×
Hyrja
Profili

Muzika popullore nje pjese e pasurise se folklorit shekullor shqiptar.


M A X
ne: 02-12-2011, 15:07:34
Festivali Isopolifonisë

Muzika Popullore

Festivali Isopolifonisë, Çmimi “Haxhi Dalipi” shkon për grupin e VlorësGrupi i Isopolifonisë së qytetit të Vlorës është shpallur fitues i Festivalit Kombëtar të Isopolifonisë, që u zhvillua me rastin e festimeve për 99-vjetorin e Pavarësisë Kombëtare në qytetin bregdetar. Për 2 net me radhë në e...

*
jnokaj
ne: 09-11-2011, 14:38:12
Cmimet e kengtareve per dasma?

Muzika Popullore

Mfalni jam prej Kroacise,e nuk di mir me shkru shqip. E kam ni pytje. Koft se e dini sa pare i lypin kengtart me knu ne dasem? Me pelqen shum Remzija Osmani e kisha pas qef me dit sa po mer ajo per dasem? Ose koft se e dini naj kangtar tjeter se asht i mir lirisht folni. Klm. E flm.


Berni
ne: 18-07-2010, 01:18:34
Nis në Strugë festivali i Këngës Popullore Shqiptare

Muzika Popullore

Në Strugë, ka nisur edicioni i 19-të i Festivalit të Këngëve dhe Valleve Popullore "Këngë Jeho", me pjesëmarrjen e shoqërive dhe ansambleve artistike nga trevat shqiptare. Dita e parë e festivalit filloi me parakalimin e shoqërive kulturore artistike nëpër sheshin e qytetit. Gjatë tre mbrëmjeve ...


Berni
ne: 15-07-2010, 02:32:32
Themelimi i këngës popullore qytetare në Mirditë”

Muzika Popullore

Mark Gjoka merr çmim prestigjioz në konkurrim me 215 këngëtarëMark Gjoka prej shumë vitesh njihet si kantautor i zonës së veriut me qendër dhe aktivitet në Mirditë e Lezhë. “Violinë” e parë dhe bashkëpunues me kolegë të talentuar të ansamblit emblematik “Mirdita”, Mark Gjoka kol...

Pergjigje nga: Merakliu, columba, arbias
Ciftelia !

ßåßy ღ
ne: 18-02-2010, 00:56:07
Te veshur me folklor

Muzika Popullore

Liza Bushi eshte ne te vertete 60 vjec. Ajo eshte lindur dhe rritur ne fshatin Kcire te Pukes. Eshte nje veriore e vertete traditash, gje te cilen e shfaq me veshjen e saj te perditshme. “Gjithmone e kam mbajtur kete veshje. Sikurse nena ime edhe une e kam trasheguar”, thote ajo. Eshte kujdesur ...*
shaban cakolli
ne: 21-11-2008, 15:44:31
MALLËNGJIME E USHTIMA

Muzika Popullore

Do t’ këndoj do trimanga Balli Kombëtarë , Shqipe gjeraqina –n’ rrethin kërçovarë. Komandant i “Ballit” , trim e luftëtar ,  


*
alba
ne: 12-05-2008, 11:58:38
Cilat instrumente muzikore perdorni ju personalisht?

Muzika Popullore

Cilin apo cilat instrumente muzikore perdorni dhe pse?

Berni
ne: 23-04-2008, 09:23:30
Festivali folklorik tipologjik i kënges qytetare

Muzika Popullore

Kavaja, organizatore e Festivalit Folklorik të Këngës QytetarePër tri net në qytetin e Kavajës do të organizohet Festivali folklorik tipologjik i kënges qytetare. Ministria e Kulurës, Rinisë, Turizmit dhe Sporteve, në bashkëpunim me Bashkine e qytetit të Kavajës eshte organizato...

M A X
ne: 11-03-2008, 12:16:30
Polifonia Popullore Shqiptare

Muzika Popullore

Vasil TolePolifonia popullore, shikim në të kaluarënRëndom pohohet se degët e tjera të artit, si muzika arqitektura, skulptura e piktura, nuk kanë qënë të panjohura në Shqipëri, dhe në disa kohë patën arritur shkallën më të lartë sikurse na e vërtetojnë sot gërmimet arkeologjike[1] . Megjithë ng...


Berni
ne: 01-02-2008, 14:53:54
"Gjerdani i artë 2"

Muzika Popullore

Ansambli i Këngëve dhe Valleve çel sezonin e riAnsambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve, çeli mbrëmë sezonin e ri artistik me një mbrëmje "gala", të titulluar "Gjerdani i artë 2". Në repertor, bënin pjesë perla të folklorit shqiptar si në këngë, ashtu edhe në valle, të interpretu...Berni
ne: 21-09-2007, 14:28:09
U zhvillua në Shkodër edicioni i VII i këngës popullore qytetare shqiptare !

Muzika Popullore

Kavaja, djepi i këngës dhe traditës kulturoreVlera, roli dhe rëndësia e kulturës mbeten përcaktuese për identitetin e një populli, të një vendi e të një kombi. Kavaja mbetet qendra kryesore e drejtimit dhe organizimit të veprimtarive të ndryshme kulturore, artistike dhe historik...


Berni
ne: 19-03-2007, 13:00:03
Krijuesi i këngës popullore qytetare Elbasanse,Leksi Vini !

Muzika Popullore

Qytetarët dhe artdashësit e muzikës popullore qytetare e Elbasanit kanë marrë në duar librin e fundit të krijuesit të këngës popullore qytetare, Leksi Vinit. Duke krijuar binomin e treshës të artistëve elbasanas, që krijuan dhe vunë vulën e tyre në krijimin e këngës popullore qytetare elbasanse,...

Berni
ne: 10-02-2007, 17:27:34
Festivali mbarekombetar i kenges dhe valles, Fest-Folk ”Çelësi i Artë 2007"

Muzika Popullore

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore, së bashku me Shoqatën Artistike të Spektakleve “Karabashi”, shpalli organizimin e Festivalit Mbarëshqiptar të Fëmijëve dhe të të Rriturve Interpretues të Këngës dhe Valles Popullore( Fest-Folk ”Çelësi i Artë 2007"), i cili pritet të organizohet ...


  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board