×

Ambicja.

Ambicja.

· 18 · 3454

 • Postime: 6735
 • Gjinia: Femer
erlehta
ne: 12-03-2007, 13:52:15
Pa ambicje njerezimi nuk do te kishte artiste, as statiste, as fitimtare, as financiere. Eshte ambicja ajo qe krijoin njerezit e jashtezakonshem, qe i stimulon e qe i ben te veprojne.
                      Harry Box


Po ju anetare te nderuar, si dhe sa e vleresoni te qenit ambicioz?


                                 

 • Postime: 5502
 • Gjinia: Femer
Elegance
#1 ne: 12-03-2007, 18:42:25
Pa ambicje njerezimi nuk do të kishte artiste, as statiste, as fitimtare, as financiere. Është ambicja ajo qe krijoin njerëzitë e jashtezakonshem, qe i stimulon e qe i bën te veprojnë.
                      Harry Box


Po ju anetare te nderuar, si dhe sa e vleresoni te qenit ambicioz?


                                 

Teme e shkelqyer, Erlehta. Urime per temen ne rradhe te pare. Une e vleresoj ambicjen shume dhe e shikoj si nje nga "kushtet" kryesore per te arritur perpara ne jete. Megjithate une e lidh shume ambicjen edhe me vullnetin. Pa njeren nuk mund ta kesh tjetren suksesshem dhe anasjelltas. Dhe me thene te drejten pa ambicje dhe vullnet une s'do isha cereku i kesaj qe jam sot. Po normale duhet te jete vete njeriu qe ta guidoje veten e tij persa i perket ambicjes. Normale, me raste behemi edhe pak dembele apo te pamotivuar per te bere dicka qe e duam shume, ose e leme pas dore, por ne pergjithesi duhet ta bejme ambicjen nje force perparimtare dhe udhezuese per te ecur ne jete, per te progresuar, per te shkuar perpara, jo per te mbetur ne te njejtin vend.

Me gjate do te shkruaj nje here tjeter. Kaq per sot. :)

 • Postime: 1580
sorelina
#2 ne: 13-03-2007, 09:18:07
Po njeriu duhet te kete ambicje per te ecur perpara, per te plotesuar te pamjaftueshmen. Por gjithashtu mendoj qe ambicja nuk duhet te teprohet.

 • Postime: 1734
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#3 ne: 13-03-2007, 21:58:56
Erlehta urime për temën e qëlluar. Ti ua qëllon shumë temave.  :)

Me pëlqen ambicja, te jem ambicioz, mirë po ne te njëjtën kohe unë përpiqem ta shijoj rrugën për tek endrrat e mia.

Dhe jo te bëhet endrra, qëllimi i vetëm, e kështu njerëzitë bëhen si te hutuar dhe te stresuar rrugës për ne destinacion.

Duhet te shijohet çdo gjë, qe është e mundur. Se në fund edhe po s'ja arrite golit, te paktën e ndjen veten se ishe i argetuar gjatë lundrimit drejt buzes se detit.

gezuar...

 • Postime: 6735
 • Gjinia: Femer
erlehta
#4 ne: 14-03-2007, 09:42:22
Ambicje duhet te kete cdokush, per te qene "dikush" apo per te realizuar ate qe do.Por gjithashtu  dhe une mendoj qe ambicja nuk duhet tepruar sepse mund te kaloj ne lakmi. Ku i dihet pastaj,,,fillon e lakmon "gjene" e tjetrit.

 • Postime: 5502
 • Gjinia: Femer
Elegance
#5 ne: 14-03-2007, 21:28:15
Ambicje duhet te këtë çdokush, për te qenë "dikush" apo për te realizuar atë qe do.Por gjithashtu  dhe unë mendoj qe ambicja nuk duhet tepruar sepse mund te kaloj ne lakmi. Ku i dihet pastaj,,,fillon e lakmon "gjene" e tjetrit.

Jam shumë dakort me ty qe ambicja nuk duhet tepruar. Isha e para qe u përgjigjja këtu tek tema jote dhe ne fakt kam aq shumë mendime për këtu saqë s'di me nga t'ja vazhdoj (bëj shaka, se sot s'kam kohe). Do t'i rikthehem temës sërish për te dhënë mendimet e mia me te detajuara rreth ambicjes.

Përshëndetje Erlehta nga kjo ditë gri, sot, këtu tek unë. :)
Capkenja
#6 ne: 18-05-2007, 04:48:49
Ambicja duhet te egzistoj qe te ecim para,ama me kufi sepse ndonje here shkaterrojme cdo gje qe kemi vetem per shkak te saj.Njeriu duhet te ekulibroj gjerat ne jete,cdo gje ka kohen vendi dhe menyren e duhur !

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#7 ne: 15-06-2007, 02:00:54
Ambizioz te jesh do te thot te kesh nje deshire te caktuar,nje qellim te caktuar por...jo edhe te percaktuar!
Ambicioz-e do  te thot te duash te dijsh dhe arrijsh gjithçka ne kete bote...por se si do e arrijsh kete s`e di fare...Ne kemi degjuar nga prinderit tane  shprehjen "ambicje e shendoshe" qe nenkupton deshiren per e mesuar dhe arrijtur gjerat reale,konform aftesive te tua...

 • Postime: 1580
sorelina
#8 ne: 30-06-2007, 22:36:10
Ambicja- Gur prove per njeriun e klasit te pare.

 • Postime: 3767
 • Gjinia: Femer
Misss
#9 ne: 04-02-2009, 14:52:05
Ambicja eshte e dobishme deri ne momentin kur ajo kthehet ne mani me pas ajo behet e demshme dhe pse jo edhe me pasoja fatale.Ambicja e tepruar mund te na coje edhe ne tragjedi.Nje shembull te tille na e ka dhene shume mire Shekspiri ne vepren e tij Z dhe Znj Makbeth ku ambicja e shfrenur u be shkak i nje tragjedie fatale.Prandaj dhe mendoj se nuk duhet te behemi skllav i saj.Respekte

 • Postime: 190
 • Gjinia: Mashkull
argonaut
#10 ne: 04-02-2009, 21:14:47
Ambicia mjafton për t'u bërë tregtar,politikan apo edhe sportist por jo arist apo poet. Në vënd të ambicjes Sigmund Freud përdor termin libido,që pak ashumë është tërheqja seksuale që ushtron seksi i kundërt. Për njerzit që duan pushtet e para besoj se kjo qëndron, kurse artistët mendoj se i vë në lëvizja dashuria shpirtrore e jo dashuria apo tërheqja fizike. Dante shkroi për Beatriçen pasi ajo kishte vdekur.Ambicja është më tepër cilesi e etërve dinakë siç i quan gjeniu Migjeni të gjithë karrieristët e mashtruesit.

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#11 ne: 27-07-2009, 00:22:51
Te kesh ambicje do te thote te arrish ato synime qe i ke vene vetes ne jete me vullnet pune mund e sakrifica kjo eshte ajo cka une e quaj "ambicje te mire". Keta persona i respektoj dhe i vleresoj.

Ti arrish ato synime me intriga me poshtersi duke shkel tjetrin kjo quhet "ambicje e keqe" per mua dhe e urrej ne maksimum si xhestin ashtu edhe personat qe jane ambicioze te tille.

 • Postime: 147
 • Gjinia: Femer
AMOR
#12 ne: 27-08-2009, 18:13:04
Ambicja sa do doja te kisha pak ne veten time  :)

 • Postime: 4298
 • Gjinia: Mashkull
Brentiani
#13 ne: 27-08-2009, 18:20:38
Kam mjaft po s'do i jap njeriut.. :P

 • Postime: 147
 • Gjinia: Femer
AMOR
#14 ne: 27-08-2009, 18:24:05
Lum si ti por kujdes se dhe digjesh ndonjehere kur ke ambicie me shumice  :D

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#15 ne: 28-08-2009, 10:30:46
plasi ambicja ketej  :D

 • Postime: 6735
 • Gjinia: Femer
erlehta
#16 ne: 14-01-2010, 18:23:54
Ne nje bisede rreth ambicjes njera prej shoqeve tha.
 - Vetem ne dashuri njeriu nuk duhet te jete ambicjoz....
Kur e pyeten perse mendoni keshtu? Ajo iu pergjigj.
 - Shpesh eshte ajo qe na shtyn te tradhetojme...


Si mendoni,, mund te ndodhe ????

 • Postime: 12738
Mishel...............
#17 ne: 03-08-2012, 14:21:05
Ne nje bisede rreth ambicjes njera prej shoqeve tha.
 - Vetem ne dashuri njeriu nuk duhet te jete ambicjoz....
Kur e pyeten perse mendoni keshtu? Ajo iu pergjigj.
 - Shpesh eshte ajo qe na shtyn te tradhetojme...


Si mendoni,, mund te ndodhe ????
po mund te ndodh