×

Orare të gabuara dhe shtim në peshë - ngrenia naten

Orare të gabuara dhe shtim në peshë - ngrenia naten

· 2 · 632

  • Postime: 18283
  • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
ne: 04-09-2012, 10:52:01
Fundjavë e shfrenuar duke konsumuar orar e pa orar, turnet e punës dhe një çrregullim i plotë.
 
Përveç kujdesjes, dietës dhe aktivitetit fizik një rol kyç në kontrollin e peshës duhet ti kushtohet ritmit biologjik të ushqyerjes.
 
Shkencëtarët besojnë se prishja e rutinës së gjumit dhe ushqimi në orare të ndryshme çojnë në shtim në peshë.
 
Studimi në fjalë i zhvilluar nga Universiteti i Aberdeen u publikua në Bio-Essays, ku theksohet se fjetja dhe ushqyerja me orar si dhe gjumi në ambient plotësisht të errët ndihmon për të ruajtur formën fizike.
 
Në një cikël gjumi siç raporton noa.al gjithë qelizat e trupit njerëzor bien në qetësi ashtu si dhe hormonet që kontrollojnë metabolizmin.
 
Studiuesja Cathy Wyse shpjegon se në vitet e fundit ritmet kanë ndryshuar shumë dhe se sforcimi për të ruajtur orën biologjike bëhet më i madh, çka çon në çrregullime të metabolizmit dhe mbipeshë.

Në eksperimentet e bëra tregohet se ndryshimi i orareve çon në ndryshimin e geneve në mëlçi duke çuar në prodhimin e yndyrave dhe glukozës.
 
Theksohet se kur ndiqet ritmi i rregullt i ushqyerjes dhe gjumi sipas orës biologjike, atëherë ruhet formë më e mirë trupore.
 
a.y/noa.al
« Editimi i fundit: 12-02-2020, 15:41:34 nga M A X »

  • Postime: 12151
  • Gjinia: Femer
dreamm
#1 ne: 07-09-2012, 22:40:47
Shkencëtarët besojnë se prishja e rutinës së gjumit dhe ushqimi në orare të ndryshme çojnë në shtim në peshë.
 

Nuk besoj ne kete teori. ^o)