×

“Supervullkani” do të sjellë fundin e botës

“Supervullkani” do të sjellë fundin e botës

· 9 · 701

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 31-05-2012, 19:19:27
Shpërthimi i një “supervullkani”, një fenomen natyror në gjendje që të shfarrosë qytetërimin nga faqja e planetit, është një ngjarje që ndodh shumë më shpesh nga sa mendohet.Ndërsa një meteor si ai që besohet se i dha fund jetës së dinosaurve godet planetin mesatarisht një herë në 70 mijë vjet, vullkane gjigante ndodhin një herë në disa mijëra vjet, por një shpërthim i tillë mund të formohet edhe brenda disa qindra viteve, tregojnë studimet e reja.

Lajmi i keq për të gjithë është se shkencëtarët besojnë se një vullkan tejet i fuqishëm është duke u formuar nën parkun kombëtar të “Yelloëstone” në SHBA.

Nëse parashikimet dalin të vërteta, dy të tretat e SHBA-së do të mbuloheshin nga pluhuri dhe do të bëheshin të pabanueshme, ndërsa epoka e akullnajave do të rikthehej si pasojë e ftohjes drastike që do të shkaktohej nga akumulimi i reve vullkanike, që do të pengojnë dritën e diellit.

Në të shkuarën, shkencëtarët besonin se grumbullimi i magmës dhe formimi i presionit për shpërthimin e saj kërkonte 100-200 mijë vite për t’u formuar.

Megjithatë, studimet e reja tregojnë se koha e nevojshme për shpërthimin mund të jetë shumë e shkurtër nga sa besohej dhe që prej vitit 2004, një masë llave po rritet me shpejtësi rekord dhjetë kilometra nën tokën e “Yelloëstone”.

Lajmi i ka ridhënë jetë teorive se fundi i botës është i afërt, midis të cilave edhe teorive se ai mund të ndodhë në 21 dhjetor 2012, sipas një date të dhënë nga një kalendar i fiseve antike maja për fundin e qytetërimit dhe i portretizuar në film në një prej veprave më të suksesshme të Hollivudit (filmi “2012”).

TCH

 • Postime: 525
erionmuca
#1 ne: 31-05-2012, 21:12:32
Edhe pak , edhe pak ... EDHE PAK ..

YESSSSSSSSSSSSSSSSS SS !

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull
whitesnake
#2 ne: 31-05-2012, 22:04:30
Qeka nje artikull shume interesant, dhe me endje kam lexuar gjysmen deri tashi, dhe gjysmen tjeter do ta lexoj neser :P

 • Postime: 147
 • Gjinia: Femer
AMOR
#3 ne: 31-05-2012, 22:10:55
https://news.google.com/news/section?pz=1&cf=all&ned=us&topic=snc&ict=ln

 • Postime: 12743
Mishel...............
#4 ne: 01-06-2012, 13:25:07
Jooooo....Na lini te jetojme

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull
ciarli
#5 ne: 12-10-2013, 18:40:52
cfere foto! ose eshte zoti duke u prishur me gishta, qe do na cfarose ne ate gjendje

 • Postime: 12743
Mishel...............
#6 ne: 14-10-2013, 00:01:04
Zoti qenka femer???? LOL

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull
ciarli
#7 ne: 14-10-2013, 18:08:45
zoti enderron te jete femer, dmth natyrisht drejt persosmerise edhe pse eshte mashkull me organ shume te vogel ngaqe nuk e perdor

 • Postime: 473
ness uno
#8 ne: 16-12-2013, 14:37:13
Shpërthimi i një “supervullkani”, një fenomen natyror në gjendje që të shfarrosë qytetërimin nga faqja e planetit, është një ngjarje që ndodh shumë më shpesh nga sa mendohet.Ndërsa një meteor si ai që besohet se i dha fund jetës së dinosaurve godet planetin mesatarisht një herë në 70 mijë vjet, vullkane gjigante ndodhin një herë në disa mijëra vjet, por një shpërthim i tillë mund të formohet edhe brenda disa qindra viteve, tregojnë studimet e reja.

Lajmi i keq për të gjithë është se shkencëtarët besojnë se një vullkan tejet i fuqishëm është duke u formuar nën parkun kombëtar të “Yelloëstone” në SHBA.

Nëse parashikimet dalin të vërteta, dy të tretat e SHBA-së do të mbuloheshin nga pluhuri dhe do të bëheshin të pabanueshme, ndërsa epoka e akullnajave do të rikthehej si pasojë e ftohjes drastike që do të shkaktohej nga akumulimi i reve vullkanike, që do të pengojnë dritën e diellit.

Në të shkuarën, shkencëtarët besonin se grumbullimi i magmës dhe formimi i presionit për shpërthimin e saj kërkonte 100-200 mijë vite për t’u formuar.

Megjithatë, studimet e reja tregojnë se koha e nevojshme për shpërthimin mund të jetë shumë e shkurtër nga sa besohej dhe që prej vitit 2004, një masë llave po rritet me shpejtësi rekord dhjetë kilometra nën tokën e “Yelloëstone”.

Lajmi i ka ridhënë jetë teorive se fundi i botës është i afërt, midis të cilave edhe teorive se ai mund të ndodhë në 21 dhjetor 2012, sipas një date të dhënë nga një kalendar i fiseve antike maja për fundin e qytetërimit dhe i portretizuar në film në një prej veprave më të suksesshme të Hollivudit (filmi “2012”).

TCH
vullkanet jane  gje shume e bukur se me  duket sikur disinfektojne mire token  per te krijuar qenie te reja.... hmmmmm: cmu kujtua nje film i vjeter  me shperthimin e vezuvit qe perfshiu mbreterine e pompeit ....  :)
 

Hartat e shteteve te botes

Nisur nga erlehtaRubrika Gjeografia e Shteteve

Postimi i fundit 11-05-2020, 14:15:03
nga M A X
Kush jane kontinentet e botes?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 27-04-2020, 23:00:38
nga M A X
Sa eshte popullsia e botes sot?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 02-04-2020, 00:25:08
nga M A X
Rreth Botës ne FB

Nisur nga M A XRubrika Mediat Sociale

Postimi i fundit 19-03-2020, 13:23:31
nga M A X
Nga se mund te vije fundi i botes?

Nisur nga ΩμέγαRubrika Mix

Postimi i fundit 01-06-2020, 14:46:12
nga Parloté