Tina Turner, ylli i rok ‘n rollit - Muzika

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Tina Turner, ylli i rok ‘n rollit

Tina Turner, ylli i rok ‘n rollit

· 2 · 1622

  • Postime: 27101
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 11-08-2010, 15:59:06
Një nga hitet më të mira të Tina Tarner-it, “Simply the Best”, edhe sot e kësaj dite mbetet kënga më e dëgjuar nga të gjitha moshat.

Tina Tarner e quajtur ndryshe Anna Mae Bullock, ka lindur më 26 nëntor 1939 në Nutbush, Tenesse. Falë karrierës së saj 50- vjeçare, fitoi titullin ‘Mbretëresha e rok n’ rollit”. Në moshën 18-vjeçare, pas një këmbënguljeje të gjatë ajo iu bashkua grupit, ‘Ike Turner’, ku dhe nisi karrierën e saj muzikore me burrin e saj të ardhshëm, Ike Turner. Në vitin 1960, një këngëtar që do të këndonte këngën “A fool in love”, nuk u shfaq dhe kënga u këndua nga Tina, e cila u shndërrua në një hit dhe arriti vendin e dytë në top-listat në SHBA. Ike i ndërroi emrin nga Anna Bullock në Tina Turner, dhe grupin e tij e quajti “Ike & Tina Turner Revue”. Ata u martuan në vitin 1962 në Tijuana të Meksikës. Çifti pati katër fëmijë, por vetëm një ishte i përbashkët, dy ishin nga lidhjet e mëparshme të Ike-s dhe një nga lidhja e Tinës me saksofonistin e grupit. Suksesi i ndoqi me disa hite si “It’s Gonna work Out Fine”, “I Idolize You”, “River Deep, “Mountain High” etj. Në mes të viteve ’70, jeta personale dhe martesa e Tina Turner filluan të bien si pasojë e përdorimit të drogës nga ana e burrit të saj, gjë që solli dhe dhunë fizike dhe psikologjike. Në vitin 1976, Tina lë Iken, duke ikur vetëm me 35 cent në xhep dhe për disa muaj u fsheh tek disa miqtë e saj. Në vitin 1977 finalizohet divorci pas 15 vjetësh martesë, e ndjekur nga libri autobiografik “Unë, Tina”, në të cilin Tina rrëfen dhunën e ushtruar nga Ike. Në 1978 publikon albumin e saj të ri të quajtur “Rough”, i cili niste me ritme blues dhe një sërë këngësh rok, duke treguar drejtimin, që dëshironte të merrte karriera e saj. Tina rindërton karrierën e saj me një sërë hitesh në 1983 dhe me publikimin e albumit të dytë të saj në vitin 1984 të quajtur Private Dancer. Po atë vit ajo publikoi hitin “What’s Love Got to Do with It”, i cili zuri vend të parë në play-listat amerikane dhe ishte këngëtarja më e moshuar, që renditej e para. Karriera e saj muzikore e çoi edhe në kinematografi, ku luajti një sërë rolesh përkrah aktorëve, si Mel Gibson e shumë të tjerë. Ajo ka realizuar kolonën zanore të filmit 007 dhe ka marrë pjesë në filmin autobiografik ku roli i burrit të saj luhej nga Laurence Fishburne. Një nga hitet më të mira të saj është cilësuar “Simply the Best”, i cili u lancua në 1991. Ka bërë një sërë bashkëpunimesh si Eros Ramazzotti, Cher apo Elton John. Pas shumë vitesh mungesë, ajo kthehet në shkurt të 2008-ës në skenë, në krah të Beyonce-s. Pavarësisht moshës 69- vjeçare, Tina nuk dukej më e vjetër se Beyonce dhe paraqitja e saj u prit me duartrokitje dhe ovacione të shumta. Në 1 tetor 2008, ajo nisi turin e koncerteve të saj të titulluar “Tina!: 50th Anniversary Tour”. Ajo është cilësuar nga revista prestigjioze Rolling Stone si këngëtarja më e mirë e të gjitha kohërave e rrymës rok. Tina Tarner vijon të ketë po të njëjtën energji, që ka pasur edhe ditën e parë, që është ngjitur në skenë. Këmbët e saj vijojnë të mbeten ëndrra e çdo vajze të famshme. Bota Sot
« Editimi i fundit: 23-03-2021, 11:18:58 nga Alban »

  • Postime: 336
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 23-03-2021, 11:20:02
Tina Turner, zyrtarisht ka njoftuar se po i jep fund karrierës së saj dhe do t’i thotë lamtumirë publikut me një dokumentar të ri për jetën e saj, i cili do të transmetohet në fund të marsit.

Tina Turner ka qenë në skenën publike për më shumë se gjashtë dekada dhe me të drejtë mban titullin e mbretëreshës së ‘rock and roll’, dhe tani, në moshën 81 vjeçe ka vendosur të tërhiqet dhe t’i thotë lamtumirë fansave të saj, raporton New York Post. Në fund, për t’u përshëndetur me audiencën me të cilën ishte për gjashtë dekada të mëparshme, ajo bëri një dokumentar për HBO në të cilin tregon historinë e saj të jetës./lapsi

Temat e fundit