Banoret e Tiranes, rikthim në muzikën shqiptare ! - Muzikë Shqip

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Banoret e Tiranes, rikthim në muzikën shqiptare !

Banoret e Tiranes, rikthim në muzikën shqiptare !

· 1 · 1883

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 15-12-2006, 13:59:36
Kanë lënë mënjanë këngëtarët e huaj dhe i janë kthyer traditës shqiptare.

Sipas shitësve të dyqaneve të muzikës në kryeqytet, ndryshe nga vitet e mëparshme, kur tingujt e muzikës së huaj mbushnin pub-et, lokalet, makinat apo banesat, këtë vit po shiten më tepër disqet dhe kasetat e këngëtarëve shqiptarë.

“Përsa u përket moshave të reja, janë të tërhequr pas miksimeve muzikore, rrymës muzikore tallava, regaton apo hip-hop.

Preferohen këngëtarë, si Greta Koci, Bleona Qereti, Soni, Westlife, Produkt 28, Nora Istrefi, Etnoengjëjt, Kastro Zizo etj.; gjithmonë këtu flasim për moshat e reja.

Ndërsa moshat më të thyera ende janë të tërhequra pas muzikës popullore shqiptare, si Eli Fara, Bujar Qamili, Artiola Toska, Irini Qirjako etj.,” shprehet Ervisi, shitës prej pesë vjetësh në një dyqan të Rrugës së Dibrës.

Jo vetëm muzika, por edhe videokasetat me filma apo humor shqiptar blihen nga qytetarët, edhe pse janë prodhime të vjetra.

Gazeta e Tiranes/ G.S.

Temat e fundit