A mund te falet tradhetia? - 20 - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

A mund te falet tradhetia?

Vizitor · 482 · 50824

A mund te falet tradhetia?

Vizitor · 482 · 50824

 • Postime: 182
 • Karma: +0/-0

#475 ne: 13-05-2012, 16:28:04
Pasion disa tradhetojne edhe për arsyen që ke dhënë sipër, kurse disa te tjerë e bëjnë dhe se kane problem fare, e keshtu me radhe...

Po se po tradhtoka njeriu vetem fizikisht dhe shpirtërisht jo, nuk e kuptoj UNË, as nuk e besoj....
Mund te jete nje mekanizem mbrojtes për ta përballuar tradhetine duke ia imponuar vetes..
Po ti shume mire e ke thene te nisemi nga vetja :)

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#476 ne: 26-06-2012, 09:06:21
Rezarta Shkurta & Vedat Ademi " Dua te iki larg "Ne rruge pa kthim
Po eci sdi se ku
Dua te iki larg


Nuk e di ti cdo te thote t'jesh
E genjyer
Cfare mendoje ne krahet e saj
S'te njoh me
Pse kerkon te kthehemi tani

Ishte nje moment
Ndodhi nje her ne jet
Ishte faji im


Falje sdo te ket
(Kur) me tjeter je
Ta mendoje mire ...


Po ta kthej kohen pas per ty
A do ishim vertet kaq larg?
Po ta kemi nje mundesi te dy
Per kujtimet qe ne lam pas


Ky eshte nje gabim dhe po vuaj fajin
Po smjafton kjo per mua
ajo nuk eshte pjese e imja
Me mire te mos e dija
Zemer me beso
Ishte nje moment
Ndodh nje her ne jet
Ishte faji im
Falje sdo te ket, Kur me nje tjeter je
Ta mendoje mire, ska kthim


Po ta kthej kohen pas per ty
A do ishim vertet kaq larg?
Po ta kemi nje mundesi te dy
Per kujtimet qe ne lam pas


ti gjithmon nje rruge e ke
Ne rruge pa mua je
Ti gjithmon nje rruge e ke
koken pas se kthen

 • Postime: 470
 • Karma: +0/-0

#477 ne: 01-12-2013, 19:09:47
(kenge e bukur kjo :P )
e  pashe mbreme kete teme duke i bere nje check zeri-t  e pyeta veten nese kjo teme ka me teper lidhjen me tradhetine si fenomen apo me aftesine per te falur...
Gjithsesi une mendoj se tradhetia eshte relative e falja eshte nje nga dhuntite qe i eshte falur nje qenieje si njeriu,
besoj se ka dy lloj tradhetish, me dashje ose padashje- pasoja eshte zhgenjimi i forte qe shkaktohet ne palen tjeter
tradhetia sic shkruajta eshte relative edhe pse gjithmone ne te dy rastet pra me dashje ose padashje ka nje shkak  fillestar qe pason me nje veprim te caktuar....
shembujt jane te ndryshem ne varesi te habitatit ku cdo qenie gjallon
nje per shembull eshte zhgenjimi qe i sjell nje femije prinderve te vet duke mos ndjekur keshillat e projektet e prinderve te thurura enkas per te- ne kete rast pasoja eshte zhgenjim/tradheti  per prinderit por kjo sdo te thote medoemos qe pikenisja e qellimi i femijes ishte per te shkaktuar nje reaksion te tille....
nje shembull tjeter eshte zhgenjimi e mos ndarja e te njejtave ideve dhe kompromise ne raste te caktuara brenda nje shoqerie te caktuar tek miqte midis njeri tjetrit- ne kete rast njera pale(nje ose me shume miq) mbetet e zhgenjyer dhe pala tjeter(nje ose disa miq) nuk eshte se u nisen per te tradhetuar pavaresisht se pasoja e reagimit te tyre solli ate gje....
...raste te tilla ka pafund edhe pse nese me kuptoni te gjithe keta shembuj te sjellin me kuptuar relativitetin e subjektivitetin e tradhetise....
por rasti ose shembulli me i qelluar eshte sigurisht tradhetia ne cift , perse ndodh ajo e a eshte relative e subjektive si rastet e mesiperm apo gjithmone ndodh me dashje....relative sigurisht eshte edhe kjo :) ...sepse cdo njeri ka nje karakter te caktuar e ndjenja apo veti te ndryshme, disa nuk e kane per gje te tradhetojne fizikisht e mendojne se tradhetia fizike kur raporti ne cift funksionon nuk ka asgje te keqe perkundrazi eshte nje menyre per te hequr monotonine, disa shtyhen te tradhetojne sepse kuptojne qe ne menyre fizike ose shpirterore jane tradhetuar nga partneri e ne kete rast per shpagim ose plotesim ndaj vetes kerkojne diku gjetke, por ka dhe raste qe disa mendojne se duke tradhetuar jeta behet me emocionante dhe eksitimi qe sjell e panjohura dhe rreziku jane nje ndjenje shume me e madhe dhe e bukur apo e forte se te qenurit besnik ne cift....
duke u nisur nga keto shkaqe besoj personalisht qe tradhetia si veprim mendor ose fizik eshte pikerisht relative e subjektive derisa te thellohesh ne detaje e analiza te ndryshme/ dhe formula e  vetme per ti kuptuar te gjitha keto shkaqe s'eshte vecse nje komunikim i madh e i thelle(  i vetmi celes per boten njerezore e qe e ben ate te ndryshueshem e ndoshta pak me superior se gjallesa te tjera eshte komunikimi i vazhdueshem, i thelle e pafund)
Ndersa per faljen si koncept apo si akt , pervec asa qe shkruajta ne fillim qe eshte nje nga dhuntite qe i eshte dhuruar qenies njerezore duhet te shtoj gjithashtu qe eshte nje dhunti e cila mund te perdoret vetem nga karaktere e njerez me personalitet te forte... sepse te gjithe ne kete bote gabojme per nje arsye te caktuar , me ose pa vetedije por te falesh dike qe e do edhe pse te ka zhgenjyer e tradhetuar me  te vertet, tregon force teper te madhe shpirterore qe jo cdokush qe e ka mund ta aplikoje....
Dhe falja sado e veshtire te jete e sido qe te jene rrethanat e caktuara ne kete rast eshte dicka objektive( njeriu lind mekatar,ben mekate te ndryshme dhe e ka per detyre te fale edhe mekatet e te afermit te tij edhe pse te bera ne dem te tij)
Vetem nje gje nuk duhet harruar ne aktin objektiv e madhor te Faljes ,
"Kujtesa" ..... ( fal por mos harro)
Ai qe ka e zoteron virtutin e faljes duhet ta shoqeroje gjithmone kete me Kujtese, per te qene gjithmone me pas i afte e i forte te mos pesoje tradheti e zhgenjime te perseritura :)
  www.youtube.com/watch?v=3BBISyV5umw

 • Postime: 1158
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#478 ne: 01-12-2013, 21:23:17
laruak kaural

Pjeserisht pajtohem, ama, ne fakt, pas nje tradhtie duhet te mbaroje gjithçka.....shpres oj te mos sprovohet njëri e sidomos une!

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#479 ne: 16-12-2013, 20:27:08
Po do e falja...

 • Postime: 1445
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#480 ne: 16-12-2013, 20:43:34
Mendoj se po nqs je i /e bidur se te do..sepse te gjithe kan momente tundimi

 • Postime: 566
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#481 ne: 27-12-2013, 18:35:33
tradhetia duhet te falet gjithnje, disharmonia qe con ne kaos nuk duhet te falet

Temat e fundit