A është dashuria egoizëm? - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

A është dashuria egoizëm?

A është dashuria egoizëm?

· 19 · 3045

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 17-03-2005, 08:04:05
Dashurojme te tjeret per veten tone, apo ka nje arsye tjeter?

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 17-03-2005, 10:03:23
dashurojme meqe gjejme gjysmen tjeter te vetes sone.

respekt

 • Postime: 605
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 17-03-2005, 10:13:13
Derisa jemi ne ata qe ndihemi mire dhe te lumtur,atehere dashurojme per veten tone..

Derisa  me Dashurine tone,bejme dhe dike tjeter te lumtur,atehere dashurojme jo vetem per veten tone..

Pra eshte dicka e anasjellte..
Nje ndjenje (Dashuria)por qe ben te lumtur dy persona..
(nese eshte Dashuri e sinqerte)..

 • Postime: 60
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 17-03-2005, 10:43:58
:D njish je... me pelqejne shkrimet e tua

 • Postime: 605
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 17-03-2005, 12:19:05
:D njish je... me pelqejne shkrimet e tua

Po ti nga mbive??
 :D :D

Jo po mos i pelqe po deshe,ske mundesi tjeter..

 • Postime: 77
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 18-03-2005, 09:31:18
Egoizmi e dashuria jane te pandara,sipas meje.Egoizmi eshte thelbi ,brumi,fillimi,ekzistenca,mbarimi i dashurise. p.p.

 • Postime: 2208
 • Karma: +13/-1
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 10-04-2007, 12:27:59
Dashurite e vogla thone:"Te dua se kam nevoje per ty" Dashurite e medha thone:" Kam nevoje per ty sepse te dua"

Ndryshimi qendron pikerisht midis te madhes dhe te vogles.

 • Postime: 1463
 • Karma: +15/-0

#7 ne: 19-04-2007, 07:17:19
Dashuria nuk është egoizëm
Dashuria rrjedh prej kultit te Satrapit

#8 ne: 19-04-2007, 07:22:57
Ujku cfare emri te ngatarruar paska ky kulti LOL

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 19-04-2007, 19:23:31
nese dashuria fillon vetem per egoizëm nuk mendoj se zgjat shum hmmmmm: :S

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 19-04-2007, 23:26:08
Dashurite e vogla thonë:"Të dua se kam nevojë për ty" Dashurite e mëdha thonë:" Kam nevojë për ty sepse te dua"

Ndryshimi qëndron pikërisht midis te madhes dhe te vogles.

Shume, shume e bukur kjo Lepurushe. Kush e ka shkruajtur kete fjali kaq me mend?! Dhe ti ke te drejte, qe ndryshimi thelbesor qendron midis dashurive te medha dhe te voglave. Pikerisht atje kuptohet edhe egoizmi qe ka apo s'ka dashuria. ;)

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 21-04-2007, 07:37:11
Dashuria e vertete s'mund te jete egoizem, pasi qe aq sa na pelqen te marrim, aq e mbase edhe me shume na pelqen te japim

 • Postime: 5948
 • Karma: +9/-0

#12 ne: 02-06-2007, 13:07:05
Dashurojme te tjerët për veten tonë, apo ka një arsye tjetër?

Une mendoj se ka nje perqindje egoizmi. Dhe per ata qe s'mendojne si te tille, do te deshiroja te beja nje pyetje.
Nese partneri juaj, ai/ajo qe ju dashuroni, iu shkakton lendime, s'iu dhuron harmonine qe deshironit, s'iu dhuron dashurine qe enderronit, s'iu respekton dhe s'iu vlereson, s'eshte perkrahes i juaji.... a valle do te qendronit me te, do te lidhnit jeten me te????
Ne cfaredo lloj momenti, si atehere kur ne pelqejme, dashurojme, fantazojme, deshirojme... etj... instiktivisht, qofte dhe te vetdijshem ne te gjithe pyesim veten a eshte ky njeri ideali apo i duhuri per mua???? A jemi ne te pershtatshem per njeri tjetrin... etj? Nese asnjeri prej nesh nuk do te ishte pak egoist ne lumturine apo dashurine qe kerkon te arrij, atehere nuk mendoni se te gjithe ne do te ishim bere miq me te gjithe boten... me cdo njeri, pavaresisht nga mosrespekti, mosperputhja ne karaktere... etj???? Por jo, s'ndodh keshtu... sepse ne dhe shoket e shoqet i zgjedhim. Atehere perse zgjedhim shoqerine, e s'dashkemi te mendojme ne zgjedhjen per partnerin a partneren...? C'te keqe ka te duash e te kerkosh realizimin e asaj dashurie e lumturie te deshiruar qe femije... c'te keqe ka te duash vetveten, ta respektosh ate e te dish vlerat e tua? Nese ti s'do mireqenien tende, valle pretendon tjetri do ta doj ate gjithmone me shume se ti? Nese une s'kam dashuri e harmoni t'i jap vetes, s'i mund te dij t'i dhuroj/jap keto tek dikush tjeter? Ne dhurojme sepse duam, sepse zemra dhe mendja na con per te dhene... por asnjehere nuk do te lidhnim jeten me dike qe s'do te na jepte dhe gjysmen e asaj qe ne dhurojme, dikush qe di what he/she's worth will never settle for anything less than its best! Pra perderisa duam te miren tone dhe te njerezve qe kemi perzemer, rrjedhimisht dhe jemi pak egoista. Mendoj, ndaj ekzistoj! Dhe pikerisht...mendoj se kam nevoje per ty sepse te dua! (shikoni mire veten... une kam nevoje, une te dua.... s'thote ti ke nevoje per mua, as se ti me do mua!) ;)
" Kam nevojë për ty sepse te dua"

 • Postime: 1463
 • Karma: +15/-0

#13 ne: 04-06-2007, 15:37:14
Dashuria eshte art i pashpjegueshem
Ku peneli me bojrat perzihesh vrullshem

Diku dalin tabllo teper ekzotike
Por papritur kthehen ne melankonike

Diku mendon se ke perzier ngjyrat ne menyre te gabuar
Per shikon se bezja e ka thithur pa pertuar

Ti mundohesh te nderrosh penel
Por ja qe ngjyra jote nuk del

Shikon ne brendesi te shpirtit tend
Atehere e kupton se cila boje ze vend

E kjo histori perseritet perhere
Por bojrat qe ti perdor jo gjithmone kane vlere.......

 • Postime: 351
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 01-08-2008, 23:39:41
Dashuria nuk eshte kurrsesi egoizem...egoistet jemi ne qe pretendojme se dashurojme.

 • Postime: 262
 • Karma: +0/-0

#15 ne: 08-10-2008, 12:47:53
ke mendime interesante ti ujku

te fut ne te thella

apo sjemi edhe ne mendime per dashurine qe kemi

si po  enderrojme e ku do veme...


#16 ne: 09-10-2008, 18:01:52
Po, eshte egoizem, egoizem qe duhet perjetuar vec vete i dyte...

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 17-02-2020, 20:59:46
Egoizëm pozitiv ☺️

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 17-02-2020, 22:08:32
Aspak egoizëm, sepse kur dashuron - fal, jep..... :)

Temat e fundit