×
Hyrja
Profili

Ja shtatë linjat më të sigurta ajrore

Ja shtatë linjat më të sigurta ajrore

· 1 · 255

  • Postime: 26676
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-06-2011, 15:12:25
Në vitin 2010 numri i personave që kanë vdekur si pasojë e aksidenteve ajrore është rritur krahasuar me vitin 2009. Por në 30 vitet e fundit, 7 nga 60 kompanitë më të rëndësishme ajrore kanë pësuar vetëm një aksident.
Ja cilat janë 7 linjat me të sigurta

Jacdec, agjencia gjermane që monitoron aksidentet ajrore ka realizuar klasifikimin e kompanive ajrore më të sigurta në botë. Në krye ndodhet Air Berlin, i ndjekur nga Finnair, TAP, Qantas, Air New Zealand, Cathay Pacific Airways dhe All Nippon Airways. Lufthansa renditet në vendin e 21-të.

Ndërkohë 6 linjat më rezikshme janë: braziliania TAM me gjashtë aksidente me pasojë vdekjen e 336 personave, China Airlines me nëntë aksidente 755 të vdekur, kompania braziliane Gol Transporters Aeros me një të vdekur dhe 154 të plagosur. Ndër linjat e konsideruara më të rrezikshme janë edhe Saudi Arabian Airlines, Garuda Indonesia dhe Korean Air. /Top Channel

Temat e fundit