×

Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

· 50 · 7497

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
ne: 09-07-2007, 05:22:47
Ashtu si shumica prej jush, une mendoj se ne kete bote ka edhe njerez te zgjuar, edhe njerez inteligjente, megjithate ka dallim mes keta dy lloj njerezish. Si mendoni ju, cilat jane disa nga keto dallime?! Ejani t'i diskutojme se bashku.

Pra: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#1 ne: 23-07-2007, 04:06:20
Ju lutem, hidhini nje sy kesaj temes. Eshte interesante te bashkebisedoj me ju sec eshte i zgjuari dhe c'eshte inteligjenti.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#2 ne: 23-07-2007, 04:27:16
Unë si e perceptoj... i zgjuar për mendimin tim është ai qe ka aftësi për te kuptuar apo për t'i kapur kuptimet esenciale te një çështje... ndërsa inteligjenti është ai qe edhe mban ne mend, pra ka memorizim te fortë.

Shembull, unë njoh shumë miq te mi qe janë shumë te zgjuar porse nuk mund ta mbajnë ne mend dot një poezi  ^o) :P e ky nuk është inteligjent  :D

Çdo të mirë!
Altruisti!

Shume shpjegim i bukur, i thjeshte dhe praktik. Faleminderit qe dhe mendimin tend. E kuptova sec do te thuash.

Me te Mira!

 • Postime: 4298
 • Gjinia: Mashkull
Brentiani
#3 ne: 23-07-2007, 12:44:42
Shumë shpjegim i bukur, i thjeshtë dhe praktik. Faleminderit qe dhe mendimin tënd. E kuptova sec do të thuash.

Me te Mira!

Qenke e zgjuar mi ti Eleganca, pale do shohim sa do mbash mend ti  :O

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#4 ne: 21-09-2007, 22:37:42
Per mua eshte e veshtire te benj nje dallim bardh e zi ne mes te ketyre por sipas meje,zgjuaresia eshte nje dhunti natyrore,talent i dikujt qe gjerat ti mesoje me shpejt, gjersa nje inteligjent ne kte drejtim eshte me i ngadalshem .I zgjuari i meson gjerat permendesh gjersa inteligjenti shtruar! 

 • Postime: 6969
 • Gjinia: Femer
kengaime
#5 ne: 23-09-2007, 11:48:34
I zgjuari ka pasion për mësim, ndërsa nuk ka afinitetin qe ka intelegjenti, sepse vet koeficientin e intelegjences qe ka i dyti, e bën këtë te mesoj me lehtë e më shpejtë.

Shpresoj qe e thash qartë dhe thjeshtë.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#6 ne: 23-09-2007, 16:15:08
I zgjuari ka pasion për mësim, ndërsa nuk ka afinitetin qe ka intelegjenti, sepse vet koeficientin e intelegjences qe ka i dyti, e bën këtë te mesoj me lehtë e më shpejtë.

Shpresoj qe e thash qartë dhe thjeshtë.

Po, pikerisht e the qarte dhe bukur dhe me pelqen pergjigjia. ;) Pershendetje Kenga, si ke qene?!

 • Postime: 2643
 • Gjinia: Mashkull
Oqeani
#7 ne: 23-09-2007, 18:31:09
Per mendimin tim nuk mendoj qe ka ndonje dallim esencial,se perderisa je i zgjuar je dhe intelegjent dhe anasjelltas,por kur dhemi per  dike i gjuar, nenkuptohet dkush me parimor  me strikt ne jetes sesa  pre nje intelegjent i cili nodshta eshte me vigjilent ne situata te caktuara se sa tjeri,,, thjesht mendimi im,,

  Por ju qfar deshironit te ishit, "Te zgjuar" apo "Intelegjnet" ??
 

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#8 ne: 24-09-2007, 01:16:33
Për mendimin tim nuk mendoj qe ka ndonjë dallim esencial,se përderisa je i zgjuar je dhe intelegjent dhe anasjelltas,por kur dhemi për  dike i gjuar, nënkuptohet dkush me parimor  me strikt ne jetës sesa  pre një intelegjent i cili nodshta është me vigjilent ne situata te caktuara se sa tjeri,,, thjesht mendimi im,,

  Por ju qfar deshironit te ishit, "Të zgjuar" apo "Intelegjnet" ??


Shume pergjigje e mire, por akoma me e mire edhe pyetja qe ke drejtuar ti ne fund. Meqe kam hapur une temen, po te jap edhe pergjigjen e para:

Une per vete mendoj se do doja te ishe me shume inteligjente. Pse do thoni ju?! Sepse per mendimin tim ai qe eshte inteligjent, ka pervec intelektit, zgjuarsi dhe mencuri, por ka edhe dicka tjeter qe s'eshte e thene qe nje njeri i zgjuar e ka: nje lloj finese, sofistikimi dhe elegance. Plus qe per mendimin tim njerez inteligjente jane ata te shkolluar (me shkolle te larte e me diplome). Njerezit e zgjuar s'eshte e thene te kene bere ndonje fakultet, apo te kene diplome ne xhep. Gjithmone ky eshte vetem mendimi im.


P.S. Oqean, me pelqejne mendimet qe jep ti. :) Ke ide shume te mira. :)
 

 • Postime: 2643
 • Gjinia: Mashkull
Oqeani
#9 ne: 25-09-2007, 21:31:13
P.S. Oqean, me pëlqejnë mendimet qe jep ti. :) Ke ide shumë te mira. :)
 
Elegance te falnderoj  nga zemra per konsideraten qe ke ,,

Edhe une do te doja te isha intelegjent me perpara se i zgjuar,sepse po te jesh intelegjent mund te behesh  edhe i zgjuar,dhe po te jesh i zgjuar mbase nuk mund ta kesh luksin, "intelegjencen",,

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#10 ne: 27-09-2007, 06:59:45
Elegance te falnderoj  nga zemra për konsideraten qe ke ,,

Edhe unë do të doja te isha intelegjent me përpara se i zgjuar,sepse po të jesh intelegjent mund të bëhesh  edhe i zgjuar,dhe po të jesh i zgjuar mbase nuk mund ta kesh luksin, "intelegjencen",,

S'ka perse. Faleminderit TY! Me pelqeu edhe pergjigjia jote ndaj pyetjes qe kishe shtruar. ;)

 • Postime: 6969
 • Gjinia: Femer
kengaime
#11 ne: 27-09-2007, 13:53:42

  Por ju qfar deshironit te ishit, "Të zgjuar" apo "Intelegjnet" ??
 

Per te arrite ne fushen e diturise, nuk mjafton vetem intelegjenca, se vetem te jesh intelegjent e mos mundohesh per te mesuar, s'te ben te ditur, por edhe duhet te kemi vullnetin per te mesuar, per te ditur me shume. Pra une do te doja t'i kam qe te dyja ngapak.

Ti Oqeani i ke qe te dyja .......ashtu besoj une  ;)

 • Postime: 6969
 • Gjinia: Femer
kengaime
#12 ne: 27-09-2007, 13:55:39
Po, pikërisht e the qartë dhe bukur dhe me pëlqen pergjigjia. ;) Përshëndetje Kënga, si ke qenë?!

Te falemnderit Elegance, une ja keshtu me hallet e jetes  :perqafim

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#13 ne: 27-09-2007, 17:44:34
Per vehten time une kam shkruar edhe me pare(kush e ka kuptuar) qe s`jam fare i zgjuar.Diturine(intelegjencen) e kam (nese e kam) nga mesimi!

 • Postime: 2643
 • Gjinia: Mashkull
Oqeani
#14 ne: 28-09-2007, 21:28:33
Për te arrite ne fushën e diturise, nuk mjafton vetëm intelegjenca, se vetëm të jesh intelegjent e mos mundohesh për te mësuar, s'te bën te ditur, por edhe duhet të kemi vullnetin për te mësuar, për te ditur me shumë. Pra unë do të doja t'i kam qe te dyja ngapak.

Ti Oqeani i ke qe te dyja .......ashtu besoj unë  ;)

Te jam shume mirenjohes  kengaime
 
Jam  plotesisht  perkrahes i mendimit  tuaj.Mund te them qe i ke rene pikes..

 • Postime: 90
 • Gjinia: Femer
Buzeqeshja
#15 ne: 02-11-2007, 22:30:55
e zgjuar = i kap gjerat shpejt. Ketyre s'ka nevoj t'ua sqarosh gjerat shum.
inteligjente = ne te shumten e rasteve lind e till, ka ide te mira rreth cdo gjeje, s'varet nga shkathtesia e te tjereve. Esht ne gjendje te bej cmos, si dhe ndeshet me vet kuptimin fjales "e zgjuar". Pfff, trullosje tani!!  :P

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#16 ne: 02-11-2007, 22:40:58
e zgjuar = i kap gjërat shpejt. Këtyre s'ka nevoj t'ua sqarosh gjërat shum.
inteligjente = ne te shumtën e rasteve lind e till, ka ide te mira rreth çdo gjeje, s'varet nga shkathtesia e te tjerëve. Esht ne gjendje te bëj çmos, si dhe ndeshet me vet kuptimin fjalës "e zgjuar". Pfff, trullosje tani!!  :P

Tani ti Buzeqeshje hyn tek te zgjuarat apo tek inteligjentet?! :P :D

 • Postime: 28
 • Gjinia: Mashkull
m@ster
#17 ne: 07-11-2007, 00:42:40
Jam dakort me fjalet qe tha Altruisti. :)

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#18 ne: 07-11-2007, 01:07:08
Për te arrite ne fushën e diturise, nuk mjafton vetëm intelegjenca, se vetëm të jesh intelegjent e mos mundohesh për te mësuar, s'te bën te ditur, por edhe duhet të kemi vullnetin për te mësuar, për te ditur me shumë. Pra unë do të doja t'i kam qe te dyja ngapak.

Ti Oqeani i ke qe te dyja .......ashtu besoj unë  ;)
Krejt gabim(sipas meje) zonjë!
Edhe papagajet tjerë qe lavderojne këtë postim(sipas meje) janë  vetëm me goje e jo me mendje...
 Kerkonj ndjesë nëse dikush ndjehet i ofenduar por nëse ndjehet ,para se t`me ofendoje mua me postimet e tija,le të studioje pak!

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#19 ne: 07-11-2007, 01:09:12
e zgjuar = i kap gjërat shpejt. Këtyre s'ka nevoj t'ua sqarosh gjërat shum.
inteligjente = ne te shumtën e rasteve lind e till, ka ide te mira rreth çdo gjeje, s'varet nga shkathtesia e te tjerëve. Esht ne gjendje te bëj çmos, si dhe ndeshet me vet kuptimin fjalës "e zgjuar". Pfff, trullosje tani!!  :P
Nuk lind askush inteligjent!Pike!
Për t`mos ua zbuluar ...te vërtetën ndalem këtu!

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#20 ne: 07-11-2007, 01:16:06
Edhe këtu ne këto postime ka "Mobbing" por  mua s`ma humbin fare vleren e fjalëve te mia.
Këto përgjigjje,mjerisht(për ne shqiptarët)nuk janë afër me gjendjen faktike(sipas meje) te  se vërtetës sime!
Me falni...nëse ndjeheni te ofenduar!

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#21 ne: 07-11-2007, 07:08:53
Edhe këtu ne këto postime ka "Mobbing" por  mua s`ma humbin fare vleren e fjalëve te mia.
Këto përgjigjje,mjerisht(për ne shqiptarët)nuk janë afër me gjendjen faktike(sipas meje) te  se vërtetës sime!
Më falni...nëse ndjeheni te ofenduar!

JO, UNE PER VETE S'JAM NDJERE E OFENDUAR ME ASNJE KUNDERSHTIM QE U KE BERE TI ANETAREVE KETU. SECILI KA MENDIMIN E VET FUNDJA DHE PRANDAJ ESHTE HAPUR EDHE KJO TEME. Mua do te me pelqente qe ti te na jepje nje mendim tendin ama, pervec kundershtimeve qe ke me te tjeret. Faleminderit.

 • Postime: 6969
 • Gjinia: Femer
kengaime
#22 ne: 07-11-2007, 11:14:16
Krejt gabim(sipas meje) zonjë!
Edhe papagajet tjerë qe lavderojne këtë postim(sipas meje) janë  vetëm me goje e jo me mendje...
 Kerkonj ndjesë nëse dikush ndjehet i ofenduar por nëse ndjehet ,para se t`me ofendoje mua me postimet e tija,le të studioje pak!

Albnobody, meqe e kishe me mua ketu.............

Si verej, qellimi yt ishte ketu te mundohesh te ofenosh e hic dicka tjeter, por une nuk ofendohem nga ti nese mendon ndryshe nga une, ama une e quaj te ulet menyren tende te reagimit ( mos e merr si ofendim  ;) )

E tash hajde e kundershtoje mendimin tim me fakte e jo duke u mundu t'i japesh flaken temes.

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#23 ne: 07-11-2007, 12:20:38
Albnobody, meqë e kishe me mua këtu.............

Si verej, qëllimi yt ishte këtu të mundohesh te ofenosh e hiç diçka tjetër, por unë nuk ofendohem nga ti nëse mendon ndryshe nga unë, ama unë e quaj te ulet mënyrën tënde te reagimit ( mos e merr si ofendim  ;) )

E tash hajde e kundershtoje mendimin tim me fakte e jo duke u mundu t'i japësh flaken temës.
E dij bre Loçke(e tjetrit,jo e imja) qe ti s`hidherohesh!Edhepse ti e ke marrur per vedi,nuk e kisha  me ty,se ty tani te njoh por ishte per te panjohuren!
Sidoqofte pak benzin ti fusim Temes ,është mirë mendoj unë,se po u ngroh Tema do ngrohemi edhe neve, kur veq tani na ka rrokur te ftoftit e dimrit(këtu ne Liechtenstein) :engjell:

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#24 ne: 07-11-2007, 14:49:05
Citoje
Edhe papagajet tjerë qe lavderojne këtë postim(sipas meje) janë  vetëm me goje e jo me mendje...
 Kerkonj ndjesë nëse dikush ndjehet i ofenduar por nëse ndjehet ,para se t`me ofendoje mua me postimet e tija,le të studioje pak...

Me cudit nje gje...
askush nuk kerkon prej teje mendim se c'thone te tjeret...dhe ti vazhdon, te jesh i vetmi papagall ne forum...dhe te mendosh se vec ti i din gjerat...
plus na thot mos te ndjehemi te ofenduar...

Citoje
Më falni...nëse ndjeheni te ofenduar!

cfar ironie... ofendon dhe thot me falni...


Citoje
E dij bre Loçke(e tjetrit,jo e imja) qe ti s`hidherohesh!Edhepse ti e ke marrur për vedi,nuk e kisha  me ty,se ty tani te njoh por ishte për te panjohuren!
Sidoqoftë pak benzin ti fusim Temes ,është mirë mendoj unë,se po u ngroh Tema do ngrohemi edhe neve, kur veç tani na ka rrokur te ftoftit e dimrit(këtu ne Liechtenstein)

erdha ne perfundim se ti askushi, nuk je as talent dhe as i zgjuar...
e them nga kjo si sillesh me te tjeret...(por ket te fundit qe ke shkruar e mora shembull)
ah...po... s'do tme vie cudi nese me citon edhe mua... u mesuam me ty...


sa per temen:
edhe inteligjenti edhe i zgjuari, po nuk punuan jane si nje fare e mbyllur ne fishek.

respekt per ata qe e meritojne