×

Dashuria ne martese

Dashuria ne martese

· 64 · 7852

 • Postime: 5949
SmiLey
#50 ne: 15-05-2007, 13:35:27
epo shprehe ate 65% tend bre burre LOL
mjaft nejte i ulur mbi gardh :P

 • Postime: 2214
 • Gjinia: Femer
Vogelushja Korcare
#51 ne: 15-05-2007, 18:06:21
Mendoj se sa me shume qe kalojne vitet aq me shume rritet dashuria,por xhentilesa e mashkullit ndaj femres nuk mbetet e  njejte. Kur ciftet jane te fejuar ose te dashuruar,shumicen e kohes flasin me fjalet me te embla :D (e dashur,zemer shpirt LOL ) nderkohe qe rralle degjojme burra te martuar te flasin me te njejten fjalor me bashkeshortet e tyre.

 • Postime: 5949
SmiLey
#52 ne: 16-05-2007, 18:38:00
E drejtë Lepurueshe :) me sa duket bëhen pertaca, ose si thotë ajo shprehja..kalova lumin, te dhjefsha kalin LOL
Po të bëj provë iher me mua ai të mos më nxjerr xhevahire, se po s'e vara me kokë poshtë nate për nate :d :D

 • Postime: 2214
 • Gjinia: Femer
Vogelushja Korcare
#53 ne: 16-05-2007, 18:40:58
E drejtë Lepurueshe :) me sa duket bëhen pertaca, ose si thotë ajo shprehja..kalova lumin, te dhjefsha kalin LOL
Po të bëj provë iher me mua ai të mos më nxjerr xhevahire, se po s'e vara me kokë poshtëë nate për nate :d :D
Jo moj mos e bej ate gje,se me koke poshte do i dalin fjalet e embla persembrapshti LOL LOL

 • Postime: 1740
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#54 ne: 16-05-2007, 19:16:13
dashuria dhe martesa per fat te keq nuk jane njesoj...

nrdyshe ketu, e pak ndryshe atje....

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#55 ne: 26-05-2007, 03:53:48
dashuria dhe martesa për fat te keq nuk janë njësoj...

nrdyshe këtu, e pak ndryshe atje....
Nje thenie e mire kjo padyshim...
Une,si studjues i jetes njerezore ne pergjithesi nga ana filozofike por ne veqanti ne aspektin politik them qe : Rrofshin perrallat dhe perrallakrijuesit!
Nuk ka Dashuri para martese,ne martese as pas saj...Ka vetem nevoja te partnereve,ca te dijtura e shume me teper te panjohura...qe nen hijen e ketyre te (pa)njohurave te pritura dhe gjithnje kercenuese jetojne bashke...Mendim ky shum radikal dhe i pakuptueshem por teresisht real,kush e kupton! 

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#56 ne: 26-05-2007, 04:05:39
dashuria dhe martesa për fat te keq nuk janë njësoj...

nrdyshe këtu, e pak ndryshe atje....
dashuria dhe martesa për fat te keq nuk janë njësoj...

nrdyshe këtu, e pak ndryshe atje....
Nje thenie e mire kjo padyshim...
Une,si studjues i jetes njerezore ne pergjithesi nga ana filozofike por ne veqanti ne aspektin politik them qe : Rrofshin perrallat dhe perrallakrijuesit!
Nuk ka Dashuri para martese,ne martese as pas saj...Ka vetem nevoja te partnereve,ca te dijtura e shume me teper te panjohura...qe nen hijen e ketyre te (pa)njohurave te pritura dhe gjithnje kercenuese jetojne bashke...Mendim ky shum radikal dhe i pakuptueshem por teresisht real,kush e kupton!
Dashurine e ndjelle epshi.Deshira per ta pasur,perfituar,dike per epshet e tuaja fizike quhet Dashuri!Per t`mos leneaskend nga ju qe te genjeni vetvehten dukedasur t`me kundershtoni mua po shtoj dhe kete:
Asnjehere nuk kam degjuar,lexuar as pare qe dikush mashkull apo dhe femer dashuron dikend qe eshte i kastruar apo impotent!Nese ata jetojne bashke,jetojne per interesa te tyre jetesore reciproke materiale apo shoqerore e jo fare per dashuri...sepse dashuri pa epsh seksual nuk ka dhe PIKE!

 • Postime: 2214
 • Gjinia: Femer
Vogelushja Korcare
#57 ne: 13-06-2007, 05:46:40
Sapo lexova dy shprehje:

-Love: a temporary insanity, curable by marriage(Ambrose Bierce) qe do te thote: Dashuria,nje cmenduri e perkohshme e kurueshme nga martesa  :D
-Love is blind, but marriage restores its sight. (Georg C. Lichtenberg) qe do te thote: Dashuria eshte e verber,por martesa e rikthen shikimin e saj.  :D

Interesante...  :P

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#58 ne: 13-06-2007, 06:59:29
Sapo lexova dy shprehje:

-Love: a temporary insanity, curable by marriage(Ambrose Bierce) qe do të thotë: Dashuria,një çmenduri e perkohshme e kurueshme nga martesa  :D
-Love is blind, but marriage restores its sight. (Georg C. Lichtenberg) qe do të thotë: Dashuria është e verber,por martesa e rikthen shikimin e saj.  :D

Interesante...  :P

Shume interesante qe te dyja edhe pse jane goxha kundershtuese me njera-tjetren. Ne realitet, mendoj se ne martesa te ndryshme, keto dy thenie te ndryshme jane te mundshme. ;)

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#59 ne: 13-06-2007, 07:02:01
hajt pra, se po të përgjigjem unë :D
Obligim natyror? Mmm.. jo tamam obligim, s'do ta klasifikoja obligim... por deri diku është rrjedh e ligjeve te natyres, races njerëzore :)
Obligim fetar? Jo për te gjithë, ama për disa është e tillë!
Obligim kombëtar? Vallaj, s'e di pse e ke percaktuar dhe si obligim kombëtar, s'e kuptoj c'hyn kombi këtu (?)
Obligim shoqeror? Mmm.. edhe po, edhe jo! Ama flas për martesa te shendosha, e jo ato qe martohen thjesht për çështje interesi... etj (sepse ato sjellin plage e shkaterrim). Por po të kemi martesa te shendosha, ne harmoni, ku partneret respektojne, vlerësojnë dhe dashurojne njëri-tjetrin... rrjedhimisht kjo sjell dhe një shoqeri me te pastër, me solide dhe me te shendetshme ;)
Deshire apo nevojë vetjake? Vjen një moshe, qe perfshin te dyja mendoj unë (ndac për një mashkull, e ndac për një femër)... d.m.th. te dyja palet kanë nevojë dhe dëshirë te perjetojne dashurinë e tyre, duke e kurorezuar atë me anë te marteses se tyre :engjell:

Gjithë te mirat! :pafshim

Sa e shkathet kjo SmiLey. I ka analizuar te gjitha pikat apo klasifikimet qe ka bere nobody. Me pelqejne idete e tua, rrusho. Si gjithnje te mbeshtes ketu si tek shume tema. :)

P.S. Jam sidomos dakort me piken e fundit per deshiren apo nevojen vetjake, por edhe per obligimin shoqeror.

 • Postime: 304
Alban
#60 ne: 25-01-2020, 17:48:39
Dashuria ne martese esht dashuri ne nivelin tjeter. Nuk esht me per vetem per kenaqesite trupore. Ne martese nuk je kurre vetem edhe kur je vetem fizikisht. Partneri esht gjithmone ne mendje edhe kur jeni larg. Dashuria ne martese esht realisht te kesh gjet shpirtin binjak.

 • Postime: 2173
Grens(Wiliams)
#61 ne: 27-01-2020, 09:41:02
Futja kot ..ku ka dashuri ne martese..edhe ne krevat sa te kaloj 1 muaj  detyrohesh me fjet kurriz me kurriz :P

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#62 ne: 31-01-2020, 20:50:22
Dashuria e paramartesës në martesë vdes. Lind kompromisi, shkëmbimi, ndryshimi i personalitetit.... Fatmirësisht për disa por jo të ghithë. 🙂

 • Postime: 7043
 • Gjinia: Femer
erlehta
#63 ne: 01-02-2020, 20:33:42
Dashuria është si telebingo
 

dashuria chat

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:19:51
nga InfoZ
dashuria chat shqip

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:19:14
nga InfoZ
Tash ku je dashuria ime?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-03-2020, 11:56:40
nga InfoZ
Dashuria e ka nje kufi...ai quhet dinjitet

Nisur nga analisaRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 30-01-2020, 08:22:42
nga M A X
Dashuria dhe palestra (flirt & fitness)

Nisur nga M A XRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 24-01-2020, 15:24:19
nga M A X