Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 14-12-2020, 21:25:55 »

https://www.youtube.com/watch?v=iAtvGmXTF2g
Nje tjeter kenge shqip qe i perket kesaj rryme. Noizy feat. Ledri Vula "Dje & Sot"
Postuar nga: M A X
« ne: 25-11-2019, 10:18:54 »

Nje perfaqsues shqip i ketij ritmi
https://www.youtube.com/watch?v=9Q2FrHH5hC8
Postuar nga: M A X
« ne: 17-09-2019, 19:47:08 »

https://youtu.be/3la8bsi4P-c
E keni vene re qe vitet e fundit hip-hopi ka marre forma qe duken shume ndryshe nga ai qe kemi njohur perpara? Kjo ka te beje me nje trend, i quajtur Trap Music, si dhe nje nenforme e tij akoma me aktuale e quajtur Migos Flow ose Triplete flow. Trap music qe i ka fillimet e tij ne fund te viteve '90, por qe eshte bere mainstream vetem pas viteve '10 te shekullit aktual.
Ndersa mepare nje rapper me shume recitonte duke ndjekur beats-et qe ishin me te ngadalshme (rreth 85-100 beats per minute), sot ndiqen ritme me te shpejta (rreth 120-140 beats per minute) dhe tekstet duket me shume si te kenduara (jo gati recitime te ngadalshme). Migos flow shkon akoma me tej dhe fjalet i ndan dhe kendohet me rrokje: ver-sa-ce | ver-sa-ce| me-du-sa | head on me|

Perfaqsues tipik te ketij nenzhanri te hiphop-it:
This is america
https://www.youtube.com/watch?v=VYOjWnS4cMY&list=PLuEuDPnfKg68HPR1kx4NN1TFuKx-NR6Br&index=3&t=0s

Walk-it, Talk-it - Migos ft. Drake

https://youtu.be/fGqdIPer-ms

https://en.wikipedia.org/wiki/Trap_music
https://www.hotnewhiphop.com/why-migos-rap-the-way-they-do-news.50165.html
https://www.vox.com/2017/9/18/16328330/migos-triplet-flow-rap