×

A duhet bërë seks në kohën e koronavirusit?

A duhet bërë seks në kohën e koronavirusit?

· 8 · 218

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 30-03-2020, 18:33:51
 

A mund të bëj seks gjatë periudhës së izolimit? “The Guardian” sjell një udhëzues për intimitetin gjatë periudhës së shpërthimit të koronavirusit të ri, COVID-19. Cilat janë rreziqet që lidhen me intimitetin në kohën e koronavirusit?

Tre ekspertë japin këshillat e tyre:

A është Covid-19 seksualisht i transmetueshëm?

Dr Jessica Justman: Ne nuk po shohim raste që tregojnë transmetimin seksual. Kryesisht përhapet përmes spërklave dhe prekja e sipërfaqeve të kontaminuara mendohet se është mënyra e dytë e transmetimit.

Dr Carlos Rodríguez-Díaz: Nuk ka asnjë provë që Covid-19 mund të transmetohet përmes marrëdhënieve vaginale ose anale. Sidoqoftë, puthja është një praktikë shumë e zakonshme gjatë marrëdhënieve seksuale, dhe virusi mund të transmetohet përmes pështymës. Prandaj, virusi mund të transmetohet duke u puthur.

A është mirë të bësh seks?

Justman: Nëse ju ose partneri juaj jeni një rast i prekur nga Covid-19, këshilla është që të ruheni dhe të qendroni larg njëri-tjetrit sa më shumë që të jetë e mundur. Në fakt, departamenti i shëndetësisë në New York City ka udhëzime për këtë. Nëse jeni një rast i mundshëm ose i konfirmuar, duhet të izoloheni, në mënyrë ideale në një rezidencë private deri në shtatë ditë pas fillimit të sëmundjes. Ju mund të keni ethe për 72 orë, mos përdorni ibuprofen ose ndonjë gjë që do të fshihte ethet tuaja, dhe simptomat tuaja të frymëmarrjes duhet të përmirësohen.

Dr Julia Marcus: Por për njerëzit që nuk kanë simptoma dhe nuk kanë ndonjë ekspozim të mundshëm kohët e fundit dhe kanë qëndruar në shtëpi, unë mendoj se, nëse qëndorjnë brenda familjes tuaj, është më ndryshe. Nëse jetoni me një partner të rregullt dhe nuk keni simptoma ose ekspozim të mundshëm, seksi mund të jetë një mënyrë me të vërtetë e shkëlqyeshme për t’u argëtuar, për të qëndruar pranë njeri tjetrit dhe për të lehtësuar ankthin gjatë kësaj kohe potencialisht stresuese. lapsi.al

 • Postime: 7441
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#1 ne: 30-03-2020, 18:55:56
Hahhaha po ndaluan ene kete iku per lesh the rest on humanity lol

 • Postime: 4313
 • Gjinia: Mashkull
Brentiani
#2 ne: 02-04-2020, 00:14:54
Po seksi me persona qe jane sheruar me sukses nga Covid19 eshte i rekomandueshem? Pyes ngaqe EX imi eshte sheruar :D

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#3 ne: 02-04-2020, 00:33:28
Po seksi me persona qe jane sheruar me sukses nga Covid19 eshte i rekomandueshem? Pyes ngaqe EX imi eshte sheruar :D

Provoje iher e na thuj e ne te tjereve po vdiqe lol

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#4 ne: 02-04-2020, 13:09:06
Sipas statistikave te ketushme 13% e cifteve bejne me shume seks keto kohe.

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#5 ne: 03-04-2020, 10:17:11
Nëse flitet për çifte pse jo!
Besoj nuk janë betuar kot: deri sa vdekja të na ndajë 😁
Tej shakasë, është sqaruar mjaft mirë më poshtë. Duhet bërë me sekuencë.

 • Postime: 7441
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#6 ne: 03-04-2020, 15:14:53
Ne sa sekuenca kohore duhet vepru Parlote qe mos na beje dem per syte..:P

 • Postime: 2173
Grens(Wiliams)
#7 ne: 04-04-2020, 17:04:32
Nëse flitet për çifte pse jo!
Besoj nuk janë betuar kot: deri sa vdekja të na ndajë 😁
Tej shakasë, është sqaruar mjaft mirë më poshtë. Duhet bërë me sekuencë.
ciftet me asnje menyre..me komshijen edhe mundet
 

Harta e Shqipërisë në kohën e Skënderbeut

Nisur nga InfoZRubrika Historia

Postimi i fundit 03-07-2020, 12:01:53
nga InfoZ
Ja pse femrat duhet te perdorin deodorante meshkujsh

Nisur nga InfoZRubrika E Bukura

Postimi i fundit 03-07-2020, 11:54:06
nga InfoZ
Vala e dytë e koronavirusit - Kur?

Nisur nga InfoZRubrika Jeta

Postimi i fundit 04-06-2020, 07:47:57
nga InfoZ
seks me femra te shendosha

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 21:27:45
nga InfoZ
Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta