Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: 12:51
« ne: 13-05-2020, 22:25:55 »

Këngëtarja nga Sllovenia bën deklaratën e papritur: Rona Nishliu më e mira e të gjitha kohërave. Për herë të parë në 66 vite, Festivali Europian i Këngës, nuk do të mbahet këtë vit si pasojë e Covid-19 por kjo nuk do të thotë se këtë edicion nuk pati këngë dhe bujë. Faqja zyrtare e Eurovision-it në Youtube, çdo ditë ka sjellë interpretime live dhe intervista me artistët e këtij viti, ku ndër të tjera, është pyetur për 3 këngët më të mira.

Përfaqësuesja e Sllovenisë, Ana Soklič, ka treguar se në vendin e parë si këngën më të mirë të Eurovisionit në 66 vite histori, ajo ka artisten nga Shqipëria, Rona Nishliu, e cila përfaqësoi vendin tonë në vitin 2012 me këngën Suus, ku mban ende pozicionin më të mirë, atë të vendit të pestë.

Nga ana tjetër përfaqësuesja e Sllovenisë, Ana Soklič, thotë se vlerëson origjinalitetin e këngës, të cilin e sheh si përshkrim të kësaj jete, të gjithçkaje midis dritës dhe errësirës. Siguisht që këngëtarja ka realizuar edhe versionin e saj të këngës Suus!

https://youtu.be/j-hSN6EEelA

https://youtu.be/rIse7Uy9vhU
Postuar nga: ßåßy ღ
« ne: 27-05-2012, 08:44:29 »

Eurovision, Rona Nishliu e pesta me kengen "Suus". Fiton Suedia

TIRANE- Shpërthyese dhe emocionuese. Kjo ishte Rona Nishliu në natën e finale të Eurovisionit, e cila u shoqërua nga duartrokitjet e publikut gjatë gjithë performancës së saj.
Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovision, këngëtarja kosovare Rona Nishliu, këndoi e treta në skenën e Eurovizionit. Pas mbledhjes se pikeve, Rona u rendit e pesta me 146 pike duke i siguruar Shqiperise direkt vitin tjeter hyrjen e Shqiperise ne finale.Eurovision u fituat nga Suedia me shumicen e pikeve.

Televizioni Publik Shqiptar transmetoi live natën finale, ku përfaqësuesja e Shqipërisë, këngëtarja kosovare falenderoi në shqip pas përfundimit të këngës. Ne fund te spektaklit, kënga “Suus” grumbulloi 146 pikë, dhe kështu u rendit si kënga me pozicionin më të mirë të Shqipërisë në këtë eveniment evropian. E dyta qe ka pozicionuar Shqiperine denjesisht ne Eurovision ka qene Anjeza Shahini ne vitin 2004 qe u pozicionua ne vendin e 7 ne finale me 106 pike.
Postuar nga: erlehta
« ne: 23-05-2012, 23:23:25 »

Postuar nga: erlehta
« ne: 23-05-2012, 23:19:05 »

Rona Nishliu si Aretha Franklin. Mediat e huaja kanë nisur të flasin sot për fenomenin Rona Nishliu. “Nga Ballkani vjen një vajzë e re, shumë premtuese, këngëtarja e rrymës pop Rona Nishliu, e lindur në vitin 1986. Kënga e saj titullohet "Suus”, titull në latinisht, tekstin në gjuhën shqipe. Rona përfaqeson Shqipërinë, pavarësisht se është nga Kosova. Këngëtarja e parë kosovare që shkel në Eurovision. Për energjinë që përcolli, ajo është një Chaka Khan ose më mirë një Aretha Franklin e dytë që janë mbretëreshat e "Queen of Funk" dhe "Queen of Soul". Kjo është një mega perandore që vjen nga Shqipëria”, shkruan sot Corriere.

Vlerësimet për Ronën nuk kanë të mbaruar. Pak minuta pas debutimit në skenën e Eurovision, këngëtarja mori direkt stafetën për në finale së bashku me 9 vende të tjera.

Kënga mban firmën e kompozitorit Florent Boshnjaku, ndërsa teksti është shkruar nga vetë këngëtarja. Në një intervistë dhënë pak ditë më parë për uebsajtin e Eurosong, "Esctoday.com", Nishliu tha se 'Suus' ka prekur njerëzit me ndjenja, shpirtin njerëzor dhe kjo është dhimbje. "Kur njerëzit ndjejnë dhe e kuptojnë dhimbjen e njëri-tjetrit, atëherë ata kuptojnë se kanë nevojë për mbështetje në ato momente trishtimi dhe dobësie".

(d.b/BalkanWeb)
Postuar nga: dreamm
« ne: 11-04-2012, 22:06:42 »

Rona Nishliu promovon “Suus” para Eurovizionit

TIRANË- Rona Nishliu, këngëtarja që do të përfaqësojë Shqipërinë në garën më të madhe të këngës evropiane, do të promovojë përmes një turi këngën e saj “Suus”.

Promovimi i këngës së shkruar nga vetë Nishliu dhe e kompozuar nga Florent Boshnjaku, ka nisur me prezantimin e Nishliut në disa emisione televizive për kanalet e Radiotelevizionit të Malit të Zi dhe do të zgjasë deri në ditët e para të majit.

Promovimi do të bëhet në shtetet e tjera që konkurojnë në Eurovizion, ndërkohë që Nishliu ka realizuar edhe videoklipin e këngës së saj, e cila është hedhur tashmë në faqen zyrtare të festivalit europian.

Këngëtarja nga Kosova, Rona Nishliu, do të këndojë shqip në skenën e “Eurovizionit” në Baku të Azerbajxhanit dhe do të paraqitet në gjysmëfinalen e parë, më 22 maj, ku do të këndojë e pesta në rradhë.

Nishliu udhëtoi sëbashku me ekipin e saj drejt SHBA-së, për të realizuar versionin final të këngës “Suus”. Versioni i ri i këngës duhet t’i përmbahej rregullave të “Eurovizionit", ndaj u përpunua dhe incizua në disa studio prestigjioze në Los Angeles.

Këtë vit në Eurovizion do të konkurrojnë 37 këngë në dy netë gjysmë finale, 22 dhe 24 maj, ndërsa finalja e madhe do të jetë mbrëmjen e 26 majit. Shqipëria do të garojë natën e parë sëbashku me shtetet si Rumania, Greqia, Rusia, Belgjika, Hungaria, etj.

(ma.ar/BalkanWeb)
Postuar nga: besi2009ever
« ne: 28-02-2012, 20:25:46 »

I lumte Rones!!
Postuar nga: M A X
« ne: 19-02-2012, 21:18:11 »

Këngëtarja nga Kosova, Rona Nishliu do të këndojë shqip në skenën e “Eurovizionit” në Baku të Azerbajxhanit.

“Kënga që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2012 do të këndohet në gjuhën shqipe”, shkruhet në faqen zyrtare të Festivalit Europian. Që prej dy javësh, ajo ndodhet në SHBA për të realizuar versionin final të këngës “Suus” që do të jetë tre minuta duke i'u përmbajtur rregullave të “Eurovizionit”.

Kënga është regjistruar në studiot e Ocean Way Recording dhe Capitol Records në Los Anxheles, ndërsa përpunimi i saj është bërë në studion muzikore Sterling, në Nju-Jork. Këngëtarja nga Kosova do të performojë në natën e parë të festivalit, 22 maj, së bashku me shtetet si Rumania, Greqia, Rusia, Belgjika, Hungaria, etj.
(ma.ar/BalkanWeb)
Postuar nga: M A X
« ne: 12-01-2012, 21:25:29 »

Debat në “Eurosong” për zërin dhe origjinën e Rona Nishliut
SHKRUAN: Aida Tuci  11-01-2012 14:44
Kënga “Suus” e Rona Nishliut ka ngritur debate të shumta jo vetëm në Kosovë dhe Shqipëri, por edhe në faqen zyrtare të ‘Eurosong’-ut. Diskutimi nëse skena europiane kërkon më shumë këngë ritmike sesa balada e ka ndarë publikun në dy pjesë. Pas fitores në Festivalin e 50-të të Këngës në Radio-Televizionin Shqiptar me këngën “Suus” (“Personal” nga latinishtja), hyrja e Rona Nishliut në “Eurosong” hapi shumë debate në faqen online. Për këngën shqiptare pëlqimet dhe mospëlqimet janë thuajse të njëjta në numër, duke sugjeruar se publiku europian mbart mendime të ndryshme për këngën shqiptare. “Bazuar në opinionet e shikuesve duket se këndvështrimet për këngën kanë dy anë: pozitive dhe negative. Duket se një nga arsyet kryesore për ata që nuk e pëlqejnë këngën është për shkak të “ulërimave të herëpashershme”, ndërsa arsyeja që pjesa tjetër e pëlqen ka të bëjë me zërin mahnitës të këngëtares shqiptare”,- shkruhet në faqen zyrtare të “Eurosong”-ut (ESCDaily.com). Diskutimi tjetër në të cilin është përfshirë publiku europian ka të bëjë me vendin e origjinës së Rona Nishliut, pasi ajo është këngëtarja e parë kosovare që ngjitet në skenën e Festivalit Europian. Pikërisht ky fakt ka ngjallur reagime negative për shkak të situatës politike mes Kosovës dhe disa vendeve europiane që kanë përfaqësuesit e tyre në “Eurosong” të cilat ende nuk e njohin Kosovën shtet. Për më tepër duket se Rona Nishliu ka një histori interesante lidhur më këtë. Rona u lind dhe rrit në Mitrovicë (zona e nxehtë mes Kosovës dhe Serbisë), por ajo dhe familja e saj u dëbuan që aty me fillimin e bombardimeve nga NATO ndaj Serbisë. Shtoi kësaj faktin se Azerbajxhani ku mbahet këtë vit Festivali Europian i këngës dhe Serbia janë aleatë të ngushtë, sepse ashtu si Serbia kundërshton pavarësinë e Kosovës, edhe Azerbajxhani ka të njëjtin problem me zonën e Nagorni-Karabakut që ka armenë etnike. “Por, a duhet marrë parasysh në një festival këngës se nga vjen artisti?” - ngrihet pyetja në forumin e hapur të ‘Eurosong’-ut. Gjatë disa intervistave me muzikantë profesionistë propozimi i Shqipërisë u klasifikua si këngë unike, pikërisht një këngë për të cilën ‘Eurovizioni’ ka nevojë. Nga ana tjetër, publiku i gjerë i Festivalit Europian ka shfaqur tjetër mendim, por nëse marrim disa shembuj nga e kaluara, ka disa këngë që kanë qenë po aq unike sa “Suus”, si kënga e Lituanisë vitin e kaluar, e cila u klasifikua se nuk ishte një këngë e përkryer për publikun, por pavarësisht kësaj kënga arriti deri në finale të festivalit për shkak të vokalit mahnitës të këngëtares lituaneze, Evelina Sasenko. Kënga u rendit e 11-ta nga votimi publik dhe e para nga pikët e jurisë, duke e renditur këngën në fund në vendin e 5-të. Edhe pse Rona Nishliu ende nuk ka konfirmuar nëse kënga do të këndohet në shqip apo ajo do të ndryshojë në anglisht, një gjë është e sigurt, që suksesi apo mossuksesi i Ronës me “Suus” do të jetë në dorë të jurisë dhe publikut.

Përfaqësuesja e Spanjës: Këngëtarja shqiptare ka zë mahnitës

Ndërkohë që shumë vende pjesëmarrëse ende nuk kanë vendosur për përfaqësuesit e tyre në “Eurovizion”, këngëtarja spanjolle, Pastora Soler ka qenë ndër të parat që e fitoi biletën europiane. Ajo tashmë ka planifikuar turnetë në vende të ndryshme të Europës për të promovuar këngën spanjolle në “Eurosong”. Në intervistën e saj dhënë për faqen zyrtare të Festivalit, ajo ka shprehur vlerësimet e saj për këngën shqiptare, duke e konsideruar si një nga konkurrentet e forta të këtij kompeticioni. “Për mua është shumë e rëndësishme që publiku të vlerësojë këngën dhe vokalin tim, ashtu siç unë vlerësoj se këngëtarja shqiptare Rona Nishliu ka një zë mahnitës”, - shprehet Pastora Solar, e cila shumë shpejt do të ndërmarrë turne në vende të ndryshme europiane. Deri tani shtetet që kanë zgjedhur përfaqësuesit e tyre në “Eurovizion” janë Shqipëria, Spanja, Belgjika, Bosnje-Hercegovina, Qiproja, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia, Zvicra, ndërkohë që shumë vende të tjera pritet që deri në shkurt të kenë bërë përzgjedhjet e tyre.
Postuar nga: dreamm
« ne: 11-01-2012, 12:09:48 »

Titulli i kenges pse jo shqip??
Edhe kjo veshja sh.e cuditshme.. :-[ ama kenga me pelqeu shhhh. :)
Postuar nga: dreamm
« ne: 11-01-2012, 12:08:29 »