Muzika Popullore

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Muzika popullore nje pjese e pasurise se folklorit shekullor shqiptar.

Pergjigje nga: 1dhe1.com, columba, Sarandjoti

Historiku i Muzikes Popullore Shqiptare !

1dhe1
14-03-2021, 00:37:21
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-12-2011, 15:07:34

Festivali Isopolifonisë

Festivali Isopolifonisë, Çmimi “Haxhi Dalipi” shkon për grupin e VlorësGrupi i Isopolifonisë së qytetit të Vlorës është shpallur fitues i Festivalit Kombëtar të Isopolifonisë, që u zhvillua me rastin e festimeve për 99-vjetorin e Pavarësisë Kombëtare në qytetin bregdetar. Për 2 net me radhë në e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
jnokaj
09-11-2011, 14:38:12

Cmimet e kengtareve per dasma?

Mfalni jam prej Kroacise,e nuk di mir me shkru shqip. E kam ni pytje. Koft se e dini sa pare i lypin kengtart me knu ne dasem? Me pelqen shum Remzija Osmani e kisha pas qef me dit sa po mer ajo per dasem? Ose koft se e dini naj kangtar tjeter se asht i mir lirisht folni. Klm. E flm.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-07-2010, 01:18:34

Nis në Strugë festivali i Këngës Popullore Shqiptare

Në Strugë, ka nisur edicioni i 19-të i Festivalit të Këngëve dhe Valleve Popullore "Këngë Jeho", me pjesëmarrjen e shoqërive dhe ansambleve artistike nga trevat shqiptare. Dita e parë e festivalit filloi me parakalimin e shoqërive kulturore artistike nëpër sheshin e qytetit. Gjatë tre mbrëmjeve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-07-2010, 02:32:32

Themelimi i këngës popullore qytetare në Mirditë”

Mark Gjoka merr çmim prestigjioz në konkurrim me 215 këngëtarëMark Gjoka prej shumë vitesh njihet si kantautor i zonës së veriut me qendër dhe aktivitet në Mirditë e Lezhë. “Violinë” e parë dhe bashkëpunues me kolegë të talentuar të ansamblit emblematik “Mirdita”, Mark Gjoka kol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Merakliu, columba, arbias

Ciftelia !

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
18-02-2010, 00:56:07

Te veshur me folklor

Liza Bushi eshte ne te vertete 60 vjec. Ajo eshte lindur dhe rritur ne fshatin Kcire te Pukes. Eshte nje veriore e vertete traditash, gje te cilen e shfaq me veshjen e saj te perditshme. “Gjithmone e kam mbajtur kete veshje. Sikurse nena ime edhe une e kam trasheguar”, thote ajo. Eshte kujdesur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
shaban cakolli
21-11-2008, 15:44:31

MALLËNGJIME E USHTIMA

Do t’ këndoj do trimanga Balli Kombëtarë , Shqipe gjeraqina –n’ rrethin kërçovarë. Komandant i “Ballit” , trim e luftëtar ,  
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
alba
12-05-2008, 11:58:38

Cilat instrumente muzikore perdorni ju personalisht?

Cilin apo cilat instrumente muzikore perdorni dhe pse?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-04-2008, 09:23:30

Festivali folklorik tipologjik i kënges qytetare

Kavaja, organizatore e Festivalit Folklorik të Këngës QytetarePër tri net në qytetin e Kavajës do të organizohet Festivali folklorik tipologjik i kënges qytetare. Ministria e Kulurës, Rinisë, Turizmit dhe Sporteve, në bashkëpunim me Bashkine e qytetit të Kavajës eshte organizato...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2008, 12:16:30

Polifonia Popullore Shqiptare

Vasil TolePolifonia popullore, shikim në të kaluarënRëndom pohohet se degët e tjera të artit, si muzika arqitektura, skulptura e piktura, nuk kanë qënë të panjohura në Shqipëri, dhe në disa kohë patën arritur shkallën më të lartë sikurse na e vërtetojnë sot gërmimet arkeologjike[1] . Megjithë ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-02-2008, 14:53:54

"Gjerdani i artë 2"

Ansambli i Këngëve dhe Valleve çel sezonin e riAnsambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve, çeli mbrëmë sezonin e ri artistik me një mbrëmje "gala", të titulluar "Gjerdani i artë 2". Në repertor, bënin pjesë perla të folklorit shqiptar si në këngë, ashtu edhe në valle, të interpretu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
21-09-2007, 14:28:09

U zhvillua në Shkodër edicioni i VII i këngës popullore qytetare shqiptare !

Kavaja, djepi i këngës dhe traditës kulturoreVlera, roli dhe rëndësia e kulturës mbeten përcaktuese për identitetin e një populli, të një vendi e të një kombi. Kavaja mbetet qendra kryesore e drejtimit dhe organizimit të veprimtarive të ndryshme kulturore, artistike dhe historik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-03-2007, 13:00:03

Krijuesi i këngës popullore qytetare Elbasanse,Leksi Vini !

Qytetarët dhe artdashësit e muzikës popullore qytetare e Elbasanit kanë marrë në duar librin e fundit të krijuesit të këngës popullore qytetare, Leksi Vinit. Duke krijuar binomin e treshës të artistëve elbasanas, që krijuan dhe vunë vulën e tyre në krijimin e këngës popullore qytetare elbasanse,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-02-2007, 17:27:34

Festivali mbarekombetar i kenges dhe valles, Fest-Folk ”Çelësi i Artë 2007"

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore, së bashku me Shoqatën Artistike të Spektakleve “Karabashi”, shpalli organizimin e Festivalit Mbarëshqiptar të Fëmijëve dhe të të Rriturve Interpretues të Këngës dhe Valles Popullore( Fest-Folk ”Çelësi i Artë 2007"), i cili pritet të organizohet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe