SMQ: Sot mesova qe... - Mix

×
Hyrja
Profili

SMQ: Sot mesova qe...

SMQ: Sot mesova qe...

· 23 · 788

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

ne: 08-06-2019, 10:21:45
Ketu do te postojme gjera interesante qe kemi lexuar, mesuar apo degjuar.

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 08-06-2019, 10:22:52
Sot mesova qe ne Pekin te Kines jetojne mbi 1 milione njerez ne bunkere nentokesore. https://www.nationalgeographic.com/photography/proof/2017/02/atomic-rooms-beijing-china-housing/

 • Postime: 1751
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 08-06-2019, 13:19:26
Simboli i të Mirës dhe të Keqes (Yin-yang) është përdorur për herë të parë në Romë. Jo në Kinë!

Lexuar në telegrafi.com

 • Postime: 18280
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 08-06-2019, 20:47:05
Nje njeri qe ka miresi ne shpirt, gjithmone ka pranvere ne zemer.

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 09-06-2019, 23:37:53
Sot mesova qe sistemi GPS i cili eshte tashme domosdoshmeri qe nga telefonat celulare deri te navigatoret neper makina dhe totalisht pa pagese. Ne fakt sistemi vete kerkon 2 milione dollare shpenzime ne dite, shpenzime keto qe mbulohen nga qeveria federale e SHBA.

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 14-06-2019, 11:25:38
Te shatervani Fontana di Trevi ne Rome te Italise hidhen rreth 3000 💶 ne dite ose gati 1 milione ne vit.  Mbledhja ose vjedhja e tyre nga persona private eshte ilegale edhe se ka tentativa te vazhdueshme.

 • Postime: 229

#6 ne: 15-06-2019, 09:11:47Njeri priste autobuzin,e mbreme ish frymezuar nga  filmi The ghost. :D

 • Postime: 7066
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 15-06-2019, 09:49:59
Ka pas vapë i shkreti  :D :D

 • Postime: 229

#8 ne: 15-06-2019, 09:54:33
Kokrrat e grurit arratine. :(

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 15-06-2019, 11:05:04
Smq: NASA dhe ESA kane ne plan te dergojne njerez ne hene ne vitin 2024, dmth pas 5 vjetesh.

PS: mos e perdorni kete teme per chit chat!

 • Postime: 1751
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 20-06-2019, 00:51:09
Atë që e do më së shumti jo patjetër duhet ta mbash gjithmonë pranë vetes.

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 05-07-2019, 07:11:42
Smq: Eshte perllogaritur qe per te parandaluar ngrohjen globale do duhet te mbillet  me peme nje siperfaqe sa SHBA. Nese arrihet kjo deri ne vitin 2050 mund te ulet ngrohja globale deri ne 70%.

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 05-07-2019, 07:17:54
Smq: Qyteti me i populluar ne bote eshte Tokio, me 37 milione banore. Ketu numer Tokio e arrin sebashku me zonen metropolitane.
Nese llogaritet vetem qyteti pa zonen metropolitane, atehere qyteti me i populluar eshte Shangai me 24 milione banore.

 • Postime: 229

#13 ne: 05-07-2019, 12:10:24Kam pasur nje te njohur gjerman qe ish profesor ambjentalist,ekolog e c'ka di une.

Jepte seminare ne te gjithe boten rreth fenomenit ''Ngrohja Globale,,e djal i ri.

E para 17 vitesh ma paraqeste ne shkalle extremisht shqetesoese ritmin e ngrohjes,edhe e degjoja me kersheri c'do ide,e shqetesimin e tij,por kur mendoja per vete asokohe qe s'kisha ato bazike ,s'me shqetesonte fort.

Me dukeshin pa sesn
Si ai me ngrohjen,si dikush qe me thosh

Ne kemi nje armik te perbashket (FMN) :D bankat e cifuteve kane nje strategji


GLOBALIZMIN

E njejta gje e me kete term :D


----------------------------------

Sot i gjejme para  :)

Eshte 10 milion kilometra katrore amerika ?? hmmmmm:

 • Postime: 11

#14 ne: 26-07-2019, 13:06:54
Qe ne dy jave kohe, do jem diku tjeter, krejt pa plan. ( Ideja! Kot te besh plane! ^o))

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 29-01-2020, 21:02:53
SMQ industria e prodhimit te vezeve vret qindra milione zogj te sapolindur, sepse jane te gjinise mashkullore dhe si te tille pa perfitim. Franca sapo vendosi qe prej vitit 2021 te ndalohet me ligj vrasja e ketyre zogjve. Te njejten plan kane dhe disa vende te tjera europiane.
 

 • Postime: 611
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 30-01-2020, 15:42:54
Si mund te vriten keto sapo lindin? :( :S
 

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 01-02-2020, 20:36:34
Ngrohja globale ka sjelle si afekt anesor me shume gjelberim, qe ka bere qe ngrohja nga ana tjeter te ngadalesohet pak.
 

 • Postime: 229

#18 ne: 02-02-2020, 12:27:21
Ngrohja globale ka sjelle si afekt anesor me shume gjelberim, qe ka bere qe ngrohja nga ana tjeter te ngadalesohet pak.
 


Do ta dija per nder nqs do mundeshe te ma shpjegoje pak kete detaj. :)

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 02-02-2020, 14:03:33
@Passion sic mund ta lexosh dhe te kjo tema ngrohja ka bere qe te kete vegjetacion ne ato zona ku ka qene shume ftohte deri tani dhe si rezultat nuk ka pasur bimesi. Tani ka sepse eshte ngrohur klima. Gjelberimi i shtuar nga ana e tij sjell avullim me te madh te ujit, dhe eshte pikerisht ky avull qe ben ftohjen e shtuar per te cilen fola. Efekt i ndersjellte dmth. Sdq, behet fjale per nje ngadalsim te lehte, sepse trendi eshte drejte ngrohjes se vazhdueshme me nje shpejtesi shqetesuese me pasoja te renda per brezat qe po vijne.

 • Postime: 611
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 10-02-2020, 00:50:10
Keshtu do dukej bota sikur te thaheshin oqeanet. Sipas NASA dmth
 

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 10-02-2020, 15:55:35
Dje jane matur ne polin e jugut temperatura deri ne 18.3 grade celcius, gje qe nuk ka ndodhur kurre me pare qe nga fillimi i matjeve.
 

 • Postime: 26707
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 13-02-2020, 15:07:27


Kjo banane quhet "blue java". Ka ngjyre blu, sic e thote dhe emri, shije vanilje dhe konsistencen akullores. Duhet provuar 😋

Temat e fundit