K-pop - Muzika

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

K-pop

K-pop

· 4 · 1507

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 25-11-2019, 10:06:29
 

K-pop (shkurtesa e pop pop; Korean: 케이팝) është një zhanër i muzikës popullore me origjinë nga Koreja e Jugut. Ndërsa forma moderne e K-pop mund të gjurmohet në fillimin e viteve '90, vetë termi është popullarizuar që nga vitet 2000, duke zëvendësuar termin Gayo (가요), i cili gjithashtu i referohet muzikës vendase pop në Korenë e Jugut. Megjithëse tregon përgjithësisht "muzikë popullore" brenda Koresë së Jugut, termi shpesh përdoret në një kuptim më të ngushtë për të përshkruar një formë moderne të pop-it të Koresë së Jugut që ndikohet nga stilet dhe zhanret nga e gjithë bota, të tilla si eksperimentale, rock, xhaz, hip hop, R&B, reggae etj.

Nen ndikimin  e mediave sociale në internet dhe telenovelave Koreane ne TV, përhapja e K-pop dhe kultures Koreane ne pergjithesi, e njohur si Vala Koreane, njohu nje perhapje te gjere jo vetëm në Azinë Lindore dhe Azinë Juglindore, por edhe në Pakistan, Bangladesh, Indi, Amerike Latine, Afrika e Veriut, Afrika e Jugut, Lindja e Mesme dhe në të gjithë botën perëndimore, duke fituar një audiencë të gjerë globale.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 25-11-2019, 10:16:22
 

Ylli i muzikës Pop, koreania Goo Hara është gjetur e vdekur në banesën e saj në Seul vetëm dy javë pasi nisi turneun e saj për rikthim pas një përpjekje vetëvrasjeje gjashtë muaj më parë.

Hara u gjet në shtëpinë e saj në zonën e pasur të Cheongdam-dong rreth orës 6 pasdite me kohën lokale të dielën dhe policia tha që hetimet po vazhdojnë. Vetëm pak ditë më parë ajo kishte organizuar një rikthim në Japoni, duke vizituar vendin nga 14 deri më 19 nëntor, për të promovuar single-in e saj të ri. Lapsi.al

 • Postime: 25428
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 24-06-2020, 23:43:24
Ylli i Korean Pop, Yohan është ndarë papritur nga jeta në moshën 28-vjeçare. Vdekja e këngëtarit ka tronditur fansat e tij.

Në postimin e tij të fundit në Instagram më 31 maj, Yohan publikoi një foto në plazh me përshkrimin: “Dua të udhëtoj”.

Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së këngëtarit.

Yohan e bëri debutimin e tij me grupin e djemve NOM. Pasi grupi u shpërnda, ai u bashkua me TST në 2017 si vokalist.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 21-10-2020, 15:01:23
“Duke provuar se muzika nuk njeh kufij dhe barriera gjuhësore, ‘BLACKPINK: Light Up The Sky’ ofron një vështrim personal për katër anëtaret e grupit Blackpink, që nga vitet e tyre të trajnimit e deri te suksesi aktual si grupi K-Pop me vajza më i njohur i të gjitha kohërave,” e përshkruan shkurtimisht Netflix dokumentarin për jetën dhe suksesin e BlackPink.


Në dokumentarin 79-minutësh, Jennie, Rosé, Jisoo dhe Lisa u prezantohen adhuruesve të tyre – të njohur si Blinks – në disa dimensione. Kujtojmë se Blackpink është grupi i parë korean me vajza që performoi në Coachella, grupi i parë K-Pop i përbërë nga vajza që fitoi një MTV Music Video Award. Kënga e tyre “Ice Cream”, në bashkëpunim me Selena Gomez, është gjithashtu kënga e parë e një grupi vajzash K-pop që ka qëndruar më gjatë në Billboard Hot 100. Blackpink u formua si grup në vitin 2016 dhe përgjithësisht dokumentari drejtohet drejt performancës së tyre të famshme në Coachella në vitin 2019. Një vëmendje e rëndësishme i është kushtuar edhe programit të trajnimit në adoleshencë. “Shumë njerëz kanë bërë kujtime në adoleshencë,” thotë në një moment Jennie. “Por unë nuk i pata kurrë.” Jiso përshkruhet si “motra e madhe”, Jennie si reperja “që në skenë i kundërvihet natyrës së saj të qetë”, Rosé si vajza që është edhe këngëtare dhe kompozitore, ndërsa Lisa, si personi që bashkon grupin me aftësitë e saj në kërcim.


Ato tregojnë edhe për presionin me të cilin përballen tani, sepse jo çdo gjë që shkëlqen është gjithmonë ar. Në fund të dokumentarit, do të kuptoni pse performancat e këtyre vajzave janë kaq të përfolura dhe të realizuara. Mbi të gjitha, do të kuptoni se suksesi nuk vjen brenda natës./lapsi

Temat e fundit