×

Sondazh

Sa e arsyetoni perdorimin e fjaleve te huaja te panevojshme  ne gjuhen tone

nuk e arsyetoj aspak
35 (67.3%)
e arsyetoj pjeserisht
13 (25%)
e arsyetoj plotsisht
4 (7.7%)

Numri i anetareve qe votuan: 42

Sa e nderoni gjuhen

Sa e nderoni gjuhen

· 23 · 3828

 • Postime: 720
 • Gjinia: Mashkull
h75
ne: 07-01-2009, 21:08:52
Gjuha eshte nje element i rendesishem qe e lidh njeriun per nje bashkesi shoqerore te caktuar.
Po ta shikojme gjuhen tone verejme se ajo eshte e stermbushur me fjale te huaja te panevojshme aq sa shpesh here nuk kuptohet nga vet shqiptaret,dhe kete sigurisht e kemi dhurate nga njerezit e rrejshem qe duke perdorur fjale te huaja duan te shiten te ditur,qe te maskojne shterpesine e tyre mendore,dhe neve kjo shterpesi te na duket kuptimplote dhe e bukur.
Po jap disa shembuj te perdorimit te ketyre fjaleve duke dhene edhe fjalen e duhur shqipe.

Mos thuaj             Thuaj
Suport                    Perkrahje, Mbeshtetje
Atak                      Sulm, Mesymje
Karikim                   Mbushje
Servis                    Sherbim
Sekundar                  Dytesor
Pastiqeri                 Embeltore
Integritet territorial    Teresi hapsinore

Mua mu kujtuan vetem disa fjale por une shpresoj edhe ne ndihmesen tuaj ne kete fushe.Gjeni fjalet e huaja ose viruset gjuhesore, perktheni ato dhe largojini nga fjalite shqipe.
Nuk eshte e thene qe gjuha te pastrohet teresisht nga fjalet e huaja sepse secila gjuhe ka ngapak nga gjuhet tjera por kur ne kemi nje fjale tonen pse ta perdorim fjalen e huaj.
Mendoj se kete gjuhe qe eshte e jona duhet ta nderojme, ta ruajm e ta zhvillojme.
Pres qe te jepni ndimesen dhe mendimet tuaja ne lidhje me kete.
Ju pershendes
 

 • Postime: 159
 • Gjinia: Femer
besimtare
#1 ne: 27-09-2009, 00:39:42
Pergezime per temen!  :)

Jam shume dakord me ty pasi nje gje e tille bie me te vertete shume ne sy tek degjon te flasin dy "intelektuale". Problemi me i madh siç e cek edhe ti eshte qe shumica e njerezve te rendomte i konsiderojne si te ditur keta persona te cilet flasin me "fjale te medha".
Gjuha shqipe eshte me te vertete e pasur dhe perdorimi i fjaleve te huaja nuk tregon asgje me teper sesa varferine e perdoruesit te gjuhes.

Ja edhe disa fjale te tjera:

risk - rrezik
look - pamje
makeup - tualet
ciao - pershendetje (e çuditshme se si kjo fjale perdoret kaq shpesh nga ne shqiptaret, madje kohet e fundit kane filluar ta perdorin edhe pleqte   ;))
avancoj - perparoj
derivon - rrjedh

Megjithate duke pasur parasysh qe gjuha eshte mjet komunikimi mund te themi: nese ajo e luan 100% rolin e saj edhe me fjale te huazuara ateher nuk kemi pse ta kthejme gjuhen si qellim ne vetvete kur ne te vertete gjuha eshte vetem mjet.


 • Postime: 7051
 • Gjinia: Femer
erlehta
#2 ne: 23-11-2009, 03:47:37
E vetmja fjale e huaj qe zor se do na shqitet eshte "Ciao"

 • Postime: 83
lidabica
#3 ne: 23-06-2010, 15:42:57
nuk e arsyetoj aspak perdorimin e fjaleve te huaja,pasi kam nje gjuhe shume te pasur  dhe shume te bukur,qe e ka emrin "GJUHA SHQIPE"

 • Postime: 287
CentauR.
#4 ne: 23-06-2010, 19:58:59
Sa qesharakë që jeni ...

Ju përpiquni të ruani alfabetin njëherë pastaj gjuhën nga huazimet e huaja  :P

P.s

Sa nga ju të "përgjegjshmit" keni shkruajtur në gjuhën shqipe ?

 • Postime: 1012
 • Gjinia: Femer
endrrimtare
#5 ne: 23-06-2010, 21:17:20
Sa qesharakë që jeni ...Sa nga ju të "përgjegjshmit" keni shkruajtur në gjuhën shqipe ? 1.Ku e ke fjalen kur thua "sa qesharake qe jeni"?  hmmmmm:

 2.Ketu mos do te thuash qe ti ke shkruajtur  ë me dy pika DHE ata lart pa kete detaj?  

 • Postime: 287
CentauR.
#6 ne: 25-06-2010, 19:04:40
Pse detaj të duket ajo "ë" me dy kaçurrela te balli dhe gjithë simbolet e tjera të alfabetit ?

Në momentin e përçudnimit të gjuhës që nga alfabeti, më duken jo vetëm qesharake por dhe patetike  përpjekjet për ruajtjen e saj.

 • Postime: 3550
 • Gjinia: Mashkull
Nore
#7 ne: 07-08-2010, 19:56:23
radhe perdor fjale te huaja..:p

 • Postime: 18285
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#8 ne: 07-08-2010, 22:21:08
Jo sa do doja.
ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
#9 ne: 07-08-2010, 23:07:36
Germen "e" me kacurrela dhe "c" me bishtalec pertoj shume t'i zevendesoj... :P

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#10 ne: 07-05-2012, 21:34:54
Mundohem me aq sa kam njohuri, por ja që nuk mund t`ia gjej bishtalecin c-së...

 • Postime: 287
CentauR.
#11 ne: 07-05-2012, 22:34:22
Mundohem me aq sa kam njohuri, por ja që nuk mund t`ia gjej bishtalecin c-së...

Kush kërkon gjen  :)

Prektora  e thjeshtë për tu instaluar dhe praktike në përdorim ...

 • Postime: 12151
 • Gjinia: Femer
dreamm
#12 ne: 08-05-2012, 14:38:44
Kur duhet, e nderoj 100%. :D  :) :)

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#13 ne: 08-05-2012, 20:00:02
Kush kërkon gjen  :)

Prektora  e thjeshtë për tu instaluar dhe praktike në përdorim ...Eh ç`më bëre të ndjehem kokëtrashë :-[. Megjithatë  :perqafim për ndihmën.

 • Postime: 84
 • Gjinia: Femer
Mєlσdy.
#14 ne: 08-05-2012, 23:10:42
Jo aq sa duhet...!!

 • Postime: 1
ana anola
#15 ne: 14-08-2012, 09:06:23
aspak

 • Postime: 4261
Charlie
#16 ne: 16-08-2012, 18:47:45
Une shume e nderoj , biles me pengon shume fakti qe dikush kur flet me mua flet fjale jo shqipe ;)

Une i kam inat shume disa televizione nga Shqiperia , eshte gjynaf se si flasin ata,  i nderrojn fjalet shqipe me ato angleze


Supportim ....pse nuk thua vlla Mbeshtetje me e lehte por suportim ? dhe shume fjale tjera qe nuk me bien ndermend tani

 • Postime: 49
 • Gjinia: Mashkull
mrgashi
#17 ne: 17-08-2012, 01:04:42
Gjuha eshte nje element i rendesishem qe e lidh njeriun per nje bashkesi shoqerore te caktuar.
Po ta shikojme gjuhen tone verejme se ajo eshte e stermbushur me fjale te huaja te panevojshme aq sa shpesh here nuk kuptohet nga vet shqiptaret,dhe kete sigurisht e kemi dhurate nga njerezit e rrejshem qe duke perdorur fjale te huaja duan te shiten te ditur,qe te maskojne shterpesine e tyre mendore,dhe neve kjo shterpesi te na duket kuptimplote dhe e bukur.
Po jap disa shembuj te perdorimit te ketyre fjaleve duke dhene edhe fjalen e duhur shqipe.

Mos thuaj             Thuaj
Suport                    Perkrahje, Mbeshtetje
Atak                      Sulm, Mesymje
Karikim                   Mbushje
Servis                    Sherbim
Sekundar                  Dytesor
Pastiqeri                 Embeltore
Integritet territorial    Teresi hapsinore

Mua mu kujtuan vetem disa fjale por une shpresoj edhe ne ndihmesen tuaj ne kete fushe.Gjeni fjalet e huaja ose viruset gjuhesore, perktheni ato dhe largojini nga fjalite shqipe.
Nuk eshte e thene qe gjuha te pastrohet teresisht nga fjalet e huaja sepse secila gjuhe ka ngapak nga gjuhet tjera por kur ne kemi nje fjale tonen pse ta perdorim fjalen e huaj.
Mendoj se kete gjuhe qe eshte e jona duhet ta nderojme, ta ruajm e ta zhvillojme.
Pres qe te jepni ndimesen dhe mendimet tuaja ne lidhje me kete.
Ju pershendes
 

Pajtohem me ty.
Un isha ne Vlore per pushime u ndala ne Orikum tek nje Autolarje = LAa vazh
ai patruesi i vetures sikur fliste greqisht nuk kam mund ta kutpj asgje Shqip, dhe pastaj me detyroj te flas anglisht.

por ka edhe asi Shqipfolsa sikur ky ketu ne youtube:
http://www.youtube.com/user/Lupodemare
shikoja gjuhen keti me mir se perfekt, por zemren e ka te serbit na murr fetyren me keto video propaganda.

 • Postime: 49
 • Gjinia: Mashkull
mrgashi
#18 ne: 17-08-2012, 01:22:19
Une shume e nderoj , biles me pengon shume fakti qe dikush kur flet me mua flet fjale jo shqipe ;)

Une i kam inat shume disa televizione nga Shqiperia , eshte gjynaf se si flasin ata,  i nderrojn fjalet shqipe me ato angleze


Supportim ....pse nuk thua vlla Mbeshtetje me e lehte por suportim ? dhe shume fjale tjera qe nuk me bien ndermend tani
Nuk asht e thane me thane mbeshtetje, ben edhe me shqip: Perkrahje.
Biles? as kjo BILES  nuk eshte shqip! ndoshta turqisht??
as ajo tema qe e mbylle nuk ke be perkrahje per ta rujt Gjuhen perkundrazi vazhdon me mbeshtet muziken e huaj e sidomos ate te armukt qe nuk ka Shqiptar te vertet qe e deshirone nje muzike sllavo/greke.
provo shko ne beograd apo ne athine hyri qytetit me vetur hap xhamat dhe lsho Muzike Shqip nuk do te kthehsh i shendosh nga aty.
Ne greqi gjuha Shqipe ishte gjuha e dyte zyrtare, pse tani me nuk eshte?
Se pse nuk ka me Shqipe per ta perkrahe.

"Love and Sex"

 • Postime: 4261
Charlie
#19 ne: 17-08-2012, 01:57:50
A mos e ke diqka ti Albin Kurtin rastesisht apo kete tjetrin Kreshnik Spahiun  ? :D :D

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#20 ne: 17-08-2012, 02:16:25
Shumica e ketyre argumentave me duken krejt kot. Gjuha kurre nuk qendron e njejte. Pra cdo shprehje eshte relative, dhe varet se cfare pranon ti, e cfare pranon ai. Pastaj shume fjale nuk gienden ne gjuhen shqipe, si psh, kompjuter, hardware, software, forum, website, modifikim, snajper, pica, pasta, astronaut, laser beam, kamoflash, univers, play off, basketball, baseball, football, photoshop+1 milion etj etj.
Jam dakord ta perdorim gjuhen tone deri aty qe eshte e mundur. Sa me shume folje, aq me i gjere fjalori, dhe komunikimi.

 • Postime: 46
 • Gjinia: Femer
NYCTR87
#21 ne: 25-03-2013, 17:21:36
Nese nuk nderon gjuhen nuk nderon as veten. Ne nje shtet te huaj normalisht do e flasesh. Me vjen keq per dicka ne gjuhen tone, se plus gjith atyre fjale turke qe na kane mbetur nder breza...ne jo qe nuk mundohemi ti evitojme por i shtojme dhe ca fjal anglisht e italisht apo dhe te tjera gjuhe...por mora shembull kto te dyja qe perdoren me shume!
Gerti1
#22 ne: 25-03-2013, 22:08:09
Cfare po eludoni? Fizionomine e viskozitetit ne virtualitet?
 

Si te nderroj gjuhen e kompjuterit?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 24-03-2020, 11:34:06
nga InfoZ
Pyetje-Pergjigje per Gjuhen Shqipe

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 20:46:28
nga M A X
Media shqiptare ne gjuhen italiane

Nisur nga InfoZRubrika Mediat Shqiptare

Postimi i fundit 19-03-2020, 16:11:06
nga InfoZ
Media shqiptare ne gjuhen gjermane

Nisur nga InfoZRubrika Mediat Shqiptare

Postimi i fundit 19-03-2020, 16:10:42
nga InfoZ
Media shqiptare ne gjuhen greke

Nisur nga InfoZRubrika Mediat Shqiptare

Postimi i fundit 19-03-2020, 16:10:14
nga InfoZ