Microsoft | Windows

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Diskutime rreth XP, Vista dhe versioneve me te vjetra te Windows.

M A X
29-12-2011, 09:14:11

Windows Phone Marketplace

Windows Phone Marketplace kishte nevoj vetëm për një muaj për të mbledhur 10.000 aplikacione shtesë. Por, vallë a është kjo rritje e shpejt shenjë se kjo platformë mobile mund të bëhet konkurues me Apple dhe Google?Windows Phone startoi më 21 tetor vitin 2010. Tani, pas 14 muajve, dyqani online ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 16:09:29

Socl - rrjeti social nga Microsoft

Nëpër internet tashmë po qarkullojnë disa foto të rrjetit të ri social nga kompania Microsoft e quajtuar “Socl.”Raporte të ndryshme tregojnë se Microsoft është duke punuar brenda kompanisë në bashkëpunim me shumë ekipe të specializuara në mënyrë që ky rrjet social të dalë i mirë në të gjitha sfe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-11-2011, 23:55:54

Microsoft zgjedh open-source

Nuk është vetëm duke e lëshuar tërë peshën e vet në platformën me burim të hapur Hadoop për ngjeshje të sasive të mëdha të të dhënave përgjatë mijëra serverëve. Microsoft tashmë është duke e braktisur platformën pronësore të cilën e ka ndërtuar për ta kryer të njëjtën gjë.Gjatë javës së kaluar, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-10-2011, 10:32:07

Diversifikimi i Windows Phone 7

Microsoft planifikon të përfshij në Windows Phone përkrahjen për teknologjitë më të reja, të cilat tek platformat konkurrente janë të pranishme për ca kohë tani.E para në radhë është teknologjia NFC për komunikimin pa tela në distanca të shkurtra, e cila mund të përdoret për pagesat mobile. Gjit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2011, 11:29:38

Microsoft mund të blej Yahoo

Reuters gjatë ditës së sotme ka raportuar se Microsoft po konsideron mundësitë për të bërë një ofertë për Yahoo, pasi ka humbur një garë të këtillë në vitin 2008.Duke cituar një ekzekutiv të larët pranë Microsoft, Reuters ka theksuar se marrëveshja mund të mos dal asnjëherë në sipërfaqe për shka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2011, 22:55:35

Pse na duhen tabletat Windows 8?

Ndërveprueshmëria: është një fjalë e madhe që përshkruan një problem edhe më të madh – në këtë rast po e përdorim për përshtatshmërinë e të dhënave dhe apliakcioneve tuaja në pajisje të ndryshme. Dhe derisa botët e Androidit të Google dhe iOS-it të Apple ka marrë një rrugë të gjatë, asgjë nuk kr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-09-2011, 15:44:34

Më shumë se 30,000 aplikacione në tregun e Windows

Tregu i Windows për aplikacione ka arritur një moment historik: tani në këtë treg ndodhen më tepër se 30,000 aplikacione. Kjo tregon një rritje të shpejt të numrit të aplikacioneve, duke pasur parasysh që më 2 korrik ishte raportuar që në këtë treg ndodheshin 25,000 aplikacione.Aplikacionet ndih...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-09-2011, 10:16:14

Windows 8 me një “Explorer” të ri

Blogu “Building Windows 8” për një kohë të gjatë ka përmbledhur artikuj interesant. Me zhvilluesit e programit dhe përdoruesit në komunikim të vazhdueshë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-08-2011, 15:54:34

Blogu i prapaskenave të Windows 8

Microsoft ka lëshuar një blog dhe një llogari në Twitter për të qenë më transparet për zhvillimin e sistemit operativ Windows 8.Presidenti i Windows, Steven Sinofsky, shkruajti postimin e parë në blogun “Duke ndërtuar Windows 8”, duke shpjeguar qëllimin e skuadrës me këtë blog:“Blogimi na e mund...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-08-2011, 01:31:12

Skype në telefonat Windows

Tre muaj pas lajmërimit për blerjen e Skype, tanimë kanë filluar të qartësohen edhe planet e Microsoft për shërbimet telefonike në internet.Një nga porositë e para do të jetë krijimi i versionit të Skype për Windows Mobile. Kjo u lajmërua nga Neil Stevens, i cili është zëvendës kryetari dhe mena...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-08-2011, 01:08:16

Windows 7 në 42% të kompjuterëve

Sipas llogarive 42% të kompjuterëve në përdorim sot, xhirojnë Windows 7. Llogaritet që 94% e kompjuterëve të rinj që do të hidhen në treg do të kenë të instaluar Windows 7. Në krahasim, Mac OS X gjendet në 4% të kompjuterëve, ndërsa Linux vetëm në 2%. Për sa i përket bizneseve, departamentet e t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-08-2011, 01:22:04

Microsoft zbulon Windows 8

Sot Microsoft ka zbuluar versionin e ri të sistemit operativ që do zëvendësojë sistemin e fundit Windows 7.Duket se versioni i ardhshëm i Windows do të jetë i përshtatur për “Touch”. Do të kemi dy lloje aplikacionesh për Windows 8, një që punon në sistemin tradicional dhe një tjetër pseudo-mobil...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-08-2011, 14:39:25

Windows XP bie nën 50%

Me përfundimin e muajit korrik, Microsoft mund të thotë që Windows XP më në fund ka rënë nën 50% sa i përket përdorimit. Me fjalë të tjera, sistemi operativ dhjetë vjeçar tani përdoret nga më pak se gjysma e të gjithë përdoruesve të internetit.Prania në treg e këtij sistemi është duke shënuar rë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 15:28:47

Microsoft shënon bilanc rekord

Kompania më e madhe për pajisjet teknologjike amerikane Microsoft ka shënuar një bilanc vjetor rekord prej 69.94 miljardë $.Lajmi është njoftuar nga vetë shefi ekzekutiv i kësaj kompanie, Steve Ballmer, sipas të cilit kjo shifer rekord është arritur edhe pas bumit të shitjeve të kompiuterit të l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-05-2011, 01:21:51

Microsoft ofron Xbox falas, nëse blini PC me vlerë mbi 700 dollarë

Microsoft për dikë është sinonim i “një sistemi të mbyllur”, e për dikë tjetër është një korporatë gjigante që meriton respekt për punën e bërë dhe për praninë e saj globale në kompjuterët personal të shumicës.Së fundi ajo prezantoi një iniciativë të re që duket të jetë një prej më të fuqishmeve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 15:45:20

Konfirmohen versione të ndryshme të Windows 8

Renee James nga Intel ka ofruar disa detaje të mëtutjeshme në lidhje me versionin e radhës të Windows 8.James ka thënë se versionet e ndryshme për x86 dhe për ARM, nuk do të duhej të shqetësojnë njërën apo tjetrën palë të tregut, duke aluduar në atë se Intel nuk duhet të shqetësohet sepse ARM nu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2011, 10:35:33

Ndryshimet në mes të përdoruesve të PC-së dhe Mac-ut

Në një statistikë të përgatitur nga Hunch, që hulumtoi të dhënat e rreth 700,000 vizitorëve të uebfaqes së tyre në një ilustrim të thellë, tregohen gjërat që i dallojnë përdoruesit e kompjuterëve personalë (PC) dhe përdoruesit e Mac-ut.Hunch erdhi me një ndërlidhje reciproke interesante në mes t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
19-04-2011, 11:32:44

Windows 7 tejkalon XP-në

Pothuajse para një viti, Windows XP ishte mbreti i kompjuterit personal dhe atë në SHBA me një pjesëmarrje tregu prej 43.1 për qind.Por gjërat po ndryshojnë me të madhe. StatCounter ka treguar disa detaje të reja që tregojnë se Mac OS X po afrohet ngadalë drejt majës, kurse humbësi më i madh duk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-03-2011, 13:15:15

Microsoft ServiceOS, diçka pas Windows 8

Verën e kaluar, hulumtuesit e Microsoft e përshkruanin ServiceOS si një “shfletues shumë-anësh të bazuar në sistem operativ” i dizajnuar që të sjell më shumë kontroll për ueb-aplikacione dhe pajisje.Këtë vit përshkrimi ka evolvuar. Ndryshimet se si shpjegohet ServiceOS janë dukshëm kuptimplote. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 14:55:22

Ruani driverat tuaj, Windows

Në këtë tutorial do ju tregojmë hap pas hapi se si të ruani të gjithë driver-at e kompjuterit tuaj, dhe pasi të bëni ri-formatim ti vendosni sërish.Rëndësia e ruajtjes së driver-ave qëndron pasi në shumë raste driver-at mund të japin probleme, dhe në raste të ndryshme shkaktojne distabilizim të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-02-2011, 22:57:49

Pajisjet më të mira për ruajtjen e Windowsit

Çdo ditë pastroni, zhvendosni ose shkarkoni miliona dosje dhe të dhëna në kompjuterin tuaj. Në këtë mënyrë në moment paraqitet kaos dhe filloni të harroni ku dhe çka keni ruajtur. Nëse kjo ju ndodh edhe juve, ja disa pajisje për Windows, të cilat do t’ju ndihmojnë më së miri ta organizoni kompju...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
11-01-2011, 12:23:05

Microsoft Touch Mouse

Ekstravaganca e Microsoftit në dizajnin e pajisjeve hyrëse vazhdon me Touch Mouse. Për dallim prej Arc Mouse, sipërfaqja e sipërme e të cilit është e mbuluar me shiritin e ndjeshëm në prekje, ky mi ka matrisë të elektrodave të ndjeshme për navigim më të lehtë. Natyrisht, përkrahen gjestikulime t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2011, 12:18:53

Veglat më të mira për ruajtjen e Windowsit

Çdo ditë pastroni, zhvendosni ose shkarkoni miliona dosje dhe të dhëna në kompjuterin tuaj. Në këtë mënyrë në moment paraqitet kaos dhe filloni të harroni ku dhe çka keni ruajtur. Nëse kjo ju ndodh edhe juve, ja disa pajisje për Windows, të cilat do t’ju ndihmojnë më së miri ta organizoni kompju...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2011, 11:58:32

Sulme në Windows nëpërmes fotografive

Lëshimi i ri në Windows lidhet me paraqitjen e fotografive, e sulmuesit potencial i mundëson të merr përsipër kontrollin mbi kompjuterin e përdoruesit.Për të shfrytëzuar lëshimin sulmuesi duhet të dërgojë porosi e-maili e cila në bashkëngjitje ka dosje Microsoft Word apo PowerPoint me fotografi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
jani7
06-12-2010, 21:02:35

Qendrim anonim ne internet

Ultra Surf eshte nje nder programet me te mire per te hyre ne internet si anonim dhe per te ruajtur privatesine tone. marre nga  www.programekompjuteri.com
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-11-2010, 16:32:23

Google: SHBA favorizon Microsoft

Google ka hedhur në gjyq Departamentin e Brendshëm me akuzën se ka publikuar një ndalim të garës për furnizimin e shërbimeve e-mail që favorizon Microsoft.Lajmi është bërë i ditur nga të përditshmet kryesore amerikane.Sipas Google, ndalimi i shërbimeve postare dhe bashkëpunimit online është bërë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2010, 23:48:08

Fitime rekorde në Microsoft

Në tremujorin e kaluar Microsoft ka pasur të hyra të përgjithshme prej 16.20 miliardë dollarësh dhe shitje të mira të Windows 7 e Office 2010.Microsoft raporton për fitime rekorde në tremujorin e kaluar, i cili ka përfunduar më 30 shtator të këtij viti. Tremujori i përmendur fiskal llogaritet si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
26-06-2010, 17:01:18

Windows 7 tani flet Shqip

Pakot e gjuhës ofrohen për të gjithë kompjuterët që kanë sistem operativ Windows 7 Ultimate apo Windows 7 Enterprise dhe duket se më në fund listës së gjatë të gjuhëve të përkrahura i është shtuar edhe gjuha shqipe.

M A X
10-06-2010, 10:08:56

Azure ende nuk është gati

Azure ende nuk është gatiAni pse Microsoft mbanë shpresa të mëdha në platformën e vet Azure Cloud, kjo kompani gjigante ende nuk është e vetëdijshme se asaj i mungojnë disa karakteristika kyçe të cilat gjenden brenda produkteve të pavarura të kësaj kompanie.Edhe pse Windows Azure do të mund të p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-06-2010, 00:56:41

Beta SP1 për Windows 7 në korrik

Beta SP1 për Windows 7 në korrikNë konferencën e vet TechEd në New Orleans të SHBA-ve Microsoft ka paralajmëruar se pret që gjatë korrikut të lëshojë versionin e parë testues publik për paketën e parë të shërbimeve (Service Pack) për Windows 7.Ani pse Microsoft thekson se Servic...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
25-02-2010, 09:04:05

Panik rreth shfrytëzimit të memories nga Windows 7

Kohë më parë janë paraqitur informata se kompjuterët me Windows 7 kanë shumë pak memorie kur merret parasysh se 86% e kompjuterëve me Windows 7 shfrytëzojnë prej 90 deri në 95 për qind të memories së tyre fizike.Craig Barth, drejtor ekzekutiv i Devil Mountain Software, kompanisë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-02-2010, 12:29:02

Rregullohet gabimi 17 vjet i vjetër në Windows

Rregullohet gabimi 17 vjet i vjetër në Windows Kompania Microsoft ka njoftuar se ka njoftuar se në paketën e re të arnimeve të sigurisë do të përmirësojë edhe një lëshim në sistemin operativ Windows i cili ekziston që 17 vjet.Përditësimi i cili do të bëhet gjatë këtij muaji do ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-02-2010, 11:39:00

Windows 7 instalohet në gati 10% të kompjuterëve

Windows 7 instalohet në gati 10% të kompjuterëve Suksesi i shkëlqyeshëm i sistemit më të ri operativ nga Windows konfirmohet edhe nga analistët e tregjeve të cilët thonë se sistemi tanishëm i Windows është në gati 10 për qind të kompjuterëve të botës.Vetëm një muaj pas paraqitj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe