×
Hyrja
Profili

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 25-11-2019, 10:06:29
 

K-pop (shkurtesa e pop pop; Korean: 케이팝) është një zhanër i muzikës popullore me origjinë nga Koreja e Jugut. Ndërsa forma moderne e K-pop mund të gjurmohet në fillimin e viteve '90, vetë termi është popullarizuar që nga vitet 2000, duke zëvendësuar termin Gayo (가요), i cili gjithashtu i referohet muzikës vendase pop në Korenë e Jugut. Megjithëse tregon përgjithësisht "muzikë popullore" brenda Koresë së Jugut, termi shpesh përdoret në një kuptim më të ngushtë për të përshkruar një formë moderne të pop-it të Koresë së Jugut që ndikohet nga stilet dhe zhanret nga e gjithë bota, të tilla si eksperimentale, rock, xhaz, hip hop, R&B, reggae etj.

Nen ndikimin  e mediave sociale në internet dhe telenovelave Koreane ne TV, përhapja e K-pop dhe kultures Koreane ne pergjithesi, e njohur si Vala Koreane, njohu nje perhapje te gjere jo vetëm në Azinë Lindore dhe Azinë Juglindore, por edhe në Pakistan, Bangladesh, Indi, Amerike Latine, Afrika e Veriut, Afrika e Jugut, Lindja e Mesme dhe në të gjithë botën perëndimore, duke fituar një audiencë të gjerë globale.

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 25-11-2019, 10:16:22
 

Ylli i muzikës Pop, koreania Goo Hara është gjetur e vdekur në banesën e saj në Seul vetëm dy javë pasi nisi turneun e saj për rikthim pas një përpjekje vetëvrasjeje gjashtë muaj më parë.

Hara u gjet në shtëpinë e saj në zonën e pasur të Cheongdam-dong rreth orës 6 pasdite me kohën lokale të dielën dhe policia tha që hetimet po vazhdojnë. Vetëm pak ditë më parë ajo kishte organizuar një rikthim në Japoni, duke vizituar vendin nga 14 deri më 19 nëntor, për të promovuar single-in e saj të ri. Lapsi.al

  • Postime: 21558
InfoZ
#2 ne: 24-06-2020, 23:43:24
Ylli i Korean Pop, Yohan është ndarë papritur nga jeta në moshën 28-vjeçare. Vdekja e këngëtarit ka tronditur fansat e tij.

Në postimin e tij të fundit në Instagram më 31 maj, Yohan publikoi një foto në plazh me përshkrimin: “Dua të udhëtoj”.

Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së këngëtarit.

Yohan e bëri debutimin e tij me grupin e djemve NOM. Pasi grupi u shpërnda, ai u bashkua me TST në 2017 si vokalist.