Sin Boy, talenti shqiptar në muzikën greke - Muzika

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sin Boy, talenti shqiptar në muzikën greke

Sin Boy, talenti shqiptar në muzikën greke

· 3 · 793

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 06-10-2019, 00:08:39
 

Media greke ‘Greek Reporter’ ka publikuar një artikull për reperin me origjinë shqiptare, i cili është pjesë e grupit të shqiptarëve që kanë lindur apo kanë shkuar të vegjël në Greqi.

Kjo media shkruan se reperi “përçmohet” nga shumë vetë në Greqi, por ata që e duan janë më të shumtë.

“Sin Boy është një emër i madh në muzikën greke aktualisht, sidomos tek të rinjtë. Repi i tij hibrid i quajtur ‘trap’, karakterizohet nga një vështirësi e të kuptuarit, e kënduara me përtacëri për shkak të përdorimit të autotune, që gjithsesi është në modë”, shkruhet për reperin shqiptar.

Megjithatë, suksesi i Sin Boy nuk ka kaluar pa polemika. Ai shpesh herë është konsideruar arrogant dhe prejardhja e tij shqiptare nuk pëlqehet nga disa. Sin Boy ka lindur në Athinë në vitin 1994 nga dy prindër shqiptarë emigrantë.

“Ai ka thënë se i konsideron Greqinë dhe Shqipërinë si shtëpitë e tij, por beson se Greqia është vendi më i bukur në botë dhe vendi më i mirë për të jetuar”, shkruan Greek Reporter.

E ndonëse nuk i ka shpëtuar paragjykimeve gjatë jetës, i riu me origjinë shqiptare ka arritur të dominojë në skenën e Greqisë. Kënga e tij e re ‘Mama’ ka arritur në gati 40 milionë shikime në ‘Youtube’ dhe dëgjohet në çdo cep të Greqisë. Sin Boy hyri fuqishëm edhe në tregun e muzikës shqiptare me bashkëpunimin me këngëtaren Rina, kënga e të cilëve ‘Gigi’, i ka kaluar 50 milionë shikime në ‘Youtube’. Lapsi.al

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 06-10-2019, 00:09:18

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 09-06-2020, 17:14:47
Çifti Rina-Sin Boy kanë publikuar albumin e tyre të parë me plot 20 këngë, në të cilat reperët flasin shqip po ashtu dhe në gjihën greke. Të dy ata kanë sjellë për publikun një zhaner ndryshe nga çfrë fansat e tyre janë mësuar të dëgjojnë nga ata. Nga fotografitë e Rinës të publikuara në Instastory” duket se albumi i tyre ka arritur të jetë i dyti më i shituri në Greqi duke vulosur një sukses./lapsi.al

Temat e fundit