Hite te kenges shqipe te huazuara (vjedhura) nga muzika e huaj ! - 4 - Muzika

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Hite te kenges shqipe te huazuara (vjedhura) nga muzika e huaj !

Hite te kenges shqipe te huazuara (vjedhura) nga muzika e huaj !

· 155 · 45772

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#75 ne: 25-05-2006, 05:55:06
oj blete puntore, nuk eshte se nuk kam fakte po disa sende miren vesh ne degjim te pare, soundracki i MISSION IMPOSIBLE ONE eshte aq i njohur edhe dihet melodia (per ata njerz qe degjonje muzike boterore nje kohe me te gjate) aq mire sa qe kur e ndegjon kengen e adelines dhe zanfines (mduket se tha se e ka emirn dy motra ni fraer) menjeher dallohet pjesa e asaj kange edhe aty nuk ka nevoj te behet analize shkencore per ta vertetu kete fakt.kenga origjinal thash edhe me heret eshte paksa e vjeter (nja 10 vjet versioni i fundit kursi ai i pari edhe me i vjeter) , kshtu qe virusi e ka leht mi mashtru gjeneratat e reja (e besoj se edhe ty se e pash ne profile se i ki 19 e ndoshta nuk e ke degju ose nuk te kujtohet kenga ne fjale)

tjeter inati virusit nuk ja kam per asgje, as nuk  njoh personalisht. e kam par ne bine me eliten 5 ne SEE university para 4 vjetve (aty per te paren here edhe jam zhgenjyer me Elita 5). me vone kur kam pase rast me degju me shume muzike boterore edhe kam fillu te merrem me muzik (si hobi normal se perparesi kan studimet) i kam pare disa sende me mire. "Kompozitori" ne fjale prej fillimit te karieres se tij mirret me plagiature. kohen e fundit aq e ka perfeksiouar kete aktivitet (normal se edhe teknologjia e re ja mndson) sa nganjeher fshtire e ke per te dalluar ne rast te pare se kenga eshte e vjedhur (por jo ne rastin e kenges dy motra ni fraer, aty kush i ka ndegju dy kanget tjera e kupton menjehere).

 • Postime: 182
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#76 ne: 29-05-2006, 02:06:07
Ou ou.... njerez u çmenda... e pabesueshme por e vertete... paramendojeni kete , kenga Albanian e Etno Engjujve, eshte e vjedhur.... ritmet e kenges qe ne e kemi konsideruar si hymn i muzikes hip-hop shqiptare jane te huazuara... nuk di sa ke te vertete ne kete lajm por ne realitet Xuxi dhe Berati ne emisionin e tyre Metropol ne Blu Sky, kane ofruar fakte se refreni i kenges Albanian eshte i huazuar (vjedhur) nga nje kenge e 50 cent ... te ciles fatkeqesisht nuk po ja di titullin...
Nese kjo eshte e vertete atehere per mua besoj qe edhe per ju do te jete nje zgenjim i madhe.... une ende nuk po e besoj... andaj ju lutem me ndihmoni ta vertetojm kete....

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#77 ne: 29-05-2006, 05:30:51
Kenga e Leonora Poloskes - Blete e eger eshte huazuar nga nje kengetare serbe Maja Mariana nese nuk gaboj keshtu e kishte emrin , ndesa Leonora Poloska kengen e albumit fundit Me shpeto e ka huazuar nga nje kengetare nga Amerika . :D

 • Postime: 3096
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Femer

#78 ne: 29-05-2006, 06:17:49
Kënga e Leonora Poloskes - Blete e eger është huazuar nga një këngëtare serbe Maja Mariana nëse nuk gaboj kështu e kishte emrin , ndesa Leonora Poloska këngën e albumit fundit Me shpeto e ka huazuar nga një këngëtare nga Amerika . :D
Bleta a mundesh me i gjet ato kenge te Leonores, ja nuk e di asnje kengetar shqiptar nuk ka mbet i mirfillte nuk din te kendojne pa vjedh kenge ose pa huazuar, qka osht more ka humb melodia shqiptare askund nuk eshte sikur te mos jemi shqiptar krejt kenget prej te huajve i marrim atehere nese marrin  prej te huajve ne me mir  e degjome kengen orgjinal te kengetarit te huaj se sa te perkthyer shqip!!!!

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#79 ne: 29-05-2006, 06:19:25
Origjinalin mendon apo kete te Leonora Poloskes < :)

 • Postime: 3096
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Femer

#80 ne: 29-05-2006, 06:23:01
Origjinalin mendon apo këtë te Leonora Poloskes < :)
Orgjinalin!!!

 • Postime: 25
 • Karma: +0/-0

#81 ne: 29-05-2006, 09:33:58
Leonora Poloska ka kopjuar kengen "do te digjesh" nga kjo kengetare latinoameriken apo ku ta di une qka eshte, por emri i saj eshte "Camile Velasco", pastaj edhe ajo kengetarja serbe ne vitin 2005 kishte kopjuar kengen e l.poloskes "blete e eger", por ja q'ti bejme, per nje po e them se kush e ka vokalin e mire le ta gjej nje njeri qe i bene muziken e mire, qe e vjedh diku mire muziken edhe le te behet kengetare, tregu po han sot gjithqka

pastaj une e kam gjetur edhe kenge e marigones - mitrovice, e kopijuar nga nje grup rap nga usa te cilet ate kenge e kishin be ne vitin '97

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#82 ne: 29-05-2006, 10:22:28
Nuk eshte kenga Do te digjesh por eshte kenga Me shpeto

 • Postime: 524
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#83 ne: 29-05-2006, 10:37:38
Ou ou.... njerëz u çmenda... e pabesueshme por e vërtetë... paramendojeni këtë , kënga Albanian e Etno Engjujve, është e vjedhur.... ritmet e kenges qe ne e kemi konsideruar si hymn i muzikes hip-hop shqiptare janë te huazuara... nuk di sa ke te vërtetë ne këtë lajm por ne realitet Xuxi dhe Berati ne emisionin e tyre Metropol ne Blu Sky, kanë ofruar fakte se refreni i kenges Albanian është i huazuar (vjedhur) nga një këngë e 50 cent ... te cilës fatkeqësisht nuk po ja di titullin...
Nëse kjo është e vërtetë atëherë për mua besoj qe edhe për ju do të jetë një zgenjim i madhe.... unë ende nuk po e besoj... andaj ju lutem me ndihmoni ta vertetojm këtë....

Mos te duket cudi per kete.

Po per kengen e Tingullit 3 me çilieten~~Dridhe *** e keni marr vesh qe eshte e kopjuar? Para ca ditesh e degjova tek nje miku im ne vers anglisht. Do mundohem ta marr sa me shpejte dhe ta postoj.

 • Postime: 822
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#84 ne: 29-05-2006, 11:56:39
jo vetem kengtaret shqiptare kopjojne lol

ja dhe ca kopjace te tjere.... ;)

kenga e anna vissi -everything- eshe e kopjuar nga kenga e micheal jackson -you are not alone-

helena risteska-ninanajna eshte e kopjuar nga nje kenge shqiptare nuk po me mbahet mend titulli  

 • Postime: 1258
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Mashkull

#85 ne: 29-05-2006, 12:31:58
kuku sa kenga dul e vjedhur kishe ka pak po qe sa shume :D

 • Postime: 33
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#86 ne: 29-05-2006, 13:16:09
heheh po normal qe ka shume, pse te mundohesh e te punosh te krijosh vete dhe ne fund nuk e din se a do te jet hit kenga apo jo? Me mire e vjedh nje hit nga gjuhet tjera edhe nuk mundohesh shume duke komponuar plus e din se ka qene hit ne nje shtet tjeter dhe sigurisht do te jete prap...

une nuk them te mos inspirohemi, shembull mund te ngjajne kenget pak, ose te kan melodi te ngjajshme me kenget e huaja. por jo te vjidhet tere kenga ose te vjeidhen 2 -3 kenge dhe te kombinohet nje.

ketu e shohim se me te vertete sa prej kengetareve ne estraden tone e meritojne titullin "ARTIST".

 • Postime: 25
 • Karma: +0/-0

#87 ne: 29-05-2006, 15:28:21
Nuk është kënga Do te digjesh por është kënga Me shpeto

Oj blete punetore se nuk tek je punetore hiç, se do ta deshmoj këtë, do ta sjell edhe këngën do të digjesh ne versionin anglisht, kalo mirë e puno me shumë pak, mos u hidhero

dhe shume mire e ka Lilonius, me mire te merren samples e backgorund nga 3 apo 4 kenge te ndryshme dhe te behet nje, me pak dallohet, po ketu po ja futin ngjashem krejt, edhe e dini qka, leonora poloskes ne rinora 4, diskoteka shqiptare ne zvicerr, kishte deshtu keto nete e fundit, sepse kishin qene vetem 50 veta per te, ja keshtu

 • Postime: 3096
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Femer

#88 ne: 29-05-2006, 15:32:26
Oj blete punetore se nuk tek je punetore hiç, se do ta deshmoj këtë, do ta sjell edhe këngën do të digjesh ne verisonin anglisht, kalo mirë e puno me shumë pak, mos u hidhero
O djshprici kenga do te digjesh ne versionin anglisht me duket eshte e kenduar nga vete kengetrja Leonora Poloska e e njejta e kenge ne gjuhen angleze nuk mundet me qene por mir e ka Bleta kenga Me shpeto eshte ajo kenga qe e ka vjedhur ok.

 • Postime: 25
 • Karma: +0/-0

#89 ne: 29-05-2006, 15:40:45
O djshprici kënga do të digjesh ne versionin anglisht me duket është e kenduar nga vete kengetrja Leonora Poloska e e njëjta e këngë ne gjuhën angleze nuk mundet me qenë por mir e ka Bleta kënga Me shpeto është ajo kënga qe e ka vjedhur ok.

ok tash t'i gjuhem google-se e pastaj ju tregoj

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#90 ne: 29-05-2006, 16:49:23
O dr.shprici   ndoshta edhe ate kenge e ka te vjedhur une nuk e di , por ate kengen Me shpeto e di qe e kishte vjedhur nga ajo kengetarja amerikane Camile Velasco

Mbase je punetor ti hajde gjeje pra edhe deshmoje ? :P

 • Postime: 25
 • Karma: +0/-0

#91 ne: 30-05-2006, 08:47:35
me fal oj bleta se verte ajo ishte me shpeto, "CAMILE VELASCO - Hangin' On" e gjeta ate, p do te digjem nuk egjeta e ndoshta i vije radha edhe asaj, tani kjo e e reja nga valentina rama e marrur nga ARASH Feat. REBECCA - Temptation (Remix)

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#92 ne: 30-05-2006, 09:22:34
Kenga e valentina Rames - Me thua te dua nuk eshte e vjedhur por muziken e ka bo Arash .

 • Postime: 25
 • Karma: +0/-0

#93 ne: 30-05-2006, 10:42:47
Kënga e valentina Rames - Me thua te dua nuk është e vjedhur por muziken e ka bo Arash .

po qysh nuk eshte, arash e ka be muziken per kengen e vet temptation, po ma mire bile ajo e kish vendos ne spot, muzika arash, po ma mire une kane me vendos "e kopjuar nga Arash - Temptation"

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#94 ne: 30-05-2006, 20:59:45
Ndoshta ai ate muziken e vet ja ka vendu kenges Valentines por nuk dmth qe e vjedhur ajo eshte sepse vet muzicienti e ka dhon te drejten e autorit  :)

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#95 ne: 01-06-2006, 10:10:54

 • Postime: 182
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#96 ne: 02-06-2006, 02:45:33
Edhe kenga e Sinan Vllasaliut- Ti me je si nje pike loti, qenka kenge e vjedhur nga muzika rome...
a din dikush ma shume te dhena...

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#97 ne: 03-06-2006, 11:36:16
Kenga e Sinanit - Ti me je si nje pik loti eshte huazuar nga nje kengetar nga Shqiperia Altin Shira - Ti gjithmone je nje pik loti

Tash sdi kush kujt ja ka huazuar ,  :P mundet te dyt e kan huazuar nga dikush i 3-ti  :D

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#98 ne: 03-06-2006, 12:09:10
Myrvete Shabani - Aksident
Marija Sherifovic - Ti samo ti

Anxhela Pelisteri - Ishe mbret
Sasha Matic - Kad ljubov zakasni

Anxhela Pelisteri - 1001 djem
Tamara Todevska - 1003 ( iljada i tri )

Anxhela Pelisteri ( feat ) Big Man - Dridhe dridhe
Huazuar nga nje kenge romune

 • Postime: 3096
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Femer

#99 ne: 03-06-2006, 13:19:51
po blete i pash ne Top kenga ne RTK me kane befasu sinqerisht.....

Temat e fundit