×

Truri i Ajnshtajnit bëhet aplikacion për iPad!

Truri i Ajnshtajnit bëhet aplikacion për iPad!

· 2 · 434

  • Postime: 18285
  • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
ne: 13-10-2012, 09:51:58
Truri i fizikantit gjerman me te famshem ne bote, Albert Ajnshtajn eshte bere aplikacion per iPad. Nuk behet fjale per ndonje shaka, por per nje aplikacion te vertete qe i kushtohet studiuesve dhe kuriozeve, qe lejon te futeni ne materien gri te gjeniut.
Me nje cmim prej 9,99 dollare ky aplikacion do te debutoje neper dyqanet 'App Store' per tabletet Apple dhe premton nje sukses te madh. Kur zhvilluesi thote se software ju lejon te futeni ne mendjen e gjeniut, do te thote se aplikacioni do te kete ne dispozicion imazhe te trurit te Ajnshtajnit.
Materia gri i cmimit Nobel te Fizikes eshte e vezhgueshme ne 350 slide. Kunder asaj qe mendojne te tjeret, nuk behet fjale per ndonje farse, por te nje serie imazhesh reale.Ne vitin 1955 patologu amerikan Tomas Harvey beri autopsine e trupit te shkencetarit dhe mbi te gjitha ruajti trurin. Muzeu Kombetar i Shendetesise dhe Mjekesise se Cikagos, me pas skanoi dhe dixhitalizoi keto fotografi qe perfunduan me pas ne kete aplikacion te Steve Landers, konsulent i te njejtit muze."Mezi po pres te njoh efektet e ketij aplikacioni qe mund te frymezoje nje brez te tere neuroshkencetaresh. Mendoj se Ajnshtajni do te ishte i gezuar per kete gje".Pervec se do t'i tregohet gjithe publikut truri i Ajnshtajnit, aplikacioni do te jete i dobishem per shkencetaret qe duan te zbulojne dicka me shume per nje nga mendjet me te jashtezakonshme ne bote. "Aplikacioni i ri mund t'ju lejoje te germoni me thelle, te analizoni rajonet e trurit ku neuronet jane te lidhur me dendesisht se normalja".
Vete Ajnshtajni kishte deklaruar se donte te zbulonte natyren e gjeniut te tij, por ne te njejten kohe, nuk donte qe te krijohej nje cirk rreth imazhit te tij. Ky aplikacion eshte menduar mire per shfrytezimin e imazheve te dixhitalizuara dhe teknologjine ne lidhje me kete kerkim, por qe truri i Ajnshtajnit te behet nje aplikacion mbase eshte e tepert. Pra, nese doni te futeni ne trurin e Ajnshtajnit eshte nje aplikacion dhe cmimi ne dyqanet App Store do te jete vetem 9,99 dollare.

Lajmetsot

  • Postime: 566
  • Gjinia: Mashkull
ciarli
#1 ne: 02-10-2013, 18:44:38
ajnshtajni dhe larot cifute dikur(gjenite e nje rrace te vecante) jane soj dielli apo nen kujdesin, nderhyrjen e alieneve, te nje bote diellore shume here me te madhe se toka,, nuk jane natyrale, nuk jane te vertete, tingellpjne artificiale dhe te sforcuar dhe nuk jane evropiane apo qytetare te tokes.
 

Cfare ndodh kur demtohet truri?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 02-04-2020, 23:58:29
nga M A X
Ndërtohet truri sintetik

Nisur nga M A XRubrika Teknologji Moderne

Postimi i fundit 28-09-2011, 16:07:21
nga M A X
Organi kryesor seksual është truri

Nisur nga BerniRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 03-08-2011, 14:53:09
nga Mishel...............
Truri, vijnë pamjet e para pa ndjenja

Nisur nga M A XRubrika Jeta

Postimi i fundit 14-06-2011, 17:03:03
nga M A X
Përse truri të detyron të harrosh?

Nisur nga M A XRubrika PsiSoc

Postimi i fundit 25-01-2011, 02:08:19
nga CTS