Hite te kenges shqipe te huazuara (vjedhura) nga muzika e huaj ! - 3 - Muzika

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Hite te kenges shqipe te huazuara (vjedhura) nga muzika e huaj !

Hite te kenges shqipe te huazuara (vjedhura) nga muzika e huaj !

· 155 · 45859

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#50 ne: 12-05-2006, 08:08:26
Jo valla ti je ka perzine shume sene  :)
Sipas teje nje kengetare nuk duhet me u rregullu kur del me kendu <<<< :)

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#51 ne: 12-05-2006, 11:36:54
Une sthahs mos me u rregullu por stili i adelines esht mod e cila mundet edhe me t que pesh :P
Kultura esht diqka tjeter,psh zakonet,veshjet e tyneherit,riperpunim ose kendimi i kengve t vjetra popullore,kjo esht kultur :)
Une sjam ka e perzi kulturen me mod por adelina se ajo sun pe ndan hurmet prej kepve  :P

 • Postime: 6
 • Karma: +0/-0

#52 ne: 12-05-2006, 16:08:22
SECILI KENGETAR MUNDOHET QE SA MEMIR TE PREZANTOHET PARA PUBLIKUT ME KENGET E TYRE POR SE SA JAN ATO KENGE TE VLEFSHE ATY GJYKON PUBLIKU YN I CILI JO SE E KA LEN MUZIKEN SHQIPE PO KA FILLU TE NDEGJOJ E TE KENDOJ TALLAVA :( :( :( KJO ESHTE KATASTROFALE.E CKA ESHTE ME E KEQJA VJEDHIN EDHE KENGET.p,sh..tingulli 3 ka te vjedhura 2 kenge nga muzika e huaj,sinan vllasaliu kengen nje pik loti e e mar nga nje kengetar ashkali i shqipris te ciles pak ia ka regulluar tekstin........ E KSHTU ME RADH

 • Postime: 182
 • Karma: +5/-0

#53 ne: 12-05-2006, 20:36:14
Arbias...
Je duke shkruar per dike,veprimtarine e kujt nuk e njeh.E di ti sa kenge folklorike ka Adelina Ismaili?Duke u nisur nga "Ani hajde ciko", "Pse po qan syzeza",(Kosove)"Sajzeza","Ani moj e majra",(Iliride-Maqedoni)"Arome portokalli","N"ate mal ku fryn veriu","Dil e shih moj bije"(Shqiperi,polifoni e Jugut)etj,etj, mos te flasim ne albumin e fundit ku kenga e pare ka teme motivin e valles se shotes,pastaj kenga "Vetem per ty" qe ka refren kengen e shotes,"Hero i tragjedise" (motiv i treves se Rugoves/shiko filmin Dashuria e bjeshkeve te nemura),"Hiqni maskat" (Motiv i kengeve te vajzave qe percjellin nusen-Maqedoni),dhe mos ta permend kengen "Skenderbe",qe e konsideroj kryeveper te krijimtarise se kesaj kengetare.Te luteeeem mos fol per dike qe nuk ia njeh punen.Ajo nuk ka faj qe publiku perqafoi kenget e saj pop,dhe nuk favorizoi kenget e pastra shqipe.Gjithmone ka permendur dhe falenderuar Shkurte Fejzen ne albumet e saj per ndihmen qe ia ka dhene,por Adelina nuk ka faj qe ne jemi te mjere dhe nuk degjojme nje legjende te gjalle siq eshte Shkurte Fejza,por cmendemi pas perdridhjeve orientale dhe harmonikave serbe.Mos me besofsh,pyete Edi Ramen dhe Bregovicin! Keta jemi ne!!!(Une per vete jo,por pasi i takoj ketij kombi,me duhet ta fus edhe veten aty.Mjerisht :( )

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#54 ne: 12-05-2006, 20:38:19
Unë sthahs mos më u rregullu por stili i adelines esht mod e cila mundet edhe me t que pesh :P
Kultura esht diçka tjetër,p.sh. zakonet,veshjet e tyneherit,riperpunim ose kendimi i kengve t vjetra popullore,kjo esht kultur :)
Unë sjam ka e perzi kulturën me mod por adelina se ajo sun pe ndan hurmet prej kepve  :P

Ti je ka e ngateron gjithe vet futesh llugave edhe pastaj nuk mundesh as vet me dal por as une nuk mundem me dal qa thu i ngateron gjitha  :)

Stili i Adelines eshte mode qe te qon peshe ? Kete e tha ti ??
Nese ty te qon peshe nuk ka nevoje me shiqu . :P

Adelina ka edhe kenge popullore dhe kenge refrene te perpunume .
Psh: Kenget :
- Dil e shih moj bijo ,
- Armome portokalli ,
- Vetem per ty
( ne albumin Mbretereshe dhe rrobereshe e ka cek se refreni eshte nga vallja shota )
edhe disa tjera kenge .

Por kur Adelina perpunon rrefrene dhe kenge atehere gjithe qohen dhe bejn mizen buall se adelina vjedh kenge dhe behet komerciale . hmmmmm: e sdi qka folin njerzit qe nuk kuptojn sen  ;)

Nese Adelina nuk mundet me nda hurmen prej kepve , kush mbet me nda ????? Une dhe ti ????

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#55 ne: 14-05-2006, 06:58:49
Matja te mirat me te kqija dhe kqyre ku asht..?
Nuk e di se per kend ajo kendon..? a mendon ajo se ka ne ket bot shqiptare edhe femij/adoleshent, amendon ajo se ka ne ket bot shqiptare turp,marre,ne tvn, e shikojm te gjithfamilja bashk;kur dolin keto kangetar si adelina te shveshura gjysm lakuriqe shpija po me zen, a ta ndrroj programin apo mos ta ndrroj ,amund ti thuash femijve se mos e keqyr ket spot  mos e ngo ket kengt turpi vetem fjal banale.. e veshje lakuriqe, a me shym tv, ame thy kaseten krejt porno :-[

 • Postime: 182
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#56 ne: 15-05-2006, 07:24:22
Ne linkun e poshteshenuar munde ta degjoni versionin origjinal te Kenges Kthehu te Genta Ismajlit.

Kënga origjinale mban titullin Prosti dhe e këndon këngëtarja bugare Anelia.

http://www.bulgariancds.com/c/sl-e/p-l/sid-64/t-wma/anelia-prosti.html

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#57 ne: 15-05-2006, 12:49:17
Kuuuuuu kjo edhe tjeter paska vjedh aaa ????? :D

Nje ja nxoren ne RTK tash duhet edhe kete tjetren me siguri  :D

 • Postime: 25
 • Karma: +0/-0

#58 ne: 15-05-2006, 14:53:12
tash e gjeta edhe këngën Mitrovicë te kenduar nga MARIGONA dhe MEMLI, e gjeta qe ishte e vjedhur nga një grup RAP nga USA, kënga e E këtyre Amerikaneve ishte e kenduar ne vitin 1997, me quditi shumë, me besoni...nuk di çka te them, mirëpo unë për vete po e kerkoj një vokaliste te mirë, dhe kur po vjedhin këta qe janë muzikanet qe janë me shkolle atëherë edhe dua t'i bëj disa muzika qe jam amator, pse jo.....

ja edhe keto kenge qe i di, po ka edhe shume e shume tjera qe nuk i di

Dani - Cka na Mbet nga dashuria
Giorgos Mazonakis - Savvato
 
Genta - Pse nuk vallzoni me mua
Nancy Ajram - Yay
 
Genta - Kthehu
Anelia - Prosti

Rovena Stefa - Nuk po e di titullin e kenges
Nora Istrefi - The one
Elena Paparizon - My number one

Rovena Stefa - Dasma
Gylben Ergen - Kandiramasin beni

Bleona Qereti - Boom Bomm
David Bisbal - Oye El Boom

Valentina Rama - Je nje katil
Dino Merlin - Supermen

Anxhela - 1001 Djem
Tamara Todevska - 1003

Sinan Hoxha - Shukarije
Esma Rexhepova - Caje shukarieEdhe keshtu SHQIPTARI me kenge te vjedhura ndoshta him drejt e ne m... se ne mtv e ne viva jo kurre


 • Postime: 170
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#59 ne: 15-05-2006, 17:56:59
ajo me noren esht me qellim...ajo nuk esht kopjim sikur i Gentes apo Danit... :P :P

 • Postime: 25
 • Karma: +0/-0

#60 ne: 16-05-2006, 05:06:36
Citim nga: Exquizit &nbsp;D ne 15-05-2006, 17:56:59
ajo me noren esht me qëllim...ajo nuk esht kopjim sikur i Gentes apo Danit... :P :P
Me vjen keq po m... ajo e m... kjo, e vjedhurrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrr eshte edhe kjo e nores, e a eshte me qellim apo rastesisht nuk e di, hahahahahahahaha

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#61 ne: 18-05-2006, 06:16:34

Dani - Cka na Mbet nga dashuria
http://rapidshare.de/files/20746393/GiorgosMazonakis-Savvato.mp3.html
Giorgos Mazonakis - Savvato


Genta - Pse nuk vallzoni me mua
http://rapidshare.de/files/20746586/NancyAgram-Ya-Salam.mp3.html
Nancy Ajram - Yay


Genta - Kthehu
http://rapidshare.de/files/20746746/Anelia-Prosti.mp3.html
Anelia - Prosti


Nora Istrefi - The one
http://rapidshare.de/files/20746920/ElenaPaparizou-Mynumberone.mp3.html
Elena Paparizon - My number one


Rovena Stefa - Dasma
http://rapidshare.de/files/20747792/Binijutupana-Turce.mp3.html
Gylben Ergen - Kandiramasin beni


Bleona Qereti - Boom Bomm
http://rapidshare.de/files/20748022/DavidBisbal-OyeElBoom.mp3.html
David Bisbal - Oye El Boom


Valentina Rama - Je nje katil
http://rapidshare.de/files/20748233/RovenaStefa-Dasma.mp3.html
Dino Merlin - Supermen


Anxhela - 1001 Djem
http://rapidshare.de/files/20748547/TamaraTodevska-1003.mp3.html
Tamara Todevska - 1003


Sinan Hoxha - Shukarije
http://rapidshare.de/files/20749247/EsmaRedzepova-CajeSukarije.mp3.html
Esma Rexhepova - Caje shukarie

nga www.denycomputers.c om

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#62 ne: 23-05-2006, 17:10:08
Nuk mujta me i lexu krejt postimet se s'po kam kohe shumë. Ni send e di, kush ka bo kang te Wirusi (ose Virusi) le ta din se i ka te vjdhuna. nëse jo tërë këngën atëherë i ka perzi.

bile pom doket kjo kënga e adelines me znfine era VIRUS pi vjen (i ka perzi kitarat e  Ramstein me melodin e Mission Imposible plus ja ka fut pak oriental aka-Tallava) edhe ka bo këngë "ORIGJINAL"

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#63 ne: 24-05-2006, 20:58:03
Kengetaret e lartepermendur qe jan permendur se kan vjedh kenge nga bullgarishtja dhe serbishtja asnjeri/a nuk kan bashkpunuar me Wirusin me sa di une .
Nora Istrefi ate kenge e ka bo te Wirusi por Nora ka dasht nuk dmth qe Wirusi ja ka inponu asaj .

Kurse per tjerat nuk di .

Genten e di qe bashkpunon me Wirusin , tjeret sdi .

Sa per kengen e Adelines me fal se gabim e ki . ;)

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#64 ne: 24-05-2006, 21:05:07
une nuk thash se e ka punu virusi kengen e fundit te adelines dhe zanfines (sepse nuk kam informata te sakta per kete) por kanga tingllon si me pas dal nga studio e virusit edhe si me pas qene kang e komponuar nga virusi.
kshtu qe ndoshta Blete ke te drjet se ate kenge nuk e ka komponu virusi por kenga eshte e bere nga se paku 2 kenge te ndryshme te vjedhura dhe nje pjese oriental qe nuk e di se a eshte e vjedhur. Sic e ceka me heret nje pjese eshte vjedhur nga soundtrack i MISION IMPOSIBLE, nje pjese jane rifat e gitareve te grupit gjerman RAMSTEIN kurse pjesa e fundit mundet me qene mundet mos me qene e vjedhun sepse eshte pjese oriental alla tallava, kshtu qe nuk e di sepse nuk e degjoj ate zhaner muzikor.

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#65 ne: 24-05-2006, 21:07:40
Per cilen kenge te Adelines e ke fjalen ??

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#66 ne: 24-05-2006, 21:13:16
Per cat kangen me zanfinen. rastesisht ne TV e pashe, jam plas tu kesh se sa mire kish dite me i kombinu tri kang te vjedhuna te zhanreve te ndryshme edhe me bo ni kang "origjinal" (kete send deri sot vec virusi ka dite me bo, si duket ja paska marr zanatin dikush tjeter pasi po thu se nuk e ka bo virusi)

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#67 ne: 24-05-2006, 21:18:32
E ke fjalen per kengen ,, Dy motra nje frajer ,, apo .

Po muziken dhe orkestrimin e ka bo Wirusi , une nuk thash qe se ka bo por te thash qe gabim e ke se nuk eshte kenge e vjedhur .
Gjemi ato kenge mbase i dishe ti ???
Gjema ate kombinin qe thu ti ??

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#68 ne: 24-05-2006, 21:25:24
Oj cike une nuk e di pse me kaq kemngulje e mbron adelinen (ndoshta e ki moter apo familje). tash degjoje soundtrackin e filmit MISSION IMPOSIBLE e sa per kengen e RAMSTEIN nuk e di sakt titullin e kanges por nese e gjej kangen e adelines edhe zanfines ta gjej edhe kangen e RAMSTEIN. po fundi fundit njafton pjesa e vjedhur e MISSION IMPOSIBLE (ndoshta e ke pa spotin e famshem qe fillon me ndezjen e nje shkrepse). edhe nuk di pse kembengul sepse shumica e njerezve kete e dine.


Virusi eshte hajni me profesional i kengeve. une kete e kam vertetu me kenget e Elita 5 qe jan gati se gjitha te vjedhura. virusi zgjedh menyren me te leht per te bere hite, i merr hitet boterore dhe i ekzekuton ne stil ballkanik.

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#69 ne: 24-05-2006, 21:26:09
edhe a po e sheh se mire e kam studiju punen e virusit, vetem nje here e kam ndegju kangen edhe a di se eshte pjelle e vjedhjes se tij

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#70 ne: 24-05-2006, 21:29:16
Kur nuk mundesh me vertetu diqka me fakte mos ja fut kot .
Nxjeri kenget ketu dhe thuaj ja kjo pjese eshte ne kete pjese kjo ne kete dhe kjo ne kete e jo vetem me fjale te kota  ;)
Ti qka e ke studju Wirusin ska pas nevoje me studju ate por studjo per vete ti nuk ke pas pune mu marr me punet e Wirusir , te pakten ai ka bo nje gje .. ;)

Ndoshta je ndonje nga ata kundershtaret e tij qe ja kan inati , se sdi qka u nxune me Wirusin sonte , qka ta paska prish terezine ai ??

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#71 ne: 24-05-2006, 21:32:09
edhe a po e sheh se mirë e kam studiju punën e virusit, vetëm një herë e kam ndegju këngën edhe a di se është pjelle e vjedhjes se tij


Qenke plot inat per Wirusin dhe punen e tij , me duket se ta paska nxon bishtin diqka puna e tij  ;)

nejse ...s'eshte pune imja ajo  :P

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#72 ne: 24-05-2006, 21:35:27
Une shum mire te tregova cilen kange ta ndegjosh SOundtrack  nga MISSION IMPOSIBLE 1 mduke eshte kenge perpunuar me 1996 kurse eshte verzioni origjinal edhe me heret.

sa per virusin e njoh shume mire, spaku e di se cfar prodhime ben - PLAGIATURE...

edhe puna se per cfar arsye e kam studiju virusin eshte pikerisht kjo teme - virusi eshte njeriu qe ka kontribu me se shumti dhe ne menyre ma kualitative per vjedhjen e kengeve dhe perkthimin e pershtatjen e tyre ne gjuhen shqipe.

falemnderit per mirekuptim se ti spo dojshe me dite te verteten edhe pse e ki para syve (ne kete rast afer veshve)

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#73 ne: 25-05-2006, 05:18:34
Me ate qe me tregove edhe une tash te tregoj per shume kenge po thom qe jan te vjedhura psh. i ka kompozu Wirusi , Andin Randobrava , Enis Presheva etj etj , por derisa nuk kam fakte me nxjer dhe me tregu qe kjo eshte kjo dhe ajo eshte ajo une nuk mundem veq me fjale .
Hajt tash pse ja kam marr inatin dikujt edhe po mundona me tregu diqka . nuk eshte ashtu si themi ne  :)

 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#74 ne: 25-05-2006, 05:45:06
Qe virusi vjedh kjo as qe diskutohet dhe kjo eshte vertetuar 100 here,por e ben ne menyre profesionale dhe ne disa raste me ka pelqyer.

Temat e fundit