Lajmet e fundit nga muzika - Muzika

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lajmet e fundit nga muzika

Lajmet e fundit nga muzika

· 17 · 1418

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 22-01-2020, 16:30:02
Ngjarje dhe lajme interesante nga bota e muzikes.
« Editimi i fundit: 16-02-2020, 18:28:01 nga M A X »

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 11-05-2020, 13:47:18
 

“Gjithçka këtu ndodh me të shtëna armësh”, më ka thënë dikush me të arritur në Caracas. Venezuela është në krizë, duke vuajtur nga mungesa e energjisë, ujit dhe dhuna e përhapur në rrugë.

Qendra Kërkimore në Venezuelë vlerëson se vendi ka numrin më të madh në botë të vrasjeve. Sipas Kombeve të Bashkuara, rreth 4.5 milionë njerëz kanë lënë këtë vend që nga viti 2015. Kaosi është rritur së fundmi, pasi që lideri i opozitës, Juan Guaido – që njihet si presidenti i vërtetë i vendit nga më shumë se 50 shtete – ishte detyruar që të kalonte një barrikadë me policë për të pasur qasje në Asamblenë Kombëtare të Shtetit.

Por muzika nuk ka ndalon kur gjërat bëhen të vështira dhe Venezuela krenohet me kulturën e pasur e të llojllojshme që vazhdon të lulëzojë. Në realitet, skena e muzikës në vend është duke lulëzuar, që nga repi e deri te reggaeton, tropical indie e synth-pop. Popullata në Caracas është e re dhe niveli i energjisë i lartë.


Muzika e Venezuelës mbetet aq e larmishme sa gjeografia e saj. Në njërën anë kufijtë me Karaibet, në jug është Amazona, në qendër Los Llanos, fushat tropikale të vendit të kaubojve. Ka muzikë të fiseve indigjene, ndikimi i pasur nga banorët e Karaibeve, stilet reggae të afrikanëve dhe llanero, këngë emocionale të ngjashme me flamengo që luhen me harpë dhe kitare të vogla që quhen “quatros”. E këto janë vetëm stilet tradicionale. Sipas ligjit, radiot duhet që të luajnë 50 për qind këngë tradicionale ani pse kjo përqindje ndonjëherë mbulohet me këngë të reja të ndikuara nga folklori... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

 • Postime: 25428
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 17-06-2020, 20:15:40
 

Atëherë kur menduan se Dj Blunt i dha fund ofendimeve për kolegët e tyre paskerkan qënë gabuar. Dj, dikur shok i këngëtarit Ledrit është shprehur në po të njëjtën mënyrë sikurse dy vite më parë, me ofendime dhe akuza.
“Ledri viçi ishte dje live me dikë tjetër, që s’ka rëndësi emri, duke i bërë qejfin njëri-tjetrit se kanë kthyer në trend realizimin e albumeve. Unë jam duke e nxjerrë albumin numër 9 babush, kurse ti mezi e nxorre 1 album pas 20 viteve karrierë, o Ledri Viçi. Mos mi merr kreditat o vlla, ngadalë se janë disa baba që kanë nxjerrë trende”,- thotë ndër të tjera Dj Blunt.
Kujtojmë se kjo deklaratë pason publikimin e albumit të Ledrit të titulluar “10/10”, të cilin reperi e publikoi gjatë pandemisë. Gjithashtu në një seri videosh në Insta Story, ai ka komentuar videon live që realizoi Ledri me Capital T ditën e djeshme për të paralajmëruar duetin e tyre në albumin e ri të Capital T, të titulluar Skulpturë.

Kujtojmë se para dy vitesh Dj Blunt adresoi në po të njëjtën mënyrë meLedri Vulën dhe jo vetëm të shara, akuza, etj. Ledri nga ana tjetër deklaroi në një intervistë se ka respekt për punën e tij duke e vlerësuar si një nga Dj më të mirë, ndërkohë që shtoi: “Unë psikiatër nuk jam, nuk e di çfarë problemesh psikike mund të ketë”./lapsi

 • Postime: 25428
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 17-06-2020, 20:17:03
 

Gashi gjithmonë na tregon se sa i lidhur është me rrënjët e tij shqiptare. Në çdo klip apo në çdo bashkëpunim shohin detaje të shqiponjës dy krenare, lidhjen e Gashit me familjen dhe Shqipërinë dhe së fundmi promovimin e artistëve të rinj shqiptarë. Së fundmi Gashi, nëpërmjet një postimi në Instagram na ka treguar se bashkëpunimi më i ri muzikor i tij do të vijë me 2 talente shqiptare që quhen Pink Sweats. Projekti muzikor do të publikohet së shpejti por reperi ka vendosur që detajet e tjera të këngës t’i mbajë private që të na shtojë kuriozitetin të gjithëve./lapsi

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 20-06-2020, 19:47:04
 

 • Postime: 25428
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 24-06-2020, 23:50:53
Tuna, Soni Malaj dhe Ylli Limani i kanë munguar publikut për disa kohë. Por, duket se këngëtarët kanë rezervuar një surprizë për fansat.

Soni publikoi dje një foto krahë Tunë, ku shkruante: “Partneri im në krim”. Vajzat ndodhen në Prishtinë, ndërsa dhe Tuna ka publikuar një foto të koleges. “Si të mbash distancë me këtë?”, ka shkruar ajo me humor, duke iu referuar Sonit. Dhe kur të gjithë menduan se ky do të ishte një bashkëpunim mes vajzash, Ylli Limani bëri një tjetër postim në InstaStory.
 

 • Postime: 25428
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 07-07-2020, 10:38:36
Tre ditë më parë Kida dhe Mozzik publikuan projektin e tyre të ri, të përbërë nga dy këngë, “Paranoja” dhe “Pishmon”, që po bën namin dhe deri tani numëron 6 milionë klikime.

Kënga theu rekorde dëgjueshmërie, teksa Mozzik u bë artisti i parë shqiptar me dy këngë “on trending”, pasi disa ditë para “PP” publikoi “Madonnën” e famshme.

Mirëpo, nëse menduat se i keni parë të gjitha keni qenë gabim, pasi kjo kënga mund të quhet zyrtarisht kënga e rekordeve.
Moderatori Alaudin Hamiti tregoi sot në emisionin e tij “NIN”, ku ishte e ftuar Kida, se për herë të parë një këngë shqiptare ka qenë “on trending” në Finlandë, duke treguar se hiti ka kaluar çdo kufij.
Sakaq, Kida me atë rast konfirmoi edhe bashkëpunimin e dytë me Mozzik, “Kërkun”, që do jetë pjesë e albumit të këtij të fundit “MozzArt”./lapsi

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 08-07-2020, 22:01:58
E bukur por jo wowww :D

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 15-07-2020, 17:59:08
Vetëm pak ditë pasi dogji rrjetin me “Ferrari”, i cili u kthye në një ndër hitet e kësaj vere, Dhurata Dora s’ka ndërmend të ndalet. Këngëtarja ka përfunduar xhirimet e klipit të radhës në bashkëpunim me KMN Azet. Projekti mban titullin “Fajet” dhe është xhiruar në Spanjë, ku dyshja u pa më herët duke ngritur shumë aludime. Në një postim në Instagram, Dhurata dhe Azet kanë publikuar një pjesë të shkëputur nga kënga ku shkruajnë

“A jeni gati? Neser n’ora 23.59! #fajet”.

Në fillim të këtij viti, dyshja publikoi bashkëpunimin e parë të titulluar “Lass loss”, që ka arritur 17 milion klikime në Youtube deri tani.

Dhurata gjithashtu do të sjellë një këngë të re me Sabri Fejzullahun, ndërsa ai zbuloi se kënga që do të realizojnë, “Merrma shiun e Prishtinës”, një nga këngët më të famshme të Sabriut, që si duket do vijë në një version “Remake”./lapsi

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 01-11-2020, 19:20:24
Eventi i madh i ndarjes së çmimeve të muzikës në Francë, NRJ Music Awards është gati për një edicion të ri.

Një ngjarje disi e veçantë duke pasur parasysh kontekstin aktual shëndetësor dhe ndalesat e lidhura me pandeminë e coronavirusit, por ceremonia do të shpërblejë artistët që ishin të suksesshëm gjatë vitit. Gjithashtu, TF1, i cili do të transmetojë mbrëmjen në fillim të dhjetorit, sapo ka njoftuar artistët e nominuar për NMA 2020.  Për këtë edicion të vitit 2020, artistët e nominuar për NRJ Music Awards janë diferencuar në katërmbëdhjetë kategori, fituesit e të cilave do të njihen gjatë gjithë mbrëmjes.

Ditë më parë u bë e ditur se DJ me prejardhje nga Kosova, Regard, ishte nominuar në kategorinë “DJ më i mirë i vitit”, krah emrave të njohur të muizkës elektronike si: Calvin Harris, David Guetta, DJ Snake, Kygo, Openbach dhe Robin Schulz. Por keq nuk mbesin as këngëtaret shqiptare me famë ndërkombëtare: Dua Lipa dhe Ava Max, të cilat në këtë event janë nominuar në më shumë se një kategori.

Këngëtarja nga Shqipëria, Ava Max, konkurron për çmimet: “Artistja më e mirë ndërkombëtare e vitit”, dhe “Kënga më e mirë ndërkombëtare e vitit” për këngën e saj shumë të suksesshme ‘Kings and Queen’./lapsi.al

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 11-11-2020, 23:49:00
Grupi i njohur korean, BTS, kanë rrëmbyer edhe këtë herë disa çmime në evenimentin madhështor, MTV EMA.

Labeli me shtatë anëtarë nga Seoul kryesoi me katër nominime në MTV Europe Music Awards të dielën, duke përfshirë çmimin për ‘grupin më të mirë’. BTS gjithashtu fitoi çmimin për këngën më të mirë për “Dynamite”, që debutoi në maje të top listës së Billboard në ShBA Hot 100 pas publikimit në gusht.

 Për të fituar këtë kategori, BTS mundi “Rain On Me” të Lady Gagas dhe Ariana Grande, “The Box” të Roddy Ricch, “Blinding Lights” të Weeknd, “Do not Start Now” të Dua Lipës dhe “Rockstar” të DaBaby Roddy Ricch. Gaga ishte një tjetër fituese e madhe në shfaqjen MTV Europe, pasi ajo u emërua ‘artistja e vitit’. Ajo doli fituese në një fushë që përfshinte Miley Cyrus, The Weeknd, Harry Styles, Justin Bieber dhe Dua Lipa gjithashtu./lapsi

 • Postime: 25428
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 05-01-2021, 12:24:52
Artistja braziliane me famë botërore, Anitta e cila sapo bëri premierën e dokumentarit të saj në Netflix, ka folur për “Mx Hola” për punën e saj dhe jetën personale.

Rutina e këngëtares, e kaluara e saj dhe të gjitha sekretet pas karrierës së saj, mund të shihen në Anitta: Made In Honório, një dokumentar i Netflix që rishikon momentet më të lumtura të jetës së saj, por edhe episodet më të komplikuara.  Me pesë albume në studio të botuara dhe një tjetër që do të dalë në muajt e ardhshëm, Larissa de Macedo Machado – kështu quhet artistja në të vërtetë – po kalon një fazë të pakonkurueshme për të cilën ka folur ekskluzivisht. Ajo ka folur për planet për familje, se dëshiron të bëhet nënë para moshës 35 vjeç. Më tej, Anitta ka treguar se idhulli i saj kur ishte fëmijë ishte Mariah Carey dhe Luis Miguel.

“Unë e kam takuar Mariah, ajo është një dashuri për mua. Luis Miguel, jo akoma. Unë flas shumë me Maríah dhe ditën që e takova ajo u soll shumë mirë me mua dhe i thashë se u bëra këngëtare për të.

E pyetur nëse të njëjtin fat që ka në muzikë e ka edhe në dashuri, Anitta është përgjigjur: “Epo, unë kam qenë e martuar dhe jam ndarë. Besoj se dashurinë do ta jetoj plotësisht kur vendos tërë vëmendjen dhe kohën time. Unë duhet të ndalem, pasi së bashku me garën dhe të gjitha gjërat që bëj në të njëjtën kohë nuk po bëj një ekuilibër. Tani për tani, asgjë në dashuri.”/lapsi

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 09-01-2021, 00:13:55
‘Grammy Awards’ vazhdon të anashkalojë The Weeknd, nuk e ftojnë as të jetë prezent

Presidenti i Çmimeve Muzikore të Akademisë, Harvey Mason Jr konfirmoi se ai nuk e ka ftuar The Weekend të performojë ose të paraqitet në 63-vjetorin e “Grammy Awards” pas zhgënjimit të diskutueshëm.

“Jo se jam në dijeni të tij”, tha për ‘Variety’ 52-vjeçari, i cili mori detyrën e CEO-s më 16 janar 2020, të mërkurën.

“Tradicionalisht një përqindje e madhe e interpretuesve tanë kanë qenë të nominuar aktualë, por jo gjithmonë. Nuk ka një rregull të fortë dhe të shpejtë”, shtoi ai. Pasi nuk mori asnjë nominim në ngjarjen e madhe të çmimeve më 24 nëntor, reperi kanadez me famë botërore i quajti nominimet “të korruptuara” duke shkruar: “Ju më keni borxh mua, adhuruesve të mi dhe transparencës së industrisë”./lapsi

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 12-01-2021, 11:51:51
Ka qenë gjithë javës në qendër të vëmendjes pas transformimit të tij në këngëhn e fundit, por sot ka një lajm shumë të bukur që e vendos The Weeknd në krye të mediave rozë p1%r shkak se ka thyer një rekord.
Artisti shumë i njohur kanadez, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, ka ditur gjithnjë si të bëjë muzikë të bukur, dhe kënga e tij “Blinding lights” është padyshim një nga më të mirat në karrierën e tij.

Së fundmi ai ka hyrë në historinë e platformës digjitale Spotify me këtë këngë, e cila ka qëndruar në top 10 për një vit të plotë. Lajmin e bukur e ka shpërndarë edhe artisti i mirënjohur në Instastoryn e tij.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 29-01-2021, 22:31:41
Këngëtarja amerikane Halsey, befasoi të gjithë ditën e djeshme (e mërkurë) në një njoftim të bërë për shtatzëninë.

Fansat u tallën me fotografitë e papritura, të shkrepura nga një fotograf 21 vjeçar Sam Dameshek, përpara një sfondi të perdes së mëndafshit.

“Surprizë”, shkroi Halsey në imazhet që ka ndarë në Instagram. Këngëtarja e muzikës pop, e lindur Ashley Nicolette Frangipane, u rrit në Washington, Warren County.

Ajo është në pritje të fëmijës së saj të parë me të dashurin Alev Aydin , 37 vjeç, të cilin po ashtu e ka etiketuar në foto.

 • Postime: 25428
 • Karma: +0/-0

#15 ne: 08-03-2021, 18:03:34
 

Genta Ismajli ka paralajmëruar prej kohësh se do të sjellë një projekt muzikor në bashkëpunim me reperin e njohur, Fero.

Është bërë e ditur se projekti i tyre pritet të lançohet së shpejti. Ky lajm është njoftuar nga partneri i Gentës, Huseyin Usta, i cili ka ndarë me ndjekësit e tij një postim në InstaStory.

“A jeni gati. Së shpejti Genta Ismajli dhe Fero”, shkruan ai krahas fotos së këngëtares.

Mesa duket kënga do jetë pjesë e albumit të ri të Feros të quajtur “Goat”.

Dy këngëtarët që vijnë nga i njëjti qytet, janë përfolur edhe më herët për një duet të mundshëm, pas një fotografie që qarkulloi në Internet dhe duket se ka ardhur koha që planet të vijnë në jetë.

Fero u rikthye disa javë më parë në muzikë pasi për disa kohë ai qëndroi në pushim, madje u zhduk edhe nga rrjetet sociale. Para pak ditësh reperi erdhi në bashkëpunim me Stresin, me këngën e tyre të titulluar “Mahall”.

Nga ana tjetër, Genta Ismajli ka vendosur që këtë vit të mos ndalet dhe shumë shpejt do të publikojë bashkëpunimin e radhës që pritet të jetë mjaft i suksesshëm. Këngëtarja me origjinë shqiptare do të sjellë së shpejti duet me një artist turk, por ende nuk bëhet e ditur se cili do të jetë.

Lajmin e ka zbuluar media turke “Haberler”, që ka bërë të ditur se kënga do të vijë në gjuhën turke. “Do të jetë befasi dhe nuk do e zbuloj emrin tani, por kënga do të jetë në gjuhën turke dhe të gjithë do e këndojnë”, ka thënë Genta, duke e mbajtur sekret emrin e artistit me të cilin do të bashhkëpunojë./lapsi

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 16-03-2021, 20:40:09
Noizy reagoi pas diss-it që reperi Big Kik i bëri në emisionin “Gjoni Black” të Meriton Mjekiqit. Reperi shkroi se ai është larguar vetë nga grupi pasi hapi studion e tij dhe me këtë rast thumboi edhe moderatorin e emisionit. Noizy tregoi se Meritoni i ka shkruar 10 herë për ta ftuar në emision, por nuk e ka pranuar se nuk ia vlen.

Pas thumbave të njëpasnjëshëm në rrjete sociale, Noizy gjithashtu përmendi në këngën e re faktin që në emisionin e Meritonit, të gjithë mbajnë në gojë emrin e Noizy-t.

“Dhe sa për emisionin, ju falenderoj. Në çdo episod Noizy-t t’u ia marrë në gojë.”- shprehej ai, fjali që ndezi edhe më tepër gjakërat.

Madje, lufta plasi edhe mes Meritonit e Varrosit, kur ky i fundit publikoi në rrjete sociale bisedat me ish-partneren e moderatorit.

Situata duket e nxehtë dhe thumbat ende vazhdojnë në rrjete sociale.

Së fundmi, Meritoni ka ndarë një foto me ish-mikun e Noizy-t, reperin Escobars, i cili ka bashkëpunuar pak kohë më parë me Noizy-n. Mirëpo, marrëdhëniet e tyre u prishën.

Kjo foto është marrë si thumb për Noizy-n, ndërsa Meritoni shkruan më pas se nuk ka hedhur kunja për asnjë.

Gjithashtu, ai shton se ka bërë histori në hip-hop dhe nuk dëshiron që këtë fakt t’ia kundërshtojnë.

Temat e fundit