Ëndrrat erotike - Ndjenja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ëndrrat erotike

Ëndrrat erotike

· 4 · 4432

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

ne: 05-09-2011, 15:10:30
Të shohësh një ëndërr me përmbajtje erotike, është një eksperiencë që herët ose vonë u ndodh të gjithëve. Ëndrrat erotike janë shumë të shpeshta te njerëzit.

Në fakt, shumë veta që ëndërrojnë të kenë raporte seksuale me një partner të ndryshëm, më pas ndihen në faj dhe u vjen turp se si kanë arritur të mendojnë diçka të tillë edhe pse ajo ka ndodhur në ëndërr. Sigurisht, gjithçka varet nga përmbajtja e ëndrrës, por asnjëherë nuk duhet të ndihemi në siklet ose të frikësohemi. Në fund të fundit, ëndrrat janë vetëm shprehje të dëshirave që shfaqen në mendjen tonë, pa kaluar në ndërgjegje. Kështu, sipas Frojdit, forca e natyrës sonë i detyrohet në radhë të parë libidos, një dëshirë me origjinë seksuale, që i përket së pandërgjegjshmes. Kështu, ato që nuk arrijnë të shprehen në jetën e përditshme, shprehen përmes fantazive, ëndrrave dhe shumë veprimeve të tjera të pandërgjegjshme.

Në shumë ëndrra, Frojdi arrin të gjejë simbole domethënëse seksuale. Kështu, pjesa më e madhe e ëndrrave ndodh gjatë fazës së gjumit REM (lëvizja e shpejtë e syve) dhe pikërisht gjatë kësaj periudhe humbet kontrolli muskulor i trupit nga qafa e poshtë dhe kjo shërben si për të çlodhur muskulaturën, si dhe për të ndaluar personin që ëndërron të lëvizë në një mënyrë të tillë sa të “përfaqësojë” atë që po ëndërron në realitet, me rrezikun për t’i bërë keq vetes dhe të tjerëve.

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 06-11-2019, 20:30:28
A ju ka ndodhur ndonjëherë që të zgjoheni krejtësisht të hutuar me ëndrra seksi për shkak të së cilës jeni trembur?
 

Ëndërrimi i të dashurit parashikon sukses, femrat i ëndërrojnë ish-partnerët, ndërkaq meshkujt të panjohurat. Ish-partnerët simbolizojnë monotoninë në krevat, orgazmë e afsh tepër të paktë, ndërkaq tradhtia do të thotë dëshira të parealizuara. Shpeshtësia dhe përmbajtja e tyre nuk janë dukuri e pazakonshme dhe secila nga to i ka arsyet e veta të qarta. Plot shenja që tregojnë dëshirat, planet dhe brengat tona.

Tradhtia – Të shohësh në ëndërr që partneri juaj po ju tradhton, gjithsesi është një përvojë shqetësuese, mirëpo kjo nuk do të thotë se tradhtia ndodh edhe në realitet. Më së shpeshti është pasojë e braktisjes emocionale. Nëse obligimet afariste të partnerit tuaj janë shtuar, ndërsa ai ka gjithnjë e më pak kohë për t’jua kushtuar juve, ëndrra për tradhtinë e tij është pasojë e pritur.

Seks “i befasishëm” – Përvoja seksuale me dikë i cili në realitet nuk ju është tërheqës, tregon për atë që ndonjë karakteristikë e atij personi ju pëlqen shumë dhe që në mënyrë të fshehtë e dëshironi ta keni për vete.

Të bësh dashuri me një të panjohur – Është një nga ëndrrat më të zakonshme. I panjohuri në ëndërr, me të cilin konsumon një raport intensiv, korrespondon me një pjesë tënden që nuk e njeh, ose nuk arrin ta pranosh.

Seks me ish-in – Në këtë mënyrë truri juaj lirohet nga emocionet, veçanërisht nëse ai ju ka lënë. Nëse jeni tashmë në një lidhje të re, ëndrra e tillë mund të nënkuptojë se ju keni rënë në një rutinë. Ish-i është shfaqur si një shenjë se duhet përsëri ta nxisni pasionin.

Seks me shumë persona – Nëse keni parë në ëndërr sikur jeni duke bërë seks me shumë partnerë, diçka në jetën reale ju mungon. Nëse në ëndërr dominojnë femrat, ju mungon butësia, nëse janë meshkuj dhe keni qenë dominuese, atëherë ju mungojnë prekjet fizike, si p.sh. përqafimet dhe kapja përdore me partnerin, thonë ekspertët.

Personi që urreni – Më shumë huti mund të sjell ëndrra kur jeni në përqafim të zjarrtë me personin që vërtetë e urreni. Por, ndonëse duket e pamundshme, do të thotë se ai person, sado që është i padëshirueshëm, ka cilësi që edhe ju dëshironi t’i keni.

Partneri i/e gjinisë së njëjtë – Mos bëni panik nëse ëndërroni seks me partnerin e gjinisë së njëjtë. Kjo nuk do të thotë se keni ndryshuar orientimin seksual, por kërkoni më shumë mirëkuptim dhe përkujdesje nga partneri i juaj.

Seks me të huajin – Të bëni seks me të panjohurin enigmatik paraqet dëshirën e juaj begatoni jetën e juaj dhe aty të futni më shumë misterie. Ëndrra e tillë është edhe më e rëndësishme nëse ju dhe partneri juaj nuk keni jetë të kënaqshme seksuale. Ëndrra për seks “në treshe” mund të sinjalizoj dëshirën që të largoheni nga monotonia dhe të ktheni një shkëndijë në lidhjen tuaj.

Të bësh seks në një vend publik – Një ëndërr e tillë është tërësisht e lidhur me dëshirën tënde për të bërë gjëra të reja dhe nuk arrin të shprehësh ekzibicionizmin sepse ke frikë.

Të bësh dashuri me shefin – Tregon se je tërësisht e tërhequr pas pushtetit dhe dëshiron të bindësh veten se mund të bësh për vete këdo, madje dhe ata që duken të paarritshëm.

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 06-11-2019, 20:32:56
 

A e dini se në ëndrrat që kanë të bëjnë me seksin në të vërtetë nuk bëhet fjalë për të? Kur ëndërroni një takim seksual, truri juaj përpiqet për të ju drejtuar në disa ndjenja të tjera të komplikuara që i keni përjetuar. Më shpesh, ato ndjenja nuk janë të natyrës fizike. Nëse keni parë ëndrra në lidhje me seksin, posaçërisht ato të cilat janë të përsëritura, me të vërtetë keni nevojë për të zbuluar se cilat janë ato ndjenja.

Tradhtia

Shumë njerëz ëndërrojnë të jenë të pabesë ndaj partnerit të tyre. Kjo nuk do të thotë se jeni duke menduar për ndonjë aferë dhe nuk do të thotë që ju jeni të pakënaqur seksualisht. Kur tradhtoni në ëndrrat e tua, ajo zakonisht përfaqëson një tjetër mashtrim apo pandershmëri ndaj partnerit. Kjo mund të thotë që ju duhet të eksperimentoni në seks. Personi tjetër në ëndërr paraqet aktet e ndryshme seksuale që ju dëshironi të provoni, por jo domosdoshmërisht me një partner të ri, shkruan sot gazeta “Zëri”

Seksi me një koleg nga puna

Ëndërrimi për një seks të shpejtë pas punës me një koleg i cili gjithmonë pi kafe në të njëjtën kohë si ju? Kjo nuk do të thotë se është koha për të filluar një aferë. Shumë shpesh, kjo ëndërr është e gjitha ajo që ju duhet nga ai person. Ajo çfarë ju duhet nuk është marrëdhënia seksuale.

Seksi me të famshëm

Cili yll i Hollivudit viziton ëndrrat tuaja erotike? Edhe pse gjasat janë të mëdha që të tërhiqeni seksualisht nga një fytyrë e bukur nga ekrani i vogël, ëndrra e tillë nuk është me të vërtetë rreth tyre. Ylli kryesor jeni ju. Kur keni marrëdhënie seksuale me dikë nga jeta publike në një ëndërr, ajo paraqet një dëshirë që ju e keni. Ju ndoshta nuk merrni vëmendje të mjaftueshme nga njerëzit që i doni, ose në përgjithësi nuk jeni të kënaqur me jetën tuaj shoqërore.

Seksi me një të huaj

Marrëdhënia seksuale me një person të pa njohur, të mistershëm ose të maskuar është një nga ëndrrat më të fuqishme seksuale, kurse disa analistë mendojnë se kjo mund të jetë plot kuptim. Zakonisht, kjo ëndërr ka të bëjë më shumë me ty sesa që është në lidhje me seksin.

Seksi me shefin

T’i përvisheni punës me shefin është një prej ëndrrave më seksi. Në fakt, shefi juaj mund të jetë një nga partnerët më të zakonshëm në ëndrra të tilla. Por kjo nuk do të thotë ashtu siç mendoni ju. Edhe pse me të vërtetë ndjeni tërheqje fizike ndaj shefit, kjo nuk është ajo që bëhet fjalë në këtë ëndërr.

Seks me ish-in

Endërroni për lojëra seksi me ish-in? Ndoshta ju ndjeheni fajtor për këtë, apo ndoshta ju jeni në buzë të hamendjes për rrëmbyer telefonin dhe për ti dërguar atij sms. Assesi mos veproni ashtu. Shpesh, ëndrrat seksi me ish-in flasim më shumë për marrëdhënien tuaj të re se sa atë të vjetër. Ju ndoshta jeni duke përjetuar ndjenja të ngjashme me ato që keni pasur me ish-in, ose ndoshta frikësoheni se në çfarë drejtimi lëviz lidhje e re.

 • Postime: 25425
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 03-07-2020, 11:41:17
Më shumë se 40% e burrave dhe grave kanë ëndrra seksuale për ish-partnerin e tyre. Studimi, i kryer nga The Sleep Judge, anketoi 1,011 njerëz në marrëdhënie dhe i pyeti ata për detajet e ëndrrave seksuale, raporton “Daily Star”.

Ishte më e zakonshme që gratë të ëndërronin për partnerin e tyre, ndërsa burrat kishin dy herë më shumë gjasa të mendonin për bashkëpunëtorët e tyre në një mënyrë seksuale. Burrat kishin dy herë më shumë të ngjarë të ëndërronin seksualisht për miqtë e tyre të rëndësishëm, por shumë nga partnerët e tyre bënë të njëjtën gjë.

Dhe më shumë se gjysma e të dy gjinive, por veçanërisht gratë, ishin të gatshme të ndanin detajet e ëndrrave të tyre seksuale me partnerët e tyre pasi të zgjoheshin. Studimi zbuloi gjithashtu se sa më shumë që një i intervistuar të bënte seks në jetën reale, ka të ngjarë që ata të ëndërronin për skllavërimin.

Kështu që përfundimi është që ëndrrat seksuale janë të zakonshme, pavarësisht nëse bëhet fjalë për një të huaj, apo edhe një personazh të famshëm, kjo ndodh për të gjithë. /lajmi.net

Temat e fundit