...Nuk u lexokan postimet e Bernit ?  hmmmmm: :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: chekevara ne 17-11-2008, 18:25:25
Si ka mundesi qe qeveria ka vendosur per mos vendosjen e id fetar.......??!!!edhe mua qe edhe pak po mu mushte menja me insistimin e diasave..... LOL LOL LOL :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Berni ne 04-12-2008, 14:24:55
Figura e Skenderbeut do te jete i vetmi simbol i shtetit shqiptar, qe do te shfaqet ne dokumentet e reja te identitetit te shqiptareve. Ne mbledhjen e djeshme te qeverise u miratua drafti "Per miratimin e dizenjos perfundimtare te dokumenteve te identitetit: leternjoftimit elektronik dhe pasaportes elektronike", i cili percakton ne menyre te qarte simbolin qe do te perdoret per kartat e identitetit te qytetareve dhe pasaportat biometrike. Ne fjalen e tij, gjate mbledhjes se qeverise, kryeministri Berisha deklaroi se Skenderbeu eshte edhe figura me dinjitoze e kombit shqiptar, dhe per kete arsye, simboli i tij do te perdoret ne dokumentet e reja te identifikimit te shtetasve shqiptare. "Dua te vecoj sot vendimin per miratimin e dizenjos se dokumenteve te identitetit, leternjoftimeve dhe pasaportave. Skenderbeu eshte ai qe i ka frymezuar dhe frymezon me shume se kushdo tjeter shqiptaret drejt Evropes. Nuk mund te kete personalitet tjeter qe te kete mbajtur shpirtin e nje kombi, sic ka mbajtur ai gjalle shpirtin e kombit shqiptar", deklaroi kryeministri Berisha perpara ministrave dhe mediave. Sipas kreut te ekzekutivit, duke u nisur nga historianet, Skenderbeu ishte figura e cila krijoi shtet atehere kur ky koncept nuk ekzistonte. Sipas burimeve te "Koha Jone", dokumenti ne te cilin do te perdorej simboli i Skenderbeut ishte ai i pasaportave te reja biometrike. Keshtu figura e heroit kombetare do te vendoset ne faqen e vizave te nje pasaporte ne mesin e shqiponjes dy krenare, e cila eshte stampuar ne mesin e pasaportes. Po keshtu figura e Skenderbeut e hipur ne kale do te vendoset ne faqen e fundit te pasaportes se re biometrike. Nga ana tjeter, karta e identitetit te qytetareve shqiptare do te kete ne mesin e saj te stampuar edhe shqiponjen me dy krere. Po keshtu ne sfondin e kesaj karte jane te dizenjuara edhe harta e Shqiperise dhe ajo e Evropes. Me kalimin e vendimit per dizenjon e dokumenteve te identifikimit i hapet rruge edhe fillimit te shtypjes se tyre per te nisur me pas me shperndarjen. Vete kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare, te cilat pritet te mbahen ne qershor te vitit te ardhshem, shqiptaret do te jene te pajisur me karta identiteti dhe pasaporta biometrike. Pajisja e qytetareve me keto dokumente te identifikimit, eshte edhe nje nga kushtet baze per procedurat e integrimit te Shqiperise ne strukturat euro-atlantike dhe po keshtu per liberalizimin e vizave per qytetaret shqiptare.

KohaJone
Titulli: identiteti fetar ne karten e identitetit? perse jo edhe perkatsia partiake?
Postuar nga: h75 ne 07-01-2009, 19:00:54
Nuk mund te shenohet ne karten e identitetit dicka qe mund te ndryshohet qe neser e te pasnesermen te ndryshohet perseri. Zoti eshte nje por rruget qe te qojne tek I jane te shumta. E pra nese e konsiderojme secilen fe nje rruge per te zoti atehere vijme ne perfundim qe tek zoti na qojne shume rruge te cilat njeriu mund ti zgjedh sipas deshires.
Nese do te duhej te shkruhej perkatsia fetare ne karten e identitetit atehere perse te mos shkruhej edhe perkatsia partiake.
c mendoni per kete ?
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Kijameti ne 03-02-2010, 20:06:12
nuk shohe arsyje per te shenuar fete pra rruget ne te cilin jemi duke hecur...cfare rendesie ka ajo mbasi qe te gjithe e kemi te njejtin qellim :)
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Zara ne 22-02-2010, 15:09:33
Ne cfaredo rrethanash qe ekzistojne dhe ccfaredo rrethanash do te krijohen,JOOOOOOOOO.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: sandrina ne 22-02-2010, 20:39:31
jo,feja ska te bej me identitetin ;) ;)
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡ ne 06-10-2010, 14:31:34
Objektivi i politikaneve Shqipetare për tju bashkuar BE si dhe SHBA-ve natyrish qe na ven secilit prej nesh detyra për te plotësuar standartete edukimit perendimore. Por a mbajnë shqipetaret te njëjtin qëndrim për këtë tendence te politikes dhe  njerëzve perparimtare.Besoj se pjesa me e madhe e shqipetareve janë pro por bëjnë pak për te ndryshuar.

Qe nga vitet 40 thonë se shqipetaret janë 80% te besimit musliman,por a është reale kjo shifer ne realitetin e sotëm.A kanë me shqipetaret te njëjtin qëndrim për besimin e tyre?A kanë ndryshuarketo raporte?

Shënim nga administrata: Të gjithë ata qe dalin jashte kornizave te ketij postimi (te edituar), do të debohen nga forumi për dy jave.

Tema ka tjeter kuptim dhe postimi i temes ka komplet kah tjeter ,,, Kujt duhet t'i pergjigjemi ?
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Tikku ne 06-10-2010, 15:29:15
Populli Shqiptar nuk eshte identifikuar asnjehere me Fene gjate gjithe historise se tij keshtuqe as kete here nuk duhet bere ky lloj identifikimi.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Gjumashi ne 28-10-2010, 01:50:04
Diskutimi mbaroje!U vendos qe ne karten e identitetit te jete surrati jote, data e lindjes, emri mbiemri, gjinia dhe vend banimi..

Per gjinin kisha dyshime une se mos demostrojn keto homoseksualet lol por kan frik te ngratet mos perfundojn si Klodi!

Nejse, beni kartat se na duhen, pa leni gjerat e lagu se lagu!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: +ERELA+ ne 28-10-2010, 08:33:44
cfare pyetje!!!! me fal,po pse duhet te vendoset?!!! cdo te thote po sikur te vendosej?!! eshte pyetje e pavend, JO sduhet te vendoset. kujt i'u be vone se je myslyman apo katolik,ti perfaqeson veten tende,jo fene.

po une qe jam ateiste,me bab myslyman dhe nene ortodokse, burrin e kam te katolik,si ta shkruaj?!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: +ERELA+ ne 28-10-2010, 08:35:29
pastaj se mu kujtua,te karta e identitetit s'eshte shkruar atesia :) e jo me te shkruhej feja :):P
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Kijameti ne 28-10-2010, 19:04:29
o jo bre!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ ne 28-10-2010, 19:17:21
pastaj se mu kujtua,te karta e identitetit s'eshte shkruar atesia

Kur thu ti... :D
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Lurra ne 09-12-2011, 20:12:35
Joooo
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: erlehta ne 09-12-2011, 22:24:22
E perse u dashka?? E rendesishme ne zgjedhjen e secilit eshte te jesh fetar ne shpirt e jo neper letra.
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: SweetAntonia ne 09-12-2011, 22:51:31
Po pse jo edhe sa here bejne robte ate gjene perpjete!
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: dreamm ne 17-04-2012, 12:31:34
Pse duhet???
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Mishel............... ne 07-06-2012, 14:15:41
Mos ja fusni me kot tashi....nuk u shenua asgje e tille neper kartat tona te identiteti..ishin thjesht hipoteza idiote
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: ciarli ne 29-12-2013, 17:15:07
identiteti fetar duhet te shenohet ne b..
Titulli: A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?
Postuar nga: Shej ne 29-12-2013, 23:46:10
identiteti fetar duhet te shenohet ne b..

Balle?