×

100 vjet Mode!

100 vjet Mode!

· 9 · 1832

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 02-06-2004, 10:39:03


1927 - E ftohte dhe Elegante. Greta Garbo1030 - Jean Harlow bjondja qe kish pushtuar sallonet e bukurise kohe perpara se te dilte ne skene bjondja tjeter e pavdekshme, Marilyn Monroe.Marlene Dietrich me veshjen e viteve te luftes. Nje stil i jashtezakonshem dhe i paperseritshem.1947 - Koha e "New Look" Dekolte dhe funde te gjata.

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 02-06-2004, 10:44:22


Ja dhe Merilyn Monroe. 1955 fillimet e revulucionit seksual ne perendim.


Merilyn "rastesisht" ne stacionin e trenave.
1960 - Elizabeth Taylor. Ajo tregon gjera qe me pare nuk mund dhe nuk duhet te tregoheshin; veshje intime dhe fustane tmerresisht seksi.

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 02-06-2004, 10:47:30


1961 - Modelja Jean Shrimpton shokon boten me minifundin e saj dhe shalet e pa corape. Fillesa e modes se minifundeve, qe u bene mbizoterues ne vitet '60.1962 - Vitet '60 ishin dhe vitet e modes se syzeve te stermedha dhe te erreta.

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#3 ne: 02-06-2004, 10:51:09


1967 - Kengetarja Janis Joplin i jep hopin e madh ne menyren e veshjes levizjes dhe filozofise HIPPIE. (personalisht ma shpifin se keta Hippiet me menyren e veshjes dhe te jeteses)
« Editimi i fundit: 02-06-2004, 10:52:30 nga M A X »

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#4 ne: 29-03-2007, 13:15:23
Shume, shume interesante kjo MAX. Duhet ta rivazhdojme kete teme une me ti, duke vazhduar me vitet 60, 70 e deri tani ne shekulli e njezete e nje kur shikojme qe plot stile dhe moda te se kaluares jane rikthyer.

Sa per stillin Hippie edhe une s'e kam shume qejf. Vetem atehere nese eshte kombinuar me nndonje stil tjeter ama. Eshte nje aktore ne ditet e sotme qe di ta veshe kete stil dhe i shkon shume ama. Ajo i ngjet shume ish aktores se  njohur te viteve 60: Eddie Sedwick. E kam fjalen per Sienna Miller, aktoren e njohur nga Britania e Madhe. Do te sjell edhe ca foto te Siennes, se shpejti, me stilin e saj hippie. Edhe motrat Mary Kate dhe Ashley Olson e preferojne kete stil, ama atyre me vjen keq ta them por nuk u shkon. Ta shpifin, edhe per faktin se nuk kane fizikun e duhur per kete stil. Duken si shkopinj te futur ne thes!

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#5 ne: 29-03-2007, 18:49:42
Syzet e medha u kthyen serish ne mode. :D

 • Postime: 3788
 • Gjinia: Mashkull
Syrgjyn
#6 ne: 29-03-2007, 19:04:39
Syzet e mëdha u kthyen sërish ne mode. :D

Pffff. S'me kane pelqyer kurre -- as te meshkujt, as te femrat. Ashtu robi duket si mize. LOL

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#7 ne: 29-03-2007, 19:32:08
Pffff. S'më kanë pëlqyer kurrë -- as te meshkujt, as te femrat. Ashtu robi duket si mize. LOL

Ke shume te drejte. Kete lloj mode e kam provuar edhe une. Madje kam nja 2-3 pale syze te medha, por me thene te drejten vetem nje pale prej tyre me shkojne. Jane nje pale me skelet te bardhe, qe nuk jane gjigande ne krahasim me syzet e medha te viteve 60 per te cilat behet fjale ketu. Syrgjyni ka te drejte, syzet e medha fare ta mbulojne krejt fytyren dhe ti dukesh si nje mize. Nuk i quajne kot Bug eyes, pasi te duken syte aq te medhenj ngaqe t'i kane zaptuar keto syze, sikur t'i kane kafshuar mushkonjat. Ne fakt une cuditem se Nicole Ritchie qe ka fytyre shume te imet, te vogel dhe jashte mase te dobet vdes per syze te tilla. Nuk i shkojne fare ama. Ja, shikoni sa keq qe ngjan:

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#8 ne: 29-03-2007, 19:56:49
Mua me konvenon te mbaj syze "gjysme te medha" sepse me mbulon rrathet apo "vallet" e syve, qe ne te shumten e rasteve me japin pamje te narkomanit, shkaku i pagjumesise. :D :D
 

Jo vetëm modë ne TV Klan

Nisur nga InfoZRubrika Televizion

Postimi i fundit 03-03-2020, 19:25:59
nga InfoZ
Kosova 12 vjet shtet i pavarur

Nisur nga M A XRubrika Kosova Sot

Postimi i fundit 17-02-2020, 15:04:24
nga Alban
Mjekra është në modë …

Nisur nga M A XRubrika E Bukura

Postimi i fundit 10-02-2020, 00:46:25
nga Ωμέγα
Banka Botërore: Korrupsioni në Shqipëri, shumë më keq se 6 vjet më parë

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 06-11-2019, 20:25:55
nga M A X
Mode per meshkuj - Men with Style

Nisur nga M A XRubrika E Bukura

Postimi i fundit 18-02-2020, 10:59:31
nga erlehta