×

Shoqëria perfekte

Shoqëria perfekte

· 8 · 905

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 07-09-2011, 23:36:25
Filozofet me te hershem apo jo vetem ata, jane perpjekur te japin rruge dhe sisteme qe do te shpien ne nje shoqeri perfekte njerzore.
Qe ne shek. VI p.e.s ne Kine Lao-ci ka dhene nje sistem-formule per nje shoqeri perfekte, qe ai e quajti Dao, apo shteti legjendar i Likurgut ne Greqine e lashte.
Gjate rilindjes qene veprat e famshme te filozofeve te kohes qe i dhane nje shtytje te re endrres se vjeter njerzore per nje organizim shoqeror perfekt; ato qene Tomas Mori me "Utopia", Tomaso Kampanela me "Qyteti i Diellit" dhe deri ne nje fare mase qe e tille dhe "Atlantida e Re" e Frencis Bekon.

Por ajo qe i dha vertete nje realitet qe materializmi dialektik i Karl Marksit dhe Frederik Engelsit. Filozofia e tyre shkoi pertej teorise por u fut thelle per nje zbatim praktik.
Endrra per nje shoqeri perfekte, per barazi dhe liri reale e gati absolute u duk se e gjeti formulen e saj, ajo u materializua nen emrin Komunizem
Por ajo qe ndodhi beri qe endrra njerezore te kthehet ne makthin me te tmerrshem qe ka provuar njeriu. Kjo enderr i kushtoi ketij planeti rreth 100 milion jete njerezish, shifer qe i kalon dukshem viktimat e dy luftrave te marra sebashku si dhe te cdo konflikti tjeter gjate historise njerezore.
Nga kjo a mund te nxjerrim nje perfundim se; njeriu ne kete jete e kete planet nuk mund dhe nuk duhet te pretendoje per ne shoqeri perfekte me barazi dhe liri perfekte; eshte jashte natyres se tij qe nje enderr te tille ta beje realitet sepse si dhe e tregoi apo e tregon ende aktualiteti kjo eshte e pamundur dhe kur pretendohet te materializohet behet e rrezikshme per shoqerine dhe individet qe e perbejne kete shoqeri.
NJerezit ne thelb jane egoiste dhe jo perfekte dhe perfeksioni ne kete jete eshte i rrezikshem per ta, me pasoja qe asnje enderr tjeter nuk i shkakton.

Started by olti, Nov 7, 2002 http://www.albforumi.com/threads/nj%C3%AB-shoq%C3%ABri-perfekte.2279/

 • Postime: 481
 • Gjinia: Femer
NENSY
#1 ne: 07-09-2011, 23:44:45
MIQESIA E VERTET, ESHTE ERRALL SI MIZAT E BARDHA....

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 08-09-2011, 00:09:19
Nensy, SHOQERIA, SHOQERIA, SHOQERIA - Jo MIQESIA.

 • Postime: 4261
Charlie
#3 ne: 08-09-2011, 15:04:00
Shoqeri perfekte se besoj qe mund te kete hmmmmm:

 • Postime: 18285
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#4 ne: 08-09-2011, 15:05:18
Ska asgje perfekte.

 • Postime: 4261
Charlie
#5 ne: 08-09-2011, 15:13:05
Ti :D

 • Postime: 1498
Zara
#6 ne: 08-09-2011, 15:24:28
Do e lidhja kete teme, me nje teme te hapur para 1 viti ketu.
http://www.zeriyt.com/utopianje-bote-ideale-t63610.0.html

Perderisa behet fjale per dicka qe ka te beje me konsensus kolektiv, eshte e pamundur te jete perfekte.Shoqeria ska nje ze, por shume zera, dhe cdo ze ka ide te ndryshme mbi ate qe quhet ideale apo perfekte. Nje projekt i tille,per te arrire perfekten, vecse do sjell rezultate katastrofike me shifra,statistika. Eshte e vertetuar disa here kjo,ka ndodh.Planeti si teresi fizike, eshte perfekt,por shoqeria ne te,jo.Eshte teper egoiste per te qene e tille.

 • Postime: 12151
 • Gjinia: Femer
dreamm
#7 ne: 19-09-2013, 13:53:59